I s patentem na vítězství to Hynek Štichauer neměl jednoduché

Pardubice – 22. srpna
Dnes jsme dle meteorologů prožívali již šestatřicátý tropický den letních prázdnin. Střecha svítkovského depa je skvělým úkrytem při nepohodě, na druhou stranu při vedrech pod ní týmy prožívají pravý očistec. Nikdo se nemohl divit, že se po sedmém přeboru poněkud vyšší čelo Tomáše Škurly lesklo krůpějemi potu jako náhrdelník nějaké princezny. Otec pražského závodníka si totiž spolu s dalším mechanikem Lukášem Háskem museli připadat jako rekruti při věčné sborce a rozborce samopalu. Až před koncem mítinku objevili, že příčina patálií tkví v maličké kuličce předlohového hřídele. Každopádně Michal Škurla se zařadil k drtivé většině ostatních závodníků, kteří dokázali vyhrát jízdy s favority stejně jako vyhořet v okamžiku, kdy by se to nejméně očekávalo. Body ztráceli všichni až na Hynka Štichauera. Chléb se však měl lámat až v rozjížďce s číslem dvaadvacet. Vítězství se zde zachtělo Zdeňku Simotovi, jehož ve čtvrté jízdě porazil Jan Kvěch. Jenže na začátku druhého kola upadl Zdeněk Holub. Ani repete nebylo prosto problémů, protože v duelu se Zdeňkem Simotou zůstal v úvodním oblouku ležet Hynek Štichauer. Hned poté musel Pavel Kubeš prozářit tmu červenými světly kvůli letmému startu. Až napočtvrté všechno klaplo! Zdeněk Simota během neplánovaných přestávek nestačil chladit spojku a ta mu nyní shořela. Vedení mu sebral Hynek Štichauer, aby jej do konce jízdy překonal i Ondřej Smetana. Pardubičan mohl slavit vítězství v závodě s plnou parádou, jenže si naříkal na koleno, takže zvažoval svůj start v sobotu ve Svitavách a nedělní Berghaupten odpískal již definitivně. Ondřej Smetana srovnal krok se Zdeňkem Simotou a o společnost v rozjezdu o druhé místo se jim postarali excelentní Martin Gavenda a Petr Chlupáč, který na samotné metě pětadvacáté jízdy uštval Ronnyho Weise. Stylem start – cíl si o nejnižší stupínek pódia řekl Ondřej Smetana, Zdeněk Simota byl za ním, zatímco Martin Gavenda nakonec udolal Petra Chlupáče. O báječný doprovod závodu se postaraly stopětadvacítky šestým dílem svého klasického šampionátu, v němž nepoznal přemožitele Jaroslav Vaníček.

Ondřej Smetana, Hynek Štichauer a Zdeněk Simota stojí na stupních vítězů

Hynek Štichauer neprohrává

Hynek Štichauer vede před Martinem Gavendou, Danielem Klímou, Filipem

Horko jako v peci rozpalovalo svítkovský plochodrážní areál doběla. Organizační tým čekal opravdový maratón. Vedle pětadvaceti přeborových rozjížděk dnešní program zahrnoval i deset jízd mistrovských stopětadvacítek. Nicméně pardubičtí pořadatelé mají s takovou porcí zkušenosti z mnoha závodů. Konec konců, přebor k nim letos zavítal již potřetí.

Pětadvacítka ve startovní listině zůstala nakonec prázdná. Bohužel i trojka, na níž zprvu figuroval Martin Mejtský. Včera totiž musel neplánovaně na lékařskou pohotovost, kde mu vytáhli vodu z kolena. Další ztrátu jezdeckému poli připravil Lukáš Vinter. V rozjížďce s číslem pět inkasoval bod, aby záhy opět odstoupil vinou bolestí ve své pravé ruce. Mítink bohužel nedokončil ani Pavel Kuchař. Cílem sedmnácté jízdy projížděl jako třetí před Michalem Bašteckým na druhé dvěstěpadesátce startovní listiny, nicméně se zadřeným motorem.

Zdeněk Holub neprožil zrovna ideální den

Navzdory neplánovaným nepříznivým událostem jsme opět viděli přebor jako řemen!  A plný překvapení! První servíroval Jakub Valkovič již v rozjížďce s číslem jedna.  Slovenský junior v ní současně s letem pásky odvedl Michala Škurlu.

Pražan si přitom pořídil zbrusu novou spojku, aby ovšem už v rozjížďce s číslem devět pykal diskvalifikací za najetí do pásky. Třináctou jízdu vyhrál, ovšem jeho oponenty byli kopřivnický začátečník Jan Macek a Michal Baštecký se svou dvěstěpadesátkou. Pak už to bylo jenom horší.

Jeho tým rozebíral a zase skládal jeho dva motocykly, až někdy ke konci mítinku přišel mechanik Lukáš Hásek na zdroj potíží. „Malá díra v předlohovým hřídeli, proto se tam kousla kulička,“ hlásil vítězoslavně. Nicméně v té chvíli bylo už náramně pozdě bycha honiti a Michal Škurla musel vzít zavděk nelichotivým patnáctým místem.

Filip Hájek zápolí se Zdeňkem Holubem

Ale pojďme zase nazpět na začátek závodu. Jeho druhým vítězem se stal Hynek Štichauer, když vyhrál druhou jízdu stylem start – cíl před Martinem Gavendou. O vzruch se postaral Jan Macek, když po hodinách ve druhé zatáčce vystoupil ze svého motocyklu, aby se rychle vrátil nazpět do sedla. Start rozjížďky s číslem tři vyšel nejlépe Zdeňku Simotovi, ovšem v úvodním výjezdu si to spodní stranou neomylně do čela namířil Jan Kvěch. Patrik Mikel se vytrčenou levou nohou tlačil před Ronnyho Weise, ale nic platné mu to nebylo.

Patrik Mikel vysvětluje svůj kopanec Ronnymu Weisovi v rozjížďce s číslem čtyři:

„Pořád mi tam dával lokty, tak jsem se ubránil.“

Rozjížďku s číslem pět zkomplikovala porucha startovacího zařízení, protože páska zůstala na pravé straně viset. Po repete demonstroval Zdeněk Holub, že zelený povlak může být dnes absolutně dokonalé synonymum pro perfektní start. Jaroslav Petrák se před něho cpal po vnější straně úvodní zatáčky, nicméně byl odražen.

Petr Chlupáč (bílá) útočí na Filipa Hájka

Pardubický matador ale nesložil zbraně. A ve třetím okruhu se vskutku posunul ve druhé zatáčce dopředu a zatížil své konto nečekanými čtyřmi body. Zdeněk Holub však hned po přestávce a další stopětadvacítkářské rundě připravil o punc neporazitelnosti Jana Kvěcha. Ten sice pěkně odstartoval, avšak jeho starší klubový kolega byl rychlejší v úvodním nájezdu.

To byl signál pro Jana Kvěcha, aby laboroval s nastavením motocyklu. Jenže ve dvanácté jízdě nedokázal dostihnout ani Petra Chlupáče, natož pak vedoucího Hynka Štichauera. Domácí závodník zůstával po třetí sérii jediným neporaženým mužem, jelikož ve třetím kole rozjížďky s číslem sedm spodní stranou úvodní zatáčky podjel Ronnyho Weise.

Své úvodní vítězství dokázal zopakovat již jen Ondřej Smetana, jenž v desáté jízdě triumfoval stylem start – cíl. Skvěle odstartoval rovněž v rozjížďce s číslem jedenáct. Avšak v úvodním oblouku jej podjel Ronny Weis, který si přitom za sebou táhnul Martina Gavendu jako na provázku. Po třech sériích byl tím pádem na vedoucím Hynkem Štichauerem Zdeněk Simota.

Jihočech v plzeňské vestě ztrácel na leadera jediný bod. V osmé jízdě zbavil Martina Gavendu vedení už v první zatáčce, aby v rozjížďce s číslem patnáct pádil dopředu již s letem pásky. Richard Geyer za ním totiž měl starostí až nad hlavu s odvracením náporu Jaroslava Petráka.

 

Čtyři závodníci musí na start pošesté

Michal Tomka jede před Patrikem Mikelem

Zdeněk Simota se při své druhé sezóně, kterou tráví bez britského angažmá na evropském kontinentě, nikterak netají přáním zmocnit se pětadvaceti tisícovek za celkový triumf v přeboru. K dnešnímu vítězství se zase o něco blíž přiblížil v rozjížďce s číslem šestnáct.  Po raketovém startu se hnal vnějškem první zatáčky jako blesk. Petr Chlupáč stihnul zprava protilehlé rovinky jenom Filipa Hájka.

Hynek Štichauer kraloval hned vzápětí sedmnácté jízdě. Ondřej Smetana s nimi opět držel krok, když v devatenácté jízdě protáhnul nájezd do druhé zatáčky a připravil tak Michala Tomku o vedení. Chleba v otázce rozdělení stupínků na pódiu se ale lámal až v rozjížďce s číslem dvaadvacet. V ní se jim o konkurenci měli postarat Zdeněk Holub a Michal Škurla.

Daniel Klíma objíždí Romana Marka

Oba Pražané neměli zrovna povedený den. Michal Škurla skočil v rozjížďce s číslem deset do pásky a jeho následný triumf ve třinácté jízdě nesmí rozhodně mást. Zvítězil totiž před Janem Mackem a Michal Baštecký. Jeho otec Tomáš a další mechanik Lukáš Hásek se v rozžhaveném depu pořádně potili ve snaze najít optimální set up.

Nedařilo se. Zatímco Martin Gavenda a Jan Kvěch se ve dvacáté jízdě prali o vítězství, Michal Škurla se zuby nehty snažil udržet třetí příčku. Nakonec mu ji na metě Jaroslav Petrák stejně sebral. Ani Zdeněk Holub nejel optimální závod. Ve čtrnácté jízdě se nechal zaskočit rychlým startem Filipa Hájka, o čtyři rozjížďky později byl zase krátký na Ronnyho Weise. Na rozdíl od Michala Škurly si však před dvaadvacátou jízdou mohl dělat aspirace na některý z pohárů.

Musel by ovšem vyhrát a to se ukázalo jako nereálné.  Po startu jezdil poslední, navíc ve druhém kole upadl v první zatáčce. Muselo se opakovat, jenže v úvodním nájezdu měl pád Hynek Štichauer. Sanitku použil víceméně jen jako taxík do depa, protože Pavel Kubeš nechal k dalšímu startu najet celou zbývající čtveřici. Jenže tentokrát musela červená světla blikat na znamení letmého startu.

Hynek Štichauer bilancuje dvaadvacet:

„Měl jsem se na Simoťáka vykašlat a nechat ho jet. Ukrad‘ mi zezadu kolo a blbě jsem si vyvrátil nohu.“

Zdeněk Holub padá za zády Hynka Štichauera a Michala Škurly

Napočtvrté všechno klaplo, jak mělo. Stejně jako ve všech předchozích případech se Zdeněk Simota ujal vedení. Za sebou měl Hynka Štichauera, Ondřeje Smetanu a Michala Škurlu. Nicméně horko si mělo vybrat svou daň, protože se plzeňskému borci nepodařilo dostatečně ochladit spojku.

„Ve druhým kole začala klouzat a nakonec shořela,“ posteskl si Zdeněk Simota. Důsledek byl nabíledni. Ve druhém nájezdu jen podjel Hynek Štichauer, který díky pátému prvenství vyhrál celý závod. Na začátku druhého okruhu před Zdeňka Simotu v pronikl také Ondřej Smetana. Oba borci měli rázem u stavu svého skóre sedmnáctku. A neměli zůstat sami.

Čtyřiadvacátá jízda se opakovala vinou pádu Jakuba Valkoviče. Po startu repete se Richard Geyer soustředil na Patrika Mikela, jenž si dnešek rovněž za zlatý rámeček nedal, nicméně oba přitom objel Martin Gavenda. Moravan se posunul také na sedmnáct bodů, což se nakonec povedlo málem i Ronnymu Weisovi. Jenže na metě jej předjel Petr Chlupáč.

Hynek Štichauer si při pádu poranil koleno

A byl to právě pražský junior, který se místo zkušeného Němce postavil jako čtvrtý na rošt rozjezdu o druhé místo! Ronnymu Weisovi chyběl bod stejně jako Janu Kvěchovi, jenž zakončil hledání optimálního nastavení tak, že ve třetím kole rozjížďky s číslem dvacet tři zatočil s doposud vedoucím Filipem Hájkem.

