Archiv autora: Jaroslav Šůs (Shupa Team)

Z Divišova jsme do Morizes jeli pro další medailové sady

Praha – 8. září
Příprava na světovou trofej FIM v Morizes navazovala na úspěšnou divišovskou evropskou FIM Europe. Mezi oběma závody byly jen tři týdny. Vzhledem k loňským nejasnostem s podvozky proběhla nejprve korespondence s Thierry Bouinem, francouzským zástupcem v FIM. Bylo nám potvrzeno, že na dlouhé dráze v Morizes se může jet dle předpisů jak na motocyklech s klasickým podvozkem, tak i na dlouhánech s pérováním. Vzhledem ke krátkému časovému intervalu mezi závody bylo spolu s SCM dohodnuto, že pojedeme klasické podvozky. Dlouháni tedy zůstali zaparkováni u stropu v dílně. Motory držely, takže jsme provedli běžnou údržbu a kontrolu.

 

Poslední úpravy po tréninku

Dlouháni zůstali doma

Testování motocyklů proběhlo 22. srpna před pardubickým mistrákem. Náhradní motorku z divišovské Evropy hezky provětral Jan Jeníček. Nakonec s ní potrápil i v samotném mistráku nedávné medailisty z Divišova a na domácí trati mu odolal jen Jaroslav Vaníček.

Řešili jsme jen situaci s Milanem Dobiášem. Pokud by jel, měla by náhradní motorka odpérovaný podvozek, protože právě takový Milan běžně používá. Milanovi to bohužel nevyšlo ze zdravotních důvodů, což nás všechny mrzelo, protože loni se v Morizes dostal do finále a jezdil perfektně. Nakonec ho musel zastoupit loňský medailista Daniel Klíma. Na motorce se svezl jen krátce na Markétě dva dny před odjezdem. Jen jsme mu upravili výšku sedla a háku a projel si pár kol. Věděli jsme, že je to už zkušený půllitrový mazák, což nakonec potvrdil i při samém závodě.

Vybírání dráhy jako pri Grand Prix

Tréninkové jízdy v Morizes spočívaly v hledání optimálního převodu a dolaďování čistého chodu motoru. Pořadatelé natáhli cílovou zatáčku do většího oblouku a tak nám připadalo, že rovinek si na 520 metrů dlouhé dráze kluci moc neužijí. Přestávku mezi tréninkem a závodem jsme využili ke kontrole a výměně dílů řazení u motoru Jaroslava Vaníčka. Opravu provedl se zručností sobě vlastní Ing. Petr Schmied za okukování konkurence.

 

Medaile proudí do Čech

Petr Schmied v plné práci

Samotné závody nám přinesly radost v celkovém výsledku i v počtu motocyklů a motorů Shupa. Ve finálové pětici měl náš motor i Němec Marlon Hegener a domácí Tinou Bouin. Jen Sam McGurk jezdí jiný motor. Celkem mělo naše motory osm jezdců ze čtrnácti. Holanďané si zase oblíbili naše dlouhé podvozky, tak jsme jim odpustili, že používají ke své škodě naše motory jen částečně.

Jak to vše dopadlo, všichni víme a jsme rádi, že Jaroslav Vaníček dovezl Shupu po pěti evropských titulech i na piedestal neoficiálního mistrovství světa stopětadvacítek. A že ze šesti medailí, co letos rozdělují mezinárodní motocyklové federace, jich pět zůstalo v Čechách.

Vůbec bojovnost našich všech kluků je příkladná a rčení Zdeňka Schneiderwinda, že „závod je nejlepší trénink“ má na tom nemalý podíl. Samozřejmě nelze zapomenout na poctivou práci trenérů a funkcionářů SCM a rodičů a vůbec všech, kteří se starají o naše plochodrážní naděje.

 

Návrat do Morizes

Bruno Belan, Jaroslav Vaníček a Sam McGurk stojí na stupních vítězů

Závody se těšily značné publicitě a tak, kdo by si chtěl připomenout úspěšnou sobotu 1. září, může si pustit video ze závodů na Youtube.

Finále je v čase 1:55:28. Bohužel zvuk je trochu posunutý a ten začíná v čase 1:57:00. Ale dá se to při troše trpělivosti sladit vypnutím zvuku u videa. Při troše hledání se najdou postupně i všechny jízdy stopětadvacítek a semifinále.

