Češi a Slováci v akci 401

Řada měst zrušila své silvestrovské ohňostroje, takže se spektakulární vítání nového roku obešlo víceméně v soukromé režii. Poslední den starého letopočtu svými jarními teplotami přepsal desítky let staré rekordy. Přičemž pochopitelně poslal ambice po jízdě na ledu k ledu. Přesto týden, jenž měl ve svých datech čísla 2021 i 2022 nebyl z plochodrážního úhlu pohledu nudný.

 

V Kostěnicích se jezdilo ještě poslední pondělí loňského roku | foto Veronika Novotná

Motory plochodrážních motocyklů v Čechách bouřily naposledy v pondělí v Kostěnicích. K hobíkům Milanu Moravcovi, Matyáši Hlaváčkovi, Stanislavu Buňkovi a Radku Červenkovi se tentokrát přidal také Josef Novotný.

Patrik Búri jezdil na asfaltu | foto laskavostí Patrika Búriho

Kostěnice neosiřely ani na Silvestra, ale to už šlo o společenskou událost nikoliv o ježdění. Zato Patrik Búri si na Slovensku se svým mechanikem na plochodrážním speciálu zajezdili ještě dopoledne posledního dne roku.

David Vrtáček po svém triumfu v Přelouči | foto laskavostí Luboše Vrtáčka

Proti původním plánům se postavilo počasí. A když není led, stejně jako devatenáctého prosince vyrazili na asfalt. Druhý pokus, jak si zpestřit zimu, už byl výrazně lepší. V Přelouči zase pořádali každoroční Silvestrovský motokros.

Luboš Hromádka na trati silvestrovského motokrosu v Přelouči | foto laskavostí Luboše Hromádky

Kategorii bez licence do pětatřiceti let vyhrál pardubický mechanik David Vrtáček, který tak proměnil svůj první start v motokrosovém závodě ve vítězství. Jeho dvojče Luboš jen litovalo, že má svůj vlastní motor v servisu a tak mu zůstala role mechanika a manažera.

Na tomto trajektu Lukáš Hutla a Martin Běhal přepluli Baltské moře | foto Martin Běhal

Příští rok však plánuje, že se zúčastní také on. Z plochodrážní branže startoval také nestárnoucí Vladimír Višváder a na trialovém motocyklu také Luboš Hromádka. Motokrosový stroj sedla i Pavel Marek, který v hale v Málkově trénoval také včera, kdy slavil své jedenácté narozeniny.

V sobotu se na cestu do Švédska vydali Lukáš Hutla a Martin Běhal, jenž může trénovat s druhým motocyklem z přeloučské dílny. Švédska vyžaduje PCR testy pro vstup i plně očkovaných osob. Oba Češi byli naštěstí negativní, takže včera se vylodili na druhé straně Baltského moře.