Mladé dánské naděje vládly Pardubicím

Pardubice – 17. září
Po francouzském pásku zažil pardubický Svítkov dnes dánskou sobotu. Ve finále dvaačtyřicáté Zlaté stuhy se vítězně prohnal cílem Frederik Jakobsen. Ještě než si vyskočil na nejvyšší stupeň vítězů, vítězství v Jawa Cupu dvěstěpadesátek si vychutnali jeho krajané Emil Benjamin Boo Nielsen a Kenneth Jürgensen. Český tým ve složení Petr Chlupáč – Jan Kvěch byl pátý, nejlepším českým účastníkem Zlaté stuhy se stal Zdeněk Holub. Smůlu měl Eduard Krčmář, který upadl po kolizi, kterou zavinil Joel Andersson. Oba závodníci skončili v nemocnici, dle posledních zpráv je slánský závodník potlučený, ale bez fraktur.

Marcin Nowak, Frederik Jakobsen a Adam Ellis stojí na stupních vítězů
Marcin Nowak, Frederik Jakobsen a Adam Ellis stojí na stupních vítězů

 

Tři Češi postupují do semifinále

Pád Josefa Nováka se obešel naštěstí bez následků
Pád Josefa Nováka se obešel naštěstí bez následků

Před závodem měli jak pořadatelé, tak diváci obavy, protože předpověď počasí nevěstila vůbec nic pěkného. Kolem jedné spadlo pár kapek, avšak to nestálo vůbec za řeč. Až na finálové jízdy obou kubatur začalo krápat.

Adam Fencl nakonec nastoupil z pozice náhradníka za Stanislava Mělničuka, avšak nakonec se se Zlatou stuhou loučil jako první s českých závodníků společně s Josefem Novákem. Slánský závodník neměl špatný debut v juniorském předzávodě Zlaté přilby, avšak dva body chyběly. Josef Novák ve své druhé jízdě prošel lehkým pádem, ale odtlačil motocykl bez zranění.

Zdeněk Holub se dostal jako jediný Čech do finále
Zdeněk Holub se dostal jako jediný Čech do finále

Z druhé vylučovací skupiny postoupil Zdeněk Holub z druhého místa. První dvě jízdy podal pěkný výkon s dobrými starty a sváděl vyrovnaný boj s favority Joelem Anderssonem a Danielem Kaczmarkem.

Ve třetí skupině jali z Čechů Patrik Mikel a Michal Škurla. Březolupský závodník se blýsknul ve své druhé jízdě druhým místem za suverénem celé základní části Marcinem Nowakem. Případný možný postup ztratil ve své třetí rozjížďce, když byl vloučen za pád po souboji s Ukrajincem Viktorem Trofimovem.

Pád vypadal hrůzostrašně. Viktor Trofimova s plnou razancí spadl pod nafukovací bariéru, odkud jeho motocykl vytáhli rozlomený na dvě části. Samotný závodník však vyskočil na nohy a začal cvičit před lékařem závodu, aby jej přesvědčil, že je schopný další jízdy.

Michalu Škurlovi závod vůbec nevyšel. Ve třetí skupině skončil pátý s pěti body. Ve čtvrté vylučovací skupině hráli prim pozdější vítěz Frederik Jakobsen a české duo Eduard Krčmář – Ondřej Smetana. Slaňák postoupil z druhého, Pražan ze třetího místa.

 

Smůla Eduarda Krčmáře

Frederik Jakobsen vyhrál finále stylem start - cíl
Frederik Jakobsen vyhrál finále stylem start – cíl

Postupový klíč svedl do první semifinálové skupiny Ondřeje Smetanu a Zdeňka Holuba. Po zaváhání Frederika Jakobsena v rozjížďce s číslem třináct, se postup obou Čechů zdál nadějný. Nakonec se do finále dostal jen Zdeněk Holub. Frederik Jakobsen další dvě jízdy vyhrál a z druhé příčky postupoval Adrian Cyfer. Ondřeje Smetanu mezi nejlepší šestku nepustila závěrečná nula.

Druhá semifinálová skupina přinesla velkou divočinu, všechny její tři jízdy se dojely jen ve třech jezdcích. Kámen úrazu byla již první rozjížďka, kdy po zmiňovaném souboji Joela Anderssona a Eduarda Krčmáře, pro oba závodníky dnešní Zlatá stuha skončila.

Frederik Jakobsen je po Kennethu Bjerrem druhým dánským vítězem Zlaté stuhy
Frederik Jakobsen je po Kennethu Bjerrem druhým dánským vítězem Zlaté stuhy

Navíc v první jízdě byl za nejatí do pásky diskvalifikován Viktor Trofimov. Ve druhé jízdě byl vyloučen Adam Ellis pro pád a nakonec suverén Marcin Nowak už nastupovat na startovní rošt nemusel. Rozhodovalo se mezi Viktorem Trofimova a Adamem Ellisem, kteří měli jednu čtyřku a jedno vyloučení. Nakonec postoupil Brit z druhého místa v rozjížďce s číslem osmnáct.

Finále dvaačtyřicáté Zlaté stuhy svedlo na start tři Poláky, Dána, Angličana a Zdeňka Holuba. Favorité po základní části splnili předpoklady. Stylem start – cíl vyhrál Fredrik Jakobsen, za nímž se ostatní závodníci seřadili.

Osudný semifinálový duel Joela Anderssona (červená) a Eduarda Krčmáře
Osudný semifinálový duel Joela Anderssona (červená) a Eduarda Krčmáře

 

1. kvalifikační skupina:
1. Adrian Cyfer, PL 5 4 5 10
2. Adam Ellis, GB 4 5 – 9
3. Steven Mauer, D 3 3 4 7
4. Adam Fencl, CZ 1 2 3 5
5. Josef Novák, CZ 2 F 1 3
6. Jakub Valkovič, SK 0 1 0 1
res Filip Hájek, CZ – – 2 2
2. kvalifikační skupina:
1. Joel Andersson, S 5 4 5 10
2. Zdeněk Holub, CZ 3 5 1 8
3. Daniel Kaczmarek, PL 4 3 3 7
4. Rasmus Hojmark, DK 1 1 4 5
5. Nick Škorja, SLO 2 X 2 4
6. Richard Geyer, D 0 2 0 2
3. kvalifikační skupina:
1. Marcin Nowak, PL 5 5 – 10
2. Mark Helmhout, NL 3 3 5 8
3. Viktor Trofimov, UA 4 2 4 8
4. Patrik MIkel, CZ 1 4 X 5
5. Michal Škurla, CZ 2 0 3 5
6. Michal Tomka, SK 0 1 2 3
res Filip Hájek, CZ – – 1 1
4. kvalifikační skupina:
1. Frederik Jakobsen, DK 5 4 5 10
2. Eduard Krčmář, CZ 2 5 4 9
3. Ondřej Smetana, CZ 4 3 3 7
4. Hannes Gast, D 3 2 1 5
5. Jack Smith, GB 0 1 2 3
6. Alex Schreiner, A 1 0 0 1
1. semifinálová skupina:
1. Frederik Jakobsen, DK 0 5 5 10
2. Adrian Cyfer, PL 5 3 1 8
3. Zdeněk Holub, CZ 4 1 4 8
4. Ondřej Smetana, CZ 3 4 0 7
5. Steven Mauer, D 2 2 3 5
6. Mark Helmhout, NL 1 0 2 3
2. semifinálová skupina:
1. Marcin Nowak, PL 5 5 – 10
2. Daniel Kaczmarek, PL 3 3 5 8
3. Adam Ellis, GB 4 X 4 8
4. Viktor Trofimov, UA T 4 3 7
5. Eduard Krčmář, CZ F/R – – 0
6. Joel Andersson, DK X – – 0
finále:
1. Frederik Jakobsen, DK
2. Marcin Nowak, PL
3. Adam Ellis, GB
4. Adrian Cyfer, PL
5. Zdeněk Holub, CZ
6. Daniel Kaczmarek, PL

Rovněž v doprovodném Jawa Cupu stáli nejvýše Dánové, tentokrát nad Poláky a Němci

Rovněž v doprovodném Jawa Cupu stáli nejvýše Dánové, tentokrát nad Poláky a Němci

3. Jawa Cup 250 ccm:

TOT FIN
1. Dánsko 26 6
Emil Benjamin Boo Nielsen E 3 2 2 7 1
Kenneth Jürgensen 5 5 5 4 19 5
2. Polsko 26 5
Marcin Turowski 4 1 5 4 14 2
Karol Zupinski 3 4 3 2 12 3
3. Německo 32 4
Lukas Bauman 5 3 3 3 14 4
Ben Ernst 4 5 4 5 18 E
4. Dánsko/Holandsko 13
Mads Hansen, DK 1 4 E 5 10
Mika Meijer, NL 2 0 1 0 3
5. Česká republika 13
Petr Chlupáč 2 2 1 1 6
Jan Kvěch 1 1 2 3 7
6. Velká Británie 10
Kyle Bickley 3 2 4 1 10
Leon Flint 0 0 0 F 0
Ondřej Smetana absolvoval poslední juniorský závod své kariéry
Ondřej Smetana absolvoval poslední juniorský závod své kariéry

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Mirek Horáček

Češi na nástupu: zleva Filip Hájek, Michal Škurla, Ondřej Smetana, Josef Novák, Patrik Mikel, Eduard Krčmář, Zdeněk Holub a Adam Fencl
Češi na nástupu: zleva Filip Hájek, Michal Škurla, Ondřej Smetana, Josef Novák, Patrik Mikel, Eduard Krčmář, Zdeněk Holub a Adam Fencl

Před 20 lety: kluk z plakátu na Zlatou přilbu bral všechno

Pardubice – 29. září 1996
První polovinu devadesátých let patřila Zlatá přilba takřka výhradně Armando Castagnovi. Alespoň na titulní straně programu, kde se současný šéf komise CCP vyskytoval nepřetržitě mezi léty 1991 a 1995. S jedinou výjimkou, kdy jej v třiadevadesátém vystrnadila samotná krásná trofej, kterou se Italovi se silnými vazbami na Pardubice ostatně nikdy nepodařilo získat. V šestadevadesátém se však na úvodní straně a na plakátech objevil snímek Tomáše Topinky, kterak ujíždí mistru světa Tony Rickardssonovi. Fotografii před dvaceti lety nikdo nepřikládal hlubší význam. Ovšem poté, co se pražský závodník smál s blyštivou trofejí na své hlavě, pardubičtí pořadatelé se několikrát pokusili kouzlo českého kluka z plakátu nepodobit. Nicméně od té doby přestalo evidentně fungovat, jelikož devatenáct dalších klenotů klenotnického mistra Lejhance zmizelo za hranicemi. Mrzí to i posledního českého vítěze závodu všech závodů, který s magazínem speedwayA-Z na svůj triumf z šestadevadesátého zavzpomínal.

 

Startovní listina plná hvězd

Vítězství Tomáš Topinky, jenž svou jedinečností za posledních dvacet let dostává téměř legendární rozměr, nevymizelo z paměti ani Petra Moravce. Nicméně důvod, proč pardubický klub tehdy zvolil na titulní stranu programu právě tento snímek, si už přesně nevybaví.

Tomáš Topinka si před dvaceti lety vychutnává pocity vítěze Zlaté přilby
Tomáš Topinka si před dvaceti lety vychutnává pocity vítěze Zlaté přilby

„Byla to hezká fotka,“ komentuje nakonec snímek duelu Tomáše Topinky s Tony Rickardssonem ze Zlaté přilby roku 1995, v jejímž finále byl švédský borec jediným závodníkem, který dojel do cíle dříve než český junior. „Proto tam byla. A hlavně na ní byl super závodník s výborným Čechem.“

Současný šéf české ploché dráhy tehdy při Zlaté přilbě pracoval jako šéf tiskového střediska. Jistě není bez zajímavosti, že tři dny před závodem napočítal pouhopouhých pětašedesát akreditovaných novinářů z České republiky i ze zahraničí. Byly mezi nimi i polská jména, což bylo překvapivé s ohledem na termínovou kolizi s ligou v jejich vlastní zemi.

Díky tomu se do patové situace dostal Tomasz Gollob. Tovární kontrakt s divišovskou Jawou mu ukládal povinnost startovat v Pardubicích, nicméně smlouvu měl také s bydhošťskou Polonií, jíž dal nakonec přednost. Také Antonína Kaspera, který si v Gniezně budoval postavení ikony, odváděla polská liga každoročně.

