Archiv autora: Mirek Horáček

FotoStory Mirka Horáčka: v Kostěnicích se s letošní sezónou rozloučili jaksepatří

Kostěnice – 26. října
Závěrečnou říjnovou sobotu v Kostěnicích odstartovala poslední letošní akce pořádaná partou z Úhřetické Lhoty okolo Dana Macla na místním plochodrážním oválku. Na pořadu dne neměly být jen závody v rozličných kategoriích, které dopředu nikdy nemají jasnou startovní listinu, natož systém a podobu. Ale i oficiální rozlučka s kostěnickou plochodrážní sezonou, finálová jízda k patnáctému výročí existence magazínu speedwayA-Z. A významných výročí bylo víc! Šéfredaktor zmíněného specializovaného periodika Tony Škach měl 21. října kulaté narozeniny, padesátiny! Takže nejlepší příležitost, jak se zapojit k zástupu gratulantů byla osobně do Kostěnic dorazit!

Počasí přálo a tak úderem čtrnácté hodiny bylo jasno. Závody proběhnou celkem tři. Jezdci byli rozděleni do kategorie profi a kategorie senior, která měla dvě skupiny a končila finálovou jízdou, do které postoupili dva nejlepší a nádavkem byla jízda nazvaná „Jubilejní cena 15let speedwayA-Z“. Do ní se kvalifikovali vždy nejlepší dva jezdci z kategorií profi a senior.

Pohár pro vítěze Jubilejní ceny 15 let speedwayA-Z

 

Po odjetí celkově pětatřiceti jízd závodů byla dráha volná i pro hobby jezdce, mechaniky, kteří sport levých zatáček znají nejdůvěrněji z z pohledu starosti o techniku.

David Vrtáček krotí motocykl Hynka Štichauera

 

Svým mechanikůmse o techniku starali a jejich počínání na trati sledovali pro změnu jezdci.

Ondřej Smetana měl v ohni hned dvě želízka, svého mechanika Jana Hornofa a ledaře Jiřího Wildta

 

Na trati se objevili i zájemci o svezení plochodrážními jezdci.

Ondřej Smetana v roli taxikáře

 

Kdo měl chuť, mohl si opéct buřta na ohni a to přímo uprostřed oválu. No, kde tohle zažijete?!?

Hynek Štichauer si sám připravuje svačinu

 

Možností zábavy bylo hafo. Po celý den bylo k dispozici občerstvení ve stavu pevném i tekutém, o které se postaral Tony a jeho rodina. Nálada po celý den skvělá! Gratulantů Tonymu bylo „něúrekom“, po vyhlášení výsledků a předání trofejí došlo na klasického „hobla“. Zdenda Holub ho povozil na sajdě a podle jeho slov se Tony jako „mitfára“ osvědčil a pokud by se této disciplíně věnoval, čeká ho zářná budoucnost!

Závěr plochodrážní sezony se kostěnickým vydařil, oslava kulatin Tonyho Škacha se povedla!

Oběma pretendentům nezbývá než popřát do dalších let mnoho úspěšných jízd, v případě oválu a jen a jen samou radost ze života, rodiny i ploché dráhy Tonymu!

Ještě jednou za vše díky a vše nejnej přeje tým spolupracovníků speedwayA-Z.

Foto: Mirek Horáček

Sobotní Svítkov se stal dominiem dánského království

Pardubice – 29. září
Finálová jízda čtyřiačtyřicáté Zlaté stuhy se neobešla bez problémů. Ještě v prvním kole upadl Jaimon Lidsey a byl z repete diskvalifikován. Opakovaný start vystřelil stejně jako prve do čela Patricka Hansena. Sotva se zbavil Luke Beckera, který útočil zvenčí první zatáčky, už jen počítal kola, jež ho dělila od vítězství. Mezi šest nejlepších se dostal rovněž Jan Kvěch, ale v závěrečném kole zůstal stát s poruchou. Do semifinále postoupili ještě Petr Chlupáč a Jakub Valkovič, zbylí Češi a Slováci neprošli z kvalifikačních skupin. Zato Pavel Kuchař a Daniel Šilhán stáli na pódiu, protože v doprovodném Jawa Cupu 250 ccm skončili třetí. O další dnešní dánský triumf se postarali Marcus Birkemose a Rasmus Pedersen, když ve finálové jízdě přemohli Němce, kteří vyhráli základní část.

