Potzneusiedl – 21. října
V neděli večer zemřel při automobilové havárii v okrese Neusiedl am See někdejší rakouský plochodrážník Jösef Bössner, známý pod přezdívkou Bubi. Navzdory svým sedmi křížkům byl stále nápomocný rakouskému plochodrážnímu sportu a byl předsedou Speedway Center Austria. Poslední rozloučení se zesnulým se koná zítra, v sobotu 22. října ve 14 hodin v obci Potzneusiedl. Čest jeho památce!

Archiv pro rubriku: Servis
Březolupy chtějí žádat o finále mistrovství republiky jednotlivců
Březolupy – 21. října
Letošní sezóna na oválu v Březolupech čítala celkem pět podniků, přičemž vrcholem se opět stal podzimní Slovácký ovál. Magazín speedwayA-Z se zeptal Miloše Plzáka, předsedy klubu, jaké záměry mají na příští rok. A zjistil, že vedle v zásadě obdobného programu jako letos, budou na jihu Moravy usilovat o finálový závod nejprestižnějšího domácího šampionátu.
„Příští rok bude samozřejmě pořádat opět Ovál,“ řekl Miloš Plzák magazínu speedwayA-Z. „Chceme také žádat o finále mistrovství republiky jednotlivců. Je zatím taková úvaha, že by pak Slovácký ovál byl jako vložená jízda.“
Letos se Březolupy vrátily opět do ligové soutěže. A spolupráce se Slaným bude v tomto ohledu pokračovat také v roce 2006. „Je to hotové, pojedeme opět jako slánská farma,“ prozradil Miloš Plzák. „Letošní spolupráce s nimi neměla chybu. A závody to jsou výborné. Bylo to dobré i pro kluky. To si uvědomili i Slaňáci, že první liga je možnost, jak je připravit dál.“
Nicméně jezdecká základna by Březolupům dovolila postavit samostatný tým. „Zvažovali jsme to, kdyby Slaný nechtěl farmu otevřít,“ připustil Miloš Plzák. „Mistrovství republiky stojí 150 tisíc, každý závod v lize pak 25 tisíc. To bychom museli sehnat půl miliónu. A tak jsme se rozhodli jít cestou spolupráce se Slaný. Fakt to s nimi bylo dobré, manažer Lubomír Vozár do toho dal duši. Musím tedy jenom chválit.“
A jaký další program mohou fanoušci v Březolupech očekávat? „Pojedeme také šampionát juniorských týmů,“ svěřil se březolupský šéf. „A dál nevím. Letos těch pět závodů bylo moc, takže juniorský šampionát asi nepojedeme.“
V otázce jezdeckého složení k žádným změnám nedochází. „Nové jezdce nemáme,“ řekl Miloš Plzák. „Sestava Martin Málek, Martin Gavenda, Vlado Višváder a Richard Frištenský funguje i nadále. U Richarda Frištenského je vidět, že ho to chytlo, a že jiné úhyby už nebudou. Určitě pojede juniorská družstva, ale v první lize je tlak větší.“
Ilustrační foto: Antonín Škach (na materiálu Fujifilm dodaném redakci společností Ultralab a Syn Praha).
Zlatá přilba 2006 má předběžný termín
Pardubice – 21. října
Zatímco fanoušci stále vstřebávají zážitky z letošní Zlaté přilby, organizátoři už myslí na další ročník. Jeho předběžný termín je 30. září a 1. října. Ohrozit by ho mohla jedině nějaká kolize se závodem z kalendáře FIM, o němž se bude jednat tento víkend. Český plochodrážní kalendář pak bude finalizován 26. listopadu na jednání VV SPD, jenž bude hostit AK Slaný v budově Královského pivovaru Krušovice.
