Adam Bednář a Maksymilian Pawelczak šli za svými triumfy přímočaře

Pardubice – 30. června
Počasí se dnes odpoledne vydařilo a hrstka fanoušků na svítkovských tribunách měla možnost spatřit v akci všechny tři plochodrážní kubatury. Daniel Šilhán a Jan Jeníček s půllitry vlastně jen trénovali, zatímco stopětadvacítky a dvěstěpadesátky psaly další kapitoly svých letošních šampionátů republiky. Čtvrtlitry si podmanil Adam Bednář. Bez ztráty květiny se dostal do finálové jízdy, kterou vyhrál stylem start – cíl. Druhý byl Marcel Juskowiak, zatímco Vojtěch Šachl využil mechanických potíží Jaroslava Vaníčka a sebral mu třetí příčku. Neporažený byl i Maksymilian Pawelczak mezi kolibříky. Petr Marek proměnil svůj debut v sedle velkého motocyklu ve stříbro, v rozjezdu o nejnižší stupínek pódia se Karel Průša prosadil na úkor Matěje Frýzy.

Marcel Juskowiak, Adam Bednář a Vojtěch Šachl byli nejlepší ve čtvrtlitrech

Suverénní Adam Bednář

Adam Bednář (červená) míří k vítězství před zraky Matouše Kameníka (žlutá) a Jana Hlačiny (modrá)

Není to tradiční pohled, že by svítkovské depo patřilo výhradně slabším kubaturám jako dnes. O hlavní podívanou se postaraly dvěstěpadesátky druhým dílem svého šampionátu republiky. Po pádu ve Slaném chyběl Juraj Šuška, ale Poláci se starým známým Slovincem Svenem Cerjakem navýšili počet startujících na jedenáct.

Mítink otevřel Adam Bednář hladkým triumfem v rozjížďce s číslem jedna, kdy se Matouše Kameník srdnatě dostal středem první zatáčky před Jakuba Oleksiaka i Jana Hlačinu. Marcel Juskowiak vzápětí odvedl Jaroslava Vaníčka, aby na konec úvodní série slavil vítězství stylem start – cíl Vojtěch Šachl.

Vojtěch Šachl (červená) vede před Mateuszem Lopuskim (bílá) a Josefem Novotným (modrá)

Stačila však jedna jediná další jízda, aby ze třech leaderů aktuální klasifikace zůstal jen jeden jediný. Zmatky kolo Slovince, který měl být na startovním roštu až v rozjížďce s číslem pět, se rychle vyřešily. Adam Bednář troubil další sólo. Marcel Juskowiak jistil nabytou druhou příčku, zatímco Vojtěch Šachl se nedostal dál než před Mateusze Lopuskeho ve druhém oblouku.


Adam Bednář komentuje své vítězství:

„Všechno super, dráha dobrá, motorka dobrá. Nevnímal jsem, kde jsou soupeři, jel jsem a hlavně si to užíval.“


Jaroslav Vaníček (modrá) porazil Marcela Juskowiaka (bílá)

Do okruhu aspirantů na vítězství se tím pádem dostal také Jaroslav Vaníček. A to tím spíše, když v osmé jízdě udržel dotírajícího Marcela Juskowiak. Jenže Adam Bednář neprojevil ani za mák pochopení pro dělbu bodů. Klasicky suverénním způsobem vyhrál sedmou jízdu. V rozjížďce s číslem deset navíc odstartoval na Jaroslava Vaníčka. O čtyři kola později byl již vítězem základní části, v níž neztratil ani bod, a prvním jasným finalistou.

 

Stále stejný vítěz

Vojtěch Šachl (žlutá) atakuje Kacpera Tesku (modrá)

Drama ovšem pokračovalo. Jaroslav Vaníček skončil s deseti body a přitom neměl finále vůbec jisté. Vojtěch Šachl se v rozjížďce s číslem devět dvě kola přetahoval s Kacperem Teskou o vedení. Nakonec mu jej sebral, zatímco Polák v závěru zvadnul, takže mu dva body sebral Matouš Kameník. Divišovský závodník měl posléze pech v rozjížďce s číslem dvanáct.

