Archiv autora: Jaroslav Šůs (Shupa Team)

Motocykly Sebastiana Kösslera na prodej

Pan Kössler nabízí dva motocykly 125 ccm, na kterých v uplynulých třech sezónách  jezdil jeho syn Sebastian. Motocykly byly postaveny v Shupě do podvozků pětistovek. Oba mají dvouventilové motory SH2V, s hlavou Takegawa, digitálním zapalováním PVL, karburátorem 29 na metanol, tedy stejné parametry jako používáme v současné době pro nové motory. Motocykly byly po celou dobu velmi udržované.

Servis motorů byl proveden naposledy pro sezónu 2017, přičemž letos moc jeté nejsou, protože Sebastian se už spíše věnoval ježdění na dvěstěpadesátce.

Cena za každý motocykl je 2300 Euro dle aktuálního kurzu necelých 59.000,- Kč.

K dispozici je i sada rozet.

Případní zájemci mohou kontaktovat Shupu  mailem: shupa@shupa.cz
nebo telefonicky na 724 264 022.

Narodily se Micro Shupy

V pátek 4. srpna proběhl v naší dílně kontrolní den stavu výroby nejmenší Shupy. Kontroly se zúčastnili: Tony Katra – 5 let, 121 cm, 23 kg – perspektivní jezdec; Martin Šťastný  – věk a rozměry nezměřeny – plochodrážní opatrovník Toníka; Ing. Jaroslav Šůs – věk a rozměry též  neudány – konstruktér, mechanik atd. Toník si především vyzkoušel, zda mu budou sedět parametry nového stroje. První posaz potvrdil, že výška sedla a poloha háku jsou v pořádku, samozřejmě bude potřeba upravit šířku řidítek a také polohu odkládací stupačky. Dále si Toník vybral barvu blatníků a doplňků, které zatím na prototypu chyběly.

Tony Katra si vyzkoušel prototyp nové Shupy
Tony Katra si vyzkoušel prototyp nové Shupy

Jak vznikala MICRO SHUPA

Myšlenka a podnět ke vzniku tohoto stroje vzešel loni od Jirky Štancla, při jeho plochodrážní akademii. Mini plochodrážní motorka pro úplné začátečníky zkrátka u nás chyběla a tak ti nejmenší začínají většinou na různých provedeních minicrossových strojů.

Od Jirkova impulsu jsme začali sbírat informace a dělat si první rozměrové náčrtky.

Zjistili jsme také, že nebudeme první, protože podobné stroje se už prohánějí v Toruni.     Mají však komponenty rámů z vyřazených pětistovek, což je přeci jen trochu předimenzované.

 

Dvě velikosti podle kol

Naše Micro stroje mají úplně novou konstrukci podvozku přizpůsobenou celkovým menším rozměrům.

Jako základní model MICRO-10 je podvozek s 10-ti palcovým zadním kolem a předním BMX kolem 16″ s výškou sedla 540 mm.

Do stejného rámu lze zamontovat zadní kolo 12″ a přední BMX 20 „. Vznikne tak Shupa MICRO-12 s výškou sedla 580 mm.

Délku motocyklu lze ovlivnit ve zvětšeném rozsahu polohou zadního kola. Dále chceme ještě odzkoušet převis přední vidlice pro menší 16“ BMX  kolo.

Micro Shupy mají celkově zmenšené sedlo, upravenou nádrž, menší výfuk atd..

8

Motory pro Micro Shupy

K dispozici máme motory 50 ccm, 72 ccm, 82 ccm, 100 ccm a samozřejmě naše stopětadvacítky.

Jsou to varianty jak s automatickou spojkou pro úplné začátečníky, tak i s klasickou ovládanou páčkou. Jako vhodné odhadujeme motory 82 a 100 ccm a s těmi také začneme jízdní zkoušky.

7

Porovnání s Basicem a s dospělou Shupou

Zajímavé je porovnání s naším dosud nejmenším provedením BASIC, které má kola zadní 17″ a přední 19″ a výšku sedla cca 650 mm. Basic je na obrázcích v pozadí.

Jednotlivé varianty MICRO-10, MICRO-12 a BASIC jsou vždycky o sedlo větší, a tak předpokládáme, že se nám podaří pokrýt všechny požadavky na velikost stroje.

54

A aby měla nová Shupa do vínku řádný vzor, vyfotili jsme ji i s vítězným mistrovským strojem Filipa Šifaldy.

3

Co bude dál

Chceme, aby se první motorka do konce srpna rozjela, abychom získali první poznatky z jízdních zkoušek. Zbývá dokončit výfuk, sedlo, rozpěrky kol, sehnat správná řidítka , blatníky a Micro Shupa se rozjede do světa.

Uvažujeme samozřejmě i o dalších možnostech využití podvozku. Jak jsem si jako hlavní konstruktér vyzkoušel, dá se tento stroj používat velmi dobře jako koloběžka. Pravé koleno opřít o sedlo, levou se odrazit a už to frčí.

Možná bude aktuální i model ČÁP pro našeho mechanika Lukáše Háska. Uvidíme, jaký bude zájem a jak se MICRO Shupám bude dařit.