Plochá dráha v ohrožení
Liberec – 17. října
V Liberci se konala minulý pátek schůzka tří. Plochá dráha Liberec, Autokemp Lilberec a zástupce AČR pan Ječmínek mladší. Cílem schůzky byla situace okolo vzájemných vztahů, které jsou delší dobu na bodě mrazu. Neustálá napadání a arogance za strany autokempu donutila zástupce liberecké ploché dráhy vyvolat jednání a pokusit se najít řešení. GRS Liberec o situaci vydal oficiální komuniké.
Již v minulosti byla plochá dráha trnem v oku, protože pozemky stadionu měly být využity na karavany, stavbu obchodního domu apod.
Po neuvěřitelných sedmi letech se podařilo lidem okolo stadionu pozemky doslova zachránit a opět zprovoznit stadion.
To však neudělalo dobře vedení autokempu. Plochá dráha požádala AČR o pomoc, aby vstoupil jako prostředník do jednání.
První schůzka proběhla v pátek a dá se říct, že zamotala hlavu všem přítomným.
Vedení autokempu vyřklo požadavky: omezit činnost pouze na duben až květen a září, samozřejmě také zima, což by se samozřejmě se netýkalo jenom závodů.
Autokemp úplně zapomněl, že i závodníci a fanoušci se budou chtít ubytovat. To se nakonec ukázalo při prvních závodech, kde do kempu šlo asi 100 lidí.
Situace okolo dvou samostatných klubů pod AČR připomíná špatné manželství.
Plochá dráha Liberec dnes naplno začala pracovat na naplnění programu stadionu.
V letošním roce se podařilo zatím uspořádat pouze jeden závod na ploché dráze, ale jinak Liberec byl vyhlášen jako nejlepší pořadatel hasičských soutěží, pořádal plochou rádu handicapovaných čtyřkolkářů a motokros čtyřkolek. Dále na stadionu probíhá na asfaltovém trenažéru výcvik řidičů, škola smyku a kondiční jízdy na přídavné ovládání. Myslí se i na děti, vedle půjčovny čtyřkolek mohou malí caparti jezdit na kolech na oválu.
„Nebudu vypisovat další činnost, protože se asi přímo netýká plochodrážního sportu,“ říká Věroslav Kollert starší. „Obracím se na vás hlavně proto, že je smutné, když na vás autoklubácká organizace podává jedno udání za druhým. A ve finále, když už neví coby, tak začnou hygienou. Každý, kdo ví, co práce okolo stadionu je, dobře pochopí o čem mluvím.
Plochá dráha Liberec tak bude mít přes zimu asi plnou hlavu starostí a prošoupe podrážky na úřadech. Děkuji všem lidem okolo ploché dráhy a ne jenom jim, kteří nám pomáhají.“
Zdroj: GRS Liberec
Magazín speedwayA-Z má první svíčku na narozeninovém dortu
Česká Třebová – 12. října
Dnes tomu je přesně rok, kdy vyšel první článek v magazínu speedwayA-Z. Tenkrát byla aktuální otázka baráže, na níž se Plzeň chystala, zatímco Mšeno hodilo ručník do ringu. Další dlouhodobější výpadek serveru SpeedwayInfo podnítil jeho tehdejší redakci spustit vlastní projekt speedwayA-Z. Nejprve jsme pro testování užili bezplatnou webovou adresu, později jsme za pomoci pražských společností MPM Trading, Ultralab a Syn a CDI Computers přešli na současnou doménu. A to, co loni v říjnu mělo suplovat SpeedwayInfo, jehož budoucnost byla tehdy obestřena nejasnostmi ohledně hostingu, se stalo předním médiem v oblasti české ploché dráhy.

Za oněch 365 dnů bylo na stránkách speedwayA-Z publikováno bezmála sedm set článků, které z drtivé většiny pocházejí výhradně z vlastní tvorby. Doprovází je takřka půl druhé tisícovky fotografií, jenž se vesměs týkají konkrétních podniků.
