Speedway Grand Prix se zkraje června vrátí na Markétu k oslavám pětadvacetiletého jubilea

Londýn a Praha – 11. listopadu
Úderem čtrnácté hodiny západoevropského času, tedy u nás o hodinu později, londýnský promotér BSI oznámil termín české velké ceny 2021. Na pražské Markétě se v sobotu 5. června uskuteční celkem již šestadvacátá Speedway Grand Prix České republiky, kterým Auto Klub Markéta Praha oslaví rekordní čtvrtstoletí nepřetržitého pořádání prestižních podniků.

 

Z klouzavé velké ceny rekordmankou

Pražskou Markétou kráčely světové plochodrážní dějiny – Greg Hancock a Hans Nielsen na nástupu v květnu 1997

Přitom původní promotérovy plány počítaly se stálými velkými cenami v Polsku, Velké Británii, Dánsku a Švédsku. Ostatní země se měly periodicky střídat jako pořadatelé šestého závodu. Po Abensbergu a Wiener Neustadtu přišla v květnu 1997 řada na pražskou Markétu.

Její organizační tým pod vedením Petra Ondrašíka dokázal na další rok zajistit televizní přenosy a česká velká cena v kalendáři zůstala. Své pochopitelně sehrály krásy stověžaté matičky a skvělé organizace i zvýšení počtu podniků. A když letos ploché dráze přistřihla křídla koronavirová krize, dokázali Pražané uspořádat závody dva. Vůbec jediný, jimiž seriál překročil hranice Polska.

„Je to pocta celému organizačnímu týmu Auto Klubu Markéta Praha,“ netají se Pavel Ondrašík. „Odvedl kus práce v dobách dobrých i zlých, v lepších a horších sezónách. Organizátor uznává krédo, které jsme si vytyčili. Proto chci všem našim pořadatelům poděkovat, vážím si jejich práce.“

Greg Hancock, Jason Doyle a Václav Milík na stupních vítězů ročníku 2017

Žijeme však v poměrně nejisté době. A to platí i pro seriál Speedway Grand Prix. Spekuluje se, že mítink ve Varšavě se nebude v květnu moct konat s ohledem na nemocnici a stoupající křivku nákazy. Cardiff, který již napřesrok dostal rovněž svůj termín, se zase dostal do křížku s kalendářem ragby.

„Sport nemá v současné době na růžích ustláno,“ souhlasí sportovní ředitel pražského klubu. „Bojujeme všichni o holou existenci. Na Markétě ale myslíme pozitivně. Budeme se připravovat na pětadvacátý ročník, i když to bude už dvacátý šestý závod.“


Pavel Ondrašík nabídne vstupenky na předvánoční trh:

„Předprodej lístků na červen bychom chtěli začít během prosince. Neříkám, že už prvního, ale tak, aby si je lidé stačili nakoupit jako vánoční dárky.“


Otazníky nad rokem 2022

Mezi návštěvníky pražských velkých cen hrají prim Poláci

Roku 1997 byl Pavel Ondrašík čerstvým seniorem a měl před sebou celou řadu závodních sezón. Do historie Speedway Grand Prix České republiky nezasáhl jako závodník, ale až na organizátorském poli.

„Za těch pětadvacet let jsme to někam dotáhli,“ ohlíží se nazpět. „Díky podpoře OLYMP CS MV, magistrátu hlavního města Prahy, státu i našich partnerů. Pomáhali stadión udržet a vylepšovat, je to hodně vidět. Proto bychom chtěli ten jubilejní ročník uspořádat, i když nevíme, jaká bude situace.“

Otázka, kdo dostane divokou kartu, a zda o osmnáctce rozhodne dubnové Prague Open, není rozhodně namístě. „Co budeme organizovat na jaře, je brzo plánovat,“ povzdechne si Pavel Ondrašík. „Potřebujeme čas a vědět, jaký bude vývoj situace a plán s rozvolňováním, zda od jara začneme zase žít normálním životem. Přejeme si asi všichni, abychom se toho ve zdraví dožili. A mohli zase navštěvovat kulturní a sportovní akce.“

Hygienická opatření musel dodržovat rovněž startmaršál Stanislav Klenovec

Po letošní sezóně se však role BSI ve světě velkých cen uzavře a tak je potřeba ptát se i na vzdálenější časový horizont. „V seriálu FIM Speedway Grand Prix bychom rádi zůstali i nadále,“ má Pavel Ondrašík jasno. „Ale přijde nová společnost. Nechali se slyšet, že budou kontaktovat stávající pořadatele až během jara. Uvidíme, jaké podmínky budou chtít. „Přiznám se, že jsem z toho nervózní a nevím, co očekávat. Určitě příští rok pojedeme, když hygienická opatření dovolí. Uzavřeme čtvrtstoletí, a jak to bude dál, bude záležet na jednáních. Samozřejmě s novým promotérem budeme jednat intenzivně.“

Foto: Karel Herman