Aleš Dryml se postaral o reprízu české hymny

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Divišov – 30. června
Peter Ljung měl triumf v divišovém race-off již takřka na dohled. Ani ztráta jednoho bodu v souboji s Chrisem Harrisem v rozjížďce s číslem šestnáct by nevadila tolik jako pád v poslední jízdě. Aleš Dryml navzdory pomalejšímu začátku byl rázem v rozjezdu o vítězství společně s Krzysztofem Kasprzakem. Plán šetřit nejlepší motocykl na světový pohár do King’s Lynn a otestovat jiný stroj rázem ustoupil záměru poslechnout si dnes českou hymnu po slavnostním nástupu ještě jednou, tentokrát na počet vítěze. Všechno klaplo, pardubický závodník lépe odstartoval a po čtyřech kolech mohl oslavovat vítězství.

V žáru tropického odpoledne
Bylo dávno po tréninku a nebýt kvílení stopětadvacítek trénujících na další kolo mistrovství pod jurisdikcí AČR, nad divišovským stadiónem by panovalo ticho. Vladimír Kalina a Roman Doleček, mechanici Filipa Šitery, seděli v koutě boxu. Motocykly měli dokonale připravené. Jejich závodník seděl na jednom z nich.

„Když nepojedu, řeknu, že je to škoda, když pojedu a nepostoupím, řeknu, že jsem jel na poslední chvíli,“ neopouštěl ho humor, i když doposud netušil, zda se povznese z pozice náhradníka. Janusz Kolodziej,který si při čtvrtečním polském semifinále zlomil malíček levé ruky, si při tréninku vyzkoušel dráhu, ale stále se nevyjádřil, zda na ní vjede i odpoledne v ostrém závodním tempu.

Hned v sousedním boxu se řešily jiné starosti. Aleš Dryml, přímo nasazený jako úřadující český šampión, totiž zůstal v tréninku stát. „Prasknul mi zadní řetěz,“ svěřoval se pardubický závodník. „To se stane jednou za pět let. Roztrhlo se to v článku, s tím nejde nic dělat.“ Spouš na jeho motocyklu byla náramná. „Kolo, převodníky, spojka zničený,“ bilancoval jeho majitel. „Nejsem z toho šastnej‘, jeden stroj můžeme dát do rohu.“

Mezitím dozávodily stopětadvacítky, jury vzala na vědomí odstoupení Janusze Kolodzieje a Filip Šitera se mohl chystat na pět jízd. Čas se rychle valil dopředu, by se v žáru tropického odpoledne nehnul jediný lísteček. Úderem půl třetí vyrazili závodníci na nástup, aby na chlup dle časového harmonogramu vyrazili závodníci na start rozjížďky s číslem jedna nejprestižnějšího závodu, jaký kdy divišovský ovál pamatuje.

V jakémkoliv závodě, v němž se postupuje někam dál, je třeba hromadit body hned od prvopočátku. V tomto ohledu na tom byli po dvou sériích nejlépe Peter Ljung a Kjastas Puodžuks. Švédského stále účastníka letošního seriálu velkých cen odmávali šachovnicovou vlajkou hned v rozjížďce s číslem jedna.

Nejlépe přitom odstartoval Troy Batchelor, jehož ovšem Peter Ljung nechal za sebou už v prvním oblouku. Takřka současně ho minul rovněž Krzysztof Buczkowski, avšak s ním se Australan záhy vypořádal. V osmé jízdě se do dráhy Petera Ljunga nedostal vůbec nikdo.

Kjastas Puodžuks vyhrál rozjížďku s číslem čtyři stylem start – cíl, aby ho o tři rozjížďky později očekával na roštu Martin Vaculík. Týden po jeho triumfu v Grand Prix Polska byl slovenský závodník v Divišově nesmírně populární osobností. „Ještě mi to pořád nedochází,“ vyjádřil se na téma synovy vítězné velké ceny Zdeno Vaculík, poté co ho poplácal po zadku před opuštěním boxů ke druhé jízdě.

V ní Martin Vaculík triumfoval excelentním způsobem. Chris Harris, jenž v úvodním výjezdu překonal Juricu Pavlice, se mohl jen dívat. A pak už přemítat, zda ho právě tento Slovák v seriálu SGP nenahradí a to navzdory určité dávce protekce, jíž se anglickým závodníkům od BSI dostává při udělování stálých divokých karet.

