Flat track nebude na výstavě v Lysé nad Labem chybět

Lysá nad Labem – 8. listopadu
Příznivci ploché dráhy určitě velmi dobře vědí, kdo je Pavol Pučko. Od sedmi let závodí na motorce. Původně začal s motokrosem, ve dvanácti letech ale přešel na plochou dráhu. Jeho domovským stadiónem se stala pražská Markéta. V roce 2009 si poprvé přičichl k flat tracku.

 

Osudové setkání – Pavol Pučko (uprostřed) spolu se svými tehdejšími kolegy z Markéty Jakubem Fenclem (vlevo) a Jiřím Brummerem se před Tomíčkovým memoriálem v září 2009 chystá na vložený závod flat tracku

Ve dvou dalších sezónách jel ještě pár závodů na vypůjčeném motocyklu jako vedlejší zábavu při ploché dráze. Od roku 2012 se ale věnuje na plno flat tracku. Loňský mistr České republiky letos bohužel kvůli úrazu titul neobhájil. Od začátku své kariéry také startoval v seriálu FIM, v jehož rámci se podíval i do domovské země tohoto sportu, do USA. V tomto seriálu mu celkem pravidelně patří příčky kolem šestého místa.

Připomeňme ještě začátky této disciplíny u nás. Tento americký sport se v České republice začal objevovat od roku 2009 při jednotlivých závodech pořádaných zahraničními pořadateli.  V roce 2011 a 2012 se odjely první ročníky tehdy ještě Czech flat track série. Od roku 2013 se závody pořádají pod hlavičkou AČR jako mezinárodní mistrovství České republiky, a to ve dvou kategoriích.

Václav Gehart na výstavě Rychlá kola zastupoval flat track již loni

Jedná se o třídu FT1, kde startují motocykly o objemu 250 ccm až 1200 ccm a potom kategorie FT Classics, kde startují motocykly stejných objemů s datem výroby do roku 1989. Při těchto závodech se jezdí také přebor České republiky v kategorii Veterán, a to opět podle roku výroby motocyklů. Tady startují motocykly vyrobené do roku 1962.

Mohou jet i s minimálními úpravami – s odpojením přední brzdy a silničním obutím. K těmto závodům není ani potřeba mít licenci. Oproti závodům na ploché dráze jsou motocykly pro flat track opatřeny zadní brzdou a jezdí se deset až patnáct kol a to ve dvanácti jezdcích na dráze.

A právě Pavol Pučko se letos premiérově představí na výstavě Rychlá kola v Lysé nad Labem. Spolu s ním své motocykly vystaví také Václav Gehart, Jiří Mikšovský a Jiří Slezák.

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer