Markéta zažila druhý letošní trénink

Praha – 30. března
Včera se na pražské Markétě podruhé v letošní sezóně trénovalo. Na ovál mohli vyjet jen profesionální sportovci z Olympu. Tentokrát se jich sešlo osm. Tomáš Topinka byl spokojen a připravuje další trénink na příští čtvrtek.

 

„Bylo krásný počasí,“ svěřuje se pražský trenér. „Sluníčko hřálo. Na pásku jsme ještě nejezdili, to plánuju na příští trénink ve čtvrtek.“

Na ovál se ani tentokrát nedostal Josef Franc. Netrénoval ani Václav Milík, který se vrátil potlučený z nedělního pouťáku v Gdaňsku. Kolečka kroužili Eduard Krčmář, Hynek Štichauer, Petr Chlupáč, Daniel Klíma, Ondřej Smetana, Jan Macek, Adam Bednář a Jaroslav Vaníček.

Po únorových šroubcích vyjel včera Ondřej Smetana prvně také na pražský ovál

Ilustrační foto: laskavostí Ondřeje Smetany

Závodní víkend v půli dubna bude mít jasno nejdéle v pátek

Pardubice – 30. března
Víkendová Valašská rallye rozdala první body do šampionátů v automobilových soutěžích, ale také poskytla AČR vodítko pro pořadatele dalších motoristických podniků. Pro plochou dráhu je jasné zatím, že Prague Open příští sobotu padlo bez náhrady. S první ligou v úterý 20. dubna se na Markétě počítá, ať už se pojede s diváky či bez nich. Ovšem ve hře je závodní víkend v půli dubna. Kromě flat tracku v Pardubicích a ve Svitavách by měl totiž odstartovat i přebor s klasickými stopětadvacítkami v Plzni. Stále platí pravidlo sportovní komise, že každý pořadatel musí rozhodnout o svém závodě nejpozději čtrnáct dnů předem. Takže tento pátek.

„Valaška byla bez problémů, takže finalizujeme sanitární předpisy,“ říká Petr Moravec. „Ještě čekáme na to co vymyslí naše hygiena před Velikonocemi. Platí, že každý pořadatel si čtrnáct dnů před závody řekne, zda pojede nebo ne. Problém je, pokud by účastníkům nestačily antigenní testy, přeci jenom to by závod strašně zdražilo. Co s víkendem 16. – 18. dubna, rozhodneme v pátek.“

Plochodrážní první půle dubna v České republice:

10.4. Prague Open – Praha (+ MR 250 ccm) zrušeno
17.4. přebor – Plzeň (+ MR 125 ccm) bude rozhodnuto do pátku
20.4. 1.liga – Praha uskuteční se
O přeboru v Plzni se rozhodně ještě tento týden

Foto: Eva Palánová

Češi a Slováci v akci 366

Jediná evropská země, kde odstartovala klasická část sezóny 2021, je Polsko. Včera se tam dostal ke slovu také Václav Milík. U nás mají profesionálové z pražské Markéty za sebou první trénink, ostatní se mohou připravovat individuálně v rámci svých okresů. V Chabařovicích zase panuje čilý pracovní ruch.

 

Jan Hlačina v sobotu vyjel na divišovský ovál

Třetí ročník Memoriálu Henryka Žyto s velkým přehledem vyhrála dvojice Rasmus Jensen a Andrej Kudrjašov spojená v týmu pod hlavičkou PERCURO. Václav Milík nastoupil po boku Kaie Huckenbecka v sestavě TEAM TERCLA TRANSPORT. Dvakrát upadl (1 X 2 3 X -) a v poslední jízdě jej zastoupil náhradník Alan Szczotka. Celkově se dělili o páté a šesté místo, když je však od třetí příčky pódia dělily dva body.

V Chabařovicích se pilně pracuje

O víkendu se zvuk plochodrážního motocyklu ozval také z dvišovského stadiónu, kde si první test před sezónou dopřál Jan Hlačina. Pilně se opět pracovalo v Chabařovicích, kde mimo jiné chtějí položit dlažbu v prostoru startu jak na malé, tak velké dráze.

 

Foto: laskavostí Jana Hlačiny a Pavla Marka

Plochodrážní bohoslužba na Markétě nebude, první liga ano

Praha – 28. března
Proti pravicovému viru, jak covid-19 označil vicepremiér Hamáček, bude vláda ještě čtrnáct dnů bojovat tuhým lockdownem, protože poslanecká sněmovna v pátek rozhodla o prodloužení nouzového stavu až do 12. dubna. Tím pádem Prague Open plánované na přespříští sobotu padá. Pavel Ondrašík, sportovní ředitel klubu, se však magazínu speedwayA-Z svěřil, že první liga by na Markétě měla odstartovat dle plánu. O přítomnosti diváků rozhodnou platná epidemiologická opatření.

