Děvčata mají svůj první plochodrážní šampionát

Mies – 23. února
Women’s Speedway Academy proběhla pod taktovkou FIM v roce 2022 v německém Diedenbergenu a loni v britském Manchesteru. Letos jí dvacátého a jednadvacátého června čeká třetí kolo v Teterowě. Další den se vůbec prvně uskuteční Zlatá trofej žen na ploché dráze.

 

Celina Liebmann je dobře známá i českým fanouškům | foto Karel Herman

Tisková zpráva mezinárodní motocyklové federace kromě obvyklého patosu a vyznávání mantry genderové vyváženosti přibližuje také detaily Women’s Speedway Academy. Její věkové limity kopírují běžné standardy, tedy dvanáct let pro dvěstěpadesátku a patnáct pro půllitr.

Během dvoudenního kempu dostanou plochodrážnice možnost trénovat před zraky expertů a také další školení třeba o mentální přípravě a stravě. Zlatá trofej jim pak prvně umožní výhradně dívčí zápolení po vzoru jiných disciplín motocyklového sportu.

Štěpánka Nyklová na startu s Karlem Průšou | foto Antonín Škach

Loni se kempu zúčastnila kupříkladu Angličanka Katie Gordon či populární Němka Celine Liebmann. A také Jane Daniels známá ze světa endura či dakarské rallye. Akce proběhly bez české účasti a není jasné, zda se letos situace změní.

Štěpánka Nyklová, jediná česká závodnice na ploché dráze, už doma motor o zdvihovém objemu 250 ccm má. Alfou a omegou její letošní sezóny i nadále budou stopětadvacítky. S dvěstěpadesátkou plánuje trénovat, takže její případný start ve zlaté trofeji se bude muset ještě vyhodnotit.