Armando Castagna byl na titulní straně programu čtyřikrát, Tomáš Topinka jednou, avšak na rozdíl od Itala si odvezl hlavní ceny
Armando Castagna byl na titulní straně programu čtyřikrát, Tomáš Topinka jednou, avšak na rozdíl od Itala si odvezl hlavní ceny

Billy Hamill a Greg Hancock zase startovali v šampionátu USA.  Účast odřekl i Sam Ermolenko, který si v Polsku vydělal minimálně deset tisíc marek. Evžen Erban, jenž měl tradičně startovní listinu pod palcem, musel škrtat také Henrika Gustafssona. Na tiskové konferenci v restauraci Galanta na Drážce se svěřoval, že si řekl o takový balík, že by pokryl náklady na polovinu divišovského továrního týmu.

Rozpočet osmačtyřicátého ročníku Zlaté přilby přitom činil dva a půl miliónu korun, přičemž průměrná česká mzda tehdy nepřekročila deset tisícovek měsíčně.  Čtyřicet procent připadlo na odměny pro závodníky a jistě není bez zajímavosti, že místo na tribuně Západ na nedělní program bylo k mání za dvě stovky.

Evžen Erban na tiskové konferenci vysvětloval pozvánku Tomáše Topinky:

„Má letos skvělou formu. V Anglii je v první padesátce jezdců, což hovoří samo za sebe. K tomu je mistrem republiky.“

Navzdory obtížím, jenž i dnešním organizátorům musí znít povědomě, vyhlížely první nástřely startovní listiny nesmírně atraktivně. Nicméně chleba se lámal až před nedělním nástupem, který byl naplánován na půl jednou. Craig Boyce si do závodu stačil zlomit klíční kost, Bena Howea odvedli za jednotku intenzivní péče, Jan Staechmann zase nestihnul letadlo.

Tomáš Topinka ve finále míří za vítězstvím
Tomáš Topinka ve finále míří za vítězstvím

Náhrady se sháněly průběžně. Tony Olsson kývnul na cestu do Pardubic až na telefonickou nabídku v sobotu po Zlaté stuze. Přiletěl v neděli, byl přímo nasazen do první čtvrtfinálové skupiny. V její první jízdě skončil poslední, v té druhé jej zezadu sestřelil Karl Lechky. A Švéd skončil v nemocnici se zlomenou nohou a podezřením za frakturu páteře.

Karl Lechky byl jinak zajímavou postavou plochodrážních oválů. Poprvé k nám zavítal v srpnu 1995 na pouťák do Divišova i se svým otcem, který roku 1969 vyhrál kubaturu 350 ccm na silničním okruhu v Karviné ještě jako maďarský státní občan. Později emigroval do Jižní Afriky, za níž jeho syn závodil. V pětadevadesátém na černý kontinent s nimi vycestoval i krajan Attila Stefani, jenž se však měl vrátit do rodného Maďarska a dobýt četní plochodrážní úspěchy.

 

Mnoho povolaných

Karl Lechky vede vylučovací jízdu před Janem Schináglem a Alessadro Milanesem
Karl Lechky vede vylučovací jízdu před Janem Schináglem a Alessadro Milanesem

Ve čtvrtfinále se Zlatá přilba už netýkala dvanácti závodníků, kteří vypadli ve vylučovacích skupinách. O největší překvapení se postaral Jaroslav Gavenda. Před rokem atakoval nejlepší šestku, necelý měsíc měl doma repliku zlaté přilby SNP, avšak v Pardubicích bodoval až v závěrečné jízdě. Spolu s ním se předčasně do šaten dostala také čtveřice Pardubičanů Vladimír Kalina, Jan Schinágl, Pavel Karnas a Michal Makovský.

Pozdější Mr. Berwick přitom v sobotu vstoupil do závodu nešťastným způsobem, když způsobil kolizi se Zdeňkem Tesařem. Ten v repete dojel za Zdeňkem Schneiderwindem, suverénem skupiny, avšak v neděli jej zradil motocykl. Pomocnou ruku podal Marián Jirout, jeho tehdejší kolega z Peterborough. Zdeněk Tesař v sedle jeho stroje nakonec vyhrál třetí jízdu a zachránil čtvrtfinále.

Před dvaceti lety nenašel cestu do čtvrtfinále ani Vladimír Kalina
Před dvaceti lety nenašel cestu do čtvrtfinále ani Vladimír Kalina

Tomáš Topinka vstupoval do závodu až na čtvrtfinálové úrovni. Vedle skutečnosti, že loni dojel druhý za Tony Rickardssonem, jej k poctě přímého nasazení opravňovala také složitá cesta z ostrovní monarchie královny Alžběty II.  Protože King’s Lynn tehdy nestartoval, našli spolu s Bohumilem Brhelem angažmá v Oxfordu.

„Přiletěli jsme až v neděli, s Bogasem jsme letěli Norwich – Amsterdam, Amsterdam – Praha,“ vybavuje si Tomáš Topinka po dvaceti letech. „Na Přilbu jsem se vždycky těšil. Češi to berou jinak než cizinci. Byla to prestiž jet Zlatou přilbu. A to tehdy bylo závodníků víc. Dneska jedou všichni, co můžou. Dřív i junioři se tam museli dostat přes Stuhu.“

Bohumil Brhel pro Mladou frontu DNES popisoval, co jej motivovalo hnát se nedělním ránem nad oblaky z Anglie na Zlatou přilbu:

„Na Přilbě bývá nádherné ovzduší, nesrovnatelné s podobnými volnými závody v Evropě, ve kterých také nejde o mistrovské body. Jezdí se až na závěr sezóny a ta jsou závodníci už v pohodě a bez stresů a jedou si opravdu jen zazávodit. Jistěže pozlacená přilba a nový motocykl jsou lákadlem. Ale podle mě je pro světovou elitu největším tahákem právě ta uvolněná atmosféra.“

Sám Tomáš Topinka absolvoval dva ročníky Zlaté stuhy, než za ním Evžen Erban přišel s nabídkou startovat ve Zlaté přilbě. „Když jsem v jednadevadesátým jel poprvý Stuhu, chtěl jsem moc jet Zlatou přilbu,“ vzpomíná Tomáš Topinka. „A nejel, protože jsem byl až druhej‘. Devadesátej‘ druhej‘ to samý. Já byl ve finále vyloučenej‘ a nebyl jsem ani náhradník. Až v letech 1993 a 1994 jsem jel Zlatou přilbu, ale zase jsem už nebyl na Stuze.“

Václav Milík vede před Jaroslavem Gavendou a Oli Tyrvainenem
Olli Tyrvainen vede před Jaroslavem Gavendou a Aleksanderem Ljatosinskim

Ve svých devatenácti letech ovšem Tomáš Topinka zaskočil mnohé svým vítězstvím v malém finále. O rok později jej zopakoval. A pak přišel rok 1995, kdy se současný trenér pražské Markéty za zády Tonyho Rickardssona úspěšně popral s Hansem Nielsenem o druhé místo. V šestadevadesátém byl proto plným právem pokládán za favorita s nejvyššími ambicemi.

„Tyhle závody se jezdily s radostí a nadšením,“ reaguje Tomáš Topinka se zřetelným zpožděním, po němž v rychlém sledu odmítá, že by před dvaceti lety cítil ambice ukořistit krásnou trofej a novou Jawu. „Nemyslím si, že bych byl favorit. Tyhle roky bylo dobrý obsazení. Nikdo mě určitě za favorita nepovažoval. A já sám sebe taky ne. Všichni ti světoví finalisti, Loram, Louis, Wigg, Nielsen, Castagna, Rickardsson, pochopitelně od nás Bohouš, Tesař… Tyhle všichni mohli vyhrát!“

Zdeněk Tesař v sedle motocyklu Mariána Jirouta ujíždí Robertu Kesslerovi
Zdeněk Tesař v sedle motocyklu Mariána Jirouta ujíždí Robertu Kesslerovi

Fotografie na titulní straně programu však vypovídá o přání, že by právě jednadvacetiletý Pražan po zisku svého prvního titulu mistra republiky mohl zabránit exportu zlaté přilby lépe než miliónové clo. „Byl jsem i na plakátech,“ uvědomí si. „Ani nevím, proč to bylo. Tehdy jsem to nijak neprožíval, abych ti řek‘ pravdu. Viděl jsem ten plakát až v neděli v Pardubicích. Byl jsem v Anglii, jezdil jsem taky Polsko a Německo. V Čechách jsem ten rok moc nejezdil.“

