Polská extraliga rozdrolila červnový extraligový víkend

Žarnovica – 19. prosince
Sympatickým jevem českého termínového kalendáře byl červnový extraligový víkend. Po sobotě 9. června měla soutěž druhý den pokračovat ještě dále na východ a ukončit svou úvodní polovinu v Žarnovici. Nicméně včera vydaný kalendář polské extraligy, která má podle nově přijatých regulím FIM přednostní právo, takový záměr rozcupoval na kousíčky.

 

Start Martina Vaculíka je pochopitelným zájmem slovenského klubu

Protože Slováci obecně preferují závody v nedělním odpoledni, přesunuli svou první extraligovou zastávku o týden dopředu, takže 3. června budou pořádat třetí kolo soutěže o necelý týden před Kopřivnicí.

Tato změna však dozajista nevzbudí pozitivní reakce mezi závodníky, kteří vedle extraligy jezdí také dlouhé a travnaté dráhy. O den dříve před žarnovickou extraligou je totiž v plánu kvalifikační kolo mistrovství světa v Mariánských Lázních, které leží nějakých šest set kilometrů západně od tekovského města.

Žarnovica bude první ze svých extralig pořádat o týden dříve

Foto: Mirek Horáček

Oprášení třicet let staré myšlenky řeší slánský odchod z první ligy

Slaný – 19. prosince
Letos se Slaný objevil v první lize v koalici s Divišovem, avšak napřesrok bude v nižší divizi scházet úplně. Pardubice už nebudou stavět dva týmy, ale poskytnou závodníky pro výběr juniorské reprezentace ČR, který středočeský celek zastoupí. Se čtyřmi celky se prvoligová soutěž v příštím roce vrací k rozpisu užívanému v sezóně 2016.

 

Prvoligové zápory převážily klady

Slaný mizí z první ligy

„Odpověď je potřeba hledat ve více aspektech,“ zamýšlí se Antonín Vilde, předseda AK Slaný, nad otázkou po příčinách odstoupení slánského družstva z první ligy anno domini 2018. „Slaný absolvoval prvoligovou soutěž v sezóně 2016 a převážně dostávali příležitost jezdci Michal Dudek, Adam Fencl a Petr Babička. Především pro Adama to měla být příprava pro náš extraligový tým, kde jsme počítali s tím, že od další sezony dostane určitý prostor v nejvyšší soutěži, aby následně zaujal post juniora po Edovi Krčmářovi.“

Letos startoval Slaný spolu s Divišovem, nicméně nešlo o jedinou změnu. „Pro rok 2017 došlo k dohodě s AK Divišov a první ligu jsme absolvovali společně,“ pokračuje Antonín Vilde. „Za sebe musím říci, že spolupráce s Vaškem Hromasem byla na výborné úrovni.  Ovšem před zahájením sportovní sezóny se Adam Fencl rozhodl ukončit svoji slibně se rozvíjející karieru, ani se neobtěžoval tuto skutečnost nám oznámit, byť ještě v lednu byl ve Slaném na vyhlášení nejlepších sportovců města Slaného, kde převzal jednu z cen. Petr Babička se stal šťastným otcem třetí dcery a sezónu rovněž z rodinných důvodů neabsolvoval.“

Tíha slánského prvoligového účinkování letos ležela zejména na Michalu Dudkovi a Pavlu Čermákovi

Série problémů však nekončila, žarnovická ouvertura se musela obejít bez Slaného, který se v Praze spojil s podobnými problémy pronásledovaným pardubickým béčkem. V Pardubicích a v Divišově byl středočeský klub kompletní, ale ani v jednom případě nenašel cestu na pódium a v závěrečné tabulce se schoulil až u dna.