V boxu Petra Chlupáče se pracovalo dlouho na přípravě motocyklu, nicméně závodník stihnul start rozjezdu včas. Ondřej Smetana vypálil do vedení jako první a odsunul Zdeňka Simotu na třetí příčku klasifikace dnešního podniku. O tečku se postaral Martin Gavenda, když nakonec udolal Petra Chlupáče.

 

Suverén se vrací k maximálním triumfům

Vojtěch Šachl skončil na pódiu

Dnešní závodní večer ve Svítkově nezačínal slavnostním nástupem, nýbrž dvojicí rozjížděk stopětadvacítek šestého dílu jejich klasického mistrovství republiky. Do depa se naskládalo deset závodníků, ovšem na startu rozjížďky s číslem jedna chyběl Štěpán Jurča, který se ve svém boxu stále věnoval svému motocyklu.

Triumfální šňůra vítězství Jaroslava Vaníčka praskla minulý měsíc v Divišově, ale dnes se Pražan vrátil nazpět na vítěznou dráhu. A hned v první jízdě odvedl Bruna Belana a Josefa Černého. V otázce hromadění trojek si s Jaroslavem Vaníčkem nikterak nezadal Jan Jeníček. Rozjížďku s číslem dvě vyhrál stylem start – cíl.

Poté byl na řadě zase Jaroslav Vaníček triumfující stylem start – cíl v rozjížďce s číslem tři. Jan Jeníček na to ovládl čtvrtou jízdu, na jejímž startu zůstal stát Štěpán Jurča, protože si omylem přeřadil na trojku. Oba neporažení borci na sebe narazili v páté jízdě.

Do jejich duelu však promluvil Bruno Belan, který se ujal vedení. Zprvu měl za sebou Jana Jeníčka, který se ale v prvním výjezdu dostal příliš daleko na venek a Jaroslav Vaníček ho podjel. Pak útočil na vedoucího Slaňáka. Překonal ho až v nájezdu do poslední zatáčky. Přitom mu ale přejel nohu, takže Bruno Belan klesl až na třetí pozici.

Drama závěrečné jízdy: zleva Bruno Belan, Jan Jeníček a Jaroslav Vaníček

Do hry o pódium vstoupil také Vojtěch Šachl. Na úvod prohrál s Janem Jeníčkem, aby v šesté jízdě o půlkola předčil Vojtěcha Zamazala. Nicméně v osmé jízdě nestačil na létajícího Jaroslava Vaníčka, který opět vyhrál celý závod bez ztráty bodu.  Jan Jeníček prve opanoval rozjížďku s číslem sedm a skončil se ztrátou jednoho bodu jako druhý.

Devátá jízda začala nešťastně. Ve druhé zatáčce zachytil Bruno Belan o zadní kolo vedoucího Jaroslava Vaníčka a šel přes hák k zemi. Naštěstí se oklepal jako kočka po pádu ze střechy. Opakovačku opanoval Vojtěch Šachl, aby se stal posledním závodníkem na pódiu.

 

Hlasy z depa

„Mám radost,“ reagoval Hynek Štichauer na své vítězství. „Moc závodů tady v Pardubicích tady už nepojedu. Nejvíc jsem se soustředil na Honzu Kvěcha, na něj mám smůlu. Koleno mě bolí jako kráva. Do Svitav si dám radši pohov, abych byl ready na extraligu ve Slaným. Nepojedu určitě v neděli do Berghauptenu, to nebudu riskovat.“

„Pěkný,“ radoval se Ondřej Smetana. „Parádně jsem si zazávodil. Jednu jízdu jsem pohnojil. To už je můj takovej‘ zvyk. To ale musím odbourat a pokračovat dál.“

„Až do poslední jízdy dobrý,“ svěřoval se Zdeněk Simota. „Pak přišlo moc startů najednou. Dvakrát jsem tam byl. Nejdřív ale spadne Zdenda, pak Hynek. Nestačili jsme to v depu dochladit. Ve druhým kole začala klouzat spojka a nakonec shořela. Jinak všechno fungovalo.“

