Češi a Slováci v akci 407

Po čtvrtečním Putinově útoku na Ukrajinu se u nás zvedla neuvěřitelná vlna solidarity a stranou nezůstali ani lidé z plochodrážní branže. Fotograf a pardubický funkcionář Petr Makušev se dokonce s vypůjčenou dodávkou vypravil do polského Przemyslu a ukrajinské maminky a děti. Nicméně uplynulý týden přinesl i lepší zprávy. Jaroslav Vaníček se stal závodníkem polské extraligy pro extraligu U24. V motokrosové hale v Málkově se kromě Petra Marka proháněl i Milan Dobiáš a do terénu se vydal také Patrik Búri.

Petr Marek (vlevo) a Milan Dobiáš při tréninku v Málkově | foto Pavel Marek

Pohár a Trofej posouvají začátek české sezóny již na příští měsíc

Praha – 27. února
Okolnosti způsobily, že si vítězové sérií PRO-TEC Speedway Mini Cup v posledních dvou letech doposud nepřevzali hlavní cenu od společnosti Stuha. Jak Jaroslav Vaníček, tak Matěj Frýza však kompletní rám převezmou v nejbližších dnech. Oba jej použijí pro pětistovku a jistě změří své síly v nové soutěži, kterou Zdeněk Schneiderwind koncipuje v duchu poháru stopětadvacítek. Oba seriály startují již v březnu.

 

Tony Katra (vpředu) zůstává v Mini Cup, Josef Černý (za ním) zamíří na pětistovku | foto Antonín Škach

Talent Trophy je koncipovaná pro mladé závodníky, kteří nemají s pětistovkou velké zkušenosti. Její podoba má vycházet z poháru stopětadvacítek a Zdeněk Schneirdewind na ní pracuje. Začíná se 22. března v Praze a na účastníky do konce června čeká dalších osm podniků nejen na Markétě, ale také v Pardubicích a v Plzni.

Karel Průša (dále od čočky) a Petr Marek jsou velkými adepty na triumf v letošním poháru | foto Antonín Škach

PRO-TEC Speedway Mini Cup letos zavítá na všech šest malých českých oválů. Prozatím je v plánu dvanáct zastávek, přičemž první proběhne na malé Markétě 24. března. V akci se objeví Karel Průša, Petr Marek, Dominik Hrbek, Štěpán Ševčík, Tony Katra, Luboš Hromádka, Štěpánka Nyklová, David Hofman, Marián Jirout, Roman Štola a Štěpán Melč.

Speedway Mini Cup 125 ccm:
Praha 24.3. – 7.7.
Divišov 8.5.
Chabařovice 26.4. – 21.5. – 8.10.
Slaný 4.5. – 8.6.
Mariánské Lázně 19.8.
Plzeň 20.4. – 29.6. – 22.10.
Talent Trophy 500 ccm:
Praha 22.3. – 29.3. – 5.4. – 28.6. – 19.7.
Pardubice 11.4. – 16.5. – 13.6.
Plzeň 7.5.

SGP v Togliatti byla zrušena

Mies – 26. února
S ohledem na situaci na Ukrajině se FIM spolu s promotérem Discovery Sport Events rozhodla, že za současné situace není možné pořádat velkou cenu v Togliatti, která měla být na pořadu 9. července.

V Togliatti se letos závod Speedway Grand Prix neuskuteční | foto tiskový servis IMG

FIM čeká rozhodnutí o podobě letošní sezóny

Pardubice – 26. února
Inter arma silent musae platí i pro sportovní svět, ačkoliv sportovci jsou mnohdy těmi posledními, kdo by souhlasil s útokem na Ukrajinu. Nicméně sankce se bohužel dotknou také nich. Protože se v nejbližších dnech budou konat mistrovství Evropy a světa na ledové ploché dráhy, mezinárodní motocyklové federace se s případnými sankcemi budou muset vypořádat setsakramentsky rychle.

 

Bez účastní ruských závodníků si vrcholné závody na ledové dráze nelze představit – Dmitrij Koltakov, Nikita Bogdanov a Igor Kononov na stupních vítězů úvodního finále mistrovství světa v Togliatti | foto GoodShoot/Reygondeau

„Před FIM leží otázka, co se sezónou za dané situace,“ říká Petr Moravec. „Věřím, že k tomu přistoupí stejně jako ostatní sportovní organizace. Již se jedná o zrušení sportovních akcí v Rusku, otázka sportovců je složitější, ale myslím, že během několika dní budeme moudřejší. Samozřejmě první na řadě jsou závody na ledech, kde Rusové vládnou, rozhodnutí musí být poměrně rychlé, závodí se již v polovině března.“

Česká plochodrážní ročenka 2022 stále nabízí inzertní příležitosti

Česká Třebová – 25. února
Naše plochodrážní sezóna loni odstartovala s menším zpožděním oproti původnímu plánu. Ale jako každý rok přinesla skvělé momenty. Hovoříme-li o tradicích, její veškeré dění již po osmnácté zmapuje Česká plochodrážní ročenka 2022. V současné době finišují redakční práce, Václav Milík si vybral svoji akční fotografii, kterou v Březolupech pořídil Pavel Fišer. Spolu se na titulní straně může objevit rovněž Vaše logo, pokud si zadáte inzerát v barevné části. Další detaily ochotně sdělíme na telefonu 604 534 551 či e-mailu rocenka@speedwayA-Z.cz.

Všichni inzerující v publikacích Česká plochodrážní ročenka bývají pořádně vidět
Všichni inzerující v publikacích Česká plochodrážní ročenka bývají pořádně vidět

Drž se, Ukrajino!

Události dnešní noci překvapily i samotného Miloše Zemana. Ač hodně blízký Kremlu, musel ve svém projevu dát za pravdu dokonce i čučkařům z CIA. V plochodrážním sportu se politika vesměs neřeší. Zápolí se stylem fair play. Takové zásady však noční útok ruské federace na Ukrajinu s mnohem slabší armádou silně porušuje. Nezbývá, než si přát návrat normálního světa, v němž se bojuje výhradně na oválu. A co na tom, že naši prohrají jako při poháru přátelství před dvěma léty?!

Ukrajinský triumf v SFC v říjnu 2019 | foto Karel Herman