V rozjížďce s číslem sedm však byl od startu rychlejší Kjastas Puodžuks. Martin Vaculík mu za jeho zády nedopřál ani sekundu klidu. Zkoušel vnitřek, vnějškem, bleskové přesuny na druhou stranu, avšak nic nepomáhalo. Obzvl᚝ ve druhé zatáčce druhého kola byl jeho manévr zvenku dovnitř hodně nadějný, avšak ke změně na čele nestačil.

Aleš Dryml s třetím motocyklem
Martin Vaculík měl po osmi rozjížďkách na svém kontě pět bodů stejně jako Joonas Kylmäkorpi a Krzysztof Kasprzak. Pokud se týká obou Čechů, Filip Šitera měl jeden bod, k němuž mu přispěla i páska v podání Madse Korneliussena. V rozjížďce s číslem sedm jezdil čtvrtý a v depu zmizel rovnou z dráhy. Aleš Dryml na tom byl přesně o dva body lépe.

Své účinkování zahájil ve čtvrté jízdě, kdy odstartoval třetí. V první zatáčce se ale natlačil pod Andreje Karpova. Hnal se i za vedoucím Kjastasem Puodžuksem, ale jeho nájezd zvenku na konci druhého kola ho zpomalila cejcha prachu, o níž během dnešního horkého odpoledne nebyla nouze navzdory intenzivnímu kropení.

V rozjížďce s číslem osm se Aleš Dryml dostal před druhého Krzysztofa Kasprzaka, avšak polský závodník mu to v nájezdu do druhého okruhu vrátil. V depu Aleše Drymla padlo jasné rozhodnutí. Vyzkouší se další motocykl.

Že se jedná o výraznou změnu k lepšímu, ukázala již rozjížďka s číslem devět. Vítězné počínání Aleš Drymla narušil pouze Chris Harris, který se předčasně dostal do křížku s páskou. Restart vynesl pardubického závodníka do čela. Domácí publikum mohlo jen litovat, že podobným evolučním vývojem neprošel také Filip Šitera. Třetí místo za Troy Batchelorem a vítězným Alešem Drymlem znamenalo konec i té nejposlednější naděje na místo v goričanském challenge.

Do problémů se však dostávali i další. „Má před sebou ještě tři jízdy a dvakrát jede z bílý a jednou ze žlutý,“ mírnil František Liebezeit euforické hlasy, zda si na čtvrteční extraligové klání proti Pardubicím nepozvat raději Kjastase Puodžukse místo téměř dvakrát tak drahého Mateje Žagara. Trojkoaliční manažer měl pravdu. Lotyš skončil v v desáté jízdě poslední, zatímco Krzysztof Kasprzak svým velkým sólem poskočil na osmibodovou hranici.

Jeho zisk vzápětí vyrovnal Joonas Kylmäkorpi, triumfující rovněž ve stylu start – cíl. Neméně suverénně si v rozjížďce s číslem dvanáct počínal i Peter Ljung, aby se jako jediný neporažený udržel na čele průběžné klasifikace. Martin Vaculík zůstal po vylétnutí pásky trčet za Madsem Korneliussenem. Navzdory bolestem v zápěstí a v lopatce se pustil srdnatě do boje. Metu protínal takřka současně s Dánem, jenže ke druhému místu mu kousíček chyběl.

V rozjížďce s číslem třináct však Martin Vaculík odstartoval z červené dráhy nejlépe. Tři body měly na jeho bodové konto stejný účinek jako živá voda v pohádkách. Navíc zkomplikovaly život druhému Krzysztofu Kasprzakovi i Troy Batchelorovi, jenž se dnes poprvé a naposledy musel spokojit s třetí příčkou.

Aleš Dryml ve výtahu, který ho vezl do vyšších pater průběžné klasifikace, nezmáčknul červené tlačítko stop ani v patnácté jízdě. Bratr Lukáš mu udílel poslední rady ještě před vraty výjezdu na ovál, než ho mechanik Oldřich Řezníček roztlačil.

Od vylétnutí pásky udával tempo. Krzysztof Buczkowski konsolidoval druhé místo před Madsem Korneliussenem, zatímco Jurica Pavlic si prve oprávněně stěžoval na své motory. Nyní zůstal stát. Polákovi však bylo druhé místo málo, zkracoval vzdálenost od Aleše Drymla, ale svůj klíčový útok si načasoval pozdě. Český reprezentant o něm dobře věděl, aby mu v cílové rovince správně překřížil cestu.

