Václav Milík se vrací do české velké ceny

Praha – 9. května
Dnešní poledne ukončilo dohady, kterak AK Markéta vyřešil své dilema nominace pro svou Prague FIM Speedway GP of Czech Republic. Aktuální výtečná forma Václava Milíka je oslovila natolik, že se poprvé od roku 2020 vrací do světa velkých cen coby divoká karty. Startovní čísla šestnáct a sedmnáct budou mít Jan Kvěch a Eduard Krčmář.

Václav Milík dostal divokou kartu pro českou velkou cenu | foto Štěpán Ševčík

Češi a Slováci v akci 461

Tak uplynulý týden stál doopravdy za to! A pokud si jej prodloužíme o osmý den, což vzhledem k jeho svátečnímu charakteru, není zase takový problém, pak ještě víc. Obě slabší kubatury ve třech závodech v Plzni. Epická pražská extraliga. Kolibříci v Mariánských Lázních a pak český šampionát na vedlejším kilometru, jenž posadil na trůn Hynka Štichauera coby prvního letošního plochodrážního šampióna. A včera přebor v Kopřivnici, kde bojovné srdce dokazovali i veteránští flat trackeři. Z tohoto menu chutnal jen jediný chod, ale pakliže si ho někdo dal celé, zůstane plochodrážně sytý až do sobotního Slaného. Mnoho se dělo také v cizině, kam se vypravíme za našimi borci.

 

Češi stáli na pódiu v Moorwinkelsdammu… | foto laskavostí Václava Milíka

Začínáme opět úterkem, ale letos poprvé ve Švédsku. Odstartovala totiž tamní Bauhaus Ligan. Václav Milík v ní osmi body s jedním bonusem (3 1 1 3 0) přispěl své Pirateně Motala k jejímu vítězství 44:46 v Kumle.

Ve stejný den pokračovala polská extraliga U24. Jaroslav Vaníček se stal bezprostředním svědkem masakru, který Czestochowa připravila u sebe jeho Wroclawi. Mítink skončil za stavu 66:24 a pražský junior dal dohromady dva body s bonusem (0 0 1 1).

V Czestochowej se radovali také v pátek. V pátém kole polské extraligy domácí zvítězili nad Krosnem 56:34. Václav Milík pro hosty skóroval jediným bodem (0 1 0 0).

Pardubický kapitán se posléze obrátil na západ. Cílem jeho cesty se stal Moorwinkelsdamm s jeho tradičním Master of Speedway. Bez porážky se dostal do nadstavbové části (3 3 3 3 3) a svou vítěznou sérii prodloužil také v semifinále.

Podobný vývoj prožíval i Jan Kvěch (3 1 3 3 3), který byl v semifinále druhý za Andrzejem Lebeděvsem.  Finále poté přineslo pořadí Andrzej Lebeděvs, Jan Kvěch, Václav Milík a Robert Lambert.

…i v Míšni | foto Ladislav Hofman

Saská Míšeň v sobotu zažila jubilejní dvacátý ročník Autohaus-Cupu, závodu dvojic sponzorovaných místními prodejci automobilů. Triumfovali místní Ronny Weis a Richard Geyer v barvách Autohaus Schade. Druhá příčka připadla týmu Autohaus Thiemig s Bruno Thomasem a Polákem Piotrem Pioro.

Jaroslav Petrák (1 2 1 1 1) a Patrik Linhart (2 E 2 3 3) ve vestách s logem BMW Pulz obsadili třetí příčku. První tři týmy z šesti od sebe dělil jeden jediný bod.

V neděli nechyběli naši závodníci v polských ligách.  Martin Vaculík skóroval pro Gorzow deseti body s jedním bonusem (3 1 2 3 1 0) ve Wroclawi, jež vyhrála 49:41. Jan Kvěch (2 2 1 E) měl pět bodů v prvoligovém duelu Poznaň vs. Rybnik s celkovým výsledkem 46:44.

Všechna tři druholigová utkání včera skončila patem 45:45, což polští statistici nikdy nezaznamenali. V Rawiczi se za svůj Tarnow poprvé dostal do akce Daniel Klíma. Vedl si skvěle a kouč jím nahradil Piotra Pioro v rozjížďce s číslem čtrnáct. V ní se mu však nepovedl start a dostal varování. Celkově tedy šest bodů (1 2 3 0).

Polská extraliga U24 byla klíčová pro startovní listinu včerejšího přeboru v Kopřivnici. Jaroslav Vaníček se nepřihlásil, protože věděl, že jej na zítřek povolá Wroclaw. Zato Jakub Valkovič se svou účastí neváhal, když zjistil, že s ním Lublin opět nepočítá.

Petr Chlupáč se nakonec musel omluvit. Na poslední chvíli jej ve své sestavě pro včerejší výjezd do Grudziadzu nahlásila jeho Toruň. Pražan se s jedenácti body a dvěma bonusy (1 2 3 3 2) stal nejlepším mužem svého týmu, který prohrál 49:41.