Andreas Jonsson jako jediný dokázal vyhrát už dvakrát

Rybnik – 5. května
První květnovou sobotu se konal v polském Rybniku již tradiční memoriál Lukasze Romanka. Jeho šestý ročník se stal kořistí Andrease Jonssona, který jako první dokázal tento memoriál vyhrát podruhé.

Samotný závod byl opět, jako každý rok, velmi dobře obsazen, kromě již zmiňovaného Andrease Jonssona se na startu objevili Tomasz Gollob, Jaroslaw Hampel, Jason Crump, Tai Woffinden, Niels Kristian Iversen a spousta dalších. Oproti původní startovní listině chyběla jména třech závodníků, mezi kterými figuroval i Aleš Dryml, jenž dal ale nakonec přednost anglické lize a ze závodu se omluvil.

Hlavnímu závodu předcházela vylučovací jízda, ze které nakonec postupovali tři závodníci přímo do závodu, a poslední jezdec se posunul na místo náhradníka. Tuto jízdu nakonec s přehledem vyhrál Michal Mitko, za ním dojeli do cíle bratři Rafal a Kamil Flegerové. Zbigniew Czerwinski najel do pásky a tím se pasoval do role náhradníka, aniž by vystartoval.

Téměř zaplněný stadion sledoval od první jízdy velmi dobře jedoucího a zdálo se i neporazitelného Andrease Jonssona. Na toho si vyšlápl až ve čtrnácté jízdě, také ve velmi dobré formě jedoucí, Niels Kristian Iversen.

Jaroslaw Hampel nezačal dobře a po dvou odjetých sériích měl pouhé dva body. Naopak velmi dobrý vstup do závodů měli Jason Crump, Tomasz Gollob, Tai Woffinden a možná trochu překvapivě domácí Ronnie Jamrozy, který po dvou sériích vedl s plným počtem bodů.

Po odjetí předposlední série to vypadalo, že se o postup do finálové čtyřky popere sedm jezdců, nicméně černá mračna, která se objevila v tu chvíli nad stadionem, nevěstila nic dobrého. Stačily se odjet už jen dvě další jízdy a závod musel být po osmnácté jízdě předčasně ukončen.

Výsledky se tedy nakonec počítaly po čtyřech sériích. Andrease Jonssona na nejvyšším stupni doprovodil na místě druhém Niels Kristian Iversen a třetí pozici nakonec bral Tomasz Gollob.
Ačkoliv byl závod ukončen předčasně, jednalo se o kvalitní plochodrážní podívanou, plnou hvězd a nádherných soubojů. Celá akce byla zakončena již tradičně fenomenálním ohňostrojem.

1. Andreas Jonsson (11), 2. Niels Kristian Iversen (10), 3. Tomasz Gollob (9), 4. Tai Woffinden (9), 5. Jaroslaw Hampel (8), 6. Ronnie Jamrozy (8), 7. Jason Crump (8), 8. Adrian Miedzinski (6), 9. Olliver Allen (5), 10. Troy Batchelor (5), 11. Roman Chromik (5), 12. Maksims Bogdanovs (5), 13. Adrian Gomolski (3), 14. Michal Mitko /3), 15. Rafal Fleger (1), 16. Kamil Fleger (0), res Zbigniew Czerwinski DNR.

Josef Franc stál na pódiu

Mühldorf – 6. května
Josef Franc si zajistil účast v zářijovém challenge mistrovství světa na dlouhé dráze. V kvalifikačním kole v Mühldorfu dnes skončil třetí za Aki Pekka Mustonenem a vítězným Andy Appletonem. Michael Hádek obsadil desátou příčku.