Balakovo opravilo zítřejší startovní listinu

Praha – 30. dubna
Pád, jímž Zdeněk Holub prošel při prvním pokusu o semifinále evropského šampionátu v Balakovu, pochopitelně ovlivnil startovní listinu zítřejšího úvodního finále mistrovství republiky jednotlivců. Pražský závodník svou omluvenku řádně doložil lékařskou zprávou. A na jeho šestnáctku poskočil Jakub Valkovič. Avšak s náhradníky je to poněkud složitější.

 

Filip Hájek bude prvním náhradníkem, Jakub Valkovič (vpravo se svým otcem Štefanem) se již dostal do hlavní šestnáctky

Zdeněk Holub je jediným chybějícím v zítřejším závodě, byť v některých hlavách probíhaly odstředivé tendence směrem k pouťáku v Murecku či německým dlouhým oválům. Zraněný Pražan prozatím netuší, jak dlouhá jeho nechtěná závodní přestávka bude, protože jej další lékařské vyšetření čeká až v pátek. Ať tak či onak, další finále se jede příští neděli v Kopřivnici, a on vzhledem ke svému postavení v českém přeboru zůstává kvalifikovaným účastníkem.

Eduard Krčmář je ve skvělé formě

Smůla Zdeňka Holuba posunula do hlavní startovní listiny Jakuba Valkoviče, z Filipa Hájka se vmžiku stal první náhradník a průběžná klasifikace přeboru na osmnáctku poslala Jána Mihálika. Jenže ten na rozdíl od svého klubového kolegy na nabídku nereflektoval.

„Je malá pravděpodobnost, že bych se jako druhý náhradník dostal do závodu, takže bych do Prahy cestoval zbytečně,“ vysvětloval Ján Mihálik, proč jej v Čechách uvidíme až další úterý při plzeňské juniorce. „Místo toho budu raději trénovat na domácí dráze.“

Matěj Kůs rozhodně nebude koukat dolů

Dalším adeptem by byl Pavel Kuchař, ovšem dvěstěpadesátky mohou závodit s půllitry v přeboru a v juniorce, ovšem v mistrovství republiky nikoliv. Pak už přichází řada na Martina Mejtského, jenže protože se Petr Moravec o odmítnutí Jána Mihálika dozvěděl až dnes okolo patnácté hodiny, je možné, že pardubického závodníka nestačí mobilizovat. V takovém případě bychom zítra odpoledne viděli na nástupu jen sedmnáctku závodníků.

 


Česká plochodrážní ročenka 2018:

Zítřejší závod přinese rovněž jednu z posledních možností zakoupit si v přímém prodeji novou publikaci Česká plochodrážní ročenka 2018. Prodejní stoleček najdete na obvyklém místě poblíž salónku Tonyho Kaspera. I nadále do vyčerpání zásob expedujeme knížečky poštou na základě e-mailové či telefonické objednávky.


Dramatický duel Václava Milíka a Josefa France můžete s jistotou očekávat také zítra

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Mezi favority je nutné počítat rovněž Hynka Štichauera

 

Češi a Slováci v akci 260

V úterý začala v Praze juniorka, aby v dalších dnech byla pozornost plochodrážní veřejnosti upřena na čtveřici semifinálových podniků evropského individuálního šampionátu. V tom pardubickém předevčírem nadchnul Eduard Krčmář svým postupem do challenge. Na druhou stranu Matěj Kůs by se dozajista místo zmoklého Balakova cítil raději v monarchii královny Alžběty II., kde jeho Redcar musel odjet dvě utkání bez něho. Obecně se však čeští a slovenští závodníci v zahraničí minulý týden příliš neobjevili a nebýt Milana Dobiáše, byl by dnešní díl tradiční pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z prakticky jen o včerejší polské lize.

 

Milan Dobiáš vyrazil se svým dědečkem Milan Línkem do Teterowa

V sobotu se v Teterowě konal mezinárodní závod dvojic v kubatuře 250 ccm nazvaný Hechtpokal. „Jel jsem ve dvojici s Němcem, jelikož jiný Čech nemohl,“ vysvětluje Milan Dobiáš, kterak se dostal do sestavy s Jasonem Sobolewitschem. „Jeli jsme ve finále B, kde jsme po prvním startu jeli první a druhej‘, ale v předposledním kole můj kolega upadl a jízda byla zastavena. V opakované jízdě jsem dojel třetí. Tím pádem jsme měli vyrovnaný počet bodů. Závod se mi docela dařil, měl jsem 3-1-3-1-2 plus ve finále jeden bod, nakonec jsme skončili čtvrtí.“

Václav Milík na sobotní autogramiádě v Pardubicích

Vyhrála domácí sestava Maximilian Firniss a Ben Ernst (26) a na stupně vítězů se dostali ještě Angličan Jordan Palin s Němcem Lukasem Wegnerem (25) a Nizozemci Sam Ensing a Jeffrey Sijbesma (18). Zajímavostí byla dívčí dvojice Michelle Köhler a Ann-Kathrin Gerdes, jež však skončila poslední.

Eduard Krčmář o víkendu exceloval v Pardubicích i v Krakově

Polská extraliga měla včera na programu své čtvrté kolo. Wroclaw si přijela do Czestochowé pro porážku 49:41. Václav Milík sice v rozjížďce s číslem šest dojel s Maciejem Janowskim za zády pro vítězství 5:1, avšak v ostatních případech vyšel bodově naprázdno, takže trojka zůstala jeho jediným ziskem (0 3 0 0).

Po sobotním pódiu v Pardubicích Eduard Krčmář exceloval rovněž včera v Krakově, kam jeho Gniezno přijelo k utkání čtvrtého kola první ligy. Kvůli dešti byl mítink ukončen již po deseti jízdách za stavu 16:44, kdy slánský závodník neprohrál s žádným domácím závodníkem. Připsal si osm bodů s jedním bonusem (3 3 2).

 

Po uzávěrce:

V sobotu Michal Škurla debutoval v německé bundeslize. Ve Wittstocku byl se svými devíti body (1 4* 1 2) nejlepší mužem svého Stralsundu. Nicméně domácí stejně jeho družstvo rozdrtili vysoko 62:22.

Ilustrační foto: Pavel Fišer a Karel Herman

Bořivoj Hádek oslavil padesátiny

Chotíkov – 28. dubna
V sobotu musel mít rušný den Bořivoj Hádek. Bývalý plzeňský závodník totiž oslavil své padesáté narozeniny. S plochou dráhou začínal v půli osmdesátých let po boku Jana Holuba, potomka dalšího slavného závodníky. A jistě není bez zajímavosti, že synové obou později v prvních letech nového milénia rovněž pronikali do tajů sportu levých zatáček společně. Bořivoj Hádek se rychle dostal do SVS Pardubice, ale po jeho zániku se vrátil do své Plzně. Pomohl jí k návratu do extraligy a k legendárnímu titulu roku 1994. Do portfolia jeho úspěchů patří finálové starty ve světovém šampionátu na dlouhé dráze a jeho dodnes nedoceněné osmé místo z Herxheimu 1990, titul juniorského mistra republiky 1989, zlato ve dvojicích 1993 či účinkování v Exeteru v britské lize. K řadám gratulantů se pochopitelně za všechny své čtenáře připojuje rovněž magazín speedwayA-Z.

Bořivoj Hádek úspěšně jezdil i na dlouhých oválech

Foto: archív redakce a laskavostí Michaela Hádka

Sobotní oslavy v Chotíkově