Pardubice využily blesky i posílený domácí tým k nasazení trháku v tabulce

Žarnovica – 5. srpna
Valentino Rossi skvěle odstartoval a rychle umístil svoji Yamahu YZR-M1 na čelo závodníků. Královská třída MotoGP při Grand Prix České republiky na obrovské televizi v zahrádce restaurace Rada Fusky v kuželně žarnovického Městského stadiónu poutala pozornost sportovně naladěných hostů už jen proto, že do začátku šestého dílu české extraligy zbývala ještě celá hodina. Jenže pořadatelé sledovali spíše monitory svých mobilů a tabletů, kde meteorologické radary sunuly bouřku stále blíž a blíž slovenskému městečku. A vskutku hned po nástupu se objevila sevřená formace bouřkových mraků poháněných svižným větrem. Martin Vaculík dostal domácí tým do vedení triumfem v rozjížďce s číslem jedna a Žarnovica své průběžné vedení ještě jednou přiživila, když David Pacalaj tahal si delší konec při honičce s Janem Kvěchem. Václav Milík sice v šesté jízdě prohrál s Eduardem Krčmářem, ale Pardubice stejně šly do čela. Grzegorz Zengota se prezentoval jako neporažený muž, na vítěznou dráhu vykročil i východočeský kapitán a pravidelnými dávkami na východočeské konto přispíval i Hynek Štichauer. Žarnovické mladíky čekal úděl všech juniorů, kteří v současné vyšší české soutěži příliš nebodují, nicméně Martin Vaculík vyhrával jako na běžícím páse a slušně skóroval také Adrian Gala. Ze slánských a pražských závodníků se stali rázem ti druzí, kteří bojovali o třetí příčku. Tomáš Topinka se snažil vytěžit maximum z Josefa France, jímž dokonce neváhal vystřídat i Matěje Kůse! Na rozdíl od Milana Macha se však nedostal do postavení, aby mohl nominovat žolíka. Eduard Krčmář byl v rozjížďce s číslem deset až za Adrianem Galou, nicméně Slaný přeskočil Prahu. Zdeněk Simota vzápětí vzal druhý motocykl, který měl jet spíše na kratších oválech. Ale světe, div se! Jihočech v jeho sedle nestačil na Grzegorze Zengotu, ale změřil Josefa France. Ve dvanácté jízdě nakonec Jakub Jamrog na metě změřil Hynka Štichauera. V té chvíli stál Slaný o čtyři body před Prahou, o bod za Žarnovicou, na níž vedoucí Pardubice měly čtyři další body k dobru. Jenže to už pršelo jen se lilo a nebe tu a tak protnul oslnivě klikatý dlouhý blesk. Rozhodčí Lubomír Hajdóny proto musel závod přerušit. Mezitím voda padající z nebes ničila ovál, s jehož přípravou si Luboš Šmondrk dal tolik záležet. Před sedmnáctou hodinu si už žhavé slunce, než se při svém efektním západu zbarvilo do ruda, odsávalo vláhu ve formě vodní páry nazpátek. Jenže to už bylo rozhodnuto, že mítink nemůže pokračovat. Lubomír Vozár se usmíval od ucha k uchu. Žádný div, vezl domů čtyři tabulkové body a jeho postavení leadera aktuální klasifikace pomáhala vylepšit i Žarnovica, když porazila oba velké konkurenty Východočechů v boji o letošní titul.

Žarnovica, Pardubice a Slaný stojí na stupních vítězů

Spěch před deštěm

Vladimír Ceglédy si užívá ovace publika ke svým narozeninám

Kaluže při příjezdu do Žarnovice dávaly neklamně najevo, že dešťový živel si nevystačil pouze se zrušením středečního a čtvrtečního tréninku, ale že i dnes dopoledne zkoušel ovál, na němž se pracovalo ještě včera večer okolo jedenácté hodiny večerní. Ke všemu se bouřkové mraky blížily a svižný vítr nevěstil nic dobrého.

Proto se po nástupu hodně pospíchalo. A Martin Vaculík do uspěchané filozofie zapadl naprosto dokonale. Po startu rozjížďky s číslem jedna zamířil neomylně do vedení. Hynek Štichauer se natáhnul pro druhou příčku. Josef Franc se mu dokázal v závěru jen přiblížit, Zdeněk Simota ani to ne.

