Účast Gniezna v české extralize odstartovala dlouhou sérii jednání

Pardubice – 25. ledna
Svého času očuchávala českou ligu Czestochowa, loni svůj start v extralize zvažoval Landshut. Nicméně doposud jediným zahraničním účastníkem naší nejvyšší soutěže zůstával Speedway Club Žarnovica, ačkoliv Slovensko přece jen není u nás vnímáno za cizinu. V pátek však o start v letošním ročníku projevilo Gniezno. Odstartoval maratón jednání a dnes je již jisté, že se bude přepisovat termínový kalendář.

 

Sportovní komise nyní exceluje na olympiádě operativnosti. Řešit musí víza do Ruska pro naše ledaře stejně jako otázku pořádání mistrovství republiky na ledové dráze, které by kvůli zabránění přístupu diváků muselo ležet v oploceném areálu. Nyní přišla koalice Gniezno – Liberec, která řeší otázku čtvrtého extraligového družstva.

„První ligu máme obsazenou, v extralize nám jeden tým chyběl,“ konstatuje Petr Moravec. Musím ocenit Věroslava Kollerta, že má takové kontakty, a Blažeje Skrzeszewskeho, jaký má k Liberci vztah. Je to fajn. Asi bychom stejně hledali zahraniční tým. Teď musíme najít společnou cestu.“

Polská strana bude muset vyřešit otázku omezení počtu lig, které naši severní sousedé mají. Změnit bude potřeba extraligový kalendář, aby nebyl v kolizi s polským juniorským šampionátem. Upravit se budou muset naše pravidla, aby polští závodníci vyhověli kvótám o cizincích.

„Junior s čísly dvě, osm, devět a patnáct bude povinně polský,“ říká český plochodrážní šéf. „Počet držitelů licence PZM nebude omezen, ale jen v týmu Gniezna. Je toho víc, začal jsem jednat už v pátek, domluvil jsem se s polskou federací, ale jednání jsou určitě na měsíc.“

Česko – polská jednání zatím na cílové rovince ještě ani zdaleka nejsou

Foto: Pavel Fišer