Archiv pro rubriku: Servis

Petr Moravec vysvětluje změny v pravidlech pro rok 2006

Pardubice – 24. srpna
Výkonný výbor SPD na svém zasedání koncem července projednával změny v pravidlech národních šampionátů pro rok 2006. Za nejzásadnější můžeme považovat zavedení jediného juniorského finále pro šestnáct nejlepších závodníků základní části a možnost nasadit náhradníka v mistrovství republiky dvojic. Navíc mistr a vicemistr v soutěži jednotlivců nebudou muset v sezóně 2007 absolvovat kvalifikační proces. Otevřenou záležitostí prozatím zůstává podoba ligové soutěže. Petr Moravec, předseda SPD, exkluzivně pro magazín speedwayA-Z komentuje důvody, které za novými pravidly stály.

speedwayA-Z: „V květnu jsi navrhoval změny v podobě extraligy, minuly měsíc vsak VV SPD schválil stávající systém. Co za tím vězí?“
Petr Moravec: „V tuto chvíli ještě není definitivně schválen žádný systém, jenom to vypadá, že se pojede stávajícím systémem. Není důležité, kdo a jaké změny navrhuje, ale to jakým způsobem to účastníci chtějí jezdit. Právě v měsíci květnu jsem sumarizoval veškeré návrhy a možnosti změn. I díky prostřednictvím tohoto média jsem je předložil k obecné diskusi. Přiznám se, že jsem čekal samozřejmě různé reakce. V tom jsem se nemýlil. Od těch vstřícných až po ty někdy až vulgární. Nejvíc mě však zarazil názor, že připravujeme změny bez nějaké diskuse a bez přípravy. Přiznám se, že to mě dost zarazilo, protože si nepamatuji, že by někdy v minulosti mohli všichni a opakuji, že všichni, koho to zajímá, napsat prostřednictvím speciálních webových stran či se jinou formou vyjádřit k navrhovaným změnám. Každý názor byl vzat v potaz. Jednotliví účastníci soutěže se s nimi mohli seznámit a teď rozhodují. Stále totiž platí, že ten, kdo je účastníkem soutěže, si rozhoduje o tom, jak se soutěž pojede. O tom se rozhoduje jednoduchou demokratickou cestou s tím, že i na všem, včetně změn, se musí shodnout většina účastníků. Přiznávám, že existují kluby, které mají tendenci přinést do soutěže nějaké novinky, stejně tak však existují kluby, které považují současný systém za ideální. Přiznám se, že mou současnou snahou je především udržet dvojstupňovou soutěž. Věřím, že by se mohla prosadit myšlenka, ve které by silné kluby podporovaly menší stadiony a své ligové závody jezdily na méně frekventovaných stadionech jako třeba Pardubice ve Svitavách. Této myšlence se třeba nebrání Praha, naopak chce od ní odstoupit Slaný, který se letos k mé radosti spojil s Březolupy a ti mají na podobné spolupráci chu pokračovat. Samozřejmě potkáváme se s tím, že chceme soutěž uzavřít, ale stále jsou ve hře kluby, které by měly chu se osamostatnit a poslední tým extraligy vyzvat k baráži. O tom všem rozhodne až rozšířená kalendářová porada v listopadu letošního roku. Tak si to kluby rozhodly. Dost nám to komplikuje situaci v jednání se partnery o podpoře soutěže. Ti by rádi věděli, v kterých městech se soutěž pojede, jak se pojede a v rámci toho, jaké mají obchodní možnosti. To jim v tuto chvíli bohužel nelze nabídnout a mluvit o konkrétních nabídkách by proto bylo doslova nesmyslné.“