 

Proklatě krátkých sto pět sekund

Ve čtvrtfinále začal Tomáš Topinka třetím místem za Simonem Wiggem, který jezdil již třetím rokem s nizozemskou licencí, a vítězným Američanem Chrisem Manchesterem. Ve druhé jízdě se vyhrál, ale jinak se všechno zamotalo. Chris Manchester byl dokonce až poslední! Zachránil se ovšem triumfem v rozjížďce s číslem třiadvacet.

Václav Milík si vnějškem vyšlápnul na Marka Lorama
Václav Milík si vnějškem vyšlápnul na Marka Lorama

Mariánovi Jiroutovi nepomohlo ani druhé místo. Dal dohromady jen sedm bodů, ovšem Tomáš Topinka a Simon Wigg, jenž byli pod šachovnicovou vlajkou za ním, již před startem mohli kalkulovat s osmibodovou jistotou. Čtvrtfinále se stala konečnou stanicí mimo jiné i pro Zdeňka Tesaře, zmiňovaného Karola Lechkeho, Jiřího Štancla, Antonína Švába či Olli Tyrvainena.

Aleš Dryml starší pro Noviny Pernštejn těsně před závodem:

„Pozor na Topase! Ten má lauf jako hrom a Jawa mu jde jako hodinky!“

Nasazovací klíč poslal Tomáše Topinku do jednoho semifinále se Zdeňkem Schneiderwindem, Václavem Milíkem, Hansem Nielsenem, Tony RIckardssonem a Armando Castagnou. Hrdina našeho vyprávění měl co napravovat. Po úvodních dvou bodech dojel v sedmadvacáté jízdě třetí.

Za zády Hanse Nielsena se perou Zdeněk Schneiderwind a Tomáš Topinka
Za zády Hanse Nielsena se perou Zdeněk Schneiderwind a Tomáš Topinka

Hans Nielsen a Tony Rickardsson už potřetí na ovál nemuseli, avšak Tomáš Topinka jel vabank o finále. Dovedl za sebou do cíle Armando Castagnu i oba své krajany. A protože Bohumil Brhel doplatil ve druhé skupině na poruchu motocyklu, byl jediným českým zástupcem mezi nejlepšími šesti!

„Ze čtvrtfinále jsem postoupil s odřenejma ušima,“ uvědomuje si. „Semifinále jsem měl dva a tři body a musel jsem poslední jízdu  vyhrát. Bylo to nabitý, tady moh‘ zvítězit kdokoliv. Detaily si už po těch letech nepamatuju. Možná kdybych to viděl v televizi, vybavil bych si to, ale takhle ne.“

Malé finále se stalo kořistí Armando Castagny, který přijel do cíle před Bohumilem Brhelem. V posledním oblouku zůstal stát Rinat Mardanšim, takže třetí příčka připadla Václavu Milíkovi. Zdeněk Schneiderwind skončil čtvrtý před Chrisem Manchesterem.

Simon Wigg má za sebou v zákrytu Marka Lorama
Simon Wigg má za sebou v zákrytu Marka Lorama

A pak již stadión jako každý rok ani nedýchal, když se šest nejlepších seřadilo na startovním roštu finále! Tomáš Topinka neměl nejlepší start. Vedl Hans Nielsen, který se však nakonec na pódium ani nevešel. Pražan se posunul na druhé místo, aby ve třetím okruhu využil zaváhání vedoucího Simona Wigga. Během chvilky měl náskok pár metrů a stadión šílel. Vždyť posledním českým závodníkem v čele finálové jízdy byl Antonín Kasper před pěti lety!

