Věroslav Kollert přišel o stovku

Liberec – 24. září
Zatímco na plzeňských Borech se bojovalo o trofeje v českém šampionátu jednotlivců, pod Ještědem uzavírali sezónu. Oproti původním předpokladům se startovní listina poněkud zúžila. Proto se závodilo ve čtyřech skupinách po čtyřech. V těch plochodrážních vystoupili na nejvyšší stupínek vítězů Sindy Weber, která vyhrála svůj první závod v sedle pětistovky, Norbert Grögler a Martin Švestka. Po osmi letech se do sedla posadil také Adam Vandírek. Svezl se také Lukáš Dryml, což Věroslava Kollerta stálo stovku.

Sindy Weber vyhrála svůj první závod s pětistovkou a na stupních vítězů s ní pózovali Karel Kadlec a Anton Schreiner
Sindy Weber vyhrála svůj první závod s pětistovkou a na stupních vítězů s ní pózovali Karel Kadlec a Anton Schreiner

Exmistr světa zkoušel flat track

Adam Vandírek nejezdil v sedle plochodrážního motocyklu od svého úrazu v roce 2008, ale svrběly jej ruce. Že využije libereckou rozlučku k improvizovanému comebacku uvažoval už dávno. Jako sparingpartnera našel Lukáše Drymla, který se čas od času po ovále projede.

Měl proto oproti svému soupeři výhodu. Avšak ani Adam Vandírek plochodrážní řemeslo po takové době nezapomněl a na bývalého světového šampióna neohroženě útočil. Motto akce byla především dobrá zábava. A tak kohosi napadlo poměřit proti sobě plochodrážní speciál proti motocyklu pro flat track.

Lukáš Dryml tak stanul na startovním roštu s Pavlem Pučkem. Vzduchem létaly tipy, kdy plochodrážník svého soupeře předjede o kolo. Slovo do pranice řekl Věroslav Kollert, který jako hranici stanovil čtyři krátké pavlovické okruhy.

Vsadil se o stovku a prohrál. Lukáš Dryml dohnal Pavla Pučka až v šestém kole. Podobné to bylo, když si oba závodníci vyměnili své motocykly.


 Věroslav Kollert bilancuje akci:

„Závody jako při Grand Prix nebo možná Rakousko proti zbytku světa. Každý, kdo se ukázal, dostal šanci zasáhnout do bojů. Škoda, že se podobně nebaví vice Čechů. Pro ukázku krás jak ploché dráhy, tak flat tracku se také uskutečnil souboj obou motocyklů s Lukášem Drymlem a Pavolem Pučkem v sedlech. Frajeřina byla, když proběhla výměna motorek a jelo se repete. Po závodech se pokračovalo až do pozdních večerních a někdo až do ranních hodin. Sezóna v Liberci skončila a je potřeba připravit vše na další. Děkuji všem, co nám letos pomáhali, bylo jich opravdu spousta a všichni jsou velcí frajeři. Co dodat na závěr? Budu se snažit přiblížit lidem plochou dráhu tak, aby na ni zase začali chodit a pokusím se nedělat termínové kolize.“


 

Bota o dvě čísla větší

Legrace byla všudypřítomná, ovšem s letem pásky k prosluněné obloze šla stranou. Startovní listina poněkud prořídla a řada závodníků se na poslední chvíli omluvila. Díky tomu padl i samostatný závod juniorů. Rakušané měli problém s dopravou, zatímco Radek Podhadský dostal příležitost v roli náhradníka zasáhnout do finále mistrovství republiky.

Nástup nebyl o nic méně okázalý než při květnovém mistrovství Evropy. Na rampu se postupně dostalo dvanáct plochodrážníků. Organizátoři je rozdělili do třech skupin, které jely svůj vlastní závod. Suverénem se stal Norbert Grögler.

Rakouský závodník neprohrál jedinou jízdu ve druhé skupině, kde se Dan Macl úspěšně rozjížděl o druhé místo s jeho krajanem Christianem Targoszem. Martin Švestka v první rozjížďce třetí skupiny podlehl Paulu Agerovi, avšak pak pokaždé přijel k šachovnicové vlajce nejrychleji.