 

Výroba připravena na 10 strojů

Výrobu jsme samozřejmě pojali zodpovědně a na všechny svařované díly podvozku jsou nové přípravky. Trubky a polotovary máme připraveny celkem na deset strojů. V nejbližší době vznikne stroj MICRO-12, který by mohl začít jezdit během září.

Další podvozky budou svařeny cca během října a první sériové stroje jsem schopni dodat do konce roku. Cenu musíme teprve propočítat.

Foto: Shupa Team

 

 

 

Evropský pohár stopětadvacítek přinesl zlato i stříbro českých závodníkům i českým motocyklům

Toruň – 29. června
Loňský evropský pohár FIM-Europe, neoficiální mistrovství Evropy ve stopětadvacítkách v Divišově nám přinesl dvě medaile, zlatou Jana Kvěcha a bronzovou Filipa Šifaldy. O takovém úspěchu se nám loni ani nezdálo a tak jsme letos jeli s očekáváním do Toruně. Pořadatelé umístili na úvodní stranu oficiálního programu krásnou fotku Filipa Šifaldy na Shupě . Asi věděli proč. Nicméně netušili, že všechny porazí na motoru, který se před časem z Toruně do Shupy vrátil, protože prý vůbec nejede.

 

Daniel Klíma, Filip Šifalda a Bartosz Tyburski na stupních vítězů
Daniel Klíma, Filip Šifalda a Bartosz Tyburski na stupních vítězů

Shupa dominuje světu plochodrážních osminek

Česká výprava, která si přijel podmanit Toruň
Česká výprava, která si přijel podmanit Toruň

My jsme to ještě nevěděli a tak celý tým v tréninku i při závodě pracoval s maximálním nasazením. Udělali jsme si malou statistiku konkurence. Tedy takové porovnání motocyklů Shupa a zbytku světa. Na startu bylo 24 závodníků, z toho třináct mělo naše motocykly nebo motory.  Ze zbylých jedenácti měli naše dva podvozky s vlastními motory Holanďané, Němci něco od nás a něco vlastního, tři Angličané zcela vlastní stroje.

Anglická konkurence Shupy
Anglická konkurence Shupy

Poláci a Češi byli kompletně ošupováni. Toto pro nás potěšující zastoupení našich strojů bylo dáno především množstvím polských jezdců, kterých nakonec jelo celkem sedm. Ze zahraniční konkurence má asi nejlépe opečované motorky s našimi čtyřventilovými motory Erik Bachhuber z Německa, loňský německý mistr a letošní leader národního mistrovství. Angličané používají podobný základ motorů jako my, jen tuningovou hlavu mají od jiného výrobce.

Poláci preferují naše dvouventilové motory a takzvané univerzální podvozky, které se dají variabilně upravit na malá kola, přední 19″ a zadní 17“, která jsou předepsána v polském národním mistrovství.  My vzhledem k šetření hmotnosti používáme naše klasické podvozky.

 

Fenomén třináctky

Třináct vítězných rozjížděk motocyklů Shupa
Třináct vítězných rozjížděk motocyklů Shupa

Potom, když při vážení strojů ukázala váha u motorek Filipa Šifaldy  hmotnost přesně na limitu šedesát kilogramů, tak si technik na přejímce šel pro hadr, aby si utřel zpocené čelo. Trochu se nám potom pomstil a naše kluky honili na váhu i během závodu.

Filip Šifalda a Milan Dobiáš jeli na čtyřventilech, Daniel Klíma a Pavel Kuchař na dvouventilech.

Shupy Erika Bachhubera
Shupy Erika Bachhubera

Zajímavá byla potom statistika rozjížděk. Celkem třináct vítězství pro Shupu včetně finále A i B. V základním rozpisu Shupa prohrála jedinou rozjížďku ze dvanácti. Třináct motocyklů Shupa , třináct vítězství  a potom že třináctka nosí smůlu! Musím se podívat co se dělo 13. června, třeba mi to přinese štěstí…

 

Češi úřadují v polské Toruni

Zvážit, zkontrolovat a orazítkovat
Zvážit, zkontrolovat a orazítkovat

Trénink i závody proběhly, co se týče techniky zcela bez problémů, a to jak u našeho tak i polského týmu. Zkrátka se jen závodilo, takže příprava byla provedena na jedničku. No, a jak jeli kluci…

Před každou jízdou byli naprosto soustředění a na dráhu vyráželi s pohledem tygra před skokem, přičemž kořistí byli soupeři v jejich jízdách. Po základním rozpisu dvanácti rozjížděk měl Filip Šifalda patnáct bodů, jelikož všechny jízdy s přehledem vyhrál. Daniel Klíma třináct bodů, Pavel Kuchař dvanáct a Milan Dobiáš sedm.

Shupy českého týmu
Shupy českého týmu

Filip s Danem šli rovnou do áčka, i když Dan losem na Bachhuberovi. Pavel Kuchař dostal možnost vybojovat finále A v béčku, odkud postupovali první dva. Nejprve se tedy jelo finále B, kde druhé postupové místo uteklo Pavlovi Kuchařovi po nádherném souboji s McGurkem  tak o půl metru.