 

Na Markétě plánují první závod ještě v dubnu

Že tradiční jarní závod o sedmnáctku české Speedway Grand Prix ve svém termínu 10. dubna nebude, bylo jasné sotva vešlo ve známost sedmé prodloužení nouzového stavu. Prognózy odborníků hovoří, že sportovní klání s diváky budou možná až v červnu, proto by se jeden mohl domnívat, že se mítink posune na nějaký náhradní termín. Mnohem reálnější než přesun na Velikonoční neděli a přejmenování na bohoslužbu, které jsou při svátcích vzkříšení Krista povoleny.

„Na Velikonoce závodit nebudeme, i když máme kostel v blízkosti,“ směje se nad žertem Pavel Ondrašík. „Udržujeme dobré vztahy, tak Velikonoce určitě necháme jim. V pátek jsme se na výboru domluvili, že závod zrušíme bez náhrady. Jelikož není pořád dáno, jakým způsobem bude uvolňování restrikcí pokračovat, tak nevíme, na co se připravovat.“

Zda na první lize budou nebo nebudou diváci, záleží na aktuální situaci

A co první liga v úterý 20. dubna? „Měla by být prvním závodem na Markétě,“ říká sportovní šéf pražského klubu. „Jelikož se jedná o týmovou soutěž, tak tam problém nevidíme. Tento závod pojedeme s diváky nebo bez. Kluci potřebují závodit, sezóna v Evropě vypadá, že se rozjede podle plánu, tak budeme chtít, aby nebyli pozadu.“

Foto: Antonín Škach a Pavel Fišer

Oliver Schmid bude trojkou Wolfslake jen díky coronaviru

Město Touškov – 27. března
Německá dívčina Alina Sassenhagen bude v letošní sezóně startovat v bravách PK Plzeň, nicméně spolupráce je oboustranná. Oliver Schmid podepsal smlouvu s Wolfslake na účast v Talents Team Trophy 2021. Bohužel díky současné covidové situaci bude plzeňský kolibřík v týmu třetím, čili náhradním jezdcem.

 

Přitom původní plán byl, že v německé soutěži pojede dvojici právě s Alinou Sassenhagen. Jenže situace se poměrně komplikuje, současný tuhý lockdown včera poslanecká sněmovna prodloužila až do 11. dubna. A kdyby se Oliver Schmid do Německa nedostal, copatá závodnice by neměla parťáka.

Oliver Schmid měl s Alinou Sassenhagen původně vytvořit hlavní sestavu Wolfslake

Foto: Václav Schmid

Jan Kvěch se cítí fajn

Zielona Gora – 26. března
Má za sebou tři tréninkové dny se svým polským klubem. Dnes jej čeká čtvrtý. A s největší pravděpodobností se stane prvním českým plochodrážníkem, který bude v letošní sezóně závodit, nepočítáme-li samozřejmě ledaře. Příští týden mu přinese sparingy, které rozhodnou o obsazení jeho Zielonej Gory pro první utkání extraligy našich severních sousedů. Jan Kvěch je evidentně v dobré náladě.

 

Jan Kvěch v tělocvičně

V Polsku nenarazil na výrazně odlišná opatření v boji s covidem. „Přijde mi to stejný jako v Čechách, pro mě se nic nezměnilo,“ přemítá, aby rovnou z voleje přešel na své dojmy z oválu. „Dobrý, zase jsem konečně po zimě na motorce. V úterý byl první trénink, dneska už třetí, jezdili jsme na pásku, už to začíná!“

Pro pražského juniora je důležité rovněž poznání, že podzimní zranění na něm nenechalo žádné stopy. „Ruka drží,“ říká. „Všechno je v pohodě. Mám z toho dobrej pocit. Dnes máme čtvrtej trénink, v sobotu nám udělaj‘ testy a pak jsou sparingy. V pondělí v Leszně, v úterý v Zelence.“

Další program je ve hvězdách. „Čtvrtek a pátek možná,“ reaguje Jan Kvěch na otázku po dalších utkáních. „Nikdo neví, co bude zejtra, natož pak za tejden. Čtvrtýho dubna by měl bejt první extraligovej závod v Toruni. Holderovi jsou v karanténě, ale zatím nikdo nic nezrušil.“

Jan Kvěch během tréninku v Zielonej Goře

Foto: laskavostí Jana Kvěcha