„Pěkný závody,“ liboval si Martin Gavenda. „Kdyby byly ještě bedna, bylo by to ještě malilinko lepší. Nebylo to ale špatné, bodíček chyběl. Jen tak dál, uvidíme.“

„Závody hezký, myslím si, že hodně naučný, hodně se předjíždělo,“ vyprávěl Petr Chlupáč. „Všichni jsme si rozuměli. Škoda tý bedny, jednou to ale přijít musí…“

„Jsou to závody, dvě jízdy jsem posral,“ povzdechl si Jan Kvěch. „Nevím, prostě jsem neodstartoval a nejelo to. Začal jsem zkoušet a změnil jsem nastavení. A to nefungovalo, až teď ty dvě poslední jízdy to začalo fungovat.“

„Na ženský pohlavní orgán,“ nechtěl Patrik Mikel použít sprosté slovo při odpovědi na otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dneska bylo. „Motorka nejela, nešlo to doladit, dělal jsem chyby. Ještě jsem z jedné jízdy dojel a měl napuchlý prst. Snažil jsem se až moc. Dneska to bylo rovný jako stůl, ale to není na mě.“

„Dneska byla trochu velká smůla,“ smutnil Michal Škurla. „Nedařilo se. Se spojkou byly trable, ale ještě bude líp…“

Drama dvaadvacáté jízdy: Hynek Štichauer (modrá) ujíždí před Zdeňkem Simotou (červená) a Ondřejem Smetanou (žlutá)
1. Hynek Štichauer, Pardubice 4 4 4 4 4 20
2. Ondřej Smetana, Praha 4 4 2 4 3 17+4
3. Zdeněk Simota, Plzeň 3 4 4 4 2 17+3
4. Martin Gavenda, Březolupy 3 3 3 4 4 17+2
5. Petr Chlupáč, Praha 3 4 3 3 4 17+1
6. Jan Kvěch, Praha 4 3 2 3 4 16
7. Ronny Weis, D 2 3 4 4 3 16
8. Zdeněk Holub, Praha 3 4 3 3 X 13
9. Richard Geyer, D 2 2 3 3 3 13
10. Filip Hájek, Praha 1 2 4 2 3 12 (los)
11. Michal Tomka, SK – Žarnovica 2 2 1 3 4 12 (los)
12. Jaroslav Petrák, Pardubice 4 1 2 2 2 11
13. Patrik Mikel, Pardubice 1 3 2 2 2 10
14. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 4 3 0 2 X 9
15. Michal Škurla, Praha 3 T 4 1 1 9
16. Daniel Klíma, Praha 2 2 1 1 3 9
17. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 1 2 0 1 2 6
18. Daniel Šilhán, Pardubice 2 1 1 1 T 5
19. Jan Macek, Kopřivnice 0 E 3 F 1 4
20. Roman Marek, Kopřivnice 1 1 0 0 2 4
21. Michal Baštecký, Praha (250 ccm) 0 0 2 1 1 4
22. Pavel Kuchař, Praha (250 ccm) 0 1 1 2 – 4
23. Lukáš Vinter, Praha 1 – – – – 1

Poznámka: Martin Mejtský na účast rezignoval ze zdravotních důvodů

Hynek Štichauer (bílá) bojuje o vítězství s Petrem Chlupáčem

Průběžné pořadí seriálu:

PCE BŘE PCE CHA PLZ KOP PCE TOT
18.4. 21.4. 13.6. 24.6. 21.7. 11.8. 22.8.
1. Zdeněk Simota, Plzeň* 22 25 (10) 18 25 25 20 135 (145)
2. Zdeněk Holub, Praha 20 18 16 25 10 12 101
3. Hynek Štichauer, Pardubice* 25 22 20 8 25 100
4. Ondřej Smetana, Praha 14 25 20 18 22 99
5. Michal Škurla, Praha* 3 22 22 22 22 4 95
6. Jan Kvěch, Praha 10 20 18 14 10 14 86
7. Martin Gavenda, Březolupy 16 12 6 12 18 18 82
8. Petr Chlupáč, Praha 5 16 8 16 6 16 67
9. Jaroslav Petrák, Pardubice 12 8 14 10 (7) 16 7 67 (74)
10. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 6 10 8 3 10 5 42
11. David Pacalaj, SK – Žarnovica 8 14 7 12 41
12. Filip Hájek, Praha 7 6 5 6 10 34
13. Patrik Mikel, Pardubice 0 14 14 6 34
14. Michal Tomka, SK – Žarnovica 2 2 20 8 32
15. Martin Málek, Březolupy* 18 12 30
16. Daniel Klíma, Praha 1 0 # 7 2 12 3 25
17. Michael Hádek, Plzeň 4 16 20
18. Martin Mejtský, Pardubice 4 1 0 8 13
19. Sindy Weber, D – Liberec (ACCR) 0 0 0 3 7 2 12
20. Pavel Kuchař, Praha 2 5 # 4 0 11
21. Roman Čejka, Slaný 6 5 11
22. Petr Babička, Slaný 4 5 9
23. Daniel Šilhán, Liberec/Pardubice # 4 3 1 8
24. Ján Mihálik, SK – Žarnovica 7 7
25. Jan Macek, Kopřivnice 5 0 5
26. Roman Marek, Kopřivnice 4 0 4
27. Michal Danko, SK – Žarnovica 3 3
28. Pavel Čermák, Divišov 3 0 3
29. Michal Baštecký, Praha + # 0 2 0 2
30. Filip Šifalda, Chabařovice 2 2
31. Josef Novák, Pardubice 1 1 2
32. František Klier, Divišov 0 0 0 1 1
NC Anne Spaan, NL – Chabařovice (ACCR) 0 0
NC Milan Dobiáš, Chabařovice 0 # 0
NC Lukáš Vinter, Praha 0 0 0
mimo klasifikaci:
Ronny Weis, D NC NC
Richard Geyer, D NC NC
Andrei Popa, RUM NC
Sjoerd Rozenberg, NL NC
Jarno de Vries, NL NC

Poznámka: již kvalifikovaní finalisté MR v Plzni jsou označeni hvězdičkou *; Pavel Čermák má povolené hostování v AK Divišov, Daniel Šilhán od pátého závodu v Plzni startoval s motocyklem 500 ccm na hostování v Pardubicích; + Michal Baštecký byl přihlášen pro závod v Březolupech, avšak nedorazil kvůli poruše dodávky; # účastníci vloženého závodu 250 ccm; počínaje čtvrtým závodem se do průběžné klasifikace počítají nejlepší výsledky ze 75% uskutečněných závodů zaokrouhlených nahoru

Trojice nejlepších kolibříků: zleva Jan Jeníček, Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl

Mistrovství republiky 125 ccm:

1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 12
2. Jan Jeníček, Pardubice 3 3 2 3 11
3. Vojtěch Šachl, Divišov 2 3 2 3 10
4. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 1 2 2 7
5. František Hřib, Březolupy 1 2 1 2 6
6. Bruno Belan, Slaný 2 1 2 X 5
7. Štěpán Jurča, Březolupy – E 1 3 4
8. Jakub Exler, Praha 0 1 0 1 2
9. Josef Černý, Plzeň 1 1 0 0 2
10. Matěj Frýza, Plzeň 0 E 0 1 1
Kolibříci demonstrují, jaké tropické vedro bylo – zleva Štěpán Jurča, Bruno Belan, Jaroslav Vaníček a František Hřib

Průběžné pořadí šampionátu:

PCE BŘE PLZ PLZ DIV PCE TOT
18.4. 21.4. 8.5. 21.7. 29.7. 22.8.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 12 12 12 12 9 12 69
2. Vojtěch Šachl, Divišov 6 10 9 9 7 10 51
3. Bruno Belan, Slaný 11 9 7 11 5 43
4. Štěpán Jurča, Březolupy 5 7 7 8 4 31
5. Jan Jeníček, Pardubice 8 4 5 2 11 30
6. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 3 2 6 5 7 25
7. Matěj Frýza, Plzeň 4 8 6 1 1 20
8. Milan Dobiáš, Chabařovice 4 9 7 20
9. František Hřib, Březolupy 0 3 5 4 6 18
10. Filip Šifalda, Chabařovice 8 8 16
11. Mateusz Lopuski, PL 10 10
12. Jakub Exler, Praha 4 1 2 2 9
13. Daniel Klíma, Praha 8 8
14. Pavel Kuchař, Praha 7 7
15. Kacper Makowski, PL 6 6
16. Michal Baštecký, Praha 4 4
17. Josef Černý, Plzeň 0 1 2 3
18. Matouš Kameník, Divišov 1 1