Martin Vaculík (červená) vodí Josefa France (žlutá), Hynka Štichauera (bílá) a Zdeňka Simotu (modrá)

Ve druhé jízdě se do české extraligy skvělým způsobem vrátil Grzegorz Zengota. V úvodním nájezdu se zprava jen mihnul okolo Jakuba Jamroga, jemuž vyšel start nejlépe ze všech. A pak až do cíle mařil všechny jeho nájezdy. Matěj Kůs nezačal dnešek optimálně, když v tréninku upadl. Nyní za zády obou Poláků inkasoval poslední bod na vrub Jakuba Valkoviče.

David Pacalaj cestou k rozjížďce s číslem tři:

„Máme nový motor, uvidíme, jak pojede.“

Nový GM v rámu Davida Pacalaje připomínal po startu juniorské jízdy tryskové letadlo. Obrovské zrychlení vyneslo žarnovického juniora do vedení. Zezadu se však řítil Jan Kvěch. Po vnějšku prvního oblouku za svá záda poslal postupně Petra Chlupáče a Patrika Mikela.

Grzegorz Zengota – na snímku před Jakubem Jamrogem – se skvěle uvedl v pardubickém týmu

Pardubický junior si ale podobné móresy nechtěl nikterak nechat líbit. Ve druhé zatáčce jel jako přilepený u vnitřní čáry, jenže Pražan byl rychlejší. A záhy se dotáhnul na Davida Pacalaje. Poprvé udeřil ve třetím okruhu. Jeho manévr zleva první zatáčky dokázal slovenský junior vykrýt. Okamžitě zrychlil, poněkud poodjel, jenže Jana Kvěcha se nezbavil.

Pražan opět udeřil, ovšem David Pacalaj dobře věděl, co má na své domácí trati dělat, a vedení uhájil. „Chyběl kousek,“ posteskl si Jan Kvěch ve svém depu. „Ale rozhodčí pouští pásku moc rychle.“ Stejný názor zastávalo více závodníků a Václav Milík po první sérii sháněl telefon, aby mohl se sudím hovořit. Faktem je, že Lubomír Hajdony své startování vylepšil.

Ještě předtím se však v rozjížďce s číslem čtyři ocitnul polapený v pásce Michal Tomka. K repete přijel Adrian Gala, nicméně takovou změnu české řády neumožňují. A tak se znovu musel vrátit domácí junior. Po startu se vlády ujal Eduard Krčmář.

David Pacalaj (červená) letí do čela juniorské jízdy před Petra Chlupáče (modrá) a Patrika Mikela (bílá)

Václav Milík se při pokusu o jeho objíždění dostal příliš daleko na venek. Ondřej Smetana bleskurychle zaútočil, ale pardubického kapitána nestihnul. On však už nedohnal Eduarda Krčmáře. Přesto však po čtyřech rozjížďkách vedly Pardubice o dva body před Prahou a Žarnovicou a o tři před Slaným. Jenže na obzoru se už stál zcela jiný protivník, který ohrožoval ambice úplně všech celků bez rozdílu.

 

Černé mraky se hotují k útoku

Michal Tomka (červená) bude pykat na najetí do pásky posunem na trestnou čáru a Václav Milík (bílá) s Ondřejem Smetanou (žlutá) mu uvolní místo

Hodiny totiž minuly půl čtvrté a meteorologická předpověď byla ohromně zoufalá. Během půl hodiny měl do Žarnovice dorazit silný déšť, jenž měl v městečku s líbezným okolím setrvat minimálně hodinu. Pakliže po nástupu byl důvod spěchat, nyní byl mnohonásobně větší. Mezitím rozjížďka s číslem pět nadchla soubojem Martina Vaculíka s Jakubem Jamrogem.

Polák oblečený do slánské vesty vystřelil do čela hned s letem pásky. Miláček místních tribun jen objel v úvodním oblouku, nicméně Jakub Jamrog se držel vnitřní čáry a na protilehlé rovince kontroval. Martin Vaculík ale nepřijel do Žarnovice, aby plnil úlohu otloukánka. Letěl jako blesk do cíle úvodního okruhu, aby v prvním nájezdu toho druhého po vnější straně nechal Jakuba Jamroga za sebou.

Ondřej Smetana přitom již od startu tahal za delší konec provazu v souboji s Patrikem Mikelem, takže Žarnovica o bod vystřídala na čela Pardubice. Chmurná předpověď nutila domácí a Pražany, kteří nominovali silné náhradníky, aby se svou ofenzívou neváhali. Proto Ján Daniel vyslal Adriana Galu na startovní rošt šesté jízdy, když nechal stát Jakuba Valkoviče.