Foto: Shupa Team a Milan Špinka

Motocykly Shupa jsou na sobotní Divišov připraveny

Divišov – 4. srpna
Sobotní poslední soustředění v Divišově před evropským pohárem FIM Europe bylo věnováno zkoušení a přípravě motocyklů.Shupa dovezla čtyři stroje, a sice tři čtyřventily a jeden dvouventil. Novinkou pro letošní sezonu jsou vlastní kované písty, kde si opracováváme horní plochu tak, aby optimálně vyplnila spalovací prostor.

 

Vývoj pístu

Výsledkem je zvýšení komprese zejména u čtyřventilu a bezpečnější vzájemný pohyb pístu a ventilů. I když slovo pohyb připadá docela legrační, protože čtyřventily mají omezovač nastaven na 14 200 otáček za minutu. Takže za jedinou vteřinu kmitne potom píst nahoru a dolů  240 krát. Strašná představa!

 

Jen pro porovnání, motory formule 1 mají omezovače nastavené na 15 000 otáček za minutu. Ale zpátky k divišovskému testování. V letošní sezóně jezdí s takto upravenými motory Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl, Bruno Belan i Milan Dobiáš.

 

Trochu jsme proto předpokládali, že o naše tovární motocykly nebude takový zájem, když mohou vlastně klukům nabídnout jen to, co mají doma. Ale nakonec se rozhodli Jaroslav Vaníček a Bruno Belan, že využijí našich služeb a své motocykly si nechají jako náhradní.

 

Vojtěch Šachl má vlastní motocykly dva, jeden hezky zaběhlý a druhý vonící novotou. Má je postavené na míru své zatím drobné postavě, takže pro sobotní závod zůstane u svých strojů. U něho jsme řešili nastavení karburátoru u nového stroje. Výměnou zlobivého dílu začala motorka poslouchat a na tváři zúčastněných se objevil úsměv, že motor dává očekávaný výkon.

 

Douventil a čtyřventil

Vzhledem ke zranění Milana Dobiáše se během posledních hodin řešila situace čtvrtého jezdce. Škoda, že žádný ze zkušených bývalých stopětadvacítkářů nenašel odvahu reprezentovat a pomoci týmu k úspěšnému výsledku.

 

Tak bude nejspíše na továrním dvouventilu Shupa sbírat zkušenosti některý ze začínajících nadějných jezdců. Teď zbývá jen motocykly zkontrolovat, doladit a popřát reprezentantům hodně štěstí a odvahy. A pochopitelně se těšit na sobotní souboje s evropskou konkurencí…

 

Foto: Shupa Team

Srpnový Euro Cup 125 ccm v Chabařovicích přináší nový formát závodů na krátké dráze

Chabařovice – 27. července
Den po Evropském poháru 125 ccm FIM Europe, který se koná v sobotu 11. srpna v Divišově se v neděli 12. srpna uskuteční v Chabařovicích demo závod na krátké dráze Euro Cupu 125cc. Formát závodů se blíží klasice na velké dráze, závodům stopětadvacítek, jak se jezdí v Austrálii a současně i závodům osmdesátek, jak se jezdí v Dánsku a také v Polsku.

 

Chabařovice budou hostit demo podnik Euro Cupu

Není to nic převratného, jen proti našim zvyklostem je rozpis závodů přizpůsoben tak, že v každé jízdě se na startovní čáru postaví čtyři jezdci. V Čechách vzniklo v poslední době několik nových krátkých drah a závody na nich jsou velmi zajímavé. Stopětadvacítky se také úspěšně rozšířily i do Polska, kde úspěšně soupeří i s dvoudobými osmdesátkami.

Chabařovické ovály jsou v dokonalé kondici, což na snímku předvádějí špičkoví kolibříci Vojtěch Šachl a Jaroslav Vaníček

To motivovalo několik zainteresovaných osob včetně ceněné podpory Petra Moravce z AČR ke snaze exportovat tento úspěšný typ závodů na krátké dráze do Evropy. V Čechách je to už druhý pokus o uspořádání tohoto závodu. První spláchl déšť předloni v Divišově. Nicméně loni se v Divišově dle formule o čtyřech závodnících na startu konal závod šampionátu republiky a to ve stejný den jako premiéra evropského poháru pětistovek do devatenácti let.

Termín závodu druhý den po Evropském poháru v Divišově byl zvolen záměrně, aby byla umožněna účast zahraničních závodníků, a je očekávána i návštěva funkcionářů z FIM a FIM Europe.

Pomineme-li pár jízd z pravěku Markéta Cupu, čtyři stopětadvacítky u nás závodily jen loni v Divišově

Pro tyto evropské závody stopětadvacítek byly vypracovány i návrhy technických předpisů, ale pro tentokrát zůstanou určitě v šuplíku, aby byla zajištěna co nejširší účast. Znamená to, že spolu budou závodit motocykly jak na malých, tak i velkých kolech bez váhového limitu.

