Craig Boyce odišiel do plochodrážneho dôchodku

Pred nieko¾kými dňami prebehla plochodrážnymi médiami správa, že s kariérou jazdca sa rozlúčil Austrálčan Craig Boyce. Bol to typ jazdca, ktorý nedaroval ani bod svojim súperom a dohrával svoje súboje z jázd aj po ich skončení, o čom sa mohol v roku 1995 presvedči aj Tomasz Gollob.
Craig Boyce sa narodil 2. 8. 1967 v Sydney. Svoju plochodrážnu kariéru začínal v polovici osemdesiatich rokov v domácej Austrálii. V roku 1987 sa v majstrovstvách Austrálie juniorov umiestnil na piatom mieste a všimol si ho vtedajší manažér austrálskeho tímu Neil Street, ktorý mu v zime vybavil angažmá v klube anglickej National League v Poole. Craig sa teda presahoval do Anglicka a postupne sa vypracoval na oporu svojho tímu. V tom istom roku zasiahol aj do Majstrovstiev Európy juniorov, avšak jeho konečnou stanicou sa stalo prekvapujúco už semifinále v nemeckom Neustadte, kde so ziskom siedmich bodov obsadil jedenáste miesto.

O rok neskôr (1989) získal so svojim klubom Poole víazstvo v National League. V majstrovstvách Austrálie jednotlivcov skončil na siedmom mieste. V tejto sezóne sa dostal aj do reprezentácie svojej krajiny v majstrovstvách sveta družstiev a s najväčším počtom získaných bodov pomohol k postupu Austrálie z B skupiny do A, avšak už nie do finále.

V sezóne 1990 si víazstvo so svojím klubom zopakoval a to im zaručilo postup do najvyššej anglickej súaže British League Division One. Poole zvíazilo aj v Knock-Out Cupe National League. V MS družstiev znovu reprezentoval svoju vlas a Austrálii sa aj tentoraz stala konečnou A.skupina. V domácich majstrovstvách jednotlivcov získal svoj prvý titul. Po prvýkrát zasiahol aj do MS jednotlivcov a vo finále Commonwealthu skončil zo ziskom jedného bodu posledný. Pred sezónou 1991 prestúpil do klubu v Oxforde.

V Oxforde zotrval len jednu sezónu a v roku 1992 prestúpil naspä do Poole. V MS dvojíc sa spoločne s Leigh Adamsom a Shane Parkerom prebojoval až do finále a s piatimi bodmi prispel k siedmemu miestu Austrálie. V MS družstiev bola Austrália pre tento rok nasadená do A.skupiny, v ktorej skončila na druhom mieste a do finále nepostúpila. Craigh Boyce dokázal nazbiera štyri body. V austrálskom šampionáte skončil až ôsmy. Na kvalitne obsadených pretekoch The Poole Blue Riband v Poole obsadil druhé miesto.

V sezóne 1993 pokračoval v Poole. Stal sa pretekárom s najlepším average svojho klubu v sezóne. V MS dvojíc spoločne s Leigh Adamsom a Jasonom Lyonsom obsadili šieste miesto, keď k tomu prispel jedným bodom. V MS družstiev zopakovala Austrália svoje druhé miesto v A.skupine z pred roka k čomu Boyce prispel tromi bodmi, avšak ani teraz to na postup nestačilo. V Austrálii sa stal šiestym najlepším pretekárom.

V roku 1994 sa Craig Boyce dočkal svojej najúspešnejšej sezóny. Dopomohol ako kapitán Poolu k zisku víazstva svojho klubu v British League Division One. V MS jednotlivcov postupne postúpil z finále Commonwealthu (siedme miesto/osem bodov), zo Zámorského finále (3.m./12b.) a zo svetového semifinále (7.m./8b.) až do svetového finále vo Vojense. Tu sa mu darilo a spoločne s Tony Rickardssonom a Hansom Nielsenom získal po dvanás bodov. O majstrovi sveta, tak musela rozhodnú dodatková jazda. V nej najlepšie odštartoval Nielsen, ktorého v druhom kole predbehol Rickardsson a stal sa majstrom sveta. Boyce po slabšom štarte dojazdil na treom mieste. V MS družstiev postúpil spoločne s Adamsom do finále a ziskom desiatich bodov dopomohol austrálskej reprezentácii k štvrtému miestu. V domácom šampionáte skončil štvrtý. Na pretekoch The Poole Blue Riband obsadil druhé miesto.

