Jaroslav Vaníček nesestoupil z nejvyššího stupínku pódia

Chabařovice – 26. dubna
Po triumfech v Pardubicích a v Březolupech se Jaroslav Vaníček vrátil na malé ovály, aby po primátu v Divišově vyhrál také druhé kolo seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup v Chabařovicích. V rozjížďce s číslem tři skončil sice až za Janem Jeníčkem a vítězným Vojtěchem Šachlem, nicméně celá trojice se sešla i na startovním roštu finále A, v jehož cíli bylo její pořadí zrcadlově obrácené. Dnešní dráha byla velmi náročná, viděli jsme mnoho pádů i defektů, ale i sportovní chování. Jeden pád v provedení Jakuba Exlera skončil v nemocnici, kde mu rentgenový snímek potvrdil zlomeninu palce levé ruky, takže dostal sádrovou dlahu a jel domů. Přejeme mu brzké uzdravení!

Jan Jeníček, Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl stojí na stupních vítězů
C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 1 3 3 3 3 13
2. Jan Jeníček, Pardubice 2 3 3 2 2 12
3. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 1 13
4. Vojtěch Zamazal, Slaný 3 2 2 2 3 12
5. Bruno Belan, Slaný 2 2 2 3 2 11
6. Lukáš Vinter, Praha 3 1 2 E 6
7. Adam Nejezchleba, Chabařovice 2 1 1 2 3 9
8. Luboš Krejča, Praha F 2 E 1 2 5
9. Jakub Exler, Praha F – – – 0
10. Karel Průša, Praha

Poznámka: Karel Průša absolvoval své vlastní ukázkové jízdy

Legenda použitých zkratek
E – defekt, ex – diskvalifikace z jiného důvodu než postihují ostatní zkratky, F – pád, F/R – po pádu nenastoupil do opakované jízdy, L – přejetí vnitřní čáry oběma koly, M – diskvalifikace za dvě minuty, R – nedokončená rozjížďka bez zjevného defektu, T – diskvalifikace za najetí do pásky, U – diskvalifikace za zavinění pádu jiných jezdců, X – diskvalifikace za zaviněný pád, * – žolík v ligových utkáních extraligy


Jaroslav Vaníček vyhrál už čtvrtý závod stopětadvacítek v řadě

Průběžné pořadí seriálu:

DIV CHA TOT
14.4. 26.4.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 15 13 28
2. Bruno Belan, Slaný 14 11 25
3. Vojtěch Šachl, Divišov 10 13 23
4. Vojtěch Zamazal, Slaný 10 12 22
5. Lukáš Vinter, Praha 12 6 18
6. Jan Jeníček, Pardubice 5 12 17
7. Daniel Klíma, Praha 12 12
8. Adam Nejezchleba, Chabařovice 6 9 15
9. Luboš Krejča, Praha 5 5 10
10. Jakub Exler, Praha 10 0 10

Foto: Jiřina Šifaldová

Zítra se pojede bez Zdeňka Holuba

Balakovo – 26. dubna
Celodenní déšť se dnes v ruském Balakovu stal pohromou semifinále evropského šampionátu jednotlivců. Pršet neustávalo ani při závodě, takže po první sérii letěl ručník do ringu a jury přeložila závod na zítřejší náhradní termín. Stínem dneška byla bohužel celá řada pádů. Na jeden z nich naneštěstí doplatil rovněž Zdeněk Holub, jemuž se komplikuje další sezóna.

 

„Dojel jsem do první zatáčky a mám zlomenou kličku,“ sděloval špatnou zprávu přímo z Balakova pražský závodník, který momentálně ještě není schopen odhadnout délku závodní pauzy. „Ráno letím domů. Až přiletím, půjdu k doktorovi v Čechách.“

Stav závodní dráhy v Balakovu nebyl po dlouhém dešti nikterak ideální

Foto: Ondřej Smetana

Pražská nominace je letos v zásadě tradiční

Praha – 26. dubna 10:15
Josef Franc bude mít startovní číslo sedmnáct pražské velké ceny. Taková informace rozhodně není žhavou novinkou, jelikož si úřadující český mistr o pozici prvního náhradníka řekl ve strhujícím finále Prague Open, v jehož poslední zatáčce obral o vítězství Hynka Štichauera. Pardubický vousáč se nakonec při Speedway Grand Prix České republiky neobjeví vůbec. Dnes krátce po desáté hodině dopolední totiž na tiskové konferenci AK Markéta Praha zazněla vcelku očekávaná jména dalších nominovaných závodníků. Divokou kartu získal Václav Milík, s osmnáctkou bude připraven Eduard Krčmář. Pavel Ondrašík, sportovní ředitel pořádajícího klubu, se magazínu speedwayA-Z svěřil s okolnostmi takového výběru.