V šestnácté jízdě se Peter Ljung dočkal první porážky. Chris Harris dokonale odstartoval, a by na jeho Švéd vedl slibný nájezd vnějškem první zatáčky, zůstal pánem situace až do cíle. Hrot průběžné klasifikace se tím pádem poněkud rozšířil. Stále jí vládl Peter Ljung s jedenácti body. Krzysztof Kasprzak měl o jeden bod méně a potom už následovali Aleš Dryml s Martinem Vaculíkem. Soupis obětí Chrise Harrise v šestnácté jízdě vedle leadera závodu zahrnoval i Kjastase Puodžukse a Joonase Kylmäkorpiho, čehož měli oba již brzy nesmírně litovat.

Rozjezdová změna plánu Aleše Drymla
„Chladit techniku, chladit sám sebe,“ prozradil Aleš Dryml svůj recept, jak se vypořádat s extrémním vedrem. V poslední sérii měl na přípravu čas, jelikož startoval v rozjížďce s číslem osmnáct. Mezitím si o postup řekl Troy Batchelor, když odvedl Kjastase Puodžukse, jehož další účinkování v šampionátu se tak ocitlo ve hvězdách.

Zato Aleš Dryml nepřipustil ani náznak pochybností. Skvěle vystřelil dopředu současně s letem pásky, aby na konci druhého kola vedl před Kenni Larsenem už o dvacet metrů. Záhy mu bylo jasné, že půjde do rozjezdu. Krzysztof Kasprzak se totiž ani příliš nehonil po skalpu svého krajana a jmenovce Buczkowskeho a skončil rovněž s dvanácti body jako Aleš Dryml.

Již bylo jasné, že Krzysztof Buczkowski zamíří do rozjezdu o místo náhradníka, kde mu budou dělat společnost Kjastas Puodžuks a Kenni Larsen, jemuž hodně pomohlo druhé místo před Martinem Vaculíkem v osmnácté jízdě. Slovák měl ovšem challenge již v kapse. Jistotu rozjezdu měl také Aleš Dryml, který měl ještě jednou změřit své síly s Krzysztofem Kasprzakem.

Pardubický závodník se rozhodl šetřit ostrou motorku, na níž závodil od třetí série, a vrátit se do sedla té původní. Jenže dvacátá jízda jeho záměry dokonale otřásla. Peter Ljung odstartoval za Juricou Pavlicem a ve snaze dostihnout Chorvat ve druhé zatáčce upadl. „Nic jsem neviděl,“ vysvětloval incident později na tiskové konferenci. „Vypadla mi noha z háku a už jsem šel.“

Repete vyhrál Jurica Pavlic, by nejrychlejší start předvedl Andrej Karpov. V rozjezdu o místo náhradníka si Kjastas Puodžuks vypil divišovský pohár hořkosti až do dna, když ve druhém okruhu spadl. Stejně jako prve ovládl opakovačku Krzysztof Buczkowski. České diváky však rozjásal rozjezd o vítězství. Aleš Dryml pokračoval ve vítězném rytmu. Při reminiscenci podobné dodatkové jízdy, v níž jeho bratr Lukáš před deseti lety ve Slaném připravil Krzysztofa Kasprzaka o titul juniorského mistra světa, jezdil před stejným závodníkem od startu až do cíle.

Aleš Dryml nakonec zůstal v sedle osvědčeného motocyklu. „Chtěl jsem dát třetí motorku a zjistit, jak to bude fungovat,“ vysvětloval. „Byla to ta z druhý jízdy, vyměnili jsme tam elektriku. Ale rozjezd byl nakonec o první místo před domácím publikem. A tak jsem skočil na motorku, co šlapala. Pojedu ji i na světovým poháru v King’s Lynn.“

Hlasy z depa
„Spokojenost, s prvním místem nemůže bejt‘ nic než spokojenost,“ radoval se Aleš Dryml, aby se pustil do líčení dnešního dramatu. „Po dvou jízdách jsem měl tři body, ale pořád lepší než dvě nuly, takže to byla pořád otevřená hra. Tušil jsem, že s patnácti body nikdo neskončí. Pak jsem už ani jeden bod neztratil. Viděl jsem, že se rozjíždím, chtěl jsem vyhrát. Na Chorvatsko to řeknu jako před dnešním závodem, šance je, i když jsou jen tři postupový místa. Dráha se podobá Divišovu, dám podobnou techniku.“

