Oteplení pustilo Čechy na led jen ve Švédsku

Slobodskoje a Strömsund – 12. prosince
Zatímco do Čech přišel mráz, aby připomenul lednové ledy zapsané v domácím plochodrážním kalendáři, závodníci na tréninkových kempech v Rusku a Švédsku zažili oteplení. Ve Strömsundu nebylo tak výrazné. Rtuť teploměru se nedostala výš než na jeden až čtyři záporné dílky stupnice pana Celsia, takže Martin Běhal, Robert Růžička a David Lizák vyjeli k tréninku na jezeře. Slobodskoje však takřka oněmělo.

 

„Nejezdili jsme, bylo moc teplo,“ vysvětluje Lukáš Hutla. „Proto jsme si dali pauzu jako Rakušáci a Holanďani. Trénovali jen mladý Rusové, protože se už vraceli domů.“

Navzdory volnému dni ovšem česká výprava nezahálela, protože na dnešní den bylo potřeba nachystat motocykly. „Dal jsem si tam třetí motor, ten nejlepší,“ říká přeloučský ledař. „Teď by mělo mrznout.“

Robert Růžička a Martin Běhal trénují ve Strömsundu

Foto: Martin Málek

Autogram stíhal autogram

Pardubice – 10. prosince
Autogramiáda Milana Špinky a Jiřího Hájka spojená s prodejem knihy Zlato z ledu začala o poznání dříve než v avizovaných šestnáct hodin. V úterý odpoledne byl nákupní palác plný lidí a ti projevovali o nejnovější plochodrážní knižní počin neskrývaný zájem. A lihové fixy v rukou obou mužů znovu a znovu klouzaly po papíru frontispic.

Autogramiáda byla provázena velkým zájmem

Vánoční výzdoba jedině přispívala ke slavnostní náladě, atmosféru dokresloval ledařský speciál ze sbírky Vítězslava Lajbnera a komínek knížek se rychle zmenšoval. Velký zájem projevovali příznivci ploché dráhy, s nimiž se běžen potkáte v ochozech.

Dorazili entusiasté typu otce a syna Šmídových, či Josefa Štěpánka nebo Vladislava Hlaváčka a nechyběly ani velké postavy a znalci historie jako Petr Moravec a Jan Janů.

Ledařský speciál dokresloval atmosféru

Foto: Karel Herman