Chabařovice jsou na dálnici D8 u německých hranic cirka 140 kilometrů od Divišova, cesta je celá po dálnici a trvá zhruba půldruhé hodiny. Dráha v Chabařovicích je v letošním roce ve skvělé formě. Takže se nezbývá než se těšit na krásné poháry a ceny. Možná tam uvidíme i nového mistra Evropy pro rok 2018.

Foto: Ing. Peter Kontura, Lucie Šachlová a Karel Herman


Euro Cup 125cc in Chabařovice 12.8.2018 – a new format of short-track speedway races

The day after the 125cc FIME European Cup, held on Saturday 11.8. In Divišov, on Sunday – 12th August, the 125cc Euro Cup race will be held in Chabařovice.

The format of the races is approaching the classics on the big ( classic ) speedway track, to the format of 125cc races in Australia and at the same time to races of 80cc how they are organized in Denmark and also in Poland.

It’s nothing revolutionary, just against our habits, the schedule of races is adapted so that 4 riders will be in each heat in the starting line.

There have been recently several new short tracks in Czech Republic, and the races on them are very interesting.

125cc have also successfully expanded to Poland, where they have successfully competed with the two-strokes 80cc motorcycles.

Several interested parties, including the valuable support of Petr Moravec from AKČR, were motivated in an attempt to export this successful type of short-track race to Europe.

This is the second attempt to organize this race in Czech Republic. The first one washed the rain in Divišov two years ago.

So maybe the weather will be better this year.

The date of the race, it means the second day after the European Cup in Divišov, was chosen deliberately to allow the participation of foreign competitors and it is also expected the visit of FIM officials .

For these European 125 cc short track races, draft technical regulations have also been drafted, but this time they will definitely stay in the drawer so as to ensure the widest possible participation.

It means, the motorcycles on both small and large bikes will race without a weight limit.

Chabařovice is on the D8 motorway to the German border, about 140 km from Divišov, the road is all the highway along and takes about 1.5 hours.

The track in Chabařovice is in great shape this year.

So there is nothing more than to look forward to Chabařovice to get beautiful cups and prizes.

Maybe we will see a new European Champion for 2018.

For information touch please  : Jsifaldova@seznam.cz

 

 

Eurocup 125cc in Chabařovice 12.8.2018 – neues Format der Kurzbahnnrennen

Einen Tag nach dem 125cc FIME Europacup am Samstag 11.8. In Divišov findet am Sonntag, den 12. August, in Chabařovice ein 125cc Euro-Cup-Rennen statt.

Das Rennen Format nähert sich den Klassikern auf der großen Bahn und auch dem Rennen in Kategorie 125cc in Australien und in Kategorie 80cc in Dänemark und Polen.

Es ist nichts revolutionär, nur gegen unsere Regeln, der Zeitplan des Rennens ist angepasst so, dass bei jeder Fahrt an der Startlinie 4 Fahrer starten werden.

In der Tschechischen Republik gab es kürzlich einige neue kurze Bahnen, und die Rennen sind sehr interessant.

125cc Kategorien sind auch erfolgreich nach Polen erweitert worden, wo sie erfolgreich mit den Zweitaktern in Kategorie 80cc konkurrieren.

Dies hat mehrere Interessengruppen motiviert, darunter die begehrte Petr Moravec Unterstützung von AKČR, diese Art von erfolgreichen Rennen in kurzer Bahn in Europa zu exportieren.

In Tschechien ist dies der zweite Versuch, dieses Rennen zu organisieren. Zuerst hat der Regen in Divišov letztes Jahr gewaschen. Vielleicht wird das Wetter in diesem Jahr besser sein.

Das Rennen am zweiten Tag nach dem Europacup in Divišov wurde absichtlich gewählt, um die Teilnahme ausländischer Teilnehmer zu ermöglichen und der Besuch von FIM-Offiziellen wird ebenfalls erwartet.

Für diese europäischen 125cc Kategorien wurden auch Entwürfe für technische Vorschriften entworfen, aber dieses Mal werden sie sicher in der Schublade bleiben, um eine größtmögliche Beteiligung sicherzustellen.

Das bedeutet, dass sie sowohl auf kleinen als auch auf großen Rädern Motorräder ohne Gewichtsbeschränkung fahren werden.

Chabařovice liegt an der D8 an der deutschen Grenze, ca. 140 km von Divišov entfernt, die Straße ist an der Autobahn entlang und dauert ca. 1,5 Stunden.