Eduard Krčmář (modrá) podjíždí Václava Milíka (bílá)

A vskutku polský závodník oblečený do žarnovické vesty vystřihnul start jako z partesu. Jenže než by stačil říct švec, zezadu přiletěl Václav Milík a po pravé straně první zatáčky převzal vedení. Pardubice tím pádem srovnaly krok s Žarnovicou. A protože Zdeněk Simota nepustil ke slovu Jana Kvěcha, Slaný se začal vzdalovat Praze.

Tomáš Topinka přemítá nad strategií:

„Musím to nějak udělat, aby to vyšlo. Myslím, že bude chcát.“

Martin Vaculík (červená) pádí před Jakuba Jamroga (modrá)

Tomáš Topinka se proto dostal do situace, kdy stůj co stůj musel svůj celek zvednout z poslední příčky aktuální klasifikace. Když se kácí les, létají třísky, takže se pro rozjížďku s číslem sedm nedočkal vystřídání nikdo menší než kapitán Matěj Kůs. Josef Franc s dvacítkou na své vestě se odměnil svému kouči za důvěru hladkým triumfem ve stylu start – cíl.

Hynek Štichauer ale uhlídal Eduarda Krčmáře i Davida Pacalaje a Pardubice stále unikaly. Další slovo do pranice přidal Grzegorz Zengota. Po skvělém startu vyhrál rozjížďku s číslem osm. Adrian Gala sice za sebou ve druhém oblouku objel Zdeňka Holuba. Útočil i nadále. V nájezdu do druhého kola neměla daleko, aby předstihnul Grzegorze Zengotu.

Grzegorz Zengota (bílá) jezdí před Adrianem Galou (červená)

Avšak jeho krajan v pardubické vestě jen vyhnal na venek, když se jej snažil objet v první zatáčce druhého okruhu. A přesně navlas stejně s ním naložil i v následujícím oblouku. Pardubice tím pádem skončily druhou sérii s náskokem třech bodů na Žarnovicu, šesti na Prahu a sedmi na Slaný.

 

Slejváku se lze vysmát, bleskům nikoliv

Začíná pršet a Martin Vaculík (červená) jde do vedení deváté jízdy před Václava Milíka (bílá), Matěje Kůse (žlutá) a Petra Chlupáče (modrá)

V tu chvíli se už pořádně setmělo. Vítr přihnal tmavou hradbu mraků, z níž se někdy okolo šestnácté hodiny začaly snášet první kapky. Pod střechou depa panovala ještě větší tma a mechanici si na svou práci začali svítit baterkami. Co však bylo horšího, že déšť nehodlal slevit ani ň ze své síly a navíc nabíral na intenzitě.

Martin Vaculík se v rozjížďce s číslem devět stal druhým mužem, jenž dnes připravil o bod Václava Milíka. Základem jeho výkonu se stal skvělý start, po němž odkázal pardubického kapitána na druhou příčku. Matěj Kůs se na dráhu vrátil třetím místem, když překonal Petra Chlupáče ve slánské vestě. Tomáš Topinka by při své úctě ke svému závodníkovi přivítal obrácené pořadí.

Za těchto okolností mu totiž scházel bod, aby mohl do desáté jízdy poslat místo Zdeňka Holuba náhradníka Josefa France, jemuž by do rukou vložil žolíka. Bylo totiž nad slunce, po němž ovšem na plačtivé obloze nebylo ani památky, jasné, že se brzy může přestat závodit. A zda dočasně nebo úplně, nemohl tušit vůbec nikdo.

Výměna motocyklu Zdeňku Simotovi (modrá) náramně pomohla – Grzegorze Zengotu (bílá) sice neuštval, ovšem Josefa France (žlutá) ano

Proto Milan Mach nikterak neváhal využít jediného strategického prostředku, jenž mu současná pravidla ještě ponechala. „Kolik je osmnáct mínus devět?“ tázal se v rovnici odrážející momentální skóre vedoucích Pardubic a jeho Slaného, aby měl o výsledku již dávno jasno. „Devět! A proto udeříme!“

Eduard Krčmář, který už stál na hraně depa, proto dostal informaci, že v rozjížďce s číslem deset nastoupí jako žolík. V první zatáčce zvenčí překonal Patrika Mikela, avšak prakticky v témže okamžiku oba objel Adrian Gala. Slánský závodník však díky svým dvěma bodům násobeným dvěma poslal Slaný před Prahu.

Zdeněk Holub předčil Patrika Mikela již po startu, ale v depu šířil nepříjemnou zprávu. „Prší,“ hlásil. „Nejde nic vidět.“ Mítink byl ve své polovině, nicméně v rychlém sledu byly zorganizovány další dvě jízdy, aby v případě předčasného konce měla celá čtveřice týmů stejný počet rozjížděk.

Hynek Štichauer (bílá) zatím ještě vede před Jakubem Jamrogem (modrá) a Josefem Francem (žlutá)

V rozjížďce s číslem deset opět nepoznal hořkost porážky Grzegorz Zengota. Zdeněk Simota si vzal druhý motocykl, který dle jeho soudu měl být dobrý spíše na kratších drahách. A k jeho velkému překvapení letěl po žarnovickém letišti lépe než stroj připravený na delší ovály. Na plzeňském Jihočechovi ve slánském žoldu si vylámal zuby také Josef Franc, jenž stačil v první zatáčce překonat pouze Davida Pacalaje.

Tomáš Topinka se konečně dostal do pozice, kdy by s osmi body ztráty mohl poslat do akce žolíka. Jenže juniora může nahradit jen zase junior a do akce se chystal Jan Kvěch. Pražský kouč se neodhodlal k riskantnímu kroku povýšit jej na žolíka, jelikož nemohl tušit, zda závod skončí nebo ne.

Jan Kvěch se blýsknul nejlepším startem, jenže ještě v první zatáčce se okolo něho zprava přehnal Jakub Jamrog. Podobnými aspiracemi se netajil ani Hynek Štichauer, jenže slánský závodník jej při své cestě do čela vyvezl na venek. Pardubičan se ale nevzdal a ve druhém oblouku Jakuba Jamroga objel zvenčí.

Po slejváku už nemohlo být na závody ani pomyšlení

Svým manévrem ovšem jen vypustil džina z láhve, protože v posledním výjezdu jej Jakub Jamrog podjel a šachovnicová vlajka jej přivítala přece jen o chvilku dříve než Hynka Štichauera. „Přečůral mě, porazil mě, je to škoda, ale pořád je čas to vylepšit,“ svěřoval se pardubický závodník v depu. Jenže v tomto ohledu se bohužel mýlil.

Ján Daniel komentuje svou inspekci oválu:

„Prošel jsem se po dráze a mám nohy jako papuče.“

Žarnovica se před zraky svého domácího publika dočkala svého nejlepšího výsledku v extralize

Slejvák totiž řádil s velkou intenzitou. Copak o to, ten by pečlivě připravená trať ještě snesla. Ovšem problém představovaly tlusté bílé blesky, které se tu a tam snesly z oblohy k zemi. S ohledem na bezpečnost musel být mítink přerušen. Jenže mezitím pršelo, pršelo a pršelo, jen se lilo. O půl páté se na ovále objevil hlouček manažerů, organizátorů a závodníků.

Co čert nechtěl, na obloze se už opět řehtalo sluníčko. Verdikt jury musel být neúprosný. Bahno dostalo ovál za hranice regulérnosti, proto musel do ringu předčasně letět ručník. Lubomír Vozár vyběhl kopeček do depa s úsměvem. Bodejť by ne. Pardubice upevnily své postavení na čele tabulky a Žarnovica sebrala body Slanému i Pardubicím.

 

Hlasy z depa

Václav Milík se řítí do cíle před Ondřejem Smetanou

„Vyhráli jsme, paráda, škoda počasí,“ bilancoval Václav Milík. „Teď svítí sluníčko, ale dráha je namočená, muselo by se čekat dlouho. Ale vyhráli jsme. Mistři budeme, to jsem říkal už na začátku extraligy. Dneska se mi nejelo špatně, zkoušel jsem nastavení, ale netrefil jsem to. Startovat mi nešlo, jinak se mi jelo fajn, bylo to hlubší, dalo se závodit.“

Hynek Štichauer (bílá) v duelu s Josefem Francem (žlutá)

„Dráha byla závodivá,“ vyprávěl Hynek Štichauer. „Tím, že pršelo, bylo to kaše. Vyhráli jsme, i když trošku neregulérně, jelo se jen dvanáct jízd. Ale do tý doby jsme byli nejlepší, vyhráli jsme a vedeme. Lidi na nás plivaj‘ už podruhý, že svítí sluníčko a nejedou se závody, ale my tady jen stojíme v kombinézách a rozhodnutí jet nebo nejet neděláme.“