Ve snaze dohnat soupeře upadl ve druhém oblouku a zůstal diskvalifikovaný. Opakovalo se ještě jednou, ale Jakub Oleksiak měl pád v první zatáčce a Tomáš Topinka mu dal šanci při repete. V něm se dostal do vedení, ale v prvním výjezdu jej objel Marcel Juskowiak. Na druhou pozici se rychle probil Vojtěch Šachl.

Matouš Kameník doplatil na závěrečné pády

Vítězný polský závodník vyrovnal desetibodový zisk Jaroslava Vaníčka. Štěstí při losu jej poslalo do finále, zatímco Pražan zamířil do poslední šance. V ní se rychle ujal vedení s Vojtěchem Šachlem za zády. Dravý Matouš Kameník ve druhé zatáčce předčil Mateusze Lopuskeho, ale záhy upadl.

Incident neměl na výsledek sebemenší vliv. Matouš Kameník by z třetí příčky stejně do finále nepostoupil, navíc pro pořadí nepostupujících byly klíčové body ze základní části, nikoliv výsledek poslední šance. A tak se divišovský blonďák stejně umístil před Polákem.


Jaroslav Vaníček líčí své finálové trable:

„Přestalo to jet, škytlo to a zase jelo.“


Jaroslav Vaníček (modrá) ve finále bojuje s Marcelem Juskowiakem (červená) a Vojtěchem Šachlem (žlutá)

Ve finále se Adam Bednář nekoukal napravo, nalevo. Vystřihl další excelentní start jakoby vystřižený z příručky plochodrážních šampiónů. A pak už jen pádil pro celkový triumf. Za jeho zády Jaroslav Vaníček objel Marcela Juskowiaka. Polák odmítal prodat svou kůži lacino a v nájezdu do druhé zatáčky se oba srazili.

Jenže ve druhém kole začal Jaroslav Vaníček ztrácet rychlost. Marcel Juskowiak šel před něho. Pražana nakonec na poslední chvíli klesnul také za Vojtěcha Šachla. Místo poháru s dvojkou nedostal při dekorování vůbec nic.

 

Maksymilian Pawelczak opět úřaduje

Matěj Frýza (modrá) vede před Dominikem Hrbkem (bílá), Štěpánem Ševčíkem (žlutá) a Oliverem Schmidem (červená)

Zní to sice krutě, ale je to tak. S Maksymilianem Pawelczakem ve startovní listině šampionátu republiky stopětadvacítek se devět českých kolibříků dostalo do role bojovníků o druhé místo. Polský borec se ujal vlády hned v rozjížďce s číslem jedna.

Matěj Frýza se hned vzápětí jal napravovat nepovedenou plzeňskou neděli. Již po startu vypálil do čela před Dominika Hrbka, který ve finiši těsně, ale přece udržel Štěpána Ševčíka. Oliver Schmid jakoby z borského pódia seskočil rovnou na poslední příčku. Jeho otec Václav jen kroutil hlavou nad převody, jež mu radil Marián Jirout. Nedal si řict a nedal a znáte to, komu není rady…

Třetí jízdu proměnil v hladký triumf Karel Průša. Jeho velký soupeř Petr Marek debutující v sedle velkého motocyklu, mohl plným právem proklínat smůlu, která mu dvakrát poslala do cesty Maksymiliana Pawelczaka. Jak jejich střety dopadly, není těžké uhodnout. I když Češi rozhodně z boje neutíkali!

Karel Průša (bílá) si neváhal vyšlápnout na Maksymiliana Pawelczaka (červená)

Do čtvrté jízdy odjel nejlépe Matěj Frýza. Jenže znovu poznal, jakou rychlostí létají mladší a především lehčí soupeři speciálně na tratích typu pardubického letiště. V prvním oblouku se totiž okolo něho prohnal Maksymilian Pawelczak, ve druhém okruhu jej naprosto dokonale napodobil Petr Marek.

V rozjížďce s číslem šest jel zprvu na čele Karel Průša. Ve druhém kole jej v první zatáčce objel Maksymilian Pawelczak, v té druhé právě i Petr Marek. Situace na hrotu se pořádně zamotávala. Matěj Frýza se osudu nepoddal jen tak. V páté jízdě jezdil první od startu až do cíle a boj o druhou příčku nechal na Štěpánu Ševčíkovi.

Chabařovický závodník v první zatáčce druhého kola tvrdě zavřel Luboše Hromádku na mantinel a jeho dva body přesunul na svůj vlastní účet. Na obloze se honily mraky, foukal studený vítr a v rozjížďce s číslem sedm dominoval Karel Průša. Matěj Frýza za jho zády měl plné ruce práce s odrážením Olivera Schmida.

Petr Marek míří za druhým místem

Věci nabíraly pořádný spád. Raketový start stál za vítězstvím Petr Marka v osmé jízdě. V té deváté se před něho po vylétnutí pásky dostal Dominik Hrbek, avšak po průjezdu první zatáčkou se stejně musel sunout za záda chabařovického borce. Ten s deseti body mohl jen čekat, jak se situace vyvine v závěrečné rozjížďce.

Úlohy režiséra dramatu se ochotně ujal Karel Průša. Pohotový start přetavil ve vedení. Maksymilian Pawelczak byl vnějškem první zatáčky rychlejší, jenže slánský závodník se na vnitřku udržel ve vedení. Polák se do čela protáhnul až na začátku druhého okruhu, když využil úzkou skupinu, jež mu Karel Průša mezi sebou a mantinelem ponechal.

Karel Průša vede v rozjezdu před Matějem Frýzou

Tím pádem se radoval z celkového vítězství, Petr Marek skončil druhý. Karel Průša musel na ovál ještě jednou, aby se v rozjezdu o bronz postavil Matěji Frýzovi. Hned od startu hrál prim, usadil se před plzeňským závodníkem a bronz byl jeho.

Adam Bednář vede finálovou jízdu
Adam Bednář vede finálovou jízdu

MR 250 ccm:

TOT FIN
1. Adam Bednář, Praha 3 3 3 3 12 1.
2. Marcel Juskowiak, PL 3 2 2 3 10 2.
3. Vojtěch Šachl, Chabařovice 3 1 3 2 9 2. 3.
4. Jaroslav Vaníček, Praha 2 3 3 2 10 1. 4.
5. Matouš Kameník, Divišov 2 2 2 X 6 F
6. Mateusz Lopuski, PL 2 0 0 3 5 3.
7. Kacper Teska, PL 0 3 1 1 5
8. Jan Hlačina, Pardubice 1 1 1 2 5
9. Sven Cerjak, SLO 1 2 1 1 5
10. Jakub Oleksiak, PL 0 1 2 1 4
11. Josef Novotný, Pardubice 1 0 0 0 1
Petr Marek, Maksymilian Pawelczak a Karel Průša stojí na stupních vítězů

MR 125 ccm:

1. Maksymilian Pawelczak, PL 3 3 3 3 12
2. Petr Marek, Chabařovice 2 2 3 3 10
3. Karel Průša, Slaný 3 1 3 2 9+3
4. Matěj Frýza, Plzeň 3 1 3 2 9+2
5. Dominik Hrbek, Pardubice 2 2 0 2 6
6. Štěpán Ševčík, Chabařovice 1 2 1 1 5
7. Luboš Hromádka, Pardubice 0 0 1 2 3
8. Oliver Schmid, Plzeň 0 1 1 1 3
9. Josef Černý, Plzeň 2 0 0 0 2
10. David Hofman, Pardubice 1 0 0 0 1
Petr Marek má za sebou Matěje Frýzu