Die Kurzbahn in Chabařovice ist in diesem Jahr in einer guten Kondition.

So gibt es nichts Schöneres, als sich auf schöne Pokale und Preise auf Chabařovice zu freuen.

Vielleicht sehen wir für 2018 einen neuen Europameister.

Für Informationen kontaktieren Sie  : Jsifaldova@seznam.cz

Micro příběh 2 aneb pokračování vývoje Micro Shupy vyústilo ve stavbu druhého prototypu

Praha – 23. prosince
Bylo to trochu v časové tísni, protože jsme chtěli stihnout pardubický závodní víkend a ještě jsme vstřebávali francouzskou honičku v Morizes. A také pod tlakem zodpovědnosti, protože motorka pro Jiřího Štancla a především tedy pro jeho vnuka Jacka se přeci jen nevyrábí každý den…

Parádní představení v Pardubicích

Jiří Štancl a Micro Shupa v Pardubicích

Martin Šťastný nám od června poskytoval průběžně cenné informace o testování první Micro Shupy Toníkem Katrou, a tak jsme se snažili tyto připomínky zapracovat do druhého stroje, také hlavně proto, že se měl vydat na cestu do Anglie.

Jack Štancl se svým závodním motocyklem

Druhou Micro Shupu jsme oproti prvnímu prototypu postavili na větších kolech, tedy 20″ přední a 12″ zadní. Je vybavená předním tlumičem, novým nižším záchytem sklopné stupačky a motorem 80 ccm se spojkou na klice, kde je menší ovládací síla. Jack má k dispozici i sadu menších kol tak, aby mohl motorku upravovat podle své aktuální výšky.

Micro zátiší v Pardubicích

Stroj tedy stál na kolech včas a měl opravdu krásnou premiéru v Pardubicích na Zlaté Stuze, kde byl přitlačen před zaplněnou tribunu samotným Jiřím Štanclem. Jirka v rozhovoru s moderátorem promluvil krátce o naší spolupráci, která se datuje od loňské sezóny. Bylo to pro nás velké zadostiučinění a také pobídka k další činnosti. Součástí prezentace byly i ukázkové jízdy Toníka Katry na Micro Shupě, kde se v přestávkách proháněl po slavné dráze spolu s dalším talentovaným jezdcem Karlem Průšou.

Tony Katra před pardubickou tribunou

No, a druhý den už nový stroj v modrobílé barvě cestoval do Anglie za svým novým závodníkem, Jackem Štanclem.  Věříme, že mu pomůže v závodních začátcích a přejeme Jackovi hodně závodních úspěchů a také samozřejmě i jeho tátovi a dědovi hodně radosti z šikovného syna a vnuka.

 

Další Micro sestřičky na cestě

U příležitosti této premiéry jsme připravili i malé informační letáčky o Micro Shupě a to už s cenou. Micro Shupu je možné opatřit si ve třech výbavách, a to:

1. Podvozek na kolech bez motoru, výfuku, krytů, příslušenství řidítek a elektro příslušenstvím
27.200,- Kč bez DPH
2. Kompletní podvozek potřebujete pouze vlastní motor se zapalováním a karburátorem
za 37.600,- Kč bez DPH
3. Kompletní motocykl s motorem 50 ccm nebo 80 ccm nebo 100 ccm
za 48.500,- Kč bez DPH

V současné době stavíme celkem osm dalších podvozků, aby byly připravené pro sezónu 2018.

Druhý prototyp motocyklu Micro Shupa ve fotografiích:

 

Foto: Shupa Team

 

Motocykly Sebastiana Kösslera na prodej

Pan Kössler nabízí dva motocykly 125 ccm, na kterých v uplynulých třech sezónách  jezdil jeho syn Sebastian. Motocykly byly postaveny v Shupě do podvozků pětistovek. Oba mají dvouventilové motory SH2V, s hlavou Takegawa, digitálním zapalováním PVL, karburátorem 29 na metanol, tedy stejné parametry jako používáme v současné době pro nové motory. Motocykly byly po celou dobu velmi udržované.

Servis motorů byl proveden naposledy pro sezónu 2017, přičemž letos moc jeté nejsou, protože Sebastian se už spíše věnoval ježdění na dvěstěpadesátce.

Cena za každý motocykl je 2300 Euro dle aktuálního kurzu necelých 59.000,- Kč.

K dispozici je i sada rozet.

Případní zájemci mohou kontaktovat Shupu  mailem: shupa@shupa.cz
nebo telefonicky na 724 264 022.