speedwayA-Z: „Nicméně v anketě, která běžela na stránkách magazínu speedwayA-Z, získal návrh extraligy v pěti dost výraznou podporu. Nestalo by za úvahu, aby se VV SPD zaobíral také přáním široké veřejnosti?“
Petr Moravec: „Tento návrh má také určitou podporu mezi účastníky soutěže. Není to však zatím názor převažující. Hodně diskutovaná byla třeba otázka systému s pěti jezdců na startu. Vážím si těch, kdož přemýšleli nad tím, jestli je to bezpečné, jak je to ekonomicky náročné a jestli na to máme vůbec jezdce. Tady se vedla konstruktivní debata a je skutečně nutné vzít v potaz ekonomickou stránku věci. Není žádným tajemstvím, že jezdci jsou ve většině klubů placeni za získané body. Těch se rozděluje v součastném systému 120 v závodě. Při pěti jezdcích na startu by se jich však rozdělovalo 250. To je víc jak dvojnásobek a tým by navíc odjel o dva závody navíc. Takže právě v tomto bodě je ten největší problém. Proto i největší zastánci této změny zvážní, ekonomiku je totiž nutno brát na zřetel a s tím asi budeme souhlasit všichni. Proto spíše u té podpory zvýšení počtu účastníků převládá názor na pět týmů, s osmi závody pro každého a s jedním velkým finále o všechno.“

speedwayA-Z: „Pro MR juniorů prošel návrh, aby šestnáct nejlepších závodníků ze základní části jelo finále? Bude toto finále přístupné také pro juniorskou špičku, která bude závodit v Anglii? A stane se třeba nominačním kriteriem pro MS 2007? Zabývá se VV SPD udržením sportovní úrovně juniorského seriálu, když bude ve své podstatě jen kvalifikaci pro finále? Třeba vypsáním kvalifikační části ve formě přeboru ČR nebo podobně?“
Petr Moravec: „Tento šampionát bude přístupný všem našim juniorům, tedy i těm startujícím v anglické lize. Účast ve finále si vybojuje šestnáct nejlepších jezdců celého šampionátu. Toto finále si tedy mají možnost vybojovat i ti pravidelně startující v Anglii. Jsou natolik kvalitní, že výpadek některého ze závodů mistrovství republiky je nemusí mrzet a naopak neúčast v některém ze závodů pro termínové kolize je nemusí připravit o titul. Není přeci žádným tajemstvím, že o letošní šampionát ztratili tito jezdci zájem v momentě, kdy neměli šanci na titul. A to třeba jim okolnosti nedovolovaly startovat ve dvou závodech, takto jich nejeli pět. Navíc my potřebujeme, aby doma působící junioři se s těmi elitními potkávali. Na druhou stranu nechceme diskvalifikovat doma působící mladíky tím, že někoho budeme do finále nominovat na základě kritéria „je v Anglii“. Systém kvalifikace o účast v mistrovství světa a Evropy juniorů bude zřejmě shodný s tím letošním, zatím nebyl vznesen jediný návrh na jeho změnu.“

speedwayA-Z: „V novém rozpisu MR dvojic nefiguroval náhradník. Co zapříčinilo změnu?“
Petr Moravec: „Je to jednoduché. V roce 2004 doplatil na zranění Patrika Linharta ve Mšeně Miroslav Fencl, letos podobný problém postihl partnery Bohumila Brhela a Luboše Tomíčka. Je o mně známo, že jsem velkým zastáncem tohoto systému, ale také si myslím, že divák má právo vidět dramatické souboje až do konce a toto právo bojovat o co nejlepší umístění by nemělo být upřeno ani žádnému týmu. Proto bude mít družstvo možnost mít ještě svého náhradníka. Všechna dosavadní finále, a již to březolupské, tak to mšenské i divišovské ukázalo, že tato soutěž má tady své místo a věřím, že tato změna přijatá na posledním zasedání VV SPD absolutní většinou této soutěži pomůže.“

speedwayA-Z: „Proč jsou mistr a vicemistr jednotlivců nasazeni přímo do finále bez kvalifikace? Nemáš strach ze sportovní ztráty, když bude někdo za rok dokonale z formy?“
Petr Moravec: „Myslím, že se v minulosti našich šampionátů takový případ nestal. Češí mistři i vicemistři byli vždy top jezdci a přiznám se, že strach z této změny nemám. Tento návrh byl přijat s platností od roku 2006. To znamená, že až příští mistr a vicemistr budou zproštění účasti v semifinálových bojích. V posledních letech se stalo pravidlem, že v mnoha zemích mají přetížení jezdci možnost startovat přímo ve finále a nejsme tedy první. Proto našel tento návrh ve VV svoji podporu.“

speedwayA-Z: „Letos chorvatský Goričan neodjel dva závody MR juniorských družstev. Pokusí se VV SPD podobným absencím zabránit v příštím roce? A budou vůči Goričanu uplatněny nějaké sankce?“
Petr Moravec: „Tato situace mě velice mrzí. V prvním případě si za to můžeme tak trochu sami. Při tvorbě kalendáře se totiž shodoval jeden z termínů s termínem závodu mistrovství Evropy. Šlo o dva jezdce a tím pádem maximálně o dva týmy, které by byly oslabeny. Rozhodli jsme, že prostě pokud se to bude někoho týkat, tak soutěž v zájmu reprezentace upravíme. To jsme udělali. Musím se přiznat, že přes veškerou snahu jsem při přelosování soutěže, mimochodem k tomu, aby to byly splněny ekonomické a sportovní požadavky, je to více než šestihodinová práce, jsem si neuvědomil, že ten závod ve Mšeně koliduje se závodem, ke kterému budou Pavlič se Strahijou vázáni. To byla první chyba, ve druhém případě se Chorvaté řádně omluvili pro zranění a přes velkou snahu především pana Kováře se nám nepodařilo sehnat za ně náhradníky. Není žádným tajemstvím, že Goričan startuje letos v naší soutěží především s výhledem na budoucnost. Přijali jsme ho vzhledem ke sloučení dvou českých týmů v jeden a proto, aby nám neodpadl jeden závod. Letos závazky s pořádáním jejich závodu převzal vstřícně Divišov, ale už v budoucnu by měli mít naši jezdci možnost brzké jarní přípravy na kvalitní dráze v Chorvatsku, zpestřené závodem za výrazně nižší náklady. Proto věřím, že nám příznivci tyto dva závody odpustí a pochopí, že vzhledem k tomu, že chyba je tak trochu na naší straně, nebudeme žádné sankce uplatňovat. V příštím roce se již však nic odpouštět nebude.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)

Roman Doleček se v pátek žení

Liberec – 24. srpna
V pátek si Roman Doleček, bývalý závodník a v současné době mechanik Věroslava Kollerta, bere svou dlouholetou přítelkyni Jarmilu. Obřad se uskuteční ve 12:30 na liberecké radnici. Věroslav Kollert starší má pro novomanželku svého kamaráda vskutku povedený dárek. Bude jím pozvánka od cestovní kanceláře plochá dráha do sobotních Svitav a nedělní Plzně, protože liberecký tým čeká první liga a domácí šampionát pro devatenáctileté závodníky. K řadám gratulantů se připojuje také magazín speedwayA-Z.

Foto: GRS Liberec

Matěj Kůs začal trénovat

Plzeň – 11. srpna
Matěj Kůs, junior pražské Markéty, který si koncem května poranil obratle, začal včera znovu s tréninkem. Na dráze ve své rodné Plzni poprvé po rekonvalescenci usedl na plochodrážní motocykl. „Funguje,“ řekl magazínu speedwayA-Z jeho otec Milan. „Takže jedeme dál.“ Matěj Kůs se však s největší pravděpodobností objeví na startu nějakého závodu až v příštím roce.

Srpen je čas soustředění

Dvě soustředění čekají juniorské závodníky v nejbližší době. Už ve čtvrtek se koná reprezentační soustředění kandidátů na místa v říjnovém juniorském mistrovství světa v pardubickém Svítkově. V jednání je i tréninkový závod s Italy, kteří mají ve Svítkově kemp už od počátku týdne. Ve dnech 23. – 25. srpna pak v Divišově proběhne další soustředění pod vedením Milana Špinky.

V úterý se sešel VV SPD

Praha – 26. července
V úterý v Praze zasedalo řídící těleso české ploché dráhy. Z oficiální tiskové informace, která byla vydána vůbec poprvé, vyplývá, že muži v čele disciplíny projednávali především nominační a finanční záležitosti. Na přetřes přišly i podoby republikových šampionátů v roce 2006. Ze navržených změn je nejvýraznější kvalifikační část juniorského mistrovství se závěrečným finále. Pro rozšíření extraligy na pět není zatím potřebná většina. Kauza problematických výkonů rozhodčích v poslední době se smrskla pouze na projednání fiaska Jaroslava Hoskovce v Chabařovicích.

Tisková zpráva ze zasedání výkonného výboru svazu ploché dráhy
Praha, úterý 26. července 2005

Na pravidelném zasedání bylo 10 členů, omluveni byli Miloš Plzák, Antonín Klatovský, Miroslav Musil a Miloslav Verner.

VV SPD schválil změnu nominace na světový pohár družstev, místo zraněného Bohumila Brhela je nominován Adrian Rymel, jako náhradník (šestý) je nominován Zdeněk Simota. Manažér reprezentace Josef Laštovka představil svou vizi sestavy pro MS juniorských družstev – za základ se mu jeví trio Tomáš Suchánek, Zdeněk Simota a Luboš Tomíček.

VV SPD dále provedl druhé rozdělení financí určených na reprezentaci podle nasazení a podle úspěšnosti postupujících jezdců. Jednalo se o Antonína Švába (MS dlouhá a ME tráva), Zdeňka Schneiderwinda (ME tráva), medailisty ME dvojic Aleše a Lukáše Drymlovy a Bohumila Brhela, Tomáše Suchánka (MS juniorů) a Aleše Drymla (ME). V rezervě zůstává 330 tisíc korun na ME juniorů, MS junioských družstev a na finálová umístění.

Dále VV SPD schválil počty míst, která žádá po FIM a UEM pro rok 2006:

MS družstev: 1
MS led: 4
MS led družstev: 1
MS dlouhá: 6
MS juniorů: 6
MS juniorských družstev: 1
ME jednotlivců: 8
ME juniorů: 6
ME dvojic: 1
ME led: 4
ME tráva: 6
EP klubových týmů: 1

Dalším z bodů jednání bylo rozdělení financí na mládež. Z celkové částky 196 900 korun šlo po 15 tisících korun do Pardubic a Mšena na uspořádání kontrolních závodů s polskými juniory. Jelikož se neuskutečnily, pořadatelé uspořádají pro juniory soustředění jako alternativní přípravu. Zbylých 166 900 korun bylo rozděleno mezi kluby podle následujícího klíče: částka byla vydělena počtem juniorů s licencí, kteří startují v závodech. Výsledkem je 4 908 korun na jezdce. Jednotlivé kluby dostanou:

Pardubice 24 500 Kč
Markéta 63 800 Kč
Slaný 35 350 Kč
Plzeň 19 630 Kč
Mšeno 14 720 Kč
Březolupy 9 820 Kč

Jedním z nejrozsáhlejších bodů byl návrh soutěží pro rok 2006. VV se shodl na těchto návrzích, které budou předloženy valné hromadě:

MR jednotlivců: 2 semifinále a finále, mistr a první vicemistr by postupovali do finále MR 2007
MR dvojic: stejný systém, ale s možností náhradníka pro tým
MR led, MR dlouhá, MR tráva, MR do 19 let, MR jun. družstev., MR 125 ccm: stejný systém

MR juniorů: seriál závodů, z něhož 16 nejlepších postoupí do finále
extraliga: prozatím 4 týmy (pro tuto variantu hlasovaly 2 kluby), 1 host a podmínka postavit tým do 1. ligy.

VV SPD dále vzal na vědomí změnu termínu 1. ligy ve Mšeně z 24. září na 23. září.

VV projednal zápis jury z MR juniorů z Chabařovic a rozhodl nenominovat rozhodčího Jaroslava Hoskovce v letošní sezóně a vedoucímu komise rozhodčích Milanu Špinkovi uložil změnit nominace rozhodčích.

VV SPD bude dnes rozebírat také rozhodčí

Praha – 26. července
Na dnešním zasedání VV SPD se někteří členové rozhodli řešit také úroveň českých rozhodčích. Podnětem se staly častější sporné kroky rozhodčích a mnohdy i překračování řádů. Jak magazínu speedwayA-Z řekl Zdeněk Felix, horkým bramborem bude především chabařovická kauza Jaroslava Hoskovce. V tomto případě jsou jeho chyby zapsány v oficiálním zápisu ze závodu a arbitrovi hrozí distanc.