Králi světového poháru jsou Dánové

Rybnik, Mallila, Reading – červenec
Letošnímu světovému poháru družstev předcházela spousta okolností, které měly vliv na původní sestavy jednotlivých týmů a rozložení sil na oválech. Po devíti letech jsme se dočkali titulu Dánů, ale také vyřazení našich závodníků v úvodním kole. Pojďme se za prestižním kláním družstev podívat se zpravodajským týmem magazínu speedwayA-Z, který byl takřka celé podívané přítomen.

V prvním kvalifikačním kole, které se odjelo v polském Rybniku, byli přítomní diváci svědky fantastické poslední série, kde trojice týmů se prala o postupové pozice do poslední zatáčky. Vítězství ukořistili Australané vedeni spolehlivým Jasonem Crumpem a Leighem Adamsem s celkovým počtem 49 bodů a zajistili si přímý postup do finále.

O pouhý jeden bod zaostali za nimi týmy Velké Británie a obhájci loňského prvenství domácí tým Polska, který bodově táhl Tomasz Gollob se šestnácti body. Poslední místo obsadil tým Finska, který bez svého nejlepšího plochodrážníka Jonase Kylmäkorpiho připsal na svůj účet pouhých devět bodů.

Druhý díl základního kola se konal ve švédské Mallile. Za účasti našeho národního týmu na stadionu položeného do nádherného prostředí švédské lesnaté krajiny s oválem dlouhým 305 metrů, se český tým musel vyrovnat s neúčastí bratří Drymlů a Tomáše Topinky z důvodů všem známých.

Manažér Josef Laštovka narychlo povolal Adriana Rymela a Tomáše Suchánka. Svoji premiéru si odbyl letos výborně jezdící Zdenek Simota. Odhodlání a bojovnost, se kterou vstupovali naši jezdci do závodu, začala brát za své už v úvodní sérii z celkových 25 jízd a značně ovlivnila další vývoj z psychického pohledu.

Ve druhé jízdě dojel náš nejzkušenější reprezentant a zároveň kapitán Bohumil Brhel pro úvodní naše dva body. K překvapení všech přítomných na stadionu však rozhodčí závodu Petr Ondrašík nechal celou jízdu opakovat kvůli špatnému startovacího zařízení. A to přesto, že všichni aktéři jízdy objeli čtyři kola a byli odmávnuti startmaršálem dle regulí.

V opakovaném startu najel Bohumil Brhel do startovní pásky a byl vyloučen. Ve třetí jízdě Adrian Rymel spadl v souboji o druhé místo a byl též vyloučen. Kulatá nula na našem kontě vypadalo děsivě. V následných jízdách kluci bojovali, ale drobné maličkosti v jejich neprospěch vedly k celkovému až příliš tragickému zisku sedmi bodů. To značí, že příští rok musí absolvovat předkvalifikační boje.

Nejlépe si vedl Adrian Rymel se čtyřmi body. Nováčkovskou daň zaplatil jedním bodem Zdenek Simota, stejnými výkony přispěli Josef Franc a Bohumil Brhel. Naprázdno vyšel Tomáš Suchánek. Tým Spojených států táhl sympaák Greg Hancock, který vybojoval pro svůj tým výtečných dvacet bodů včetně proměněného žolíka za šest.

O vítězství se popraly skandinávské týmy. Domácí Švédové především vyrovnanějšími výkony a dokonalé znalosti dráhy všech členů družstva strhli vítězství a přímý postup do finále pro sebe o pouhé tři body. Druzí Dánové a třetí Spojené státy postoupily do čtvrtečního závodu poslední šance. Brilantními výkony bavili domácí fantastické publikum a obohacovali v podání své show především Andreas Jonsson a Antonio Lindbäck.

Závody poslední šance a velkého finále byly přiděleny britskému Readingu nedaleko Londýna. Obě klání měl tu čest rozhodovat český rozhodčí Milan Špinka. Na domovském stadionu místních Buldoků s délkou 300 metrů zářila místní opora a hvězda Greg Hancock. Hned v první jízdě zajel nejrychlejší čas dne. Opět proměnil žolíka za maximální počet šest bodů a vybojoval jich nakonec19.

Celkově Američané získali 28 bodů a obsadili poslední čtvrté místo. Na třetím místě skončili loňští suveréni a mistři světa, tým Polska. Dvojice Jaroslaw Hampel a Tomasz Gollob nestačila na vyrovnanější týmy domácích Britů a především komplexnějších Dánů se skvělým Hansem N. Andersenem.

V podvečer sobotního finále se přes Reading přehnala dešová přeháňka. Dráha poté nebyla tak tvrdá, jako v předešlém závodě, a slibovala vynikající podívanou. Stadion se zaplnil do posledního místečka a natěšení diváci vytvořili neskutečnou atmosféru, podpořenou tvrdými souboji se neustále míchajícího pořadí v průběžném pořadí zvedali všechny přítomné ze sedadel.

Do finále dobře vstoupily týmy Švédska a Dánska. Britové posilněni o Chrise Louise a Australané o Travise McGowana začali volněji a postupně se zlepšovali. Po dvacáté jízdě to Australanům stačilo na průběžné prvenství o jeden bod. Důležitým momentem byl šestnáctá jízda, ve které švédský tým vsadil vše na Andrease Jonssona v podobě žolíka.

Jeho souboj s oporou Danů Nicki Pedersenem byl na hranici regulí, když Dán si pomáhal lokty a díky obrovské tvrdosti nechal za svými zády Švéda. Po dojetí rozjížďky měl Nicki Pedersen co dělat, aby uklidnil svého soupeře.

V poslední části doslova a do písmene vyhořeli Australané. Připsali si na svůj účet pouhý jeden bod a celkově spadli až na bramborovou pozici z prvního místa. Vše se snažil zachránit Jason Crump, ale v závěrečné jízdě spadl a daroval Švédsku druhé místo a k radosti domácích příznivců Velké Británii bronzové medaile. Mistry světa se zcela zaslouženě stali Dánové se 45 body. Po celý závod předváděli nejvyrovnanější výkony a vybojovali zlato pro svou zemi po devíti letech.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)