Luke Becker, Patrick Hansen a Przemyslaw Liszka na stupních vítězů

44. Zlatá stuha:

1. kvalifikační skupina:
1. Jaimon Lidsey, AUS 5 3 5 10
2. Patrick Hansen, DK 2 6 3 8
3. Przemyslaw Liszka, PL 3 4 2 7
4. Daniel Spiller, D 4 2 1 6
5. Filip Hájek, CZ 1 0 4 5
6. Jack Smith, GB 0 1 0 1
2. kvalifikační skupina:
1. Daniel Kaczmarek, PL 5 5 5 10
2. Lucas Baumann, D 4 4 4 8
3. Petr Chlupáč, CZ 3 2 3 6
4. Mattias Lenarduzzi, I 1 3 1 4
5. David Pacalaj, SK 2 1 2 4
3. kvalifikační skupina:
1. Luke Becker, USA 5 5 – 10
2. Jan Kvěch, CZ 4 3 5 9
3. Frederik Jakobsen, DK 3 2 4 7
4. Karol Zupinski, PL 2 4 3 7
5. Dominik Möser, D 1 1 2 3
6. Dennis Fazekas, H 0 0 1 1
4. čtvrtfinálová skupina:
1. Marko Levišin, UA 2 4 5 9
2. Nick Škorja, SLO 4 5 – 9
3. Jakub Valkovič, SK 3 2 4 7
4. Patrik Mikel, CZ 1 3 3 6
5. Mads Hansen, DK 5 0 E 5
6. Mario Niedermaier, D 0 1 2 3
1. semifinálová skupina:
1. Przemyslaw Liszka, PL 4 2 5 9
2. Jaimon Lidsey, AUS 5 4 – 9
3. Jan Kvěch, CZ 3 5 3 8
4. Lucas Baumann, D 2 1 4 6
5. Marko Levišin, UA 1 3 2 5
6. Jakub Valkovič, SK 0 0 1 1
2. semifinálová skupina:
1. Luke Becker, USA 4 5 – 9
2. Patrick Hansen, DK 5 4 – 9
3. Frederik Jakobsen, DK 2 2 5 7
4. Nick Škorja, SLO 1 3 3 6
5. Petr Chlupáč, CZ 0 1 4 5
6. Daniel Kaczmarek, PL 3 0 2 5
finále:
1. Patrick Hansen, DK
2. Luke Becker, USA
3. Przemyslaw Liszka, PL
4. Frederik Jakobsen, DK
5. Jan Kvěch, CZ E
6. Jaimon Lidsey, AUS X
Stupně vítězů Jawa Cupu

5. Jawa Cup 250 ccm:

TOT FIN
1. Dánsko 30 8
Marcus Birkemose 5 5 4 5 19 5
Rasmus Pedersen 3 4 2 2 11 3
2. Německo 33 5
Erik Bachhuber 5 5 3 3 16 1
Ben Ernst 4 4 5 4 17 4
3. Česká republika 23 2
Pavel Kuchař 4 3 4 4 15 2
Daniel Šilhán 2 1 3 2 8 0
4. Lotyšsko 16
Francis Gusts 2 M 0 3 5
Rudolf Sprogis 3 2 1 5 11
5. Velká Británie 7
Jordan Palin 1 2 2 0 5
Milan Dobiáš, CZ 0 0 1 1 2
6. Polsko 5
Mateusz Bartkowiak E – – – 0
Kamil Pytlewski 1 3 X 1 5
TR Pawel Trzesniewski, PL 1 5 0 6

Vložené jízdy 125 ccm:

1. Jaroslav vaníček, Praha 4 4 8
2. Jan jeníček, Pardubice 2 3 5
3. Vojtěch Šachl, Divišov 3 2 5
4. Bruno Belan, Slaný 1 1 2
5. Vojtěch Zamazal, Slaný 0 0 0
Pavel Kuchař ve finále odráží Rasmuse Jensena před zraky Erika Bachhubera

