Češi a Slováci v akci 425

Úterní Talent Trophy se v Praze neuskutečnila, ovšem Plzeň v sobotu vyslala signál o lepších časů, v nichž by juniorky a přebory nemusely padat vzhledem k rozstřílené startovní listině. Hodně zpráv o našich plochodrážních v minulém týdnu docházelo ze zahraničních kolbišť. A jak už to chodí, byly nejen dobré jako výkony juniorů na polském extraligovém kempu, ale i ty horší o zranění Martina Vaculíka.

Švédská Bauhaus-Ligan a polský extraligový kemp

Nejlepší trojice polského kempu v kubatuře 250 ccm: Mikkel Andersen, Szymon Ludwiczak a Vojtěch Šachl | foto Petr Šachl

Dnes zahájíme ve Švédsku. Masarna Avesta dorazila do Hallstaviku, kde ji místní Rospiggarna zničila 58:32. Jan Kvěch v táboře hostí bral šest bodů s jedním bonusem (2 1 0 2 0).

V té době již probíhal extraligový kemp v Toruni, který svedl dohromady všechny tři plochodrážní kubatury. Oba Češi za řidítky pětistovek se potkali ve druhé kvalifikaci ve středu. Matouš Kameník byl šestý (2 2 2 2 2) a postoupil. Jan Jeníček skončil desátý (1 1 2 0 2) a byl vyřazen. Ve stejný den Vojtěch Šachl bez ztráty bodu vyhrál kvalifikaci třiadvaceti dvěstěpadesátek (3 3 3 3). Spolu s ním šli na pódium Mikkel Andersen a Adam Bednář (2 3 3 3).

Ve čtvrtečním finále byli závodníci rozděleni do čtyř skupin. Vojtěch Šachl (3 3) vyhrál áčko, Adam Bednář (3 3) céčko. V první semifinálové jízdě skončil Adam Bednář poslední. Vojtěch Šachl byl přitom druhý za Antonem Janssonem a postoupil do finálové rozjížďky. Skončila pořadím Szymon Ludwiczak, Mikkel Andersen, Vojtěch Šachl a Anton Jansson.

„V semifinále jsem se celý den na motorce cítil docela dobře, ale trápil jsem se na startech,“ svěřoval se Adam Bednář. „Finále už pro mě tak dobré nebylo. Dokázal jsem se dostat do semifinálové jízdy. Zlomil jsem se trochu psychicky a od startu jsem odejel poslední. Už jsem nedokázal nic vymyslet a bylo mi to hodně líto. Ale i tak bych chtěl poděkovat trenérům a všem okolo, kteří mě naučili spousta nových věcí.“

Finálový závod byl rozdělen do dvou částí, a sice čtvrtfinále, semifinále a finále. Matouš Kameník ve své první jízdě upadl, ale pak dvakrát vyhrál (F 3 3 0), takže postoupil. Druhé semifinále vyhrál před Anže Grmekem, Mathiasem Tresarrieum a Espenem Solou. Finále poté přineslo pořadí Mateusz Affelt, Antoni Mencel, Anže Grmek a Matouš Kameník.

Ve stejném duchu se nesl i závod útěchy pro borce, kteří se nedostali do hlavního klání, jemuž předcházel. Jan Jeníček skončil třetí ve skupině C (1 2).

A ještě Polsko

Martin Vaculík se včera bohužel zranil | foto Karel Herman

V Polsku viděli spoustu akce ve všech třech ligových divizích také o víkendu. A to také za účasti našich. V sobotu stanuli hned dva proti sobě. Druholigový duel Opole vs. Rzeszow skončil za stavu 48:42. Petr Chlupáč dodal domácím bod (0 0 1), Eduard Krčmář hostům šest s bonusem (2 3 0 1). Čtrnácté kolo uzavřelo základní část, po níž je pořadí Opole, Poznaň, Rawicz, Daugavpils, Rzeszow, Tarnow a Pila.

Včera v první lize Gniezno vyhrálo doma těsně nad Zielonou Gorou 46:44, pro niž Jan Kvěch vyjel čtyři body a dva bonusy (1 1 E 2). Václav Milík se po zranění vrátil třinácti body (3 3 3 2 0 2) v utkání Krosno vs. Gdaňsk s konečným výsledkem 58:32. Základní část soutěže skončila pořadím Bydhošť, Zielona Gora, Krosno, Landshut, Lodž, Gdaňsk, Rybnik a Gniezno.

Extraligu ještě jedno kolo v základní části čeká. Gorzow včera doma zvítězil nad Lesznem 47:43, nicméně šlo o smutné vítězství. Martin Vaculík (0 F/R) totiž v první zatáčce rozjížďky s číslem pět kolidoval s padajícím Jaimonem Lidseyem. Ačkoliv slovenský borec došel do depa po svých, vyšetření v nemocnici kromě drobných zranění bohužel odhalilo rovněž zlomenou lopatku.