Ing Petr Schmied bedlivě kontroluje své Shupy
Ing Petr Schmied bedlivě kontroluje své Shupy

Skončil tak celkově na krásném sedmém místě. Ve finále C dojel Milan Dobiáš na druhém místě, celkově byl tedy dvanáctý. A před závodníky už byla jen poslední medailová jízda. Naše dvě želízka v ohni neponechala nic náhodě a odstartovala ze všech nejlépe.

Shupa koutek - máme všechno!
Shupa koutek – máme všechno!

Po průjezdu první zatáčkou vedl Filip Šifalda před Danielem Klímou. Filip svůj náskok udržel a dovedl do cíle vítězně svou Shupu k radosti nás všech. Dan musel bojovat s Tyburskim v samotném závěru o druhé místo, ale udržel ho a zdvojnásobil naši radost.

Potom jsme si všichni užili to, o čem se nám jenom zdálo. Vítězství a českou hymnu!

Krásná odměna za naši práci
Krásná odměna za naši práci

Foto: Jiřina Šifaldová a Shupa Team

Dvě ze třech těchto medailí cinkliypro české závodníky a českou Shupu
Dvě ze třech těchto medailí cinkliypro české závodníky a českou Shupu

 

Filip Šifalda skončil čtvrtý

Toruň – 6. května
Tim Wunderer, který svého času absolvoval také závody u nás, se stal vítězem zlaté trofeje mládeže stopětadvacítek v Toruni. Ve finále projel cílem před Lukasem Wegnerem a vítězem základní části Karolem Zupinskim, jenž dostal na pódium značku Shupa. Filip Šifalda byl čtvrtý, Milan Dobiáš pátý a Petr Chlupáč osmý.

 

finále: 1. Tim Wunderer (D) 16, 2. Lukas Wegner (D) 15, 3. Karol Zupinski (PL) 17, 4. Filip Šifalda (CZ) 14; další pořadí: 5. Milan Dobiáš (CZ) 10, 6. Jordan Palin (GB) 10, 7. Mateusz Cierniak (PL) 10, 8. Petr Chlupáč (CZ) 9, 9. Wiliam Kruit (NL) 9, 10. Denis Zielinski (PL) 9, 11. Daniel Thompson (GB) 8, 12. Joe Thompson (GB) 8, 13. Jeffrey Sybesma (NL) 6, 14. Kevin Lück (D) 5, 15. Christian Wagemans (NL) 4, 16. Mateusz Swidnicki (PL) 4, 17. Tom Finger (D) 4, 18. Max Troidl (D) 3, 19. Margriet Diever (NL) 1, 20. Sarah Fischer (D) 0, 21. Pawel Tyburski (PL) 0.

Shupa podpoří akademii Jiřího Štancla

Tento týden to začne, pětinásobný vítěz Zlaté přilby a mnohonásobný
mistr republiky Jiří Štancl otevře v neděli 10. dubna první díl své plochodrážní akademie. Technické zajištění tréninků se rozhodl podpořit český výrobce dětských a juniorských plochodrážních motocyklů Shupa.

Jiří Štancl v dílně Shupy
Jiří Štancl v dílně Shupy

Motocykly si budou moci vyzkoušet všichni zájemci, a to jak příchozí,
tak i aktivní závodníci. Pro akademii Shupa připravila dva motocykly na malých kolech. Motocykl s označením podvozku 125 B ( červeno-modro-bílý- BASIC ) je vybaven nejmenším podvozkem, který dokáže Shupa vyrobit. Druhý motocykl se středním podvozkem 125 M ( modrobílý – Middle ) je pro již trochu odrostlejší borce.

Motor v malém podvozku je v základním provedení a motor ve středním podvozku je výkonnější verze. Obrysy spolupráce byly dohodnuty při několika návštěvách Jiřího Štancla v dílně Shupy.

Probíraly se jak organizační detaily celé akce, tak i technické připomínky, které si technici Shupy rádi poslechli od našeho nejlepšího závodníka a oba motocykly tak upravili. Včera si všichni účastníci plácnutím ruky potvrdili spolupráci a doladili poslední maličkosti na blížící se nedělní akademii.

Shupa se stala partnerem Štancl Speedway Academy
Shupa se stala partnerem Štancl Speedway Academy

Těšíme se společně s Jirkou Štanclem na všechny mladé zájemce o plochou dráhu a přejeme jim hodně úspěchů. Třeba někdy v budoucnu se přiblíží výsledkům, jakých dosáhl jejich
trenér Jiří Štancl.

Víme samozřejmě, že akademie může fungovat také hlavně díky aktivnímu přístupu a zájmu slánského plochodrážního klubu. Takže také jim tedy patří dík a přání aby se vše dařilo a akademie měla úspěch.

Jaroslav Šůs, Jiří Štancl a Jiří Benda se včera dohodli na spolupráci
Jaroslav Šůs, Jiří Štancl a Jiří Benda se včera dohodli na spolupráci

Foto: Shupa