Češi v akci 229

Velké emoce prožívali čeští fandové v uplynulém týdnu. Na jednu stranu se Filip Šifalda s Danielem Klímou ozdobili vavříny z evropského poháru stopětadvacítek v Toruni, kde se Václav Milík na druhý den prakticky ujal vedení v evropském šampionátu jednotlivců. Černá sobota však viděla vyřazení národního týmu ve světovém poháru v King’s Lynn. Déšť nás připravil o slánský přebor, avšak v úterý v Praