Češi v akci 20

Hrdinou uplynulého týdne byl bezesporu Martin Vaculík a řada Čechů možná poprvé v životě litovala rozpad federace, aby mohla brát jeho heroický výkon v Gorzowě tak trošku za svůj. Nicméně Martina Vaculíka v Čechách rozhodně ještě větší zástup fanoušků nebere za cizince, protože právě na našich oválech začal před sedmi lety svou cestu ke hvězdám. Doma jsme si mohli užít obě ligové soutěže i flat track mezinárodní úrovně, který konečně dokázal, že tato disciplíny může uspokojit i oko náročného plochodrážního fanouška. Česká reprezentace se z francouzského St. Macaire vrátila bez vytoužené medaile, avšak naši borci předevčírem nechyběli na stupních vítězů v Rakousku a Slovinsku.
Především Anglie
V pondělí se Belle Vue v rámci britské Elite League vypravilo do Wolverhamtponu, kde se jim domácí pomstili na porážku z minulého týdne a připsali si vítězství v poměru 51:42. Aleš Dryml v sestavě hostí inkasoval sedm bodů se dvěma bonusy.

Belle Vue čekaly dráhy soupeřů rovně v následujících dnech. Ve středu se v King’s Lynn radovali domácí 51:40 a Aleš Dryml měl devět bodů s jedním bonusem. Čtvrteční výjezd do Swindonu ovšem musel být kvůli nesjízdné dráze odvolán.

Počínaje čtvrtkem jsme české závodníky na Britských ostrovech mohli spatřit v akci pouze v rámci nižší Premier League. Redcar podlehl doma v pohárovém střetnutí Newcastlu 37:58, přičemž Matěj Kůs měl devět bodů. V Sheffieldu se však duel se Scunthorpe nekonal a byl přeložen na dnešek.

¨ Josef Franc tak poprvé závodil až v pátek, kdy jeho Sheffield prohrál ligové utkání v Plymouthu poměrem 55:38. Pražský borec byl ovšem se dvanácti body s jedním bonusem nejlepším mužem svého celku, zatímco na straně domácích exceloval patnáctibodový Ben Barker, pardubická akvizice v české extralize.

Ligový pohár v Berwicku však Josef Franc zmeškal kvůli reprezentačním povinnostem s dlouhodrážním nároďákem v St. Macaire. Bandité, v jejichž řadách měl Luboš Tomíček tři body, zvítězili 50:39. Glasgow ve Workingtonu nejel kvůli dešti, Filip Šitera se ale objevil na domácí dráze včera, kde svými šesti body s jedním bonusem pomáhal rozdrtit Scunthorpe 55:38.

V úterý měla švédská Elit Serien pauzu, takže Martin Vaculík nestartoval ani ve středu v Dánsku. Po sobotním neuvěřitelném triumfu v polské velké ceně exceloval rovněž včera v polském extraligovém derby Tarnow vs. Rzeszow. V něm se skóre zastavilo na hodnotě 55:34 ve prospěch domácích. Slovenský borec vybojoval čtrnáct bodů, když ho pokořil pouze Grzegorz Walasek v rozjížďce s číslem patnáct.

Češi na pódiu
Sedmý ročník Memoriálu Josefa Bössnera v Murecku vyhrál Martin Málek, který ani v jedné z rozjížděk nepoznal hořkost porážky. Na pódiu se objevili ještě Jakub Jamrog (14 bodů) a Marcel Helfer (12). Zdeněk Simota (8) obsadil osmou příčku.

Martin Málek, který po závodech spěchal, aby se stačil připravit na včerejší první ligu ve Svitavách, se ovšem magazínu speedwayA-Z svěřil, že jeho vítězství nespadalo zrovna do kategorie těch snazších.

„Bylo vedro a dráha dost rozbitá, byly tam koleje,“ rozhovořil se březolupský závodník. „Přijel jsem na trénink a sotva se připravil, bylo po něm a už mě na dráhu nepustili. Pak to docela šlo. První tři body byly se štěstím, měl jsem těžký převod a z výjezdů se to dusilo. Ale Cukanov, který mě předjel, dostal v posledním kole defekt a bod mi spadl zpátky do klína. Pak už co start, to vítězství.“

V čem tedy byl problém? „Hrozně se to táhlo, byly tam nepříjemné pády,“ vypráví Martin Málek. „Jeden hromadný. Spadl první, druhý do něho narazil, pak i třetí a ani ten poslední se nedokázal vyhnout. Byl jsem rád, že se nejela už žádná finálovka. Řídil jsem zpátky, dojeli jsme ve tři ráno. Ale motorka šla dobře, hlavně to startovalo a to byl základ.“

Mureck leží na rakouské hranici se Slovinskem, kterou museli v sobotu nad ránem překročit čtyři pražští závodníci, aby se v Lublani zúčastnili dalšího kola společného juniorského mistrovství Slovinska, Chorvatska, Maďarska a Rakouska. Jeho regule umožňují start i plochodrážníkům s licencemi AČR a SMF, nesejde-li se šestnáct borců zúčastněných národností. Pro Pražany to představovalo vítaný trénink, který na zpáteční cestě spojili s prvoligovým startem ve Svitavách.

Mítink měl podobu dvaceti rozjížděk zakončených finálovou jízdou, přičemž do celkové klasifikace se udělují tabulkové body ve stylu českého přeboru. Zvítězil Matic Ivačič, jehož na stupně vítězů doprovodili Michal Škurla a Roland Benkö. Ondřej Smetana skončil pátý, Ondřej Veverka šestý, Patrik Nagy s českou licencí osmý a Zdeněk Holub devátý.

Michal Škurla měl přitom vítězství v mítinku provázeného čtyřicetistupňovým vedrem a stesky na nekvalitní kropení dráhy takřka na dohled. „To bylo hodně dobrý,“ komentoval svůj lublaňský výkon. „Velká dráha, pěkně se na tom jelo, nastavil jsem motorku v cajku. Závody byly sice dlouhý, ale pěkný. Matic Ivačič mě předjel v posledním kole v poslední zatáčce. Jízdu předtím jsem s ním vyhrál, ale tedy mě předjel.“