Vložené tréninkové jízdy 500 ccm:

Daniel Šilhán, Pardubice 2 3 3 3 11
Jan Jeníček, Pardubice 3 2 2 2 9

Foto: Karel Herman

Juraj Šuška dnes nepojede

Sväty Anton – 30. června
V dnešním druhém díle šampionátu dvěstěpadesátek má vyhrazené startovní číslo sedm. Bohužel fanoušci si jej ve svých programech budou škrtat. Svůj pád ve Slaném minulou středu sice neodskákal frakturou, přesto jej zranění ruky pustí až do srpnových čtvrtlitrů v Divišově.

 

„Bohužel se závodů v Pardubicích nezúčastním,“ smutní Juraj Šuška. „Ještě dnes dopoledne jsem byl na chirurgii na kontrole. Potvrdilo se, že to není zlomené, ale hybnost mojí ruky je na nějakých sedmdesáti procentech. A čekám na termíny rehabilitace.“

Nové díly rámu a držáky motoru mu Anton Wannasek přiveze na víkendový šampionát Slovenska, ale je také zapotřebí dát dohromady závodníkovu tělesnou schránku. „Těším se na závody do Divišova,“ netají se slovenský borec. „Dělám všechno, aby se ta ruka uvolnila. Jenže první rehabilitaci mi dali až na dvanáctého, tak otec vyřídil soukromé rehabilitace. Mám se tam zítra zastavit o půl osmé, tak uvidím, co mi poradí.“

Juraj Šuška dnes nepřijede

Foto: Karel Herman

Svítkov se těší na podvečer nižších kubatur

Pardubice – 30. června
Noční bouřky naneštěstí nezanechaly na svítkovském ovále žádné výraznější stopy. Přebor plánovaný na červen se na východočeské dráze konal již zkraje května, zbývá tedy odjet odložený šampionát republiky dvěstěpadesátek. K němu se úderem sedmnácté hodiny přidruží mistrovství naší země stopětadvacítek, s nímž předkovidový kalendář počítal na půli května do Divišova. Startovní listiny jsou vskutku pestré.

 

Juraj Šuška je ve startovní listině navzdory svému slánskému pádu

Dvěstěpadesátky pojede kromě Čechů a Juraje Šušky, který je stálým inventářem našich čtvrtlitrů, rovněž čtveřice polských závodníků. Dvanácti jízdami však jejich závod neskončí. Dva nejlepší postoupí do finálové jízdy, k níž se dle evropského stylu probojují další dva borci z rozjížďky poslední šance.

Maksymilian Pawelczak je na čele českých stopětadvacítek

Pořadí finále se postará o výsledek závodu, což v šampionátu s tabulkovými body místo skóre je důležitým faktorem. Ve stopětadvacítkách se pojede klasicky na deset rozjížděk, aby se každý z deseti kolibříků postavil k pásce čtyřikrát. Po pražském pádu se do hry vrací domácí David Hofman, nechybí ani dominátor nedělní Plzně Maksymilian Pawelczak.

Startovní listiny podvečerních závodů v Pardubicích:

MR 250 ccm:
1 Adam Bednář, Praha
2 Jan Hlačina, Pardubice
3 Jakub Oleksiak, PL
4 Matouš Kameník, Divišov
5 Marcel Juskowiak, PL
6 Sven Cerjak, SLO
7 Juraj Šuška, SK – Žarnovica
8 Jaroslav Vaníček, Praha
9 Vojtěch Šachl, Chabařovice
10 Josef Novotný, Pardubice
11 Mateusz Lopuski, PL
12 Kacper Teska, PL
MR 125 ccm:
1 Josef Černý, Plzeň
2 David Hofman, Pardubice
3 Luboš Hromádka, Pardubice
4 Maksymilian Pawelczak, PL
5 Oliver Schmid, Plzeň
6 Matěj Frýza, Plzeň
7 Dominik Hrbek, Pardubice
8 Štěpán Ševčík, Chabařovice
9 Karel Průša, Slaný
10 Petr Marek Chabařovice

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Junioři jedou Speedway Grand Prix

Praha – 29. června
Dnešek měl přinést obrovské překvapení. Hlavním bodem tiskové konference AK Markéta Praha měla být nominace startovních čísel šestnáct až osmnáct pro velké ceny České republiky, jež na v naší metropoli pojedou v půlce července. Jenže promotér BSI Speedway již prozradil, že se pražský pořadatel tentokrát rozhodl pro trojici, z níž žádný závodník ještě neměl narozeninový dort se dvaceti svíčkami. Divokou kartu obdržel Jan Kvěch, náhradníky budou Petr Chlupáč a Daniel Klíma, kteří si po pátku svá startovní čísla prohodí.

 

S divokou kartou junior

Jan Kvěch coby náhradník loni absolvoval jednu jízdu při pražské velké ceně

„Honzu bychom rádi viděli na divokou kartu již loni,“ vysvětluje pražskou volbu Pavel Ondrašík. „Chtěli jsme ji dát první den Vaškovi Milíkovi, druhý den Honzíkovi. Ale lidé z BSI nám dvě divoké karty nepovolili.“

Jan Kvěch se tím pádem dočká letos. „Jeho forma roste,“ říká sportovní šéf pražské Markéty. „Jak loni sezónu skončil a letos začal, je nejlepší kandidát. Neměl konkurenci v přeboru i na lize na Markétě. A správnost naší volby pak potvrdil tím Goričanem.“

Nejlepší z českých juniorů se českou Speedway Grand Prix mihnul již loni. „Chceme mu pomoct, aby se jeho výkonnost nezastavila a rostla,“ svěřuje se Pavel Ondrašík. „Na startu se tady potká se třemi nejlepšími závodníky světa.  Psychicky už dozrál, že by z takové sezóny nemusel být nervózní.“

 


Pavel Ondrašík na téma vstupenek:

„Lístky jsou v předprodeji, diváci si stále ještě mohou vybrat svůj oblíbený sektor pro sledování závodu. Budeme čekat na vývoj, jestli nám pustí pět tisíc diváků.“


Náhradnická rošáda

Petr Chlupáč stejně jako Daniel Klíma budou v závodě SGP účinkovat vůbec poprvé

Po šesti letech dostává divokou kartu pražského závodu někdo jiný než Václav Milík. Pardubický kapitán byl přitom stálou součástí Speedway Grand Prix České republiky již od sezóny 2012, kdy jej pořadatel nominoval na post náhradníka. Letos se však jeho jméno do programů nebude tisknout vůbec.

„Chceme víc podpořit juniory,“ komentuje Pavel Ondrašík volbu náhradníků. „Už dřív jsme na náhradníky dávali juniory. Vašek se soustředí na evropský šampionát, má v něm šanci na výsledek. Zbytečně bychom ho tahali sem na tiskovky. Chtěli jsme dát šanci mladým.“

Daniel Klíma si z pátka na sobotu vymění startovní číslo s Petrem Chlupáčem

Šance Petra Chlupáče a Daniela Klímy na výjezd na ovál budou rovnocenné. „V pátek bude mít sedmnáctku Dan a osmnáctku Péťa, v sobotu si čísla prohodí,“ přibližuje Pavel Ondrašík. „Tuto výměnu nám promotér povolil. Těch jízd, co druhý náhradník absolvuje, je málo, ať tedy mají příležitost oba. Jsou nejlepší junioři do devatenácti let, v Praze na lize jeli dobře, spráskali kdekoho.“

Foto: Pavel Fišer

 

Zranění Pavla Kuchaře nebolí tolik jako sprostá krádež

Kostelec nad Labem – 28. června
Letošní Speedway Friendship Cup pro něho nezačal nikterak optimálně. Z pátečního závodu v Kršku jej vyřadil pád v souboji se Slovinci v rozjížďce s číslem jedna. Nicméně krádež osobních věcí ho bolela více. Pavel Kuchař se totiž magazínu speedwayA-Z svěřil, že se na ovály může vrátit již v sobotu v Žarnovici, pakliže jej Praha povolá do sestavy.

 

„Chytla mě kolejka,“ vysvětluje Pavel Kuchař, co stálo za jeho úvodním pádem. „V zatáčce se mi to zvedlo na zadní. A už jsem byl v mantinelech. Mám trochu naštípnutou kyčel, ale jinak jsem v pohodě.“

Žádná závodní přestávka se ovšem nekoná. „Pokud mě nominují, příští týden jedu v Žarnovici,“ svěřuje se pražský junior. „Horší je, že nám v Kršku ukradli batoh z auta. Hned vedle ty samí lidi vykladli benzinku. V batohu jsme já a táta měli peněženky, táta i mobil. Tašku jsme pak našli kousek od stadiónu, ale bohužel prázdnou…“

Pražané skončili v Kršku druzí

Foto: laskavostí Zdeňka Schneiderwinda

Češi a Slováci v akci 377

Kola plochodrážní sezóny se v rámci možností točí naplno. Už i čeští diváci si mohou vybírat, kam vyrazit. A dnešní díl tradiční pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z vezme čtenáře rovnou do třech zemí.

V pátek ve slovinském Kršku odstartoval letošní Speedway Friendship Cup. Oproti loňsku se soutěže narychlo vycouval Diedenbergen. Se třemi týmy dostala soutěž rozpis na osmnáct rozjížděk, v němž proti sobě nastupují dvojice. Smyslu postrádá absence náhradníka, což se v úvodním závodě naplno projevilo.

Úřadovali domácí, kteří dali dohromady 50 bodů (Nick Škorja 18, Miran Pražnik 7, Denis Štojs 9, Anže Grmek 16). Pražský kouč Zdeněk Schneiderwind hned na úvod přišel o Pavla Kuchaře. Pražský junior byl vyřazen kvůli zranění, navíc mu zmizela taška.

Slovenská Žarnovica přijela bez nahlášeného Jána Mihálika a Pražané ji předčili o čtyři body (Praha 31 – Petr Chlupáč 13, Pavel Kuchař 0, Filip Hájek 4, Jan Macek 14 – Žarnovica 27 – Jakub Valkovič 9, Roland Kovacs 5, Ondřej Smetana 13).

V pátek pokračovala polská extraliga svým desátým kolem. Gorzow doma zvítězil nad Grudziadzem 49:41 a je v tabulce druhý za Wroclawí. Martin Vaculík pro něho vyjezdil dvanáct bodů s bonusem (2 3 3 3 1). Ze závodníků protivníka jej o body připravil jen Nicki Pedersen v patnácté jízdě.

Včera pokračovala francouzská liga dvojzávodem v La Reole a trojlístek českých borců pomohl domácím k vítězstvím. Dopolední duel La Reole vs. Marmande skončil za stavu 54:33. Jan Kvěch měl čtrnáct bodů a čtyři bonusy (2 2 2 2 3 3), Ondřej Smetana čtrnáct a bonus (3 3 0 2 3 3), Hynek Štichauer deset (0 2 3 3 1 1).

Odpoledne se změnilo vlastně jen skóre, výkony českých závodníků nikoliv. Posuďte sami, Jan Kvěch šestnáct bodů a dva bonusy (2 3 3 3 3 2), Hynek Štichauer třináct bodů a tři bonusy (3 2 2 3 2 1) a Ondřej Smetana dvanáct bodů a dva bonusy (2 3 3 2 0 2. Pro úplnost výsledek La Reole vs. Lamothe-Landerron 59:28.

Pódium v Kršku

Foto: Štefan Valkovič