Pardubice viděly zamotané drama se smůlou favoritů

Pardubice – 20. května
Nádherná sobota si usmyslela ukončit éru studeného a deštivého jara. Ve svítkovském depu vyložilo své propriety osmnáct účastníků kvalifikace o Speedway Grand Prix 2. Na počátku mítinku dvakrát zahaprovala páska. Své zaváhání již nezopakovala, jakoby chtěla dát najevo, že závěrečný účet o čtyřech postupujících se vystaví až na konci závodu. A vskutku, pouze dva z nich začali mítink vítězstvím. Keynan Rew se na první místo dostal díky čtveřici triumfů, přičemž Bartlomieje Kowalskeho poslal na druhou příčku svým triumfem v devatenácté jízdě. Casper Henriksson potvrdil bronz vítězným rozjezdem na Nicolaiem Heiselbergem. Bohužel smůla se nevyhýbala favoritům. Daniel Klíma se ve čtrnácté jízdě nestačil vyhnout padajícímu Ričardsi Ansviesulisovi a po srážce skončil v nemocnici na rentgenu své pravé nohy. Nazar Parnickij, jehož předcházely zprávy o skvělé počínání v polské lize, začal šesti body. Nakonec i jeho odvážela sanitka s levačkou v dlaze po nájezdu Daniela Gilkese, když vášně museli klidnit siláci od vrat vjezdu na ovál.

Bartlomiej Kowalski, Keynan Rew, Casper Henriksson a Nicolai Heiselberg na stupních vítězů | foto Karel Herman

Konec nadějí českého favorita

Daniel Klíma (modrá) vévodí rozjížďce s číslem tři před Ernestem Matjušonoksem (bílá), Drew Kempem (žlutá) a Tino Bouinem (červená) | foto Karel Herman

Počasí jako malované. Pardubice se pro kvalifikaci SGP2 snad ani nemohly najít lepší termín. Pravda, jejich kropičce v předvečer závodu uletěl kardanový hřídel. Zajistit náhradní vozidlo nebyl zas až takový problém. Trať pro klíčový mítink byla optimální, jak je ostatně pardubickým standardem. V depu se chystala pětice Čechů. Bruno Belan a Matěj Frýza v pozicích náhradníků, Jan Jeníček a Matouš Kameník jako aspiranti na zisk cenných zkušeností. A Daniel Klíma v roli favorita. Jal se ji plnit hned zkraje závodu.

Z rozjížďky s číslem tři se vracel jako suverénní vítěz. Už na konci úvodního okruhu vedl bratru o pět metrů před Ernestem Matjušonoksem. A svůj náskok do cíle dokázal protáhnout až na čtvrtinu pardubické rovinky. Tři body byly doma.

Bartlomiej Kowalski (červená) má za sebou Daniela Klímu (žlutá), Nicolaie Heiselberga (bílá) a Erika Bachhubera (modrá) | foto Karel Herman

V šesté jízdě čekal na českého borce Nazar Parnickij. Ukrajinský teenager, který se skvěle uvedl v polské extralize, za sebou na úvod nechal Erika Bachhubera, Keynana Rewa a Sebastiana Kösslera. A nyní v první zatáčce objel Daniela Klímu.

Český favorit se mohl opřít o slibných pět bodů. Dva další přidal v rozjížďce s číslem devět, v níž vedoucí Bartlomiej Kowalski odolal všem jeho útokům. Ve třech pětinách podniku byly Čechovu postupové ambice více než slibné. Ovšem přišla čtrnáctá jízda.

Vpředu upaloval Ričards Ansviesulis. Vyvezl ven Keynana Rewa, za nímž se upíchnul Daniel Gilkes, kdežto Daniel Klíma trčel vzadu. Celá čtyřka však byla jedinou skupinkou, v níž se bojovalo o každičkou píď dráhy.

Jan Jeníček komentuje závod:

„Dobrý. Dráha byla pěkná, první jízdy mohly bejt lepší. Jsou to zkušenosti, jednu jízdu jsem ved‘, ale oni prostě byli lepší. Nebyli to žádní chcípáci.“

Drew Kemp (červená) má za sebou Jana Jeníčka (modrá), Ričardse Ansviesulise (žlutá) a Nazara Parnickeho (bílá) | foto Karel Herman

Dostali se na začátek třetího okruhu. V jeho první zatáčce vedoucí Lotyš upadl. Oba borci za ním se vyhnuli. Daniel Klíma nikoliv. Po děsivém nárazu skončil na ovále také. Rozblikala se červená světla, traťoví komisaři zvedli praporky stejné barvy. A z depa vyrazila na pomoc sanitka.

