Český tým se musí měnit

Frýdek-Místek – 30. ledna
V sobotu jej v Opole vítali jako starého, dobrého známého, který se opět vrátil na tradiční šroubkařskou show. Byl nakonec nejlepším mužem české sestavy. Za týden se test match Polsko vs. Česká republika bude opakovat v Czestochowej a Lukáš Hromádka má starosti dát náš tým do kupy.

 

„Chtěli udělat test match, tak jsem sehnal tři další Čechy,“ vrací se kopřivnický závodník k opolskému závodu. „Páťa Mikel byl na šroubkách prvně, Honzovi Mackovi se taky nedařilo. Jardovi to šlo a mně taky. Jezdil jsem zase na staré motorce a ta držela.“

Lukáš Hromádka lituje jedině incidentu z předposlední, sedmé jízdy. „Byli jsme domluveni, že když bude někdo vpředu, nebudeme spolu bojovat. Jarda odstartoval, jel metr od lajny. Já těsně za ním a držel jsem vnitřek. Jarda to ve druhým kole přetočil, já ho trefil. On spadnul a byl naštvanej‘, ale vysvětlili jsme si to.“

 


Problémy před Czestochowou:

Další šroubkařský závod je na pořadu již nejbližší soboty v Czestochowej. Jenže český tým se drolí. Jan Macek je s pražským Olympem na soustředění na horách a otazník se vznáší rovněž na startem Patrika Mikela.

Jistá je účast Lukáše Hromádky a Jaroslava Petráka, nastoupit má také neopotřebovatelný Vladimír Višváder. Další zájemci se však nehrnou, už jen proto, že pořadatelé v Opole nebyli zrovna velkorysí při platbě cestovného.


Lukáš Hromádka musí před dalším závodem dát český tým dohromady

Foto: laskavostí Lukáše Hromádky

Jan Klatovský se přesvědčil, že se ledařská Evropa může rychle dostat do jiného světa

Petříkovice – 30. ledna
Polský Tomaszow Mazowiecki je v kalendáři ledové ploché dráhy novinkou. A protože o prvním jarním víkendu letošního roku hostí rovnou finále evropského šampionátu, pořadatelé chtějí udělat dokonalý dojem. Na otestování svého oválu si proto pozvali Jana Klatovského. Český exmistr již v závodním světě viděl ledacos, ovšem z Polska se vrátil s očima navrch hlavy.

 

Šok na polském venkově

Zde se v březnu rozhodne o novém titulu mistra Evropy

„Šéf, co ledy pořádá, je napojený na plochou dráhu v Gdaňsku,“ vysvětluje Jan Klatovský, proč se hřeby jeho speciály v pondělí zakously do polského ledu. „Domluvil jsem se s ním už v prosinci. Netušili, co ledy jsou, proto mě pozvali.“

Areál na něho udělal neskonalý dojem. „Ten stadión je něco neuvěřitelnýho!“ neskrývá své nadšení. „Je to v hale, kde bude asi málo místa pro diváky. Stavěli ji tři roky, ale to zázemí! Dráha na rychlobruslení, short track, kluziště pro hokej. Posilovna, tartan, zašoupnou tribunu a dá se tam běhat.“

Na okraji přírodní rezervace Modré prameny kousek od Lodže by člověk něco takového nečekal. „Město vypadá jak po válce,“ vypráví Jan Klatovský. „Nic moderního, ale sportovní areál má na deseti hektarech čtyři haly. Stálo to dvanáct miliónů euro a projekt zaštítil prezident. Měl by dokonce předávat cenu mistrovi Evropy. Pořadatelé to proto berou, že všechno musí dokonale klapnout.“

 

První na finálovém ovále

Hala má všestranné využití

A jak testování oválu probíhalo? „V neděli jsme přijeli,“ líčí Jan Klatovský. „S ledem improvizovali, měli asi osm cenťáků na vyzkoušení. Jeli jsme s nimi na večeři. V pondělí ráno jsme přijeli to vyzkoušet. Říkali, že ve dvě odpolko tam mají rychlobruslení. Nevěděli, co ta ledařská motorka umí.“

Český závodník vysvětloval i správný postup při tvorbě ledové vrstvy. „Bavil jsem se s lidmi, jak udělat led,“ popisuje. „Budou mít dvacet centimetrů. Den před závodem už nechtějí mrazit, ať to povolí. Led bude měkkej‘ a houževnatej‘.“

Jan Klatovský byl tedy první, kdo ovál pro mistrovství Evropy vyzkoušel. „Před mým testem tam pustili rolbu s horkou vodou,“ svěřuje se. „Led se rozehřál na kaši. Vzali to za správnej‘ konec a za rok, dva mít finále mistrovství světa.“

Jan Klatovský otestoval ovál v Tomaszi Mazowieckem

Foto: Jan Klatovský