Přebor začíná střídmou, ale vyrovnanou startovní listinou

Plzeň – 29. dubna
Zítra tři hodiny po poledni odstartuje na plzeňských Borech přebor jednotlivců. Víkend okolo prvního máje je tradičním termínem závodění po celé Evropě, takže VV SPD napočítal pouze deset přihlášek. Velké hochy doprovodí stopětadvacítky, jež mají na programu rovněž první kolo svého klasického šampionátu.

 

Jaroslav Petrák letos poprvé usedl na motocykl minulou sobotu, ale tento týden má hodně napilno
Jaroslav Petrák letos poprvé usedl na motocykl minulou sobotu, ale tento týden má hodně napilno

Filozofie přeboru je přizpůsobit formát závodu jakémukoliv počtu závodníků. Proto se deset borců, jejímuž složení se v žádném případě nedá upřít vyrovnanost, utkají nejprve v deseti jízdách základního rozpisu. Každý z nich má garantovány čtyři jízdy. Poté budou dva nejhorší balit, zatímco osmičku nejlepších čekají dvě vylučovací rozjížďky. Jejich výsledek určí pořadí závodu a přidělí mistrovské body.

Jakub Valkovič poprvé vyráží na závody do Čech
Jakub Valkovič poprvé vyráží na závody do Čech

Poprvé se divákům v České republice představí Jakub Valkovič. Mladý Slovák debutoval počátkem měsíce v žarnovickém test matchi Slováků proti našim borcům a vyráží poprvé na jiné závodiště.

Stopětadvacítky čítají osm jmen. Vůbec poprvé se letos v akci objeví Plzeňanka Terezie Nádraská. Scházet nebude ani Filip Šifalda, jehož letošní prioritou kromě dvěstěpadesátek je právě šampionát kolibříků na klasické dráze.

Startovní listina:

1 Michael Hádek, Plzeň
2 Martin Mejtský, Pardubice
3 Michal Dudek, Slaný
4 Jakub Valkovič, SK
5 Jaroslav Petrák, Pardubice
6 Filip Hájek, Praha
7 Josef Novák, Pardubice
8 Petr Babička, Slaný
9 Radek Podhadský, Plzeň
10 Ondřej Smetana, Praha

Mistrovství republiky 125 ccm:

1 Jan Kvěch, Praha
2 Terezie Nádraská, Plzeň
3 Bruno Belán, Slaný
4 Filip Šifalda, Chabařovice
5 Pavel Kuchař, Praha
6 Milan Dobiáš, Chabařovice
7 Petr Chlupáč, Praha
8 Daniel Šilhán, Liberec
Obhajoba loňského titulu je pro Filipa Šifaldu jednou z priorit letošní sezóny
Obhajoba loňského titulu je pro Filipa Šifaldu jednou z priorit letošní sezóny

Foto: Mirek Horáček a Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Zdeněk Schneiderwind bude přebíhat z kurtů na plochodrážní ovály

Praha – 29. dubna
Na rozdíl od otce nebyla jeho vlastní závodní kariéra příliš dlouhá. V současnosti se věnuje spíše tenisu, ale letos bude z kurtů běhat na ovály. A v rukou bude třímat kameru. Pojal totiž myšlenku natočit dokument o ploché dráze. Kdo viděl jeho spoty o Speedway Mini Cupu nebo Josefa France tančícího v závodní výstroji, musí uznat, že Zdeněk Schneiderwind mladší má nejen skvělé nápady, ale také dobrý vkus. Krátká ukázka jeho nového projektu dává najevo, že se máme doopravdy na co těšit.

 

Píše se rok 2010 a Zdeněk Schneiderwind se věnuje ploché dráze jako závodník
Píše se rok 2010 a Zdeněk Schneiderwind se věnuje ploché dráze jako závodník

„Důvod, proč jsem vlastně přestal závodit, byl, že jsem potřeboval vysokou školu,“ vrací se Zdeněk Schneiderwind do roku 2011, kdy studoval obor sportovní a kondiční specialista. „Již při škole jsem si přivydělával jako tenisový trenér. Začal jsem v tomto oboru realizovat, protože mě to bavilo. Bohužel mě brzdila moje nadřízená, proto naše spolupráce skončila.“

Nicméně někdejší pražský plochodrážník se nepropadl do splínu a začal svému snu dávat hmatatelné obrysy. „Se svým kamarádem Michalem Chvátalem, který měl již patnáctiletou praxi v trénování jsme se rozhodli vybudovat tenisovou školu,“ vypráví. „Začátky byly jako všude složité. Po roce jsme získali děti, které byly spokojeny, a jejich počet narůstal.“

Dnes -tenisový trenér točí dokumenty o ploché dráze
Dnes -tenisový trenér točí dokumenty o ploché dráze

Nicméně od tenisové školy k točení spotů o ploché dráze je přece jenom kousek cesty. „Napadlo nás začít natáčet děti při hře a po určitých obdobích, abychom dokázali, že se zlepšují,“ pokračuje Zdeněk Schneiderwind. „Při prezentacích jsme je pouštěli rodičům a umísťovali je na náš web a facebook 2play.cz. Časem začala spolupráce s tenisovou firmou Babolat. Pro ni jsme vytvořili video, jak trénujeme naše děti, které mělo takový úspěch, že jsme se domluvili na spolupráci reklamních videí.“

Dokument nabídne neotřelý pohled na svět ploché dráhy
Dokument nabídne neotřelý pohled na svět ploché dráhy

A pak už to šlo ráz na ráz. „Videa dopadla dobře,“ pochlubí se Zdeněk Schneiderwind. „A my začali mít motivaci kromě trénování točit i videa. Nazvali jsme se Phobia Production To bylo přibližně před čtyřmi lety, kdy jsem se začal učit. Samozřejmě to stálo spoustu času a peněz. A nyní jsem se rozhodl natočit dokument o ploché dráze.“

Ostatně s jeho jménem a příjmením to ani nemohlo dopadnout jinak, uvážíme-li i jeho vlastní závodní kariéru z let 2009 a 2010. Dnes není problém narazit při brouzdání při síti sítí na videa s plochodrážní tematikou. Nicméně upřímně řečeno, některé snímky musí běžného člověka od návštěvy stadiónu spíše odradit, protože v nich plochá dráha působí jako nesmírně nudná záležitost. Avšak upoutávka na film Zdeňka Schneiderwinda netrvá ani dvě minuty a divák je již nažhavený na kompletní projekt.

4„Hlavní cíle jsou přiblížit lidem skutečnosti ohledně ploché dráhy, o kterých spekulují,“ přibližuje svůj záměr samotný tvůrce. „Osvětlit fakta, čím si jezdec musí projít, než sedne na motorku. Kolik času, úsilí a peněz stojí jeden trénink nebo závod. A to všechno může v šedesáti vteřinách nenávratně zahodit, protože je to jeden z nejnebezpečnějších sportů planety. Dělám to hlavně pro zviditelnění české ploché dráhy a osvětlení skutečností, které si divák třeba ani neuvědomuje.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a archív Zdeňka Schneiderwinda