„Tíha zodpovědnosti tedy zůstala na dvojici Michal Dudek a Pavel Čermák, kterým patří dík, že prvoligovou soutěž absolvovali,“ konstatuje Antonín Vilde. „Byl zde ještě Piotr Dziatkowiak, ale ten na úvodní mítink do Svitav nedorazil a v Pardubicích měl po první jízdě zdravotní problém. Celkově tým obsadil poslední příčku, a když si sečteš plusy a mínusy, rozhodlo se vedení AK Slaný v roce 2018 tým do první ligy nepřihlásit. To jsem ještě do kolonky mínusů neuvedl neúčast družstva v jednom závodě v Žarnovici.“

Pech provázel Slaný v letošní první lize

Svou roli sehrály i finance. „Další věcí je rovněž ekonomická stránka,“ souhlasí slánský šéf. „AK Slaný pravidelně startuje v extralize družstev, na kterou jsou zde příznivci ploché dráhy dlouhé roky zvyklí. O tom svědčí návštěvy na zdejším stadionu, obsazovali jsme i další soutěže mistrovského charakteru, pravidelně  pořádali šest závodů plus mítinky stopětadvacítek a tréninkovou akademii pro nejmladší závodníky, další prostředky jsou nutné investovat do stadionu. Takže je nutné zvážit, co bude nejlepší, byť na to může mít někdo odlišný názor. Neříkám, že od sezóny 2019 se v první lize slánský tým neobjeví, třeba pod jiným názvem, ale na to je v současné době dost prostoru, aby se našlo řešení…“

 

Juniorský tým na scénu

Patrik Mikel může najít uplatnění v prvoligovém reprezentačním týmu

Z letošních účastníků v první lize pokračují Markéta Praha, SC Žarnovica a ZP Pardubice. Východočeský klub však už nebude stavět dva týmy. V žádném případě by však jeho závodníci neměli trpět nedostatkem závodních příležitostí. Patrik Mikel a Josef Novák evidentně zamíří do juniorského celku a Tomáš Suchánek bohužel zřejmě nebude fit po svém zranění ze Zlaté přilby SNP.

Josef Novák se s Petrem Chlupáčem sešel v jednom prvoligovém týmu již letos v Divišově – pakliže nastoupí za reprezentační družstvo napřesrok, Martin Mejtský bude jejich protivníkem

„Pardubice a Praha se domluvily na tom, že ten juniorský tým vytvoří z reprezentantů České republiky,“ říká Petr Moravec, předseda sportovní komise. „No, a proto, že to jsou jediní účastníci z Čech, problém určitě nebude. Je to nejenom podle mě lepší řešení než ty dva týmy jako letos.“

Prvoligový tým Juniorské reprezentace ČR bude mít svou pevnou soupisku a azyl domácí dráhy mu poskytne Plzeň. Pardubice pojedou svůj mítink ve Svitavách, Praha uspořádá první ligu den po české velké ceně a přeborníka vyhlásí zkraje října v Žarnovici.

 


Všechno už tu jednou bylo

Vladimír Kalina pamatuje extraligový Juniorský výběr ČSSR

Idea reprezentačního celku na mimoklubové bázi se zhmotnila již v sezóně 1988. Juniorský výběr ČSSR byl tehdy přímo nasazen do extraligy a jako domácí dráha mu posloužily Svitavy. V pěti závodech se v jeho sestavě vystřídalo rovnou deset závodníků – Jan Schinágl, Jan Holub, Gašpar Forgáč, Vladimír Kalina, Bořivoj Hádek, Miroslav Forgáč, Jan Hruška, Pavel Haitl, Lubomír Lang a Radek Vitner.

Mladíci se ve Slaném, Svitavách a Praze postavili na nejnižší stupínek pódia. Ve všech případech za nimi skončil Slaný, který se po třech letech opět propadl do první ligy. Ve čtvrtek 30. června 1988 se na pražské Markétě jeho historie definitivně ukončila. Sice postoupil do semifinále mistrovství republiky družstev, ale jeho velká marodka ruku v ruce s odstoupením Žarnovice předstupeň finále zrušily.


Foto: Karel Herman a Antonín Škach