 

Pražská SGP se kvapem blíží

„Protože je momentálně z českých závodů nejvyrovnanější,“ dává Pavel Ondrašík pádnou odpověď na přímou otázku, proč pražský klub opět ukázal ve svém výběru na naši plochodrážní jedničku. „A po loňském výsledku si to zaslouží. Teď se mu zrovna nedaří starty, ale věřím, že to dopiluje. Bedna by byl malej‘ zázrak, ale ani loni by nikdo nepředpokládal, že se na ni dostane. Ale i za semifinále bychom byli rádi.“

Josef Franc je velkým rivalem pardubického kapitána nejen na oválech, ale i v duelu o divokou kartu pražské velké ceny. „Těžká volba je to vždycky,“ uvažuje Pavel Ondrašík nad smůlou závodníka jeho klubu, který se po dvaceti letech dostal na samotný český vrchol zároveň s úžasným vzestupem Václava Milíka. „Pokaždý někomu ublížíš, vždyť můžeme dát jen tři místa. A na někoho musí padnout, že Grand Prix nepojede.“

Přitom Václav Milík byl žhavým kandidátem permanentní divoké karty na celý ročník letošních velkých cen. Této vidině podřídil maximum a na rozdíl od roku 2016 nechal plavat všechno ostatní a na oltář vidiny stálého místa mezi světovou elitou položil i domácí titul. Londýnská společnost BSI ovšem preferovala slavná jména a i úžasné třetí místo z loňské Prahy nepomohlo pardubickému kapitánovi výše než k postu druhého stálého náhradníka.

Až v samotném závěru Prague Open si Josef Franc zajistil sedmnáctku na úkor Hynka Štichauera a Eduarda Krčmáře

„Škoda, že nebyl první náhradník,“ lituje Pavel Ondrašík, protože po nehorázné smůle Martina Vaculíka v britské lize by duel Václav Milík vs. Josef Franc o divokou kartu vyřešil sám osud a divákům by na slavnostní nástup přišla zamávat rovnou čtveřice českých závodníků. „Myslím si, že první stálý náhradník prostě musel bejt‘ Dán, protože v době nominace se ještě nevědělo, jestli pojede Nicki Pedersen.“

A proč pomyslný prst pražské Markéty ukázal na Eduarda Krčmáře jako majitele vesty druhého náhradníka? „Eda nám prokázal, že je hned za Vaškem a Pepou,“ vysvětluje Pavel Ondrašík. „Jeho výkonnost je taková, že si osmnáctku zaslouží. Při extralize na Markétě porazil Vaška. Je mladej‘ a český plochý dráze může přivézt nějakej‘ výsledek.“


Nominace AK Markéta Praha pro SGP České republiky:

#16 divoká karta – Václav Milík, ZP Pardubice

Václav Milík dostal divokou kartu již popáté v řadě

Ještě žádný jiný český plochodrážník neabsolvoval pražský závod cyklu Speedway Grand Prix pětkrát po sobě na divokou kartu. Předtím startoval dvakrát na pozici náhradníka. Nicméně jeho rekordy nejsou pouze kvantitativní. Třetí místo z loňského června je vůbec jediným pódiovým umístěním českého plochodrážníka v jednadvaceti ročnících naší velké ceny.

pražská bilance: 2012 res 17., 2013 res DNR, 2014 divoká karta 15., 2015 divoká karta 15., 2016 divoká karta 16., 2017 divoká karta 3.

# 17 první náhradník – Josef Franc, Markéta Praha

Josef Franc přepisuje rekordy také při SGP České republiky

Mezi našimi plochodrážníky má rekord v počtu účastí při Velké ceně České republiky, protože se v ní za měsíc přestaví již poosmé. První divokou kartu dostal před patnácti lety, tedy v době, kdy se desetiletý Václav Milík věnoval skokům na trampolíně a sedmiletý Eduard Krčmář hrál hokej. Roku 2013 rozjásal ochozy trojicí vítězných rozjížděk a letos bude náhradníkem již počtvrté v řadě.

pražská bilance: 2003 divoká karta 24., 2007 náhradník 15., 2012 divoká karta 7., 2013 divoká karta 16., 2015 náhradník 18., 2016 náhradník DNR, 2017 náhradník 17.

# 18 druhý náhradník – Eduard Krčmář, Slaný

Eduard Krčmář se chystá na druhou velkou cenu

Pražskou velkou cenu absolvoval pouze jednou, a sice předloni v roli druhého náhradníka, aniž by se během závodu dostal na ovál. Loni nemohl aspirovat na žádný z nominovaných postů, jelikož se termín pražského závodu křížil s juniorským mistrovstvím Evropy, kde startoval.

pražská bilance: 2016 náhradník DNR

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Rouška tajemství za chvíli spadne

Praha – 26. dubna 9:45
Pražský klub Lávka se v tuto chvíli plní novináři, které přilákala tisková konference pražské Markéty. Vedle obvyklých témat je lákadlem představení majitelů startovních čísel šestnáct, sedmnáct a osmnáct květnové SPG České republiky. Zjistíte je záhy také na stránkách magazínu speedwayA-Z.

Stůl pro hosty v Lávce je zatím ještě prázdný

Foto: Kiril Ianatchkov

Symbolická fotografie zve na dnešní pohár

Chabařovice – 26. dubna
Po společné rodinné úvaze se Filip Šifalda už rozhodl upřednostnit kubaturu 250 ccm před stopětadvacítkami a již začíná pilně trénovat. Snímek v tomto článku je tím pádem symbolický a zároveň může sloužit jako pozvánka na dnešní druhý závod pohárové série kolibříků, který v Chabařovicích pořádáme dnes od sedmnácti hodin.

Stopětadvacítka v pozadí je již pro Filipa Šifaldu minulostí a jeho závodní přítomnost představuje motocykl s motorem 250 ccm

Foto: Jiřina Šifaldová