 

Ve jménu českých zkušeností

Vyložená nosítka rychle skončila v sanitce, na jejíž palubě se Daniel Klíma odvezl na lékařské vyšetření do depa. Stěžoval si na bolesti v noze a nakonec skončil na vyšetření v pardubické nemocnici. Pro poničený motocykl dorazila červená klubová dvanáctsettrojka. Škody byly značné, zapalování doslova zmizelo.

Matouš Kameník bral cenné zkušenosti | foto Karel Herman

Spolu s ním i české naděje na přímý postup do SGP2 z pardubické kvalifikace. Náhradníci Bruno Belan a Matěj Frýza vyrazili na ovál každý jednou místo Daniela Klímy. Inkasovali bod, shodou okolností v repete ve tříčlenné sestavě, když čtvrtého sebralo vyloučení za pád.

Zbývající dva Čechy nebylo možné na ovále přehlédnout. Pravda, Matouš Kameník dvakrát předvedl kousky spíše cirkusového charakteru. Divoké wheelie a nakonec naráz do nafukovací bariéry v rozjížďce s číslem dvacet. Rychle vyskočil na obě nohy a odtáhnul motocykl do bezpečí, ale červená světla přesto svítila.

Jan Jeníček se blýsknul v desáté jízdě. Na chvíli se objevil ve vedení, než jej z něj sundali Drew Kemp a Ričards Ansviesulis. Stejně jako Matouš Kameník skloňoval ve svém vyjádření především zisk nových zkušeností.

Matouš Kameník komentuje závod:

„V první jízdě se mi to zvedlo. Nečekal jsem to, stalo se to až po chvíli. Jinak to bylo dobrý a ta poslední jízda? Vjel jsem do materiálu a nějak to nevyšlo…“

Dramatický duel Nazara Parnickeho (bílá) s Danielem Gilkesem (modrá) | foto Karel Herman

Na nejvyšší stupínek si vyskočil Australan Keynan Rew. Po úvodním třetím místě neznal nic než vítězství. V rozjížďce s číslem devatenáct rychle předčil Drewa Kempa a přitom ohlídal Bartlomieje Kowalskeho, jenž stál na pódiu těsně pod ním. V rozjezdu o třetí pozici Casper Henriksson odvedl Nicolaie Heiselberga.

Zatímco obecenstvo a čtveřice postupujících poslouchala australskou hymnu, jury závodu čekala zapeklitá práce. V devatenáctou jízdu vyhrál Nicolai Heiselberg stylem start – cíl, jenže boj o druhé místo skončil pádem Nazara Parnickeho. Rozhodčí mu přiznal dva technické body a vyloučil Daniela Gilkese, jenž mu v poslední zatáčce pomohl k zemi.

Hrozící rvačku zpacifikovali pořadatelé a jury byla po závodech nekompromisní | foto Karel Herman

Ukrajince nakládali zdravotníci na nosítka, aby později dostal dlahu na svou levou ruku. Britův rozvášněný doprovod ovšem museli krotit pořadatelé. Konečný účet za strkanici vystavila jury. Za násilí mechanika dostal Daniel Gilkes maximální možnou pokutu. Dva tisíce. Euro, samozřejmě.

Češi před startem: zleva Matěj Frýza, Bruno Belan, Daniel Klíma, Jan Jeníček a Matouš Kameník | foto Pavel Fišer
Češi před startem: zleva Matěj Frýza, Bruno Belan, Daniel Klíma, Jan Jeníček a Matouš Kameník | foto Pavel Fišer
1. Keynan Rew, AUS 1 3 3 3 3 13
2. Bartlomiej Kowalski, PL 1 3 3 3 2 12
3. Casper Henriksson, S 3 1 2 3 2 11+3
4. Nicolai Heiselberg, DK 3 2 1 2 3 11+2
5. Nazar Parnickij, UA 3 3 0 2 2 10
6. Ernest Matjušonoks, LAT 2 1 3 1 3 10
7. Drew Kemp, GB 1 3 3 1 1 9
8. Daniel Gilkes, GB 2 2 2 2 U 8
9. Daniel Klíma, CZ 3 2 2 F/R – 8
10. Sebastian Kössler, A 0 2 1 0 3 6
11. Ričarda Ansviesulis, LAT 2 1 2 X 1 6
12. Erik Bachhuber, D 2 0 0 3 0 5
13. Jan Jeníček, CZ 0 0 1 1 2 4
14. Tino Bouin, F 0 0 0 2 1 3
15. Matouš Kameník, CZ 1 1 1 0 X 3
16. Bruno Belan, CZ (res) 1 1
17. Matěj Frýza, CZ (res) 1 1
18. Maksym Sereda, UA 0 0 0 0 0 0
Motocykl Daniela Klímy po kolizi s Ričardsem Ansviesulisem | foto Karel Herman