Martin Vaculík – na snímku před Václavem Milíkem – vnesl do české extraligy vítaný nádech světa velkých cen

„Těšíme se z druhého místa,“ neskrýval Martin Vaculík svou radost. „Jen jednu věc chci říct, je mi líto, že jsme prohráli s počasím. Je to škoda kvůli divákům, ale bezpečnost je prvořadá. Dráha byla skvěle připravená. Teď to druhý déšť překazil, už to nešlo. Další extraligu uvidíme, jak budu mít čas, pojedu. A pozdravuji všechny fandy v Čechách.“

David Pacalaj triumfoval v juniorské jízdě

„Jsem spokojený,“ odtušil David Pacalaj. „Trénoval jsem před Finskem. Svoji úlohu juniora jsem si splnil v juniorské jízdě…“

„První dvě jízdy jsem jel na jiný motorce, co jsem jel včera,“ svěřoval se Zdeněk Simota. „Pak jsem skočil na druhou motorku a letělo to jako blázen. Nevím, nevyznám se už v tom. Přitom to mělo bejt‘ naopak, tahle motorka je na malou dráhu. A já se honil se Zengotou, ale předtím jakoby mě někdo držel na gumě!“

Josef Franc nebyl po závodech v dobré náladě

‚Žarnovica chtěla vyhrát,“ rozhovořil se Josef Franc. „A pak si fanoušci uplivovali před Vaškem Milíkem, to nevím proč. Já mám teď špatný období, ale snažím se zvednout. Nevím, jestli mně Liberec a Žarnovica pomohla, ale chci se zvednout. Cíl je dlouhá, ale taky mistrák v Plzni. Sezónu mám docela úspěšnou, nesmím si ta kazit blbejma závodama jako je SEC. V Žarnovici jsme byli papírově poslední, Praha nemá špatnou strategii, ale bojovat s ostatníma bylo nad naše síly. Dopadlo to, jak to dopadlo, překvapenej‘ nejsem. Sám za sebe spokojenej‘ za pět bodů jsem nebyl. Doufám, že si spravím chuť v Krosně a věřím, že se to vrátí na tu správnou kolej.“

„Bylo to mokrý,“ uvažoval Matěj Kůs. „Ale po tom slejváku už to bylo nesjízdný. Já si blbec lehnul na tréninku. To se mi nestalo už hodně let. Ale zejtra je zase novej‘ den…“

„Svez‘ jsem se jen dvakrát, což je škoda,“ litoval Zdeněk Holub. „Déšť přišel, to je taky blbý, mohly bejt‘ pěkný závody, takhle jsme to pokazili. O to víc se musíme snažit příště ve Slaným.“

Slejvák zanechal na ovále těžká poškození
1. AMK ZP Pardubice 23
Patrik Mikel 1 0 0 1
Václav Milík 2 3 2 7
Grzegorz Zengota, PL 3 3 3 9
Hynek Štichauer 2 2 2 6
Josef Novák DNR
2. SC Žarnovica 19
Michal Tomka 0 – 0 0
David Pacalaj 3 0 0 3
Jakub Valkovič 0 – – 0
Martin Vaculík 3 3 3 9
Adrian Gala, PL 2 2 3 7
3. AK 3ton Slaný 18
Zdeněk Simota 0 1 2 3
Jakub Jamrog, PL 2 2 3 7
Eduard Krčmář 3 1 4* 8
Petr Chlupáč, Praha 0 0 0 0
bez náhradníka
4. AK Markéta Praha 14
Matěj Kůs 1 – 1 2
Zdeněk Holub – 1 1 2
Jan Kvěch 2 0 1 3
Ondřej Smetana 1 1 – 2
Josef Franc 1 3 1 5

Poznámka: kvůli bouřce byl závod po dvanácté jízdě přerušen a vzhledem ke stavu dráhy po dešti bylo nakonec rozhodnuto nepokračovat

Martin Vaculík neprohrál jedinou jízdu

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků: malé body: velké body:
1. Pardubice 2-4-0-0 202 20
2. Praha 2-1-2-1 178 16
3. Slaný 2-0-4-0 177 16
4. Žarnovica 0-1-0-5 82 8

Foto: Kiril Ianatchkov