Redakce razí zásadu objektivního a otevřeného webu. Proto jsou v našich článcích tak časté citace. A dnes je v české ploché dráze jen málo aktivních lidí, jejichž názor by na stránkách speedwayA-Z nezazněl. Nadto se prostřednictvím veřejné diskuze mohou prezentovat i naši čtenáři. Často nás překvapují jejich fundované názory a jistě není náhodou, že se právě z nich rekrutovala celá řada našich spolupracovníků.
V sezóně 2005 jsme byli zastoupeni na všech plochodrážních akcích v České republice. Na každý jednotlivý závod vyšla pozvánka, která jeho návštěvníkům i těm, kteří zůstali doma, poskytla vyčerpávající informační servis. Nejpozději v nejbližším pracovním dni zveřejňujeme krátkou flash s detailními výsledky a případně i aktuálním stavem šampionátů.

A nakonec je každý mítink zpravodajsky zakončen dlouhou reportáží doplněnou množstvím fotografií a oblíbenými hlasy z depa. Upřímně řečeno, v takovém rozsahu se o ploché dráze nikde na světě nepíše a objem zpravodajství se v podmínkách české motoristické žurnalistiky dá přirovnat pouze k reportážím o formuli jedna.
Prostřednictvím stálých spolupracovníků náš magazín poskytuje rovněž zpravodajské pokrytí závodů mistrovství světa a mistrovství Evropy. Pavel Fišer, vedoucí fotograf redakce, s výjimkou Švédska osobně navštívil všechny letošní velké ceny. Kromě toho si nenechal ujít ani další zahraniční vrcholy.
V podobném duchu samozřejmě chceme pokračovat i nadále. Nedávno mi kdosi položil otázku, jak budu prožívat zimní přestávku. Má odpověď byla jednoduchá. Žádná nebude. Chceme totiž plně naplnit naše krédo a publikovat (nejen) o české ploché dráze minimálně každý pracovní den, a to i v zimních měsících. A pakliže využijete jeden ze sofistikovaných nástrojů vyhledávání, rychle zjistíte, že za celý rok byly pouze tři dny, kdy se nám to nepovedlo. Přitom jeden z nich byl Silvestr.

Proto máme domluvenou už celou škálu exkluzivních rozhovorů se závodníky. Také tentokrát jim budete moci klást své otázky rovněž vy, naši čtenáři. Rádi bychom rozšířili i naši historickou rubriku, protože naše plochá dráha má za sebou téměř osm desetiletí. Připravíme další vydání publikace Česká plochodrážní ročenka, v němž zohledníme také vaše přání. A v neposlední řadě budeme usilovat o vylepšení ekonomické stránky magazínu speedwayA-Z. Vzhledem ke skutečnosti, že během pár hodin dokážeme oslovit prakticky celou plochodrážní veřejnost, máme v tomto směru vskutku co nabídnout, a už formou reklamy či mediálního partnerství.
Vladimír Wasyliw byl odvolán z klubového výboru
Mšeno – 6. září
Minulý čtvrtek se sešel klubový výbor PDK Mšeno. Zasedání bylo prý skutečně bouřlivé. A nakonec byl z klubového výboru odvolán Vladimír Wasyliw, který až do letošních voleb působil v roli prezidenta. Antonín Kasper starší, kouč ligového družstva a člen mšenského výboru, vysvětlil magazínu speedwayA-Z důvody.
„Byly tam neprůhledné věci ve finančních záležitostech,“ řekl Antonín Kasper. „Po sportovní stránce nám odešli jezdci, přišli jsme o extraligu. Právě kvůli tomu a malé informovanosti výboru klubu jsme ho odvolali, i na základě stížností závodníků. Pan Grepl prohlásil, že za těchto podmínek nechce pokračovat. Kupříkladu, že v pokladně chybí 7500 euro potřebných na finále mistrovství Evropy se dozvěděl až v pátek před závodem. A musel to řešit výběrem ze svého účtu.“