Foto: Pavel Fišer a Kiril Ianatchkov

David Pacalaj si před Zlatou přilbou SNP odskočí na Ukrajinu

Žarnovica – 22. srpna
Ještě před dvěma léty prožíval Zlatou přilbu SNP v boxu Martina Vaculíka. S jeho žlutou přilbou nakonec vyrazil na startovní rošt finálové jízdy, čímž dal v zásadě najevo, že se jeho strýc o své dráze již rozhodl. Loni už v nejstarším slovenském motoristickém podniku už účinkoval sám. Nicméně z pozice náhradníka vyjel na ovál jen jednou. Čas se však nedá zastavit, takže v neděli se přijde podívat na nástup jako jeden z dvaceti regulérních účastníků. David Pacalaj v těchto dnech prožívá poměrně hektické období, byť vynechává oba české přebory v Pardubicích i ve Svitavách.

 

David Pacalaj předloni nesl přilbu svému strýci Martinu Vaculíkovi na finálový rošt

„Z Nagyhalaszu mám zranění zad, které si dávám do kupy a ve čtvrtek jedu na Ukrajinu,“ vysvětluje, že jej zaměstnává pohár přátelství, jehož úvodní kolo v Maďarsku mu nevyšlo. „Neměl jsem to dobře nastavené, byl to smolný den. Ale den předtím v Polsku mi to šlo.“

To je pravda, protože jej od pódia při MACEC Cupu v Rawiczi dělil jen kousek. „Jezdilo se mi super, ale jeden bod na bednu mi chyběl, do předposlední jízdy jsme měli stejně bodů,“ komentuje David Pacalaj, aby se smíchem odvrátil otázku, kdože v neděli ponese na volbu finálových pozic přilbu jemu, když Martin Vaculík pojede polskou extraligu. „Uvidíme. Chci ale zajet co nejlíp.“

David Pacalaj v akci

Foto: Mirek Horáček a Karel Herman

Zdeno Vaculík pochopitelně drží vnukovi palce

Bronzový nároďák se vrací opět na scénu

Budínek – 22. srpna
Září přinese vyvrcholení příběhů letošní světové dlouhé ploché dráhy. Jeho poslední víkend rozhodne boj o mistra světa, zatímco družstva jsou plánována již na příští sobotu. Českou republiku bude reprezentovat stejný kvartet, který předloni v Mariánských Lázních vybojoval nezapomenutelný bronz. Nicméně Milan Špinka se magazínu speedwayA-Z svěřil, že nechce stavět žádné vzdušné zámky.


Tipujte:

Vrátí se český nároďák z Morizes s medailí?

View Results

Loading ... Loading ...

Milan Špinka s bronzovou medailí na krku na předloňské tiskovce v Mariánských Lázních

Jména Josef Franc, Hynek Štichauer, Martin Málek a Michal Škurla na pozici náhradníka rozhodně nepřekvapí. Právě jejich aktuální forma a skvělé výsledky, s nimiž se téměř týden co týden někdo z nich vrací domů ze zahraničních kolbišť, plným právem zvyšují očekávání před světovým šampionátem v Morizes.

„Taková je nominace,“ říká Milan Špinka. „Martin Málek se rozjel, jedou všichni tři. Hodně placírujou na dlouhý, příprava je letos hodně dobrá. Nebudeme ale říkat hop, dokud nepřeskočíme. Nemám rád prognózy, pojedeme maximum, a když bude trochu štěstíčka…“

Česká nominace na mistrovství světa družstev na dlouhé dráze příští sobotu v Morizes:

Josef Franc, Praha
Hynek Štichauer, Pardubice
Martin Málek, Březolupy
náhradník Michal Škurla, Praha
Příští týden vyráží do Morizes národní tým ve stejném složení, v němž startoval v Mariánských Lázních v červenci 2016

Foto: Pavel Fišer