Pravidlo škrtání výsledků nemuselo být uplatněno

Pardubice – 22. prosince
Jak Jaroslav Volf, tak Václav Milík se vydali v plochodrážních stopách svých otců. Oba však také spojuje fakt, že kvůli finálovému podniku světového šampionátu jednotlivců přišli o možnost bojovat o domácí titul. Ten starší se mezi nejlepší šestnáctku světa probojoval ve čtyřiašedesátém a díky nákupuchtivosti doprovodu byl ve švédském Göteborgu ještě v termínu posledního závodu domácího finále v Olomouci. Současná česká plochodrážní jednička letos jela velkou cenu v Toruni, když český šampionát vrcholil v Březolupech. Na sportovní komisi bylo, aby pro sezónu s osmnáctkou na konci letopočtu takovým kolizím zabránila už jen proto, že Václav Milík je druhým náhradníkem Speedway Grand Prix.

 

Nebýt kolize březolupského finále s toruňskou velkou cenou, byl by Václav Milík opět mistrem republiky

Sportovní komise na svém zasedání minulý týden projednávala návrh, že v případě konání těch finálových mítinků šampionátu jednotlivců by se každému závodníkovi započítávaly pouze dva nejlepší výsledky. Jedním z důvodů byla právě snaha zabránit opakování loňské historie s Václavem Milíkem. Navíc, protože mistrovství je rozloženo do celé sezóny, o zlatou medaili v závěrečné klasifikaci by mohl bojovat i borec, jemuž by jeden start sebralo zranění.

Nakonec se budou konat čtyři finále a do závěrečné klasifikace se budou kalkulovat všechny získané body. „Nejprve byla potíž s termíny mimo závody SGP, to byl ten problém,“ vysvětluje Petr Moravec, předseda plochodrážní komise myšlenku na implementaci škrtu nejhoršího výsledku. „Nakonec všichni našli nějaký bez takové termínové kolize, a tudíž není problém s případným startem Václava Milika ve Speedway Grand Prix. Po diskusi odpadlo škrtání, naopak se budou navyšovat odměny.“

Více závodů než mistr 2018 musel ke svému titulu naposledy absolvovat Petr Vandírek v sezóně 1989

Řídící orgán schválil, že se v každém z finálových závodů budou zvyšovat náhrady pro závodníky o dvacet procent. K titulu povedou zastávky v Praze, Kopřivnici, Plzni a Březolupech. Snaha vrátit mistrovství republiky seriálovou podobu po jeho přechodu k jedinému finále roku 1990 se dostala na svůj prozatímní vrchol.

V posledních letech se finálová část mistrovství republiky jednotlivců totiž skládala maximálně ze tří podniků. S čtyřmi se ročník 2018 vrací až k roku 1989, kdy Petr Vandírek vyhrál svůj jediný titul v seriálu šesti závodů. Čtyřikrát se o nejprestižnější z domácích titulů bojovalo zřejmě roku 1955 a určitě v letech 1956, 1958, 1959, 1975, 1976, 1960, 1961, 1966, 1968, 1981 a 1982.

Beze změny napřesrok zůstane systém elastické kvalifikace. Místo v následujícím finálovém klání bude mít zajištěno prvních osm mužů průběžné klasifikace, v případě prvomájové Prahy pochopitelně letošní osmička. Šestnáctka a náhradníci budou doplňováni dle aktuálního pořadí přeboru, přičemž sportovní komise si ponechala právo udělit jednu divokou kartu.

Mistrovství republiky jednotlivců 2018:

datum: závod – lokalita: přímo nasazení: kvalifikační možnosti:
1.5. finále 1 – Praha top 8 z MR 2017 top 7 z přeboru – Pardubice (18.4.) a Březolupy (21.4.) + divoká karta SK PD
13.5. finále 2 – Kopřivnice top 8 z MR 2018 top 7 z přeboru – Pardubice (18.4.) a Březolupy (21.4.) + divoká karta SK PD
5.9. finále 3 – Plzeň top 8 z MR 2018 top 7 z přeboru – Pardubice (18.4.), Březolupy (21.4.), Pardubice (13.6.), Chabařovice (24.6.), Plzeň (21.7.), Kopřivnice (22.8.) a Svitavy (25.8.) + divoká karta SK PD
7.10. finále 4 – Březolupy top 8 z MR 2018 top 7 ze závěrečné klasifikace přeboru + divoká karta SK PD

Foto: Karel Herman a archív autora