K dvanáctibodovému maximu spěla v první skupině také Sindy Weber, ale punc neporazitelnosti ji nakonec sebral Karel Kadlec. Plzeňský nezmar kvůli své natékající noze, kterou rehabilituje po operaci, musel obouvat bodu vypůjčenou od Romana Tomanyho. Ten má o dvě čísla větší nohu, avšak Karlu Kadlecovi po závodech padla jako ulitá

„Zajezdil jsem si dobře,“ svěřoval se Karel Kadlec. „Sindy mi dala! Jela dobře, technicky pěkně, předjížděla. Vyhrála a měla strašnou radost.“

1. skupina:
1. Sindy Weber, D – Chabařovice (ACCR) 3 3 3 2 11
2. Karel Kadlec, Liberec 2 2 2 3 9
3. Anton Schreiner, A 1 1 0 1 3
4. Dennis Hall, NZ 0 F 1 0 1
2. skupina:
1. Norbert Grögler, A 3 3 3 3 12
2. Dan Macl, Pardubice 2 1 1 2 6+3
3. Christian Targosz, A 1 2 2 1 6+2
4. Stanislav Buňka, Úhřetická Lhota 0 0 0 0 0
3. skupina:
1. Martin Švestka, Mšeno 2 3 3 3 11
2. Paul Ager, A 3 2 2 2 9
3. Peter Dürhammer, A F 1 1 1 3
4. Michal Krejčí, Úhřetická Lhota 1 0 0 0 1

Flat track:

1. Pavol Pučko 1 1 1 2 5
2. Aleš Exler 4 2 2 1 9
3. Daniel Plecháč 2 3 3 3 11
4. Jiří Kraus 3 4 4 4 15
5. Václav Gehart 5 5 5 5 20
6. Petr Kolář 6 6 6 6 24
7. Martin Tůma 7 7 7 7 28

Foto: Speedway Team Sindy Weber

Jason Doyle se držel svého plánu

Stockholm – 24. září
Již třetí velká cena v pořadí, tentokrát švédská ve Friends Arena ve Stockholmu, se stala kořistí Jasona Doyla. Australský borec, který se svého prvního triumfu ve světě Speedway Grand Prix dočkal až na sklonku června v Praze, na tiskové konferenci připouštěl, že mu v danou chvíli pořád nedochází, čeho dosáhl. Takže si to shrňme, ve čtvrté jízdě jej porazil Matej Žagar, ve třinácté Bartosz Zmazlik, ovšem v ostatních případech včetně finále byl třicetiletý Australan u šachovnicové vlajky jako první. Jelikož Greg Hancock vypadl v semifinále, musí se před příští sobotou se závodem v Toruni dívat na nového leadera průběžné klasifikace. Druhé místo si včera zajistil Chris Holder, zatímco domácí publikum potěšil třetím místem Fredrik Lindgren, když za sebou ve finále nechal Mateje Žagara.

 

Chris Holder, Jason Doyle a Fredrik Lindgren na stupních vítězů
Chris Holder, Jason Doyle a Fredrik Lindgren na stupních vítězů

Přitom ještě na nástupu ztrácel Jason Doyle na Grega Hancocka pět bodů, avšak nyní před Toruní a Melbourne má na Američana stejně velký náskok. „Vyhrát čtyři Grand Prix, je něco zvláštního,“ svěřoval se Jason Doyle na tiskové konferenci. „Opravdu mi v této chvíli nedochází, co jsem dosáhl. Stále mám před sebou dlouhou cestu, ovšem vyhrát tři velké ceny v řadě, je něco neuvěřitelného. Když jsem ve finále jel z první dráhy, věděl jsem, že se musím držet na vnitřku. Věděl jsem, že mě budou zkoušet objet, a že první zatáčka bude nesmírně důležitá. Já se držel svého plánu, který zase fungoval.“

Přitom před sezónou Jason Doyle v odpovědích na své cíle, skloňoval udržení se mezi nejlepší osmičkou, aby se ve světě velkých cen udržel také v sezóně 2017. Nyní má na perimetru mnohem ambicióznější aspirace a sice porazit trojnásobného šampióna Grega Hancocka a úřadujícího mistra Taie Woffindena.

„Vím, o co v následujících dvou závodech půjde,“ přemítal Jason Doyle.“Bude to velmi těžké. Šel jsem do Speedway Grand Prix sbírat body a pokud to půjde, udržet se v ní. Dnes je jasné, že tam budu i napřesrok, což je ohromný úspěch. Splnil jsem, co jsem si na začátku sezóny předsevzal. Nyní je čas ten cíl zaparkovat a udělat něco pro budoucnost.“

1. Jason Doyle, AUS 2 3 3 2 3 3 3 19
2. Chris Holder, AUS 1 0 3 3 2 2 2 13
3. Fredrik Lindgren, S 3 2 2 2 2 2 1 14
4. Matej Žagar, SLO 3 3 3 2 1 3 0 15
5. Bartosz Zmarzlik, PL 2 1 2 3 3 1 12
6. Tai Woffinden, GB 2 2 1 3 3 0 11
7. Piotr Pawlicki, PL 1 3 1 2 3 0 10
8. Greg Hancock, USA 3 1 3 1 0 1 9
9. Maciej Janowski, PL 3 1 2 0 2 8
10. Niels Kristian Iversen, DK 0 3 0 3 1 7
11. Peter Kildemand, DK 1 0 2 1 2 6
12. Kim Nilsson, S 1 2 X 1 1 5
13. Antonio Lindbäck, S 0 2 1 0 1 4
14. Michael Jepsen Jensen, DK 2 1 0 1 0 4
15. Jacob Thorssell, S 0 0 1 0 0 1
16. Chris Harris, GB X 0 0 0 0 0
17. Peter Ljung, S DNR
18. Linus Sundström, S DNR

 

Průběžné pořadí seriálu:

1. Jason Doyle 123, 2. Greg Hancock 118, 3. Tai Woffinden 107, 4. Bartosz Zmarzlik 100, 5. Chris Holder 98, 6. Piotr Pawlicki 81, 7. Maciej Janowski 80, 8. Antonio Lindbäck 74, 9. Fredrik Lindgren 73, 10. Niels-Kristian Iversen 64, 11. Matej Žagar 64, 12. Nicki Pedersen 62, 13. Peter Kildemand 62, 14. Andreas Jonsson 39, 15. Chris Harris 33, 16. Michael Jepsen Jensen 11, 17. Patryk Dudek 8, 18. Martin Smolinski 8, 19. Daniel King 7, 20. Krzysztof Kasprzak 7, 21. Anders Thomsen 5, 22. Kim Nilsson 5, 23. Peter Ljung 4, 24. Václav Milík 3, 25. Tobias Kroner 2, 26. Denis Štojs 1, 27. Jacob Thorssell 1, 28. Nick Škorja 1, 29. Daniel Kaczmarek 1.

Foto: tiskový servis IMG

Podzim se hlásí o slovo a akademie jede pozvolna do cíle

Slaný – 24. září
Podzimní a závěrečná třetí část tréninkového projektu Štancl Speedway Academy, která měla včera na pořadu jedenácté pokračování, se sice termínově kryla, jak s třetím finálovým závodem o letošního mistra republiky jednotlivců v Plzni, tak i s rozlučkovým kláním na severu Čech v Liberci, ale vzhledem k tomu, že vzdálenost Slaný – Plzeň či Slaný – Liberec je při víkendovém provozu poměrně hravou záležitostí,  daly se tyto dvě akce s přehledem stihnout.

 

Pokyny Mistra Štancla
Pokyny Mistra Štancla

Slánský malý ovál byl po předešlých vydatných deštích a především vzdálenější rovinka silně podmáčená, ale vše spravilo několik koleček narychlo navezeného písku, který se postupně smykováním vpravil do stávajícího materiálu.

A po menším zdržení touto úpravou dráhy se mohli Jiří Štancl s Miroslavem Rosůlkem opět ujmout pomyslné taktovky, aby se naplno věnovali tomu, co mají v popisu práce u tohoto projektu.

Miroslav Rosůlek na startu
Miroslav Rosůlek na startu

Dalo by se říci, že tradičním inventářem slánského tréninkového kempu jsou mladí závodníci AK Markéta Praha Pavel Kuchař s Michalem Bašteckým, kteří mají poměrně vysoké procento svých
účastí. Po menší odmlce se dostavil Adam Nejezchleba, jehož otec se v pátek odpoledne ještě ujišťoval, zda se sobotní akce koná.

Adam Nejezchleba je pilným posluchačem akademie
Adam Nejezchleba je pilným posluchačem akademie

Domácí slánští jezdci Bruno Belan a Vojtěch Zamazal byli z tuzemských uchazečů poslední, kdo byl ochoten postoupit další plochodrážní tréninkovou porci. Další šestý účastník se  rekrutoval od našich německých sousedů. Jednalo se o Juliana Kunyho, který již před prázdninami do Slaného párkrát zavítal.

Pavel Kuchař jede před Bruno Belánem
Pavel Kuchař jede před Bruno Belánem

Mladí jezdci si postupně zvykali na náročnější podmínky, které jim malý ovál nachystal. Sice Bruno Belan se dvěma pády důvěrně seznámil s jeho tvrdostí, ale zdravotnice paní Zamazalová mohla naštěstí zůstat v klidu a nemusela v praxi předvést svoje znalosti z oboru, který na plochodrážních kolbištích neradi vidíme.

Adam Baštecký útočí vnějškem na Pavla Kuchaře
Adam Baštecký útočí vnějškem na Pavla Kuchaře

Šestice adeptů sportu levých zatáček měla dostatek prostoru k tomu, aby využila možnost si za ideálního počasí, které nejen ve Slaném v sobotu panovalo, patřičně zatrénovat pod bedlivým dohledem Jiřího Štancla a Miroslava Rosůlka, ale i před zraky Jiřího Bendy ze Shupy, která je partnerem tohoto projektu.

Do Slaného na další pokračování Štancl Speedway Academy zavítají mladí junioři opět příští sobotu 1. října, kdy bude na pořadu dvanáctý díl tohoto seriálu.

Foto: Václav Buřič