Lukáš Hromádka prožil úžasný plochodrážní comeback

Opole – 24. února
Lukáš Hromádka se v sobotu skvělým způsobem vrátil za řidítka plochodrážního motocyklu. Tradiční opolské halové šroubky nabídly opět skvělou show završenou šroubkařským závodem, v němž moravský borec skončil druhý.

Lukáš Hromádka, Marcin Sekula a Wojciech Lisiecki na stupních vítězů

Pestrá show

Atmosféra opolské haly

Závodníků se místo osmi nakonec sešlo pouze šest. Nedorazili hobík Wojciech Konczylo a Ukrajinec Stanislav Mělničuk. Stadión své brány otevřel návštěvníkům úderem páté hodiny odpolední. V chodbách stály rozestavěné obchody s plochodrážním sortimentem. Fanouškům byl k dispozici rovněž Patryk Dudek. S fotkami, plakáty a propiskou byl ochotný každému zapózovat, což zejména pro malé děti byl neskutečný zážitek.

Vystoupení krasobruslařky

Doprovodný program v hale obstaral moderní zpěvák, za kterým se kroutily dvě holky tanečnice za doprovodu klávesisty, který měl ale v tom nástroji celý orchestr, jak je dneska běžné. Dva moderátoři v bundách v národních barvách pak uvedli krasobruslařku, pro kterou se v minulosti tahle charitativní akce taky pořádala, ona je už zdravá a dnes je snad třetí nejlepší v polské juniorce a nyní předvedla svoji krátkou jízdu, či co.

Skotačící bruslaři

Ona i ta letošní akce měla charitativní smysl. Výtěžek jde na něj postiženého hocha a byl to už čtrnáctý ročník. Po krasobruslařce nastoupili čtyři kluci na bruslích, taková pohybová akce, show, moc pěkná podívaná. Všelijak se přeskakovali a podjížděli. Byla ještě jedna krasobruslařka, dvě motokáry, dvě čtyřkolky, malé naděje na plochodrážkách, soutěžní auta.

Plochodrážníků bylo nakonec jen šest

Ti všichni se představili na ledě v akci před představením jezdců. Každý z nich házel do hlediště nějaký míček divákům. Lukáš Hromádka byl jediným cizincem, a četl něco do mikrofonu poděkování svým sponzorům.

 

Během k pódiu

Úvodní problémy Lukáše Hromádky

Pak se už šlo na plochodrážní věc. Rozhodili pár kuželů. Nedělali žádné cavyky, po dvou odjetých jízdách je zase sbalili, aby kužely neomezovaly na ledě auta a zase je pak rozhodili, takže ta trať nebyla vytyčená nijak pečlivě, někdy byla jaksi do vingle, ale pro všechny stejná. Startmaršál se postavil ke středu a bylo. Pásku držel na jedné straně on, a pouštěl ji směrem k časoměřičům.

Marcin Sekula na čele

V první jízdě měl startovat Lukáš Hromádka, ale nenaskočil mu motocykl. Protože bylo ale místo i v jízdě další, jel teda až v druhé rozjížďce za Stanislava Mělničuka. Po odjetí dvou jízd se na ovále střídaly motokáry, plochodrážní naděje a soutěžní auta. Jízd hlavního závodu se odjelo celkem šest. Hodně se to natahovalo.

Lukáš Hromádka útočí na Romualda Lisieckeho

Najednou na plochu napochodovali čtyři jezdci už s povlaky na helmách, ale bez motocyklů. Volit dráhu ale nešli. Ti čtyři najednou zaklekli v prostoru startu a vyrazili na kolečko po ledě! Po svých, s vlastním pohonem, běželi! A to bylo finále!

Nečekané finálové vyvrcholení

Vyhrál Marcin Sekula před Lukášem Hromádkou, Wojciech Lisiecki byl třetí a jeho táta Romuald čtvrtý. On měl i v jízdách dobrý starty, ale pak to asi nevydržel na fyzičku. Je přece jen o dost starší. Byla to exhibice se vším všudy. A jak to bylo dlouhý, tribuny se hodně ke konci vyprazdňovaly. Došlo na vyhlášení výsledků, poháry byly obří.

 

Dva nikdy nedělají totéž

Exhibice rallyeového Subaru

Pokud mám porovnat akci se saskými šroubky, které ve stejném termínu vrcholily v Chemnitzu a v Drážďanech, v Opole to hodně jiné. Ronny Weis má Drift-On-Ice vymakaný do nejmenšího detailu, ovšem je to především jeho show.

Opolská hala nemá takové světelné podmínky jako saský šroubkařský seriál

V Opole byla srovnatelná maximálně ta světla, technik střídal barvy, červenou a modrou, občas tam dal kužel. Jinak všechno probíhalo hodně za tmy, světla málo. Žádný pultík pro startmaršála, ten držel jen startovní pásku a zvedal ze země vlaječky. S tím se v Opole nijak nemazali. Ale taky jim to klapalo.

Lukáš Hromádka v akci

Saské šroubky mají blíže k režimu běžného závodu. V Opole pohoda, nikdo neměl žádná privilegia, Lukáši Hromádkovi nenaskočil motor, pohoda, pojede v další jízdě. Dawid Wiwatowski jel navíc v páté jízdě, kam nepatřil, a pak ještě ve své šesté jízdě. Nakonec jej ale diskvalifikovali.

Ale lidi, tedy množství diváků, to je snad jediné, co by v Sasku mohli závidět, byl skutečně plný dům

 

Hlasy z depa

Lukáš Hromádka vyhrál obrovský pohár

„Fantastické,“ bilancoval svůj úspěch Lukáš Hromádka. „Bral jsem do Opole starou Jawu 894 po Emilu Ondrašíkovi, na šroubky je stoják lepší. Před závodem jsem koupil kola a kryty po Míše Krupičkové, zadní kola jsme dostali všichni stejná. Trénink byl v pátek dopoledne, pomáhal mi kamarád Martin Bajgar. Svezl jsem se dvakrát, jelo to, na druhý den jsme prodloužili řetěz, dali větší rozetu a změnili nastavení. Přijel i Pavel Matula, pomáhal mi, takže jsem měl dva mechoše. Nechtěl jsem udělat ostudu, abych nebyl poslední. Ze čtyř jízd se nakonec jely jen tři a pak se běželo ve finále. Vedl jsem, ale jeden Polák do mě žďuchnul, zakopl jsem a byl druhý. Bylo to pěkné, hala vyprodaná a na příští rok mě zase pozvali.“

Opole bylo vyprodáno
TOT běh
1. Marcin Sekula, PL 3 2 1 6 1.
2. Lukáš Hromádka, CZ 2 3 2 7 2.
3. Wojciech Lisiecki, PL 3 3 3 9 3.
4. Romuald Lisiecki, PL 1 0 3 4 4.
5. Przemyslaw Nowak, PL 2 1 1 4
6. David Wiwatowski, PL – 2 ex 2
Lukáš Hromádka v akci

Foto: Mirek Horáček

Lukáš Hromádka byl po právu hrdinou večera