V pátek startuje pražský plochodrážní víkend

Praha – 21. května
Pořadatelé pražského kola Speedway Grand Prix, seriálu mistrovství světa jednotlivců na klasické ploché draze opravdu dělají pro propagaci sportu levých zatáček, co je v jejích sílách. Přestože na letošní závod mají splněno, kvalita včerejší tiskové konference před sobotním startem byla na obvyklé vysoké úrovní.

 

Náhradníci v dobré formě i náladě

Josef Franc a Eduard Krčmář na včerejší tiskovce

Tentokrát byli hosty oba náhradníci Josef Franc, který si vestu s číslem sedmnáct vybojoval při Prague Open, a letos jezdící ve skvělé formě slánský Eduard Krčmář. A nebyli jen do počtu, aby měl Pavel Fišer co fotit. Oba mají za sebou několik velice zajímavých závodů, takže ochotně odpovídali na otázky moderátora a přítomných novinářů.

Dvojice náhradníků české velké ceny se spolu účastnila dvou kvalifikací do mistrovství Evropy a minulou sobotu žarnovického kola boje o challenge na SGP 2019. Do evropského finále, jak je už známo, postoupil Josef Franc. Do světového challenge se bohužel neprobojoval žádný z aktérů sobotní Grand Prix.

Ze žarnovické kvalifikace připravujeme původní reportáž, takže zatím stačí říct, že právě na Slovensku si oba borci mohli vyzkoušet ostrou jízdu proti některým stávajícím a bývalým účastníkům seriálu SGP. Nejvíce potrápil slovinskou hvězdu Mateje Žagara právě Eduard Krčmař, ale i ostatní souboje Čechů s Antonio Lindbäckem, Jaroslawem Hampelem, Janusem Kolodziejem čí Jesperem Jepsenem Jensenem byly velice napínavé a vyrovnané.

Dostanou-li příležitost naplnit role náhradníků tuto sobotu, s jistotou můžu tvrdit, že udělají vše, aby přivezli maximum bodů a zajistili tu nejlepší podívanou. Samozřejmě nikomu nepřejeme zranění, ale pokud zradí technika a některý ze závodníků překročí dvouminutový limit, popřípadě se dotkne pásky během startu, jsou připravení dva plnohodnotní náhradníci.

Josef Franc měl v neděli nepříjemný pád, ale potvrdil, že naštěstí je vše, co se týče zdraví a sportovní formy, v pořádku. O jeho dobré náladě před možným sobotním vystoupení, svědčí, že neztratil ani kapku skvělého citu pro humor. Když ho moderátor uváděl se slovy „náš starší a zkušenější host“, reagoval otázkou „který?“.

 

Trénink, autogramiády, velkoplošná obrazovka i ohňostroj

Velká cena je na programu v sobotu, avšak již v pátek můžete navštívit trénink a v neděli první ligu

Hlavnímu podniku bude předcházet páteční trénink a i ten jako v předchozích ročnicích bude veřejností přístupný. Začíná od sedmnácti hodin a potrvá obvyklé dvě hodiny. Stadión se otevře v 16:15.

Zato v sobotu první diváky přivítají na Markétě od 16:30. A hned od 16:40 se ve stanu sponzora MONSTER Energy Drink s fanoušky sejdou jezdci Monster Tai Woffinden, Chris Holder, Greg Hancock a Patryk Dudek. Pozor, už od 17:10 do 17:30 bude navazovat oficiální autogramiáda SGP, tentokrát s Emilem Sajfutdinovem, Chrisem Holderem, Niels Kristianem Iversenem a domácím Václavem Milíkem.

Tato autogramiáda bude oproti minulým létům prodloužena o deset minut, takže potrvá celkem 20 minut, a nikdo ze zájemců o podpis by neměl odcházet s nepořízenou. V oficiálním programu je vyhrazena zvláštní stránka právě k tomuto účelu.

O živé hudbě před stadionem před otevření jeho bran, stáncích s občerstvením a suvenýry SGP není třeba se nějak zvlášť rozepisovat. Stojí zato připomenut, že obvyklý ohňostroj bude, ale pozor, bude následovat teprve po ukončení rozhovorů s jezdci na prvních třech místech.

Poslední ročníky se BSI se snaží zpřístupnit divákům co nejvíc bezprostředních zážitků, takže tiskové konference po zakončení závodu jsou vidět na velké obrazovce a slyšet na celém stadionu.

 

Pohodlné zadečky bijí na poplach

Mobilní tribuna umožní navštívit českou velkou cenu dalším 250 divákům

Pro opozdilce ještě připomenu, že nástup je už v 18:4 tak, aby první série mohla odstartovat s ohledem na televizní vysílání přesně v 19:04. Přijit včas je velice důležité.

Po praktické stránce, pořadatel zajistí možnost placeného parkovaní na ploše sousedící se stadiónem. Jeho kapacita je po ukončení některých stavebních prací dokonce o něco větší. Přesto, pokud můžete přijet metrem, na jehož stanicích vás už delší dobu zvou na Speedway Grand Prix plakáty, tak určitě zvažte komfortní možnost dorazit 350 metrů od vchodu na stanici Petřiny. Po závodech tak nebudete čekat na výjezd z parkoviště a v klidu si užijete už zmíněný ohňostroj.

Markéta bude vyprodaná i letos, tak už stojí dodatková tribuna, kde je pořád k mání zhruba 200 lístků. I kdyby došly, pořadatel zajistí další místa k stání. To, že plochodrážníci nás zvednou ze sedadel, je jisté, ale potřebujete-li si mezi jízdami sednout, je za pět minut dvanáct pořídit si některou ze zbývajících vstupenek.

V úvodu jsem psal, že pořadatel dělá vše k propagaci ploché dráhy. Takže pro to, co se přece nedostanou na stadión v sobotu, následující večer na ČT bude rozsáhlá dvouhodinová reportáž. I když uvidíte závod na místě, stoji za to podívat se ještě jednou z pohledu televizních kamer.

 

Závodní program pokračuje v neděli

Čerstvý finalista evropského šampionátu juniorů Jan Kvěch pojede v neděli v Praze první ligu

V souvislosti s harmonogramem závodu bychom správě měli užívat množné číslo, protože očekávaná přítomnost velkého množství fanoušků o víkendu v Praze motivovalo AK Markéta k zařazení úvodního kola první plochodrážní ligy. Závod den po sobotní Speedway Grand Prix startuje v nedělí od patnácti hodin.

Pro upřesnění plnohodnotné lístky na tento závod budou za 150 korun a dveře stadionu se otevřou v 13:30. Pojedou týmy Prahy, Pardubic, slovenské Žarnovice a týmu juniorské reprezentace. Pro něho Pardubice uvolnily Patrika Mikela a Josefa Nováka, takže samy pro sebe počítají s Jaroslavem Petrákem, Hynkem Štichauerem a Martinem Mejtským.

Mezi jinými uvidíme Jana Kvěcha, skvělého juniora, který v sobotu v ukrajinském Rovnu vystoupil na druhý stupínek pódia, a co je důležitější, zajistil si místo ve finále mistrovství Evropy juniorů. V šestnácti je to skvělý výkon a určitě se bude chtít předvést v nejlepším světle i před domácím publikem.

Foto: Pavel Fišer, Pavel Ondrašík a Karel Herman