„Šel jsem z pětky,“ vrací se Tomáš Topinka ve svých vzpomínkách na startovní rošt finálové jízdy osmačtyřicáté české Zlaté přilby. „Se mnou tam stáli všichni tovární jezdci Jawy a účastníci Grand Prix. Vůbec jsem neodstartoval, ten den mi starty vůbec nešly. Dal jsem to hned na lajnu a protáh‘ se na třetí místo.“

Po startu malého finále jedou vedle sebe Chris Manchester, Rinat Mardanšin, Václav Milík a Bohumil Brhel, za nimi je Zdeněk Schneiderwind
Po startu malého finále jedou vedle sebe Chris Manchester, Rinat Mardanšin, Václav Milík a Bohumil Brhel, za nimi je Zdeněk Schneiderwind

Záhy byl před ním jen Simon Wigg. „Dal jsem ho v nájezdu do třetího kola,“ říká Tomáš Topinka. „Od tý doby jsem neklap‘. Jen jsem si říkal, ať se mi motorka nerozskočí. Přece jen je to šest kol, ale mně to tak dlouhý nepřišlo. Předjížděl jsem Nielsena, pak Wigga, ale motorka mi jela pořád perfektně.“

A poté mu v zorném poli stál Ladislav Živný s šachovnicovou vlajkou v rukou. „Pořád jsem předjížděl a pak byl cíl,“ prožívá Tomáš Topinka 104,78 sekundy trvající finále. „Říkáš si, že to není možný, že se to povedlo, že všechno klaplo.“

 

Začátek dvacetiletého čekání

Bohumil Brhel (modrá) v malém finále Armando Castagnu nepředčil
Bohumil Brhel (modrá) v malém finále Armando Castagnu nepředčil

V okamžiku euforie si jen málokdo z diváků uvědomil, že uběhlo na den přesně pět let od okamžiku, kdy se z vítězství ve Zlaté přilbě radoval Antonín Kasper. „Pocit bombovej‘, to je jasný,“ přibližuje Tomáš Topinka, co v oné chvíli cítil on sám. „Nečekal to nikdo. Je pravda, že před finále se mě ptali televizáci, jak bych chtěl dopadnout. Vtipem jsem řek‘, že bych chtěl skončit o něco líp než loni. Pochopitelně chceš vyhrát, ale jsou tam další jména, která mají větší šanci.“

Tomáš Topinka na tiskové konferenci po svém triumfu:

„Jsem šťastnej‘. Chci poděkovat svýmu sponzorovi Jirkovi Opočenskýmu. Jako tajný cíl jsme si spolu stanovili vyhrát až jubilejní padesátou Zlatou přilbu. Tak jsem mu udělal radost už teď, myslím, že bude spokojenej‘. Je to můj životní úspěch, dokázal jsem, že můžu porážet světový jezdce.“

Mezi posledním triumfem Jiřího Štancla v září 1982 a vítězstvím Antonína Kaspera uběhlo devět let. Tomáš Topinka zkrátil svítkovské čekání na českého vítěze na pět let. Od té doby se česká hymna hraje jen na slavnostním nástupu. Zítra již podvacáté.

Simon Wigg (žlutá) zatím vede finále před Tomášem Topinkou (zelená), Hansem Nielsenem (červená) a Markem Loramem (ČB)
Simon Wigg (žlutá) zatím vede finále před Tomášem Topinkou (zelená), Hansem Nielsenem (červená) a Markem Loramem (ČB)

Napřesrok neměl Tomáš Topinka šanci obhajovat, protože se pořadatelé z Wiener Neustadtu rozhodli jí do termínové kolize svého challenge o Grand Prix se Zlatou přilbou. „Rok na to byl Wiener Neustadt, za dva roky jsem byl ve velkým finále šestej‘ a tím pro mě dobrý léta skončily,“ bilancuje Tomáš Topinka, který ze svého primátu posledního českého vítěze Zlaté přilby není rozhodně nadšený. „Nezdá se mi to, že je to už dvacet let. Je škoda, že mě nikdo nedokázal napodobit. Kdyby to bylo tak jednoduchý, určitě by se to už stalo.“

Jedinečnost Zlaté přilby spočívá v tom, že vyhrát není žádná maličkost. „Řadím to vítězství vysoko,“ netají se Tomáš Topinka. „Cizinci to třeba tak neberou, ale pro mě je to pořád velkej‘ závod. Před dvaceti lety jsem přijel na doraz. Odzávodil jsem, šel na vyhlášení, druhej‘ den byl Tomíčkův memoriál. Chtěl jsem uspět i tam, nevyšlo to, skončil jsem druhej‘. A teprve pak jsme to zapili. A to bylo jaksepatří!“

