Josef Franc zůstává jediným Čechem ve startovní listině

Mies – 18. listopadu
Minulý čtvrtek zveřejnila mezinárodní motocyklová federace startovní listinu finálové série světového šampionátu na dlouhé dráze pro příští rok. Nejlepší osmičku doplnili tři z challenge v Berghauptenu. Patnáctku doplnili držitelé stálých divokých karet. Vedle es Martina Smolinskeho a Dimitri Bergeho, jež se vrací na dlouhé tratě, se jejím majitelem stal Richard Hall. Na Hynka Štichauera zbyla opět jako loni pozice náhradníka.

 

Hynek Štichauer bude v mistrovství světa čekat na příležitost z pozice prvního náhradníka

Šance pardubického závodníka zvyšuje fakt, že na rozdíl od loňska není druhým, nýbrž prvním náhradníkem. Jediným jasným finalistou je v této chvíli Josef Franc, který bude hájit své letošní bronzové místo.

Na víkendovém jednání plochodrážní komise v Praze vzešlo, že systém kvalifikace pro následující rok zůstane stejný jako v sezóně 2017. Při minimu dostupných informací je ale jasné, že kvalifikační kolo počátkem června uvidí opět Mariánské Lázně.


Petr Moravec, předseda komise ploché dráhy AČR, komentuje divoké karty:

„Dimitri Berge nejel letos mistrovství světa, když v roce 2016 dva závody vyhrál a byl kvalifikovaným jezdcem pro sezónu 2017. Martin Smolinski vždy, když nastoupí, tak dělá nejvíc bodů a v jeho případě se už dva roky čekalo, že když bude chtít být ve finále, tak tam bude. Mně mrzí Richard Hall, protože místo toho tam Hynek klidně mohl být. Na rozdíl od něho neabsolvoval všechny závody, byl zraněn při závodu mistrovství světa a to ne vlastní vinou. To také byly naše argumenty proti argumentu, že byl prvním nepostupujícím v challenge. Na druhou stranu si myslím, že stejně jako v posledních letech ten první náhradník absolvoval vždy všechny závody a mohlo by tomu tak být i letos. Přiznám se, že jsem v Hynkovu divokou kartu věřil, ale obával jsem se spíše Fabrieka, protože ten byl sice také  před Hynkem jako Richard Hall, ale v Holandsku jsou dva závody a Anglii nedělá žádný.“


Účastníci finále mistrovství světa na dlouhé dráze v roce 2018 a způsob jejích kvalifikace:

Mathieu Tresarrieu, F mistr světa 2017
Michael Härtel, D vicemistr světa 2017
Josef Franc, CZ třetí 2017/vítěz challenge
James Shanes, GB čtvrtý 2017
Stephan Katt, D pátý 2017
Theo Pijper, NL (FFM) šestý 2017
Romano Hummel, NL sedmý 2017/čtvrtý v challenge
Bernd Diener, D druhý v challenge
Jesse Mustonen, FIN třetí v challenge
Jerome Lespinasse, F pátý v challenge
Chris Harris, GB osmý 2017
Richard Hall, GB stálá divoká karta
Martin Smolinski, D stálá divoká karta
Dimitri Berge, F stálá divoká karta
náhradníci:
Hynek Štichauer, CZ
Anders Mellgren, S
Max Dilger, D
Edward Kennett, GB
Andy Appleton, GB
Josef Franc obhajuje loňský bronz

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Patrik Búri vnímá polský kontrakt jako pomoc v jezdeckém růstu

Žarnovica – 22. listopadu
Už jednou se objevil s vestou polského klubu, nicméně šlo pouze o sparing, a nikoliv ligové klání. Svůj první kontrakt v zemi našich severních sousedů proto podepsal až letos na podzim. Patrik Búri se magazínu speedwayA-Z svěřil s nadějí, že mu působení v Bydhošti pomůže v dalším výkonnostním růstu.

„V Krakově jel pouze sparing a neměl jsem tam žádný kontrakt,“ říká Patrik Búri. „V Bydhošti se mi podařilo podepsat a otevřely se mi dvířka k trénování s profíky a k novým zkušenostem. Takže je to můj první kontrakt. A jen doufám, že mi to pomůže v růstu.“

Patrik Búri se stal závodníkem polské Bydhoště

Foto: Karel Herman