Českého fanouška v lednu zajímají nejen ledy, nýbrž také liga

Pardubice – 19. ledna
Venku to setsakramentsky klouže. Fanoušek ploché dráhy si v takovém případě ani nemusí natlouci nos či odřít koleno a roztrhnout kalhoty a stejně myslí na závody ohřebovaných speciálů. Že by to letos přece jen klaplo? Muži stojící v čele disciplíny však myslí i na teplejší měsíce, kdy upadnout je už přece jen větší kumšt. A tak vedle jednání o mistrovství republiky na ledové dráze, vytvořili také jízdní řád pro extraligu.

 

Liberecký stadión bude českou extraligu hostit již potřetí za sebou | foto Pavel Fišer

Vyšší česká divize se bude opět skládat jen ze čtveřice závodů bez finálové části. Původní požadavek Gniezna na závod na svém polském stadiónu byl usměrněn směrem Staré Pavlovice. Začne se zjara v Praze. Srpen přinese nejen dvojzávod Pardubice – Liberec, ale především rozuzlení ve Slaném, než si školáci připraví své aktovky pro návrat do školních škamen.

Závěr první ligy v Žarnovici by se totiž měl konat hned bezprostředně po mistrovství republiky dvojic v Kopřivnici. Není vyloučeno, že se kalendář nižší české divize ještě změní. O účast v ní má rovněž slovinské Krško. Zda se však v české soutěži objeví, nebude jasné dříve než na konci ledna.

České ledy nepotřebují víc než přízeň mrazů | foto Karel Herman

Jisté změny jsou i v termínech juniorského šampionátu, jehož data přinesl Ježíšek dopoledne před štědrým večerem. Žarnovický podnik se z října přesunul na srpen a Plzeň našla svůj termín v půlce června.

Do jara času dost, takže co s těmi ledy? Petr Moravec prozatím vedl jednání s Holicemi v Čechách, kde se před třemi toky závodilo, byť se všude v okolí louky jen zelenaly. Kromě toho by se mohlo jet i v diváky standardně okupované Kopřivnici, ale i v destinacích Radka Hutly, tedy v Mělicích a Opatovicích nad Labem. Přislíben je také Hamr na Jezeře. Zásadní podmínka je jen jediná. Mráz.

Česká liga anno domini 2022:

extraliga: 19.4. Praha
10.8. Pardubice
11.8. Liberec
31.8. Slaný
1.liga: 4.6. Kopřivnice
23.6.Praha
17.9. Svitavy
9.10. Žarnovica

Jiří Wildt tráví švédské dny tréninkem

Örnsköldsvik – 19. ledna
Místo víkendu stráví Jiří Wildt ve Švédsku celé tři týdny. Původně přijel na novoroční závody Isracingserien, ale nemohl nekývnout na nabídku startovat v kvalifikaci mistrovství světa. A protože se nekvalifikoval do finále, svůj pobyt si prodlouží o další týden, na jehož konci jej čekají dvě další ligová klání. A co jiného může ledař dělat v těsném sousedství oválu, než trénovat?

 

Motocykl Jiřího Wildta zůstává v garáži, aby byl připravený na dnešní trénink | foto Jiří Wildt

„V pondělí večer jsme s Martinem Haarahiltunenem dali na ovál dvě cisterny vody,“ svěřuje se Jiří Wildt, že při včerejším tréninku nepřišel k hotovému dílu. „Trošku nasněžilo, muselo se to shrnout. A led byl dobrej.“

Martin Haarahiltunen se neobjevil, nicméně vedle českého závodníka trénovali ještě Stefan Svensson a Martin Börjegren. „Martina bolelo břicho,“ říká Jiří Wildt. „Jezdili jsme ve třech, jeden kluk z klubu nám pomáhal s motocykly a startoval nám jízdy. Dali jsme tři starty a dvě kola v každý sérii, bylo to super.“

Ovál v Örnsköldsviku za umělého osvětlení | foto Jiří Wildt

Pražský ledař zůstává v Örnsköldsviku i nadále. „Mají problém s volem, s kterým hrnou dráhu a stahují z ní sníh,“ svěřuje se. „Má špatnou baterku, nezvedá se radlice, dali to na nabíječku. Dnes budou shrnovat tříšť. Možná, že přijede Jasper Iwema. A tak mám zatím motorku v garáži, možná, že budu ještě trénovat.“