Pred sezónou 1995 prestúpil Craig Boyce do klubu Swindon, ktorý v tom roku skončil až jedenásty. V tomto roku štartoval aj v novovzniknutom seriály Grand Prix. V konečnom poradí skončil na jedenástom mieste so ziskom šesdesiatich bodov, čo ho poslalo do pretekov Challenge v Lonigu, v ktorých si siedmym miestom zabezpečil účas v Grand Prix na budúci rok. V šampionáte družstiev sa za Austráliu vo finále predstavil spoločne s Jasonom Crumpom a Leigh Adamsom a ziskom šiestich bodov prispel k piatemu miestu. V majstrovstvách Austrálie obsadil druhé miesto.

V roku 1996 sa jeho meno znovu objavilo v zostave Poolu. Takisto štartoval aj v Grand Prix, kde sa mu darilo ešte menej než pred rokom a so ziskom tridsiatich bodov obsadil štrnástu priečku. Na jeseň tak musel absolvova preteky Challenge v Prahe, kde nazbieral len dva body a štrnáste miesto znamenalo, že o rok neskôr sa v Grand Prix nepredstaví. Doma v Austrálii sa mu podarilo získa druhý majstrovský titul. V Poole sa stal jazdcom s najvyšším average a klub obsadil štrnáste miesto. Prvýkrát štartoval aj v po¾skej najvyššej súaži. S tímom z Rzeszówa obsadil ôsme miesto.

Sezónu 1997 začal úspešnou obhajobou austrálskeho titulu. Úspešne si počínal aj v MS jednotlivcov, keď postúpil zo štvrtého miesta zámorského finále do interkontinentálneho. Tu nazbieral dvanás bodov a o priamy postup do Grand Prix prišiel až v dodatkovej jazde, kde ho porazil jeho krajan Jason Crump. Craig tak musel do pretekov Challenge vo Wiener Neustadte. Tu si vďaka desiatim bodom zabezpečiel postup do Grand Prix v budúcom roku. Vo svojom tíme v Poole sa znovu stal jazdcom s najvyšším average, pričom klub skončil posledný v Elite League. V po¾skej I.lige tento rok reprezentoval klub Leszno, ktorý obsadil piate miesto. Konečne sa mu podarilo zvíazi v pretekoch The Poole Blue Riband.

V tomto roku (1998) sa znovu predstavil po ročnej prestávke v GP. Vôbec sa mu však nedarilo, keď postupne v jednotlivých pretekoch GP končil okolo dvadsiateho miesta. So ziskom osemnástich bodov nakoniec aj obsadil dvadsiate miesto. O účas v ďalšom ročníku GP sa tak uchádzal v Challenge, ktoré sa uskutočnilo v Pardubiciach. Tu však obsadil sedemnáste miesto a medzi elitu nepostúpil. Nedarilo sa ani jeho klubu Poole, ktorý skončil v lige predposledný.

V roku 1999 sa Craig na dráhe nepredstavil.

Po roku odmlky sa Craig v roku 2000 znovu vrátil na dráhy. V Anglicku hájil farby Kings Lynnu, s ktorým obsadil v Elite League výborné druhé miesto. Predstavil sa aj v po¾skej I.lige za Gorzów, ktorému dopomohol k tretiemu miestu s average 1,49 bodu na jazdu. Do austrálskej reprezentácie sa dostal na svetový pohár družstiev len ako náhradník a spolu s Crumpom, Adamsom, Sullivanom a Wiltshirom obsadili posledné štvrté miesto vo finále v Coventry.

Ďalším klubom, ktorý Craig reprezentoval v Anglicku bol v roku 2001 Ipswich, ktorý skončil na štvrtom mieste v Elite League. Craig aj napriek menšiemu počtu štartov, zaznamenal v tomto roku jeden zo svojich najväčších úspechov. V takej istej zostave ako pred rokom totiž Austrália dokázala zvíazi v SWC a Boyce prispel k tomu vo finále rovno deviatimi bodmi. Predstavil sa aj v Po¾sku, kde jazdil za Pilu, ktorá skončila piata v konečnom poradí 1.ligy.
Aj v roku 2002 Craig jazdil vo veste Ipswichu. Tentokrát sa však jeho tímu už tak nedarilo a skončil siedmy z deviatich tímov. V Po¾sku pomáhal k postupu do 1.ligy klubu z Warszawy, ktorej na postup stačilo aj druhé miesto.

V roku 2003 sa dočkal Craig aj svojho Testimonialu v Poole za svoje desaročné pôsobenie v klube. O rok na to štartoval Craig naposledy v SWC, keď v baráži dokázal pozbiera tri body a Austrália skončila pred bránami finále. V tomto a nasledujúcom roku štartoval Craig v tíme Isle of Wight v Premier League, aby sa o rok na to vrátil do Poolu, kde túto sezónu ukončil kariéru ako najúspešnejší jazdec v histórii svojho klubu v počte nazbieraných bodov.