Foto: Karel Herman , Mirek Horáček a Pavel Fišer

Pavel Kuchař a Daniel Šilhán dovezli české barvy na pódium Jawa Cupu

Lukáš Hromádka prožil úžasný plochodrážní comeback

Opole – 24. února
Lukáš Hromádka se v sobotu skvělým způsobem vrátil za řidítka plochodrážního motocyklu. Tradiční opolské halové šroubky nabídly opět skvělou show završenou šroubkařským závodem, v němž moravský borec skončil druhý.

Lukáš Hromádka, Marcin Sekula a Wojciech Lisiecki na stupních vítězů

Pestrá show

Atmosféra opolské haly

Závodníků se místo osmi nakonec sešlo pouze šest. Nedorazili hobík Wojciech Konczylo a Ukrajinec Stanislav Mělničuk. Stadión své brány otevřel návštěvníkům úderem páté hodiny odpolední. V chodbách stály rozestavěné obchody s plochodrážním sortimentem. Fanouškům byl k dispozici rovněž Patryk Dudek. S fotkami, plakáty a propiskou byl ochotný každému zapózovat, což zejména pro malé děti byl neskutečný zážitek.

Vystoupení krasobruslařky

Doprovodný program v hale obstaral moderní zpěvák, za kterým se kroutily dvě holky tanečnice za doprovodu klávesisty, který měl ale v tom nástroji celý orchestr, jak je dneska běžné. Dva moderátoři v bundách v národních barvách pak uvedli krasobruslařku, pro kterou se v minulosti tahle charitativní akce taky pořádala, ona je už zdravá a dnes je snad třetí nejlepší v polské juniorce a nyní předvedla svoji krátkou jízdu, či co.

Skotačící bruslaři

Ona i ta letošní akce měla charitativní smysl. Výtěžek jde na něj postiženého hocha a byl to už čtrnáctý ročník. Po krasobruslařce nastoupili čtyři kluci na bruslích, taková pohybová akce, show, moc pěkná podívaná. Všelijak se přeskakovali a podjížděli. Byla ještě jedna krasobruslařka, dvě motokáry, dvě čtyřkolky, malé naděje na plochodrážkách, soutěžní auta.

Plochodrážníků bylo nakonec jen šest

Ti všichni se představili na ledě v akci před představením jezdců. Každý z nich házel do hlediště nějaký míček divákům. Lukáš Hromádka byl jediným cizincem, a četl něco do mikrofonu poděkování svým sponzorům.

 

Během k pódiu

Úvodní problémy Lukáše Hromádky

Pak se už šlo na plochodrážní věc. Rozhodili pár kuželů. Nedělali žádné cavyky, po dvou odjetých jízdách je zase sbalili, aby kužely neomezovaly na ledě auta a zase je pak rozhodili, takže ta trať nebyla vytyčená nijak pečlivě, někdy byla jaksi do vingle, ale pro všechny stejná. Startmaršál se postavil ke středu a bylo. Pásku držel na jedné straně on, a pouštěl ji směrem k časoměřičům.

Marcin Sekula na čele

V první jízdě měl startovat Lukáš Hromádka, ale nenaskočil mu motocykl. Protože bylo ale místo i v jízdě další, jel teda až v druhé rozjížďce za Stanislava Mělničuka. Po odjetí dvou jízd se na ovále střídaly motokáry, plochodrážní naděje a soutěžní auta. Jízd hlavního závodu se odjelo celkem šest. Hodně se to natahovalo.

Lukáš Hromádka útočí na Romualda Lisieckeho

Najednou na plochu napochodovali čtyři jezdci už s povlaky na helmách, ale bez motocyklů. Volit dráhu ale nešli. Ti čtyři najednou zaklekli v prostoru startu a vyrazili na kolečko po ledě! Po svých, s vlastním pohonem, běželi! A to bylo finále!

Nečekané finálové vyvrcholení

Vyhrál Marcin Sekula před Lukášem Hromádkou, Wojciech Lisiecki byl třetí a jeho táta Romuald čtvrtý. On měl i v jízdách dobrý starty, ale pak to asi nevydržel na fyzičku. Je přece jen o dost starší. Byla to exhibice se vším všudy. A jak to bylo dlouhý, tribuny se hodně ke konci vyprazdňovaly. Došlo na vyhlášení výsledků, poháry byly obří.

 

Dva nikdy nedělají totéž

Exhibice rallyeového Subaru

Pokud mám porovnat akci se saskými šroubky, které ve stejném termínu vrcholily v Chemnitzu a v Drážďanech, v Opole to hodně jiné. Ronny Weis má Drift-On-Ice vymakaný do nejmenšího detailu, ovšem je to především jeho show.

Opolská hala nemá takové světelné podmínky jako saský šroubkařský seriál

V Opole byla srovnatelná maximálně ta světla, technik střídal barvy, červenou a modrou, občas tam dal kužel. Jinak všechno probíhalo hodně za tmy, světla málo. Žádný pultík pro startmaršála, ten držel jen startovní pásku a zvedal ze země vlaječky. S tím se v Opole nijak nemazali. Ale taky jim to klapalo.

Lukáš Hromádka v akci

Saské šroubky mají blíže k režimu běžného závodu. V Opole pohoda, nikdo neměl žádná privilegia, Lukáši Hromádkovi nenaskočil motor, pohoda, pojede v další jízdě. Dawid Wiwatowski jel navíc v páté jízdě, kam nepatřil, a pak ještě ve své šesté jízdě. Nakonec jej ale diskvalifikovali.

Ale lidi, tedy množství diváků, to je snad jediné, co by v Sasku mohli závidět, byl skutečně plný dům

 

Hlasy z depa

Lukáš Hromádka vyhrál obrovský pohár

„Fantastické,“ bilancoval svůj úspěch Lukáš Hromádka. „Bral jsem do Opole starou Jawu 894 po Emilu Ondrašíkovi, na šroubky je stoják lepší. Před závodem jsem koupil kola a kryty po Míše Krupičkové, zadní kola jsme dostali všichni stejná. Trénink byl v pátek dopoledne, pomáhal mi kamarád Martin Bajgar. Svezl jsem se dvakrát, jelo to, na druhý den jsme prodloužili řetěz, dali větší rozetu a změnili nastavení. Přijel i Pavel Matula, pomáhal mi, takže jsem měl dva mechoše. Nechtěl jsem udělat ostudu, abych nebyl poslední. Ze čtyř jízd se nakonec jely jen tři a pak se běželo ve finále. Vedl jsem, ale jeden Polák do mě žďuchnul, zakopl jsem a byl druhý. Bylo to pěkné, hala vyprodaná a na příští rok mě zase pozvali.“

Opole bylo vyprodáno
TOT běh
1. Marcin Sekula, PL 3 2 1 6 1.
2. Lukáš Hromádka, CZ 2 3 2 7 2.
3. Wojciech Lisiecki, PL 3 3 3 9 3.
4. Romuald Lisiecki, PL 1 0 3 4 4.
5. Przemyslaw Nowak, PL 2 1 1 4
6. David Wiwatowski, PL – 2 ex 2
Lukáš Hromádka v akci

Foto: Mirek Horáček

Lukáš Hromádka byl po právu hrdinou večera

Finále vzala velká voda

Divišov – 28. května
Úderem desáté, na kdy byl plánován druhý díl šampionátu republiky na malé dráze, bylo na divišovském stadiónu pusto a prázdno. Závodníci si totiž v rámci pražského tréninkového kempu prohlíželi areál místní Jawy. Kolibříci proto doprovázeli mistrovský flat track, což se jim nakonec stalo osudným. Bouřka se sice vybouřila jinde, ale dešti jsme se nevyhnuli a zkrátil nám program.

 

Na stupních vítězů už přestává být místo pro tolik závodníků
Na stupních vítězů už přestává být místo pro tolik závodníků

 

Jan Kvěch se vrátil po měsíci, aby neprohrál jedinou rozjížďku
Jan Kvěch se vrátil po měsíci, aby neprohrál jedinou rozjížďku

Dnešní program byl natřískaný. Sedmnáct závodníků na plochodrážních stopětadvacítkách čekalo čtyřiadvacet rozjížděk plus šest finálových. K tomu flattrackoví veteráni tři jízdy na pět kola a finále na osm kol, kategorie Classic tři jízdy na deset kol a finále na patnáct a prestižní FT1 čtyři jízdy po deseti kolech s finále na patnáct. Taková porce závodění by klidně vystačila na dva dny!

Začínalo se až po půl jedné. Čekalo se na sanitku. Byla objednaná až na jednu, naštěstí ale dorazila dříve. Flat track musel trénovat na několik skupin, každý jezdec musel na dráhu dvakrát. Takže nástup ani nebyl a první jízda plochodrážních stopětadvacítek se konala až pět minut před půl druhou.

Po sériích o šesti jízdách dostal slovo flat track. Nejvíce bodů nasbíral při svém závodním comebacku Jan Kvěch, který ani jednou neprohrál. Mezi jedenáctibodovými Petrem Chlupáčem, Filipem Šifaldou a Pavlem Kuchařem musel být vypsán rozjezd. První dva postoupili do finále A, avšak z umísťovacích jízd sešlo.

Rozjezd se konal už za deště, takže byl závod předčasně ukončen. Pršet však přestalo při vyhlašování vítězů, kdy se na nejvyšších stupních objevilo duo pražských závodníků, protože Filip Šifalda rozhořčený předčasným koncem chyběl.

Petr Chlupáč v souboji s Filipem Šifaldou
Petr Chlupáč v souboji s Filipem Šifaldou
1. Jan Kvěch, Praha 3 3 3 3 12
2. Petr Chlupáč, Praha 3 2 3 3 11+3
3. Filip ŠIfalda, Chabařovice 3 3 2 3 11+2
4. Pavel Kuchař, Praha 3 3 3 2 11+1
5. Lukáš Vinter, Praha 3 2 3 2 10
6. Milan Dobiáš, Chabařovice 3 2 3 1 9
7. Sindy Weber, D – Chabařovice (ACCR) 1 3 2 3 9
8. Jan Jeníček, Pardubice 1 3 1 3 8
9. Adam Pajkr, Divišov 2 2 L 3 7
10. Daniel Šilhán, Liberec 2 3 2 L 7
11. Nick Haltermann, D 2 1 2 2 7
12. Bruno Belán, Slaný 2 2 1 2 7
12. Michal Baštecký, Praha L 1 3 2 6
14. Bruno Thomas, D 2 2 1 1 6
15. Jaroslav Vaníček, Praha 1 1 2 1 5
16. Vojtěch Zamazal, Slaný 1 1 1 2 5
17. František Klier, Mšeno 2 1 1 L 4
Na Divišov se ženou černá mračna
Na Divišov se ženou černá mračna

Aktuální pořadí šampionátu:

PHA DIV TOT
9.4. 28.5.  
1. Petr Chlupáč, Praha 18 11 29
2. Pavel Kuchař, Praha 15 11 26
3. Lukáš Vinter, Praha 12 10 22
4. Milan Dobiáš, Chabařovice 13 9 22
5. Sindy Weber, Chabařovice 11 9 20
6. Daniel Šilhán, Liberec 10 7 17
7. Jan Jeníček, Pardubice 8 8 16
8. Michal Baštecký, Praha 9 6 15
9. Bruno Belán, Slaný 7 7 14
10. František Klier, Mšeno 9 4 13
11. Jan Kvěch, Praha NS 12 12
12. Bruno Thomas, D 6 6 12
13. Filip Šifalda, Chabařovice NS 11 11
14. Jaroslav Vaníček, Praha 6 5 11
15. Adam Pajkr, Divišov NS 7 7
16. Nick Haltermann, D NS 7 7
17. Vojtěch Zamazal, Slaný NS 5 5

Foto: Mirek Horáček