Jan Hlačina přespal na dětské jipce v Pardubicích

Pardubice – 13. července
Do včerejšího evropského poháru dvěstěpadesátek v Pardubicích vletěl jako rozjetý parní válec. Vojtěch Šachl uprostřed party moudrých hlav meditoval nad nastavením svého motoru a on vyjel na ovál po boku Adama Bednáře. Oba Češi pojali rozjížďku s číslem čtrnáct jako formalitu a s přehledem porazili Němce 5:1. Duel se Švédy o čtyři rozjížďky později však byl o něčem jiném.

 

Jan Hlačina se dostal do lékařské péče | foto Karel Herman

Jak Adam Bednář, tak Jan Hlačina se museli sbírat ze země po pádu ve druhé zatáčce. Lékařská asistence byla naneštěstí nevyhnutelná. A skutečnost, že se závodník domácí Zlaté přilby nechtěl po závodech svěřovat se svými dojmy, rozhodně nebyla způsobena, že by se uzavřel do svého vlastního nitra jako krab poustevník do ulity.

Primář Tomáš Brož totiž Janu Hlačinovi doporučil kontrolu v nemocnici. Ta odhalila, že má nehybnou hlasivku a pohmožděniny krku. Skutečnost, že plochodrážní teenager nemůže pronášet své obligátní hlášky, určitě těší jeho rodiče, ale za všechny čtenáře magazínu speedwayA-Z přejeme rychlé uzdravení a návrat na ovály.

Český národní tým v kubatuře 250 ccm: Adam Bednář, Vojtěch Šachl a Jan Hlačina | foto Pavel Fišer

Dnes večer bude klíčový pro finálový seriál mistrovství světa na dlouhé dráze 2023

Marmande – 13. července
Zítra ráno tomu bude již dvě stě a třiatřicet let. Pařížané nespokojení, že francouzská monarchie se slabým králem a rozmazlenou královnou směřuje ke státnímu bankrotu, vtrhli do královské zbrojnice. Se zabavenými tisíci pušek a pík posléze dobyly vězení Bastilla, coby symbol monarchistického útlaku. Francouzská revoluce posléze dopadla, jak dopadla, nicméně dnešní Francouzi mají čtrnáctý červenec jako státní svátek. A v jeho předvečer se v Marmande pořádají světové závody. Dnes to bude challenge, v jehož startovní listině jsou i Hynek Štichauer a Martin Málek, jenž se ovšem ještě ohlíží za finálovým závodem v Mühldorfu.

Oliver Schmid a Josef Franc v depu u Hynka Štichauera a Martina Málka | foto Václav Schmid

„Nic moc, vybral jsem si den blbec, motorka jela, ale vůbec jsem nevěděl, jak odstartovat a přitom start je tam snad důležitější než kde jinde,“ vychrlí jedním dechem. „Navíc jsem si myslel, že ve třetí jízdě naberu trochu rychlost na venku. Dostal jsem dvě cejchy, nic jsem neviděl, ani nevěděl, kde jsem, tak jsem v půlce zatáčky sundal ruku z řidítka, že odhodím slídu, ztratil jsem koncentraci a už jsem se válel.“

Naštěstí se incident obešel bez vážnějších následků. „No, dal jsem si trochu do hlavy, odřel si prdel a trochu pokřivil motorky,“ vypočítává Martin Málek. „Navíc to vedro, ale ještě jsem v posledních jízdách zabral a vyšlo to na rozjížďku poslední šance. Ale jak tam, tak v jízdě o umístění start na ho…“

Bylo hotovo. „Zezadu jsem nic nevymyslel,“ pokrčí rameny. „Ještě se mi zadřel motor a bylo z toho desáté místo. Mrzí mě to, neboť spousta lidí do toho dalo hodně úsilí. A já to nakonec pokadím. Prostě den blbec, nic se nedařilo. A děkuju taťkovi a Jardovi, že ten špatný den se mnou přečkali, neboť jsem byl asi hodně protivný.“

Startovní listina dnešního challenge světového šampionátu na dlouhé dráze:

1 Jacob Buhkave (DK), 2 Stephan Katt (D), 3 Mathias Tresarrieu (F), 4 Martin Málek (CZ), 5 Jörg Tebbe (D), 6 Hynek Štichauer (CZ), 7 Paul Cooper (GB), 8 Chad Wirtzfeld (GB), 9 James Shanes (GB), 10 Romano Hummel (NL), 11 Christian Hülhorst (D), 12 Charley Powell (GB), 13 Mathieu Tresarrieu (F), 14 Mika Meijer (NL), 15 Andy Appleton (GB), 16 Thomas Valladon (F), 18 Jerome Lespinasse (F).