A jak se daří osmačtyřicáté trofeji dnes? „Teď přilba dostala novej‘ kabinet,“ prozrazuje její šťastný majitel. „Udělal jsem si novou pracovnu a je tam.“

Simon Wigg, Tomáš Topinka a Chris Louis a s nim celý stadión poslouchají českou hymnu na počest českého vítěze
Simon Wigg, Tomáš Topinka a Chris Louis a s nim celý stadión poslouchají českou hymnu na počest českého vítěze

48. ročník Zlaté přilby České republiky – Pardubice:

1. vylučovací skupina: Václav Milík (CZ) 10, Ryan Sullivan (AU) 9, Olli Tyrvainen (FIN) 8, Sergej Kuzin (RUS) 5, Aleksander Ljatosinskij (UA) 4, Jaroslav Gavenda (CZ) 3, res Miroslav Štens (CZ) 2
2. vylučovací skupina: Armando Castagna (I) 10, Mirko Wolter (D) 9, Jiří Štancl (CZ) 7, Vladimír Kalina (CZ) 6, Tony Briggs (NZ) 2, Heinrich Schatzer (A) 1, res Lubomír Batelka (CZ) 4
3. vylučovací skupina: Marián Jirout (CZ) 9, Rinat Mardanšin (RUS) 9, Karl Lechky (SAR) 8, 4. Jan Schinágl (CZ) 6, Alessandro Milanese (I) 6, Pavel Karnas (CZ) 2, res Radek Smolík 1, res Lubomír Batelka 0
4. vylučovací skupina: Zdeněk Schneiderwind (CZ) 10, Zdeněk Tesař (CZ) 9, Robert Kessler (D) 7, Michal Makovský (CZ) 7, Izak Šantej (SLO) 4, Vitalij Semenec (UA) 1, res Miroslav Štens (CZ) 2
1. čtvrtfinálová skupina: Hans Nielsen (DK) 10, Mark Loram (GB) 8, Václav Milík (CZ) 7, Mirko Wolter (D) 4, Karl Lechky (SAR) 3, Tony Olsson (S), res Lubomír Batelka 3, res Miroslav Štens 1, res Radek Smolík 0
2. čtvrtfinálová skupina: Chris Louis (GB) 10, Zdeněk Schneiderwind (CZ) 9, Bohumil Brhel (CZ) 8, Emiliano Sanchez (RA) 6, Jiří Štancl (CZ) 4, Ryan Sullivan (AUS) 1
3. čtvrtfinálová skupina: Chris Manchester (USA) 10, Tomáš Topinka (CZ) 8, Simon Wigg (GB – KNNV) 8, Marián Jirout (CZ) 7, Zdeněk Tesař (CZ) 3, Olli Tyrvainen (FIN) 1
4. čtvrtfinálová skupina: Tony Rickardsson (S) 10, Rinat Mardanšin (RUS) 9, Armando Castagna (I) 7, Antonín Šváb (CZ) 5, Steve Johnston (AUS) 5, Robert Kessler (D) 3
1. semifinálová skupina: Tony Rickardsson (S) 9, Hans Nielsen (DK) 9, Tomáš Topinka (CZ) 8, Václav Milík (CZ) 6, Armando Castagna (I) 5, Zdeněk Schneiderwind (CZ) 2
2. semifinálová skupina: Simon Wigg (GB – KNNV) 9, Chris Louis (GB) 8, Mark Loram (GB) 7, Rinat Mardanšin (RUS) 7, Bohumil Brhel (CZ) 4, Chris Manchester 1
malé finále: Armando Castagna (I), Bohumil Brhel (CZ), Václav Milík (CZ), Zdeněk Schneiderwind (CZ), Chris Manchester (USA), RInat Mardanšin (RUS) – E
finále: Tomáš Topinka (CZ), Simon Wigg (GB – KNNV), Chris Louis (GB), Hans Nielsen (DK), Mark Loram (GB), Tony Rickardsson (S)
Na slavnostním nástupu ještě nikdo netušil, že osmačtyřicátá zlatá přilba zůstane v Čechách
Na slavnostním nástupu ještě nikdo netušil, že osmačtyřicátá zlatá přilba zůstane v Čechách

Foto: Karel Herman