Dvě velké ceny mohou mít jen jednu nominaci pořádajícího klubu

Praha – 18. srpna 10:00
Dle přepracované koncepce letošního seriálu Speedway Grand Prix se na každém ze čtyř stadiónů pojedou dvě plnohodnotné velké ceny o maximální počet dvaceti bodů do tabulky a dohodnuté finanční prémie. Nicméně každý z pořadatelů může provést jen jednu nominaci na divokou kartu a dvojici náhradníků. Toto opatření poněkud zkřížilo pražské záměry. Václav Milík proto pojede na divoko kartu jak v pátek, tak v sobotu, zatímco Eduard Krčmář a Jan Kvěch budou na startovních číslech sedmnáct a osmnáct.

Těžká volba

Pavel Ondrašík oznámil pražskou nominaci na českou velkou cenu
Pavel Ondrašík oznámil pražskou nominaci na českou velkou cenu

„Dvě různé divoké karty nám nedovolili,“ říká Pavel Ondrašík. „Je to jedna licence, jeden zápis do kalendáře, takže všude může být jen jedna divoká karta. Rádi bychom dali šanci Vaškovi a Edovi. Pokud se někdo zraní, jsou tam kvalifikovaní náhradníci, kteří jsou stejně všichni v Polsku, odkud je BSI bude asi povolávat.“

A proč před slánským esem dostal přednost pardubický kapitán? „Na základě výkonnosti,“ reaguje sportovní šéf pražské Markéty. „Vaškovi se nedaří, ale velké zkušenosti tam jsou. A nedají se porovnat výsledky někde jinde. Chtěli jsme počkat na challenge, ale rozhodnutí jsme museli udělat již dříve. Takhle je to spravedlivý, si myslím.“

Dva dny velkých cen s Memoriálem Luboše Tomíčka v říjnu

Předloni po české velké ceně následoval nedělní závod české první ligy. Po náročné noční šichtě si v Praze řekli, že podobný dvojzávod již nebudou opakovat. Nyní však pořádají dva mítinky Speedway Grand Prix v řadě.

Markétu čekají dvě velké ceny
Markétu čekají dvě velké ceny

Nyní však nebude velký trénink o den dříve. Závodníci se prvně dostanou na ovál až v pátek v osmnáct hodin, kdy je čeká krátká tréninková sekce. Navíc na rozdíl od roku 2008 zůstane veškerý mobiliář BSI na svém místě z pátku do soboty jako obvykle.

„Nebude to jednoduchý,“ nechce Pavel Ondrašík nic podceňovat. „Ale v Pardubicích to před Zlatou přilbou zvládají taky. Bude potřeba uklidit stadión a vydezinfikovat ho. To nás asi v této situaci trápí nejvíc.“

Lákavá hypotéza o pondělním Memoriálu Luboše Tomíčka je za daných okolností lichá. O slavný závod však nebude chybět ani letos. Uskuteční se však až v pondělí 5. října.


Nominace AK Markéta Praha pro SGP České republiky:

# 16 divoká karta – Václav Milík, ZP Pardubice

Václav Milík bude mít na kontě již deset startů v SGP České republiky
Václav Milík bude mít na kontě již deset startů v SGP České republiky

Ať už má období, jaké má, pro většinu lidí z plochodrážní branže zůstává českou plochodrážní jedničkou. Ostatně, kde brát aktuální data, když letos prozatím závodil pouze v polské extralize, kde na žádného svého krajana narazit nemohl?

Pardubický kapitán tudíž i nadále přepisuje historické tabulky. Příští měsíc pojede české velké ceny na divokou kartu již posedmé a poosmé v řadě. Připočteme-li dva předchozí starty v roli náhradníka, bude součástí velké podívané na Markétě již podesáté.

Něco takového se žádnému jinému Čechovi nepodařilo. Na stranu aktiv Václava Milíka je dlužno připočítat ještě jeho třetí místo z roku 2017, jediné umístění našeho plochodrážníka před zraky publika na Markétě. Je také posledním domácím borcem, který loni vyhrál při SGP České republiky rozjížďku.

pražská bilance: 2012 náhradník 17., 2013 náhradník DNR, 2014 divoká karta 15., 2015 divoká karta 15., 2016 divoká karta 16., 2017 divoká karta 3., 2018 divoká karta 11., 2019 divoká karta 12.

# 17 první náhradník – Eduard Krčmář, Slaný

Eduard Krčmář drží sérii sudých let

Letos na domácích oválech řádí v přeboru, které svou kvalitou směle suplují mítinky ranku mistrovství republiky. Daří se mu také ve druhé polské lize, kde jde s Krosnem od vítězství k vítězství. Jeho výkony chtěli pražští organizátoři odměnit divokou kartou na jeden ze závodů. Po zjištění, že něco takového není možné, dostal přednost Václav Milík.

Eduard Krčmář bude tudíž náhradníkem jako ostatně pokaždé v posledních sudých letech. Zatímco při předchozích příležitostech vozil osmnáctku, v půli září bude mít na své vestě a motocyklech číslo o jedničku nižší. Na svůj první ostrý výjezd na ovál v rámci Speedway Grand Prix zatím čeká.

pražská bilance: 2016 náhradník DNR, 2018 náhradník DNR

# 18 druhý náhradník – Jan Kvěch, Praha

Nominace Jana Kvěcha rozhodně logiku nepostrádá

Ačkoliv řešení rébusu divokých karet pražských velkých cen rozhodly zkušenosti, Pražané myslí také na budoucnost. Aby ne, mají-li skvělého juniora přímo ve svém klubu. Výkony Jana Kvěcha z dvou posledních sezón s jeho mistrovskými tituly, pódiem ve světové juniorce a dvojnásobným postavením nejlepšího devatenáctiletého plochodrážníka celé Evropy činí tuto volbu naprosto nezpochybnitelnou.

Pražský závodník již zažil atmosféru Speedway of Nations, avšak atmosféru velké ceny bude nasávat poprvé ve svém životě.

pražská bilance: letošní debutant

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a Antonín Škach