Lázeňský rekord nebyl uznán

Silvestr 2022
Po našich oválech se v letošním roce nepohybovaly pouze plochodrážní motocykly. A tak se opět přepisovaly historické tabulky a zaznamenávaly se nové statistické zajímavosti. Jeden z rekordmanů se dočkal mediální pozornosti, avšak jeho výkon nemohl být oficiálně uznán. A to nejen proto, že se po trati lázeňského kilometrů pohyboval v protisměru.

Po lázeňském kilometr se proběhnul také tento ušák | foto Karel Herman

Jaroslav Petrák pracuje na světovém titulu

Silvestr 2022
Jeho kariéra je ještě delší než příslovečné Lovosice a již jen málokdo pamatuje, kdy vlastně začala. Každopádně ho sama o sobě pasovala mezi české plochodrážní legendy. Nicméně Jaroslav Petrák by chtěl zaútočit na světový titul. Pro svůj plán si vybral stopětadvacítky. Dle snímku Veroniky Novotné nešetří odhodláním a je pekelně rychlý. Nicméně musí napřít své úsilí ještě na diplomatickém poli. V první řadě je třeba povýšit zlaté trofeje na regulérní mistrovství světa. A pochopitelně zapracovat na horní věkové hranici.

Jaroslav Petrák umí ze stopětadvacítky vytěžit maximum | foto Veronika Novotná

Karel Herman poslal dravou vodu na mlýn záhadologů

Silvestr 2022
Jsou věci mezi nebem a zemí. O něčem podobném můžeme polemizovat nebo brát jako fakt, nicméně nikdo si nemůže být jistý. Nyní však milovníky záhad a konspiračních teorií vzrušil jeden ze snímků Karla Hermana. Bádání nebyla ještě ukončena vzhledem k silvestrovskému datu. Faktem však zůstává, že taková fotografie z plochodrážních závodů nevznikne jen tak zničehonic.

Karel Herman fotil plochou dráhu jako vždy, přičemž zachytil něco mezi nebem a zemí | foto Karel Herman

Matouš Kameník odmítl nabídku NASA

Silvestr 2022
Snímek Pavla Fišera zaujal vedení NASA natolik, že kontaktovalo Matouše Kameníka se zajímavou nabídkou. Divišovský plochodrážník by měl školit astronauty, kterak naprosto účinně plachtit ve stavu beztíže. Oboustranná jednání však skončila vskutku astronomickou rychlostí. Talentovaný plochodrážník se totiž i nadále chce držet svého kopyta.

Matouš Kameník dokáže levitovat | foto Pavel Fišer

Plochá dráha si umí připít i ze svých vlastních zdrojů

Konec roku je příležitostí k bilancování, ale také k přání všeho nej, nej a nej do dalšího letopočtu. A přípitek je v tomto období mnohem častější než jindy. Není jistě bez zajímavosti, že by v tomto ohledu mohla plochá dráha čerpat jen ze svých zdrojů.

 

Zlatý přítisk zdobil dárková balení piva Chodovar pro významné závody v Mariánských Lázních v sedmdesátých letech. V současnosti najdeme podobnou reklamu spíše na lahvích vína. Touto cestou se v šestnáctém roce vydali v Liberci při evropském šampionátu, ale láhvemi s vlastní vinětou se svým partnerům revanšoval také Josef Franc.

Pražský matador svého času zdobil i plechovku s energetickým drinkem, kdežto světoznámá Coca Cola vyrobila edici pro první ročník světového poháru družstev v Gdaňsku a Wroclawi v červenci 2001.

Své vlastní víno vyrábí Martin Gavenda. Plochodrážník, který se ještě nerozhodl, zda jeho kariéra bude pokračovat, se ale zatím výsledky svého úsilí veřejnosti ještě nepochlubil. Zato jiní Moravané spojení se sportem levých zatáček se spíše prezentují domácí kořaličkou.

Ostatně i divišovská Jawa svého času VIP hosty pardubické Zlaté přilby uctila slivovicí. A kdo by si dělal starosti, kam si alkoholický či nealkoholický nápoj nalít, s povděkem vezme zavděk hrníčkem s potiskem některého plochodrážníka.

Na Vaše zdraví, dámy a pánové!

Plochodrážní přípitek může rozhodně být hodně stylový | foto Eva Palánová

Ligy se vyjasní desátý lednový den

Pardubice – 29. prosince
Ježíškovský kalendář přinesl z velké části podobu české plochodrážní sezóny 2023. Mezi záležitostmi, které je nezbytné doladit, patři obě ligové soutěže. A to nejen z termínového hlediska, nýbrž také kvůli neúplnému složení. Jak extraliga, tak první liga mají prozatím po třech účastnících.

 

V extralize jsou Praha, Slaný a Pardubice, v první lize Praha, Pardubice a Žarnovica. Plochodrážní komise pracuje na doplnění. Účast ve vyšší divizi byla nabídnuta Kršku, které však má opět zájem o nižší divizi. V ní naproti tomu nepojede Kopřivnice, ale ani Plzeň, jež svůj návrat zatím odloží.

Všechno by mělo být vyřešeno po jednání komise desátého ledna.

Slaný, Praha a Pardubice pokračují v extralize i roku 2023 | foto Pavel Fišer