První finále dodá další vodítko v otázce divoké karty české velké ceny

Praha – 14. dubna
Česká plochodrážní sezóna odstartovala vskutku náramně. Sobotní Prague Open sice mělo slabší startovní listinu ochuzenou o trojici zraněných domácích závodníků, nakonec však přineslo dramatickou podívanou. A závěrečný zvrat, kdy Václav Milík pykal za svou chybu a Josef Franc se ze čtvrtého místa dostal do čela, aby již podruhé vyhrál mítink o náhradnickou vestu.  Otázka divoké karty stále nemá řešení, k němuž by s největší pravděpodobností měla dospět přespříští úterý při prvním finále českého šampionátu, jak se magazínu speedwayA-Z svěřil sportovní ředitel Pavel Ondrašík.

 

Václav Milík a Josef Franc jsou dva nejžhavější kandidáti divoké karty pro českou velkou cenu
Václav Milík a Josef Franc jsou dva nejžhavější kandidáti divoké karty pro českou velkou cenu

Václav Milík psal v sobotu příběh podobný loňskému Prague Open. Před dvanácti měsíci se díky úvodní poruše motoru nedostal do finále, v němž si letos coby suverénní leader omylem vytáhnul vypínač zapalování. Jinak však vyhrával jako na běžícím pásu. Jediný, kdo jej bezprostředně ohrozil, byl právě Josef Franc.

V rozjížďce s číslem dvanáct před úřadujícím českým šampiónem vedl půl kola. A co předvedl ve finálové jízdě, muselo v nadšené plochodrážní fanoušky přeměnit i nejortodoxnější benediktýny z blízkého kláštera, kteří by si třeba stěžovali, že je řev čtyřdobých půllitrů ruší z pokojného rozjímání.

Vytažený vypínač zapalování sebral Václavu Milikovi vítězství v Prague Open
Vytažený vypínač zapalování sebral Václavu Milikovi vítězství v Prague Open

Může tedy předjíždění z poslední příčce k vítězství, i když za cenu odstoupení suverénního závodníka, ovlivnit rozhodnutí klubu natolik, že by Josef Franc druhý červnový víkend fasoval vestu s jedním číslem nižším od sedmnáctky, kterou si v sobotu zajistil?

Hynek Štichauer proměnil svůj první letošní závod v umístění na pódiu
Hynek Štichauer proměnil svůj první letošní závod v umístění na pódiu

„Všechno je otevřený,“ reaguje Pavel Ondrašík. „Tím spíš, že Pepa vyhrál, i když Vašek byl o kousek lepší. Pepa nás svou bojovností nadchnul. Bude lepší rozhodnout se až po mistrovství republiky. Matěj ho zřejmě ještě nepojede, ale jinak nastoupí celá česká špička.“

Pokud se skutečně neobjeví zraněný Matěj Kůs, seznam kandidátů divoké karty bude letos tenčí ještě o Eduarda Krčmáře, jemuž se pražský závod termínově kříží s mistrovstvím Evropy. „Mezi Pepou a Vaškem se asi rozhodne,“ uvažuje Pavel Ondrašík, který nabízí i jisté vodítko v otázce nominace druhého náhradníka. „V minulosti jsme dávali prostor juniorům. „Ale letos z nich není ani nikdo, kdo by měl bejt‘ na osmnáctce. Adepti jsou Hynek, Suchoš a Matěj, ti jsou další výkonnostně v pořadí.“

Ani Tomáš Suchánek není zcela prost nadějí na místo velké ceně
Ani Tomáš Suchánek není zcela prost nadějí na místo velké ceně

Jako třetím východiskem pro ujasnění si nominace může být extraliga, která na Markétě bude mít své druhé kolo v úterý 9. května. „Musím to nahlásit měsíc dopředu,“ připomíná Pavel Ondrašík lhůtu stavenou BSI a FIM. „Dokázal bych asi obhájit, že bych čísla nahlásil až devátýho května večer. Je pravda, že pokud si nebudeme po mistrovství republiky jistí, mohli bychom rozhodnutí nechat až na pražskou extraligu. V ní totiž našim závodníkům Olympu CS MV přibude konkurence v osobě Martina Vaculíka.“

Pregue Open mělo samé superlativy - na snímku souboj Josefa France (bílá), Martina Málka (červená) a Martina Mejtského (modrá)
Pregue Open mělo samé superlativy – na snímku souboj Josefa France (bílá), Martina Málka (červená) a Martina Mejtského (modrá)

Zatímco volba divoké karty není stále uzavřená, stoprocentně je jisté, že Prague Open se v sobotu postaralo o skvělý start české sezóny. „Byl to dobrej‘ závod,“ netají se ani Pavel Ondrašík. „Musel se líbit. Potěšila mě i návštěva, na Prahu byla velice slušná. Na jaře lidi asi ještě tolik nejezděj‘ po výletech a ta sobota nebyla vůbec špatná. Viděl jsem i hodně mimopražskejch‘, nebyla to jen záležitost Pražáků.“

Vžijte se do úlohy vedení pražského klubu při rozhodování o divoké kartě:

Krásný závod Prague Open vyřešil náhradníka SGP ČR, ale kdo je dle Vašeho soudu ideální kandidát na divokou kartu?

View Results

Loading ... Loading ...
Souboj Josefa France (modrá) a Václava Milíka patřil k nejlepším okamžikům sobotního Prague Open
Souboj Josefa France (modrá) a Václava Milíka patřil k nejlepším okamžikům sobotního Prague Open

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV), Mirek Horáček a Karel Herman