Matyáš Hlaváček a Kamil Peuker vládli druhému Srandamači

Kostěnice – 2. července
Dnes po poledni nebylo na kostěnickém oválku ani známka po řádění včerejších slejváků. Druhý letošní Srandamač přinesl návrat flat trackerů, jimž vévodil Kamil Peuker. Kromě vyhrávání rozjížděk také přispěl spoustou rad a názorných ukázek svým kolegům za řidítky motocyklů specifikace FT Classics. Plochodrážní závod se stal kořistí Matyáše Hlaváčka, který se svým stojatým GM porazil ostatní hobíky včetně slánského Daniela Halamky. Ten se ukázal jeho největším soupeřem, navíc posléze vyhrál duel s flattrackerem Kamilem Peukerem, jehož KTM kategorie FT1 sám vyzkoušel.

Speedway: Daniel Halamka, Matyáš Hlaváček, Dan Macl a Jan Buňka | foto Eva Palánová

Jednoznačně rozdané karty

Severní zatáčka musela být po včerejších slejvácích zkrácena – Matyáš Hlaváček se chystá ke startu za dohledu zraněného Aleše Dubna | foto Eva Palánová

Druhý z letošních Srandamačů se nenarodil pod šťastnou hvězdou. Shodou okolností či nedorozuměním dlela většina českých kolibříků o nějakých třicet kilometrů na jih v Trhové Kamenici, kde pro ně Vladimír Hofman a Luboš Hromádka pořádali rybářské závody. Plochou dráhu tím pádem zastupovaly jen pětistovky. Ani jejich startovní pole zrovna neoplývalo bohatostí.

Patrik Linhart nedorazil, protože mu na dodávce prasknul chladič. Jeho kamarád Daniel Halamka dorazil jen s dlouhou fabií, do jejíchž útrob by se další motocykl už nevešel. Aleš Duben se procházel po areálu s ortézou na noze kryjící vazy poraněné při tréninku. A Josef Novotný stále marně čeká na opravený motor po servisu.

Daniel Halamka (vlevo) odstartoval na Jana Buňku | foto Eva Palánová

K vlastnímu závodu se proto chystali jen čtyři závodníci. Když si Daniel Halamka o tréninku ustlal, šmolkově modré nebe jakoby rázem ztmavlo. Naštěstí vypadlé rameno slánského závodníka se samo vrátilo nazpět to své pozice.

Matyáš Hlaváček krčí rameny nad svým vítězstvím:

„Nikdo tady nebyl, mrzí mě, že nepřijel Patrik. Musíme vyzvat Hynka, ať udělá závod pod svou taktovkou. Ať hobící jezdí s hobíkama a my, co kalíme ocel, ať kalíme ocel. Povedlo se nám to, dělali jsme na dráze, ještě včera večer jsme sekali trávu a odvodňovali. A dnes mi Šárinka zapínala vestu a Jirka Havlíčků mi pomáhal s motorkama.“

S ohledem na bezpečnost vytvořil Josef Štěpánek rozpis s jízdami pro dva závodníky, což se stalo alfou a omegou pro výsledky závodu. Daniel Halamka kalil vodu, v rozjížďce s číslem jedna odstartoval na Matyáše Hlaváčka, který však nabyl vrchu již po vnější straně první zatáčky.

Dan Macl (vlevo) versus Matyáš Hlaváček | foto Eva Palánová

Když se oba setkali podruhé, Matyáš Hlaváček se svým stojatým GM tahal za delší konec provazu již v úvodních metrech. Protože vyhrál všechny další jízdy, mohl se chystat na nejvyšší stupínek pódia. Daniel Halamka odepsal jediné dva body v soubojích s ním a skončil druhý.

Vodu kalili i Dan Macl a Janem Buňkou. Ovšem výsledky tříkolových bitev končily jasně. Ani jeden z nich nesebral bod dvojici suverénů. A pokud se týká jejich dvou vzájemných duelů, Dan Macl se vždy dokázal dostat před Jana Buňku, byť měl horší start. Tím pádem byla třetí příčka jeho.

 

Flattrackeři jsou zpět

Kamil Peuker (184) odstartoval na Radovana Bednáře (27) | foto Eva Palánová

Dnes v Kostěnicích nechyběl ani Michal Krejčí. Někdejší hobík, jehož z plochodrážního sedla sestřelilo vážně zranění, však dorazil za řidítky cestovního motocyklu. S ním absolvoval čestné kolo, které pro něj jeho bývalí kolegové promptně zorganizovali.

Daniel Halamka popisuje svezení s flat trackerskou KTM Kamila Peukera:

„Trénoval jsem trošku motokros s kámošem, co jezdí enduro. Na čtyři pade to je příjemný svezení, je to vejš, ale asi bych si zvyknul.“

Na prvním Srandamači chyběli flat trackeři, ale dnes červená dodávka, která kdysi fungovala pro divadlo v Uherském Hradišti dovezla Michala Resslera a Radovana Bednáře. Oba Moravané vyložili motocykly specifikace FT Classics. Po dvou letech covidového bláznění našel do Kostěnic cestu rovněž Kamil Peuker.

Michal Ressler (18) na startu s Kamilem Peukerem (184) | foto Eva Palánová

Za řidítky čtyřistapadesátky KTM kategorie FT1 se mohl stát jasným suverénem. Nicméně nikdo nemá rád snadná vítězství. A tak se Kamil Peuker stal jakýmsi jezdícím trenérem, jenž oběma klasikům přímo na oválku modeloval různé závodní situace.

Přesto vítězil. Ve finále, které místo šesti bylo vypsáno rovnou na osm kol, si stoupnul do druhé řady. Byť ukazoval na Radovana Bednáře, že to byl právě on, kdo projel pod šachovnicovou vlajkou v rukou Jana Poříze jako první, triumf byl přiznán jemu.

Kamil Peuker se prohry dočkal až v exhibiční jízdě proti plochodrážnímu motocyklu. Daniel Halamka na něho odstartoval a v průběhu třech kol jej nepustil před sebe. Pak neodolal a flat trackovou KTM si sám osedlal.

Matyáš Hlaváček neprohrál jedinou jízdu | foto Eva Palánová
Matyáš Hlaváček neprohrál jedinou jízdu | foto Eva Palánová

Speedway:

1. Matyáš Hlaváček 2 2 2 2 2 2 12
2. Daniel Halamka, Slaný 1 2 2 1 2 2 10
3. Dan Macl, Úhřetická Lhota 2 1 1 2 1 1 8
4. Jan Buňka, Úhřetická Lhota 1 1 1 1 1 1 6
Radovan Bednář, Kamil Peuker a Michal Ressler na pódiu flat tracku | foto Eva Palánová

Flat Track:

TOT FIN
1. Kamil Peuker, Žitava KTM – FT1 1. 1. 1. 1. 1. 5 1.
2. Radovan Bednář, Přerov Suzuki – FT Classics 2. 2. 2. 2. 2. 10 2.
3. Michal Ressler, Staré Město Honda – FT Classics 3. 3. 3. 3. – 15 3.
Daniel Halamka jede před Kamilem Peukerem | foto Eva Palánová

Exhibiční jízda speedway vs. flat track:

1. Daniel Halamka, 2. Kamil Peuker
Michal Krejčí se na kostěnický ovál vrátil s cestovním motocyklem | foto Eva Palánová