Tři Češi zasáhnou do světového šampionátu ledařů

Praha – 21. listopadu
Světový šampionát na ledové dráze odstartuje v půli ledna dvojicí kvalifikačních kol ve finském Ylitorniu a švédském Ornsköldsviku. Přesná alokace není známa s ohledem na informační embargo po víkendovém jednání komise CCP FIM v Praze. Nicméně žádný ze států by neměl mít dohromady více než pět zástupců. Česká federace by dle dobře informovaných zdrojů měla mít tři reprezentanty.

 

Tito tři mají právo zasáhnout do světového šampionátu: zleva Andrej Diviš, Lukáš Hutla a Jan Klatovský

Jeden z nich vyrazí do Finska, dva do Švédska. V duchu zásad finálové účasti z předchozího roku a pořadí mistrovství republiky si hřeby na světový šampionát mohou brousit Jan Klatovský, Lukáš Hutla a Andrej Diviš. Bližší informace budou známy nejpozději první prosincové pondělí, kdy se v Pardubicích sejdou pořadatelé a závodníci s představiteli komise ploché dráhy.

Dmitrij Koltakov je coby světový šampión nasazen rovnou do finále

Každopádně do finálové série povede cesta pro nejlepších šest z každého kvalifikačního kola. Přímo nasazený je úřadující mistr světa Dmitrij Koltakov a FIM si vyhrazuje právo na dvě divoké karty.

Finále odstartuje zkraje března v kazašské Astaně, která střídá Almaty. A než se zjara přesune do západní Evropy, proloží jej mistrovství světa družstev a s největší pravděpodobností také evropský šampionát.

Mistrovství světa na ledové dráze 2018:

13.1. kvalifikační kolo 1 Ylitornio (FIN)
13.1. kvalifikační kolo 2 Ornsköldsvik (S)
3. – 4.2. finále 1 Astana (KAZ)
17. – 18.2. finále 2 Togliatti (RUS)
3. – 4.3. finále 3 Berlín (D)
17. – 18.3. finále 4 Inzell (D)
7. – 8.4. finále 5 Heerenveen (NL)
10. – 11.2. družstva Šadrinsk (RUS)
Další organizační záležitosti ohledně českých ledů přinese jednání v pondělí 4. prosince

Foto: Pavel Fišer a Reygondeau/GoodShoot (FIM)

K titulu mistra světa povede jedenáct zastávek

Londýn – 17. listopadu
Minulý čtvrtek londýnská společnost BSI zveřejnila kalendář velkých cen pro rok 2018. Nenajdeme v něm lotyšskou velkou cenu, takže se o titul mistra světa bude bojovat v jedenácti závodech. Ty se budou střídat v pravidelných intervalech po dvou v každém měsíci s výjimkou června, kdy se premiéra a jediná novinka kalendáře v Hallstaviku uskuteční až čtyři týdny po Praze. Jízdní řád světového poháru není ještě hotov a dle kuloárních informací je tato soutěž jedním z důvodů informačního embarga na kompletní kalendář světových šampionátů 2018. Ať tak či onak, kvalifikační kolo mistrovství světa neproběhne v Praze společně s velkou cenou, jak na víkendovém jednání CCP FIM navrhoval sportovní šéf pražské Markéty Pavel Ondrašík.

Jedenáct velkých cen v roce 2018:

12.5. PZM Varšavská FIM SGP Polska Varšava (PL)
26.5. FIM SGP České republiky Praha (CZ)
30.6. Dánská FIM SGP Horsens (DK)
7.7. Švédská FIM SGP Hallstavik (S)
21.7. Adrian Flux Britská FIM SGP Cardiff (GB)
11.8. Slandinávská FIM SGP Malilla (S)
25.8. MIB Nordic FIM SGP Polska Gorzow (PL)
8.9. Slovinská FIM SGP Krško (SLO)
22.9. Německá FIM SGP Teterow (D)
6.10. Toruňská FIM SGP Polska Toruň (PL)
TBC Australská FIM SGP Melbourne (AUS)

Foto: tiskový servis IMG

Pevné termíny zná pardubický super víkend stejně jako české a slovenské mítinky světového ranku

Praha – 21. listopadu
Víkendové zasedání plochodrážní komise CCP při FIM určilo mimo jiné podobu sezóny 2018. Nicméně na kalendář světových závodů a alokaci reprezentantů jednotlivých zemí bylo uvaleno kuratela. Nicméně jedenáct termínů velkých cen stanovilo jasný termín jubilejní Zlaté přilby města Pardubice. Celý super víkend se ponese v podobném režimu jako v předchozích sezónách, takže diváky opět čeká podívaná na jedno ze světových juniorských finále. Kromě toho uvidíme další podniky ranku mistrovství světa ještě jednou v Pardubicích, samozřejmostí je velká cena na Markétě a zkrátka nepřijdou ani slovenská Žarnovica, ani Mariánské Lázně.

 

Žarnovické tribuny se v květnu zaplní při podívané na závodníky bojující o postup do challenge

Vezmeme-li světové mítinky chronologicky, všechno odstartuje v Žarnovici. V květnu zde uspořádají kvalifikační kolo o postup do Speedway Grand Prix anno domini 2019. Boj o místa v prestižním seriálu modré planety bude o to ostřejší, že vypadly semifinálové závody, takže se bude postupovat rovnou do challenge.

O týden později je na programu Speedway Grand Prix České republiky, což je veličina sama o sobě. První červnový víkend ožijí Mariánské Lázně kvalifikací o postup do dlouhodrážního challenge. Pátek, který rozdělí červen na dvě poloviny, přivede do Svítkova šestnáctku juniorů, kteří v semifinále budou bojovat o postup do finále.

Václav Milík bude pochopitelně nejžhavější kandidát na divokou kartu pražské velké ceny

Jeho třetí zastávka na zářijový svátek všech Václavů přivede mistrovství světa juniorů nazpět do Pardubic. Sobotní odpoledne ve Svítkově přivítá Zlatou stuhu, jíž doprovodí čtvrtlitrový Jawa Cup. A další neděli je na programu závod všech závodů, Zlatá přilba města Pardubice, která oslaví své sedmdesátiny.

Program pardubického super víkendu na podzim 2018:

pátek 28. září 19:00 finále MS juniorů
sobota 29. září 14:00 44. Zlatá stuha + 5. Jawa Cup 250 ccm
neděle 30. září 12:00 70. Zlatá přilba města Pardubice

Další podniky ranku mistrovství světa v Čechách a na Slovensku v roce 2018:

19. května kvalifikační kolo o SGP 2019 Žarnovica
26. května Speedway Grand Prix České republiky Praha
2. června kvalifikační kolo na dlouhé dráze Mariánské Lázně
15. června semifinále juniorů Pardubice
Pavel Lejhanec, mistr klenotnický, připraví další zlatou přilbu na konec září

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Pavel Fišer

Češi v akci 247

Tradiční pondělní kompilace se vzhledem k vydavatelově kratší pracovní dovolené v Žatci dostala ke slovu až na úterní odpoledne. Nicméně uplynulý týden nebyl v otázce působení českých a slovenských plochodrážníků nikterak výživný. O jedinou zprávu se vlastně postarala úterní tisková informace Polonie Bydhošť, že řady jejich zahraničních posil pro příští rok rozšířili také Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Patrik Búri.

Ondřej Smetana je mezi zahraničními posilami Bydhoště

Foto: Karel Herman