Pohár priateľstva v Žarnovici vyhrali domáci

Žarnovica – 7. októbra
Po zániku Jadranskej ligy a Jadranských dvojíc prišiel Speedway Club Žarnovica s návrhom usporiadania Pohára priateľstva na spôsob niekdajšieho Pohára mieru a priateľstva juniorov socialistických krajín. Začínalo sa dvojstretnutiami Žarnovice a ukrajinského Rivne, ale už po roku sa uskutočnilo päť stretnutí štvorčlenných družstiev z Rivne, Pardubíc, Žarnovice, Šwietochlowic a Debrecenu. V podobnom duchu pokračovala súťaž aj v ďalších dvoch sezónach, ale od roku 2020 sa pohár jazdí už len jednokolovo v Žarnovici. Nie inak bolo tomu aj tentokrát. Tak ako v roku 2022 sa súťaž odjazdila ako jednokolové preteky siedmich dvojíc.

Zľava Jan Mlynarski, Bartosz Jaworski (Lublin 1), Sebastian Köossler, Jakub Valkovič (Žarnovica), Radek Bambuch, Jan Macek (Kopřivnice) | foto Peter Treščák

Aj napriek tomu, že podujatie figurovalo v kalendári od samého počiatku, prišlo ku kolízii s odloženým vyvrcholením českej extraligy. V Žarnovici sa stretli dvojice z Poľska, Českej republiky, Talianska a Slovenska. Zo svojich odchovancov zostavil dve dvojice Lublin, jednu dvojicu Kopřivnice a Lonigo. Valkoviča zo Speedway Clubu Žarnovica dopĺňal Rakúšan Kössler, Heleniaka z Tarnówa Ukrajinec Mielničuk a Oleksztaka zo Swietochlowic Baštecký z Prahy. Preteky mali zaujímavý priebeh. Z 21 jázd sa päť jázd opakovalo, jednu z nich sa ani na druhý pokus nepodarilo dokončiť a pridelené boli technické body. Pridelením technických bodov skončila aj jedna z ďalších jázd, jeden z pádov nespôsobil prerušenie jazdy, raz sa opakoval štart pre nájazd do štartovacej pásky. Okrem obvyklých výsledkov pri pretekoch dvojíc skončilo päť jázd výsledkom 5:0 a jedna jazda výsledkom 3:2.

Favorizovaný Speedway Club Žarnovica v prvej jazde len remizoval s prvou dvojicou Lublinu, keď Kössler zle odštartoval a nebodoval. V 5. jazde 15 ročný Greszczyk spadol. Nestačil sa mu vyhnúť kolega z dvojice Wierzchowski, vyvrtol si koleno a z pretekov odstúpil. Po 7. jazde, keď každá dvojica štartovala dvakrát, mali Žarnovica a Lublin po 8 bodov, po 6 bodov mali Tarnów, Kopřivnice a Lonigo. V 10. jazde dlho viedol dovtedy neporazený Macek, potom jeho motocykel strácal výkon a na cieľovej čiare ho prekonal Oleksziak. V nasledujúcej jazde vypadli postupne obaja Taliani a prvýkrát sa prideľovali technické body. V 13. jazde opäť nezvládol svoj motocykel Grzeszczyk, po druhýkrát bol vylúčený a dvojica Lublinu 2 viac neštartovala. Po 14. jazde bolo poradie Žarnovica 18, Lublin 1 15, Kopřivnice 12, Tarnów a Lonigo 11, Šwietochlowice 10, Lublin 2 4. 15. jazdu vyhral po strhujúcom súboji s Kösslerom Macek a keď Lublin 1 porazil Talianov 5:1, stav súboja o prvenstvo medzi Žarnovicou a Lublinom bol v pomere 21:20. Keď sa Kössler s Valkovičom vysporiadali v 18. jazde s Mielničukom, zdalo sa, že o víťazovi je rozhodnuté.  Potom však na vedúcej pozícii spadol Kössler a musel byť vylúčený. Opakovanú jazdu vyhral Valkovič pred Mielničukom, Heleniak hoci bez ujmy, neštartoval. Lublin mohol následne Žarnovicu prekonať, alebo aspoň dobehnúť. Mlynarski však takmer pretrhol štartovaciu pásku, bol vylúčený. V opakovanej jazde spadol na konci tretieho kola Oleksziak. Opäť sa prideľovali technické body a hoci si Jaworski zaslúžil plný bodový zisk, jednobodový náskok Žarnovice sa nezmenil. Po víťazstve v 19. jazde sa najlepším jednotlivcom pretekov stal Jan Macek a vytiahol Kopřivnice na stupne víťazov. V poslednej 21. jazde, keď už o nič nešlo, spadli obaja Taliani. Vinný bol Bataglia a osamotený Percotti nemohol Šwietochlowice v konečnom hodnotení súperov prekonať.