„V první řadě byl dnes hlavní postup do finále,“ připomínal Martin Vaculík kvalifikační charakter mítinku. „To se povedlo, je to se štěstím a bylo to vydřený. Ale tohle nejsem stoprocentně já, ve středu jsem měl opravdu těžký pád v Dánsku. Měl jsem otřes mozku a bolí mě zápěstí a lopatka, pořád spím. Ale nebudu plakat, to je plochá dráha, postup mi vyšel. V Polsku mají být normální předpisy, takže kdybych postoupil, Grand Prix bych jel.“

„Dneska to bylo pořád v prdeli,“ nebylo Filipu Šiterovi vůbec do řeči. „Beru to na sebe, nevím, co se děje, nedaří se, ale vůbec. Aspoň jsem se nekvalifikoval na Olympiádu, pět nul nemám (hořký smích).“

1. Aleš Dryml, CZ 2 1 3 3 3 12+3
2. Krzysztof Kasprzak, PL 3 2 3 2 2 12+2
3. Petr Ljung, S 3 3 3 2 X 11
4. Martin Vaculík, SK 3 2 1 3 1 10
5. Troy Batchelor, AUS 2 2 2 1 3 10
6. Krzyzstof Buczkowski, PL 1 1 2 2 3 9+3
7. Kenni Larsen, DK 0 2 2 3 2 9+2
8. Kjastas Puodžuks, LAT 3 3 0 1 2 9+X
9. Joonas Kylmäkorpi, FIN 2 3 3 0 R 8
10. Andrej Karpov, UA 1 3 1 0 2 7
11. Chris Harris, GB 2 1 T 3 1 7
12. Jurica Pavlic, CRO 1 1 1 E 3 6
13. Mads Korneliussen, DK T 0 2 1 1 4
14. Filip Šitera, CZ 1 R 1 1 1 4
15. Kenneth Hansen, DK 0 0 0 2 0 2
16. Jozsef Tabaka, H R 0 0 T F 0

Poznámka: Janusz Kolodziej odstoupil po tréninku a jeho místo zaujal Filip Šitera

Foto: Pavel Fišer (digitálnía aparát Canon EOS D Mark II), Wojta Zavřel a Michal Kohout

Michala Škurlu ve stopětadvacítkách evidentně zastaví až věkový limit

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Divišov – 30. června
Michal Škurla si ve stopětadvacítkách libuje jako ryba ve vodě i po oslavě svých šestnáctých narozenin. Nyní si vyktl další cíl a sice vyhrát šampionát AČR s maximálním bodovým ziskem. Dnes v tropickém poledním žáru v Divišově ze svého záměru neuhnul ani o milimetr. Ve finále A dovršil svou neporazitelnost, když projel pod šachovnicovou vlajkou před Michaelou Krupičkovou a Adamem Fenclem.


Expresní tempo v tropickém žáru
Pětačtyřicet stupňů Celsia. Přesně tolik ukázal digitální teploměr vedle žluté dodávky Michala Škurly. Vědci by jeho naměřené hodnoty samozřejmě zpochybnili, jelikož o umístění v ideálním stínu se dalo s velikým úspěchem pochybovat. Na druhou stranu nebyl vystaven přímému slunci, jehož paprskům stály v cestě stromy se svými listy.

Na malé dráze ovšem žádná úleva obdobného charakteru nebyla. Ke všemu nabral mítink pořádné zpoždění a malí závodníci byli poháněni dopředu, aby se stopětadvacítky nedostaly do termínové kolize s mistrovstvím světa.

Los byl záměrně upraven, aby se Michaela Krupičková nedostala do přímé konfrontace s Michalem Škurlou dříve než ve finálové jízdě. Oba všechny své rozjížďky proměnili v trojbodové zisky a nutno dodat, že tak pokaždé učinili stylem start – cíl. „Každou jízdu trneš, že to nevyjde, je to vzrušující napětí,“ nechal se slyšet Tomáš Škurla s notnou dávkou sarkasmu ve svém hlase, sotva se jeho potomek vrátil z rozjížďky s číslem tři.

V ní však měl za soupeře Adama Fencla, který letos udivuje bezmeznou dravostí. Nyní se o tom přesvědčil Kryštof Rybář, jehož chabařovický závodník nekompromisně podjel v úvodní zatáčce. Michal Škurla byl ovšem už hodně vpředu a stejně se Adamu Fenclovi vedlo při jeho konfrontaci s Michaelou Krupičkovou v rozjížďce s číslem sedm.


V půlce mítinku nebyl Adam Fencl rozhodně jediný kandidátem na doprovod obou nejstarších účastníků do finále A. čtyři body měl i Václav Verner, který si hned v první jízdě musel tryskově měnit nejen povlak, ale i motocykl. Dojel třetí za Michaelou Krupičkovou, ale i Josefem Novákem, který v první zatáčce upadl.

Rovněž Pardubičan dosáhl čtyřbodové hranice, jelikož v páté jízdě neuštval Kryštofa Rybáře. Ten měl čtyři body také stejně jako Filip Hájek, který v tréninku prošel lehčím pádem, František Klier a Filip Šifalda, částečně profitující z kombinace lehčích rozjížděk a neúplného jezdeckého pole.

Komu přeje štěstí
Z mnoha čtyřbodových závodníků si však cestu do finále A nakonec proklestil Adam Fencl. Částečně mu pomohl i rozpis. V rozjížďce s číslem dvanáct ujel mladším Františku Klierovi a Milanu Dobiášovi. Avšak o dvě jízdy později mu krušné chvilku připravil Filip Šifalda, evidentně na správné cestě zpět do formy. Vítězství už třímal takřka ve svých rukou, když se Adam Fencl v sedle vypůjčeného motocyklu od Václava Vernera prohnal v cílové rovince okolo něj.


Václav Verner sice také rozehrál druhou půli vítězstvím, když za sebou nechal Filipa Hájka, avšak v patnácté jízdě nestačil na Michala Škurlu. Dokázal však za sebou udržet Kryštofa Rybáře, jemuž bylo dnes souzeno jenom finále C.

Kvartet finálových jízd rozehrál František Klier, který se osamocený postavil na rošt finále D. Do céčka nejlépe odstartoval Filip Hájek, avšak Kryštof Rybář se do čela prosadil už v první zatáčce. Josef Novák mohl litovat deváté jízdy.

V ní dominoval Michal Škurla, avšak Pardubičan navzdory náramné snaze nedokázal zbavit Filipa Šifaldu druhého místa. Mladý Chabařovičan však kvůli bolavé noze ve finále B bohužel chyběl. Nejlépe odstartoval Václav Verner, jenže Josef Novák ho objel v prvním oblouku.

Štěstí stálo při Michalu Škurlovi i při losování startovní pozice finále A. Michaela Krupičková zvolila papír, ale on dal ukazováček a prostředníček pravé ruky do nůžek. Červená dráha, o níž promptně sáhl, ho vynesla do čela.

Michaela Krupičková chytla v první zatáčce díru, čehož využil Adam Fencl, aby jel rázem druhý. Dívka v zeleném se ovšem s daným stavem nechtěla smiřovat. Na konci druhého kola se Chabařovičan nechal rozházet a v dalším oblouku vyjel až příliš daleko na venek.

Michaela Krupičková se vzniklou mezerou protáhla na druhé místo, ovšem na stíhání Michala Škurly bylo pozdě. Ten před cílem zpomalil. „Musel jsem přece podřadit, abych jel po zadním,“ smál se, aby vzápětí odhalil svou stopětadvacítkářskou motivaci. „Baví mě to, je to prostě zábava.“

    D C B A TOT
1. Michal Škurla, Praha 3 3 3 3       6 18
2. Michaela Krupičková, Liberec 3 3 3 3       4 16
3. Adam Fencl, Chabařovice 2 2 3 3       2 12
4. Josef Novák, Pardubice 2 2 1 3     3   11
5. Václav Verner, Chabařovice 1 3 3 2     2   11
6. Filip Šifalda, Chabařovice 3 1 2 2       8
7. Kryštof Rybář, Osečná 1 3 2 1   3     10
8. Filip Hájek, Praha 3 1 2 2   2     10
9. Milan Dobiáš, Chabařovice 2 2 2 2   1     9
10. František Klier, Mšeno 2 2 1 1 3       9

Průběžné pořadí seriálu AČR:

  DIV CHA DIV TOT
  8.5. 17.6. 30.6.  
1. Michal Škurla 18 18 18 54
2. Michaela Krupičková 15 16 16 47
3. Václav Verner 11 13 11 35
4. Josef Novák 10 10 11 31
5. Kryštof Rybář 10 11 10 31
6. Adam Fencl 4 14 12 30
7. Filip Šifalda 10 10 8 28
8. Filip Hájek 9 9 10 28
9. Milan Dobiáš NS 8 9 17
10. Lukáš Kovařík 8 7 NS 15
11. Igor Kopec NS 12 NS 12
12. Richard Geyer 11 NS NS 11
13. Celina Liebmann NS 10 NS 10
14. František Klier NS NS 9 9
15. Roman Mády 7 NS NS 7
16. Patrik Mikel 0 0 NS 0

Foto: Wojta Zavřel

Dva rozjezdy viděli i v Lonigu

Lonigo – 30. června
Charakteristickým znakem všech tří dnešních race-off se stalo vypsání hned dvou dodatkovýc jízd. Nejinak tomu bylo i v Lonigu. Zatímco Antonio Lindbäck mohl slavit triumf, o druhé místo se rozjížděla celá čtveřcie závodníků na pódium se nakonec dostali Leon Madsen a Martin Smolinski, když Hans N. Andersen a Matej Žagar neviděli cíl. Místo náhradníka si zajistil Peter Kildemand na úkor Bena Barkera.

1. Antonio Lindbäck, S 12
2. Leon Madsen, DK 11+3
3. Martin Smolinski, D 11+2
4. Hans N. Andersen, DK 11+E
5. Matej Žagar, SLO 11+E
6. Peter Kildemand, DK 10+3
7. Ben Barker, GB 10+2
8. Nicolas Covati, RA (FMI) 9
9. Norbert Magosi, H 8
10. Daniel King, GB 7
11. Sam Masters, AUS 6
12. Grzegorz Zengota, PL 5
13. Mattia Carpanese, I 5
14. Aleksander Čonda, SLO 1
15. Laszlo Szatmari, H 1
16. Piotr Protasiewicz, PL 1
17. Daniel Gappmaier, A (res) 1
18. Emiliano Sanchez, RA 0

Niels Kristian Iversen triumfoval doma

Vojens – 30. června
Niels Kristian Iversen triumfoval v race-off kvalifikace o SGP 2013 ve Vojensu. Na stupních vítězů mu dělali společnost Michael Jepsen Jensen a Davey Watt, který předtím porazil v rozjezdu o třetí místo Grzegorze Walaska. Poslední postupové místečko do challenge si zajistil Adrian Miedzinski po dalším rozjezdu Mikkelem B. Jensenem.

1. Niels Kristian Iversen, DK 3 3 3 2 3 14
2. Michael Jepsen Jensen, DK 1 3 2 3 3 12
3. Davey Watt, AUS 3 0 3 3 2 11+3
4. Grzegorz Walasek, PL 3 3 1 3 1 11+2
5. Adrian Miedzinski, PL 1 3 1 2 3 10+3
6. Mikkel B. Jensen, DK 2 2 3 1 2 10+2
7. Dennis Andersson, S 0 1 3 2 3 9
8. Thomas H. Jonasson, S 1 2 2 2 1 8
9. Renat Gafurov, RUS 2 2 2 1 F 7
10. Przemyslaw Pawlicki, PL 2 2 1 X 2 7
11. Linus Sundström, S 3 1 X 0 2 6
12. Kiril Cukanov, UA 0 0 1 2 0 4
13. Ryan Fisher, USA 0 0 2 1 1 4
14. Timo Lahti, FIN 2 1 0 0 0 3
15. Kevin Wölbert, D 1 0 0 0 1 2
16. Tero Aarnio, FIN 0 1 0 1 0 2

Slovincům zůstaly jen prázdné ruce

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Pardubice – 29. června
Zvuk motorů tryskového letadla startujícího z nedalekého letiště, který přehlušil tóny české státní hymny, rozhodně nebyl žádným špatným znamením. Český tým totiž v dnešním duelu jadranské ligy doslova a do písmene rozdrtil doposud neporažené Slovince. Jediné jejich vítězství zapříčinilo nasazení Samo Kukovici v roli žolíka, jinak se maximum slovinských snah staly čtyři remízy. Díky vítězství o třiatřicet bodů si Češi připsali do tabulky rovněž bonusový bod za lepší součet skóre obou vzájemných duelů.

Lepšímu tréninku dominují čeští závodníci
Loni se Slovinci projevili jako nejvážnější hrozba českého týmu, když naše vítězství pod Ještědem viselo už doslova na onom pověstném vlásku. Při předsezónním jednání o kalendáři dávali slovinští šéfové najevo, že v Liberci už jet nechtějí. A protože zájem o pořadatelství projevily už jenom Pardubice, zbylo na ně svítkovské letiště.

Jak se ukázalo, bez Aleksandra Čondy si měli přijet pro výprask. V rozjížďce s číslem jedna se Samo Kukovica dokázal vklínit mezi Tomáše Suchánka a Tomáše Jůzu, avšak zbytek hostující sestavy měl k podobným husarským kouskům hodně daleko. Kristian Revinšek s Jernejem Pečnikem ve druhé jízdě mohli hovořit o štěstí, že Lenka Felixová dnes digitální časomíru vnímala jen jako dekoraci u startu. Václav Milík a Jan Holub jim zmizeli hned v úvodních metrech.

Náskok českého týmu ve třetí jízdě zvýšili Ondřej Veverka s Tomášem Suchánkem, i když se Žiga Radkovič v první zatáčce druhého kola dostal mezi ně. Tomáš Suchánek v kombinaci s Václavem Milíkem ve čtvrté jízdě dovezli další maximum. V páté jízdě Slovinci dosáhli remízou svého prozatím nejlepšího výsledku. Jan Holub vyhrál stylem start – cíl, ovšem Jernej Pečnik a Žiga Radkovič se usadili před Tomášem Jůzou. Pardubický borec vedle slibný útok vnějškem předposlední zatáčky, avšak hostující tandem ho před sebe nepustil.

Vývojem utkání neotočila ani rozjížďka s číslem šest, kterou Václav Milík s Ondřejem Veverkou opanovali již od vylétnutí pásky. Nálada ve slovinské polovině boxů byla vskutku explozivní a olej do ohně přilil i Ladislav Vida, když v posledním oblouku zůstal stát s prázdnou zadní pneumatikou.

Duši v zadním kole musel měnit i Václav Milík. Vzápětí Samo Kukovica svým triumfem garantoval další remízu. Zato před Jerneje Pečnika, jehož nejlepší start dostal původně do vedení, se postupně posunuli jak Tomáš Suchánek, tak Jan Holub.

„Bylo to po úpravě a někam se ztratil materiál,“ líčil Tomáš Suchánek okolnosti své prohry, jež měla být dnes jeho první, ale zároveň poslední. Václav Milík s Tomášem Jůzou však v rozjížďce s číslem osm poměrně jednoznačně navýšili český náskok už na dvacet bodů. Zato ŽIga Radkovič a Kristian Revinšek, kteří u českého triumfu bezprostředně asistovali, se v boxech málem poprali.

Když Ondřej Veverka s Janem Holubem v rozjížďce s číslem devět deklasovali Jerneje Pečnika s Ladislavem Vidou, slovinský kouč Franc Kalin povýšil Samo Kukovicu v rozjížďce s číslem deset do úlohy žolíka. Ten suverénně vyhrál před Janem Holubem s Ondřejem Veverkou, když poslední Žiga Radkovič zůstal ve třetím kole stát s přetrženým primárním řetězem. Remíza se změnila na triumf 6:3, ale to bylo v zásadě všechno, co hosté dokázali na stranu svých aktiv dnes dostat.

V jedenácté jízdě se Tomáš Suchánek nenechal zaskočit nejlepším startem Jerneje Pečnika a ve druhém kole si ho pěkně vychutnal. Tomáš Jůza po nepovedeném startu zůstal poslední, by se neohroženě pustil předem do útoku spodní stranou první zatáčky. Tomáš Suchánek zamířil na startovní rošt také v rozjížďce s číslem dvanáct, v níž slavil další triumf ve stylu start – cíl. Václav Milík v prvním oblouku objel Samo Kukovicu a po dalším 5:1 měl náš tým na svém kontě přesně o polovinu bodů víc než hosté.

Lepší trénink, jak se o mítinku vesměs vyjadřovali čeští závodníci vrcholil dvojicí nominovaných rozjížděk. První vyhrál Jan Holub, za jehož záda se rychle propracoval Ondřej Veverka. Podobný průběh měla i patnáctá jízda, v níž Tomáš Suchánek a Václav Milík ukázali výfuky Samo Kukovicovi s Jernejem Pečnikem hned při vylétnutí pásky.

Hlasy z depa
„Dobrý,“ odtušil Václav Milík, který dnes s protivníkovým závodníkem neprohrál jedinou rozjížďku. „Ve Svitavách jsem zadřel. Vyměnili jsme motor, vydržel a jel dneska dobře. Neprohrál jsem ani jednu jízdu, není si, na co stěžovat. Jen tak dál i v závodech, co nejsou jen za párek a pivo. Na extralize by to bylo taky dobrý.“

„Škoda toho bodu,“ litoval Tomáš Suchánek své porážky v rozjížďce s číslem čtrnáct. „Bylo to po úpravě a někam se ztratil materiál. Vůbec mi nejel motor, nebylo pod kolem. Dneska to byl dobrej‘ trénink, proto jsem to jel. A na extralize to bude ještě lepší, to budu mít novej‘ motor.“

„Není to ono,“ připouštěl Jan Holub. „Záda bolej‘, ale tady v Pardubicích je to rovný a není to rozbitý. Závody dobrý, takovej‘ sranda guláš.“

„Konečně jsem spokojenej‘,“ zářil Ondřej Veverka. „Po dlouhý době. Líbilo se mi to, bylo to dobrý. Konečně se to trošku podařilo. Jen tak dál.“

„Na Svítkov by stoják nestačil,“ vysvětloval Tomáš Jůza, proč se dnes objevil v sedle motocyklu s ležatým pohonným agregátem. „Jsem rád, že jsem se moh‘ svýzt. Škoda, že jsem nestartoval, to byl průser. Musím starty ještě vychytat, ale jsem rád, že jsem se svez‘.“

1. Česká republika     60
Tomáš Suchánek 3 3 2 3 3 3 17
Tomáš Jůza 1 1 0 2 0   4(1)
Václav Milík 3 2 3 3 2 2 15(3)
Jan Holub 2 3 1 2 2 3 13(3)
Ondřej Veverka 3 2 3 1 2 11(3)
 
2. Slovinsko     27
Samo Kukovica 2 1 3 6* 1 1 14
Žiga Radkovič 0 2 1 R E 1 4(1)
Kristian Revinšek 0 R 1 1 0   2
Jernej Pečnik 1 2 0 0 1 0 4(1)
Ladislav Vida 0 E 1 2 0 3

Foto: Wojta Zavřel

Michal Škurla musel pro porážku do závodu dvojic

Praha – 28. června
Ke čtvrtému dílu šampionátu ČSMS stopětadvacítek na krátké dráze bohužel nepřijeli chabařovičtí závodníci, takže Václav Verner přišel prozatím o post leadera průběžné klasifikace. Po něm chňapnul Michal Škurla, jenž se však dočkal porážky, ale ta přišla až v doprovodném závodě dvojic.

„Dráha byla výtečně připravená,“ vypráví Zdeněk Schneiderwind. „Souboje Michala s Patrikem byly velice vyrovnané. Ani ostatní kluci se nechtěli vzdávat svých bodů zadarmo jako Pepa Novák a Filda Hájek. A tak v každé jízdě jsme mohli vidět velikou snahu a nasazení všech závodníků. Co se nepovedlo Páovi Mikelovi v jednotlivcích, tak mu vyšlo při závodě dvojic a to porazit Michala Škurlu. Myslím, že šel spát rozhodně spokojenej‘, když nakonec spolu s Pepou Novákem ve dvojicích zvítězili. Závody se velice vydařily a myslím, že je to hodně veliká pozvánka na sobotu do Divišova, kam se všichni už těší.“

    B A TOT
1. Michal Škurla, Praha 3 3 3 3   6 18
2. Patrik Mikel, Březolupy 3 2 2 3   4 14
3. Kryštof Rybář, Osečná 2 3 3 2   E 10
4. Josef Novák, Pardubice 1 1 2 2 3   9
5. Filip Hájek, Praha 2 2 1 1 2   8
6. František Klier, Mšeno 1 1 1 1 1   5

Průběžné pořadí seriálu ČSMS:

  5.4. 26.4. 7.6. 28.6. TOT
1. Michal Škurla 6 18 18 18 60
2. Patrik Mikel 14 11 9 14 48
3. Václav Verner 12 15 10 NS 37
4. Kryštof Rybář NS 10 14 10 34
5. Filip Šifalda 13 9 11 NS 33
6. Filip Hájek 9 NS 7 8 24
7. František Klier NS 9 5 5 19
8. Adam Fencl NS 9 8 NS 17
9. Zdeněk Holub 16 NS NS NS 16
10. Josef Novák NS NS NS 9 9
11. Milan Dobiáš NS NS 8 NS 8
12. Lukáš Kovařík 0 NS NS NS 0

Závod dvojic:

      B A TOT  
1. Patrik Mikel 2 3 3   2 10 19
  Josef Novák 3 2 2 2   9  
 
2. Michal Škurla 3 3 2   3 14 17
  František Klier 1 1 – 1   3  
 
3. Kryštof Rybář 1 1 1 3   6 11
  Filip Hájek 2 2 1   X 5  

Foto: Daniel Rybář