Petr Chlupáč dospěl k reprezentačnímu debutu s pětistovkou

Pardubice – 2. července
I když je druhým mužem české juniorky a s přehledem splnil nominační kritéria, nesměl na start juniorského mistrovství světa i Evropy. Ani předevčírem nemohl figurovat v sestavě našeho juniorského nároďáku, který se ve francouzském Maconu pokoušel o kvalifikaci pro evropské finále, byť by se Milanu Špinkovi náramně hodil i před nešťastným pádem Filipa Hájka v Daugavpilsu. Nicméně ve čtvrtek v pardubickém semifinále evropského poháru devatenáctiletých závodníků startovat bude. Klíčem k řešení této záhady jsou totiž šestnácté narozeniny, které Petr Chlupáč slaví právě dnes.


Tipujte:

Kolik českých reprezentantů postoupí z Pardubic do finále EP U19?

View Results

Loading ... Loading ...

Magický čtvrtek

Předevčírem v Maconu ještě nesměl startovat, popozítří v Pardubicích už ano – Petr Chlupáč

Předpisy mezinárodních federací se v otázce minimálního věku závodníků rozcházejí s těmi českými. Zatímco u nás je možné závodit s pětistovkou v den patnáctých narozenin, světové a evropské šampionáty mají tento limit přesně o rok později. A Petr Chlupáč jej splní až dnes, protože se mamince Vlaďce a tatínkovi Petrovi narodil před šestnácti lety.

Čtvrteční evropský pohár do devatenácti let je pro pražského závodníka skvělou příležitostí pro debut na mezinárodní scéně, po němž bude následovat světové semifinále juniorských družstev v Glasgowě. Pochopitelně hovoříme o pětistovkách, protože za řidítky motocyklů nižších kubatur má Petr Chlupáč své reprezentační starty za sebou.

Petr Chlupáč v akci

„Těším se strašně moc,“ říká upřímně, sotva nadhodíte téma čtvrtečního závodu. „Snad něco předvedu, pardubická dráha mi zrovna nesedí. Každýmu prostě sedí něco jinýho, ale musíme s tím něco udělat.“

Po loňské premiéře v Divišově se evropský pohár rozšířil na semifinálovou úroveň a o stupně vítězů se bude bojovat jedenáctý srpnový den ve finském Varkausu. „Bylo by hezký postoupit,“ odtuší Petr Chlupáč. „I v to upřímně doufám, že jedu postoupit.“

 

Zajímavý Francouzův rekord

Jan Kvěch se řadí mezi kandidáty postupu

Ve čtvrtek se v Pardubicích pojedou dva semifinálové závody. Petr Chlupáč nastoupí se startovním číslem jedna v tom druhém, jež startuje úderem sedmnácté. Již o tři hodiny dříve je na programu semifinále číslo jedna, takže se divákům nabízí skvělá šance za jedno vstupné vidět čtyřiatřicet nadějí ze všech zemí plochodrážní mapy Evropy.

Vedle Petra Chlupáče čeká debut na mezinárodní úrovni také na německou dívčinu Sindy Weber či slovenského nováčka Michala Danka, jehož jsme u nás měli možnost spatřit při plzeňské juniorce. Oba budou náhradníky svých semifinálových skupin.

Sindy Weber – na snímku s maminkou – čeká debut na mezinárodní scéně

České barvy budou reprezentovat ještě Jan Kvěch a František Klier, kteří se potkají v prvním semifinále. Slováci David Pacalaj a Ján Mihálik, kteří předevčírem vytvořili reprezentační dvojici v evropském semifinále v Nagyhalaszu se zase potkají v podvečerním závodě.

Gaetan Stella k nám přijede během měsíce již počtvrté

Jistě není bez zajímavosti zajímavý rekord Gaetana Stelly. Francouzský závodník k nám totiž během doby o chlup delší než jeden měsíc přijíždí hájit barvy galského kohouta již počtvrté. Po dlouhodrážní kvalifikaci v Mariánských Lázních totiž nechyběl ani v semifinálových kláních obou juniorských soutěží v Liberci a v Plzni.

Startovní listina evropského poháru U19 v Pardubicích ve čtvrtek:

semifinále 1 – odpoledne 14:00:
1 Tom Brennan, GB
2 Pavel Laguta, RUS
3 Jonas Salk-Saifert, DK
4 Andrei Popa, RUM
5 Jan Kvěch, CZ
6 Mattia Lenarduzzi, I
7 Dennis Fazekas, H
8 Szymon Szlauderbach, PL
9 Lukas Fienhage, D
10 Alan Szczotka, PL
11 Timo Salonen, FIN
12 William Björling, S
13 František Klier, CZ
14 Artjom Trofimovs, LAT
15 Enzo Dubernard, F
16 Dmytro Mostovik, UA
17 Sindy Weber, D (ACCR)
semifinále 2 – podvečer 17:00:
1 Petr Chlupáč, CZ
2 Oleg Michajlovs, LAT
3 Kyle Bickley, GB
4 Kamil Nowacki, PL
5 Ján Mihálik, SK
6 Gaeten Stella, F
7 Marko Levišin, UA
8 Mika Meijer, NL
9 Truls Kamhaug, N
10 Emil Peron, PL
11 David Pacalaj, SK
12 Niklas Säyriö, FIN
13 Leon Arnheim, D
14 Alexander Woentin, S
15 Hans Madsen, DK
16 Danil Zelenskij, RUS
17 Michal Danko, SK
Svítkov zažije ve čtvrtek báječnou podívanou

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Češi a Slováci v akci 269

Uplynulý týden přinesl našim divákům jediný, ale zato skvělý závod, a sice středeční pardubickou extraligu. Víkend zastihl české i slovenské závodníky v akci na mnoha frontách v rámci šampionátů světa a Evropy. Ovšem dnešní kompilace výsledků v ostatních závodech se smrskne pouze na včerejšek.

 

Martin Vaculík zajel povedený mítink v Gorzowě

Šlágrem neděle v Polsku bylo pochopitelně desáté kolo extraligy. Martin Vaculík v sobotu nedokončil Speedway Grand Prix v Horsensu, nicméně včera byl ve své tradiční fazóně. Gorzow doma porazil Grudziadz 54:36, za lepší skóre 95:85 si připsal bonus a slovenský závodník byl po neporaženém Bartoszi Zmarzlikovi se svými třinácti body s jedním bonusem (3 3 2 3 2) druhým nejlepším mužem svého družstva. Jeho skalp získal pouze Artjom Laguta v rozjížďce s číslem deset.

Václav Milík nemohl v sestavě Wroclawi chybět

Wroclaw doma předčila Tarnow 57:33 a díky lepšímu skóre z obou vzájemných závodů 106:74 brala rovněž bonus. Václav Milík pro ni inkasoval šest bodů s bonusem (0 2 3 1). Před velkou červencovou pauzou zůstává na čele tabulky Leszno s náskokem třech bodů před Wroclawí a Gorzowem a pěti před Czestochowou.

Desáté kolo měla na programu i první liga, ovšem duel Lodže s Gnieznem Eduarda Krčmáře je na programu až druhý srpnový pátek.

Josef Franc exceloval v Krosnu

V druholigovém duelu Krosno vs. Opole však nechyběl Josef Franc a dlužno poznamenat, že opět exceloval. Se závodníkem hostujícího družstva prohrál až v rozjížďce s číslem patnáct. A to ještě celá čtyři kola útočil na druhého Denise Gizatulina  a metou projeli současně, takže si sudí musel prohlédnout videozáznam, aby se přesvědčil, že byl Pražan vskutku až třetí. I díky němu Krosno vyhrálo mítink, jemuž předcházela dlouhá úprava promočené dráhy, přesvědčivým poměrem 54:36. Bonus však připadl Opole (87:93).

Matěj Kůs jel Championshop Fours

Redcar se včera stal dějištěm Championship Fours, tedy střetnutí čtyřčlenných výběrů družstev nižší ligové divize. Ve finálové části se prosadil Peterborough a na dalších místech skončily Edinburgh, Glasgow a Lakeside. Finále předcházela kvalifikace, v jejíchž dvaadvaceti rozjížďkách se představilo jedenáct týmů. Newcastle v ní byl desátý a Matěj Kůs pro něj skóroval dvěma body (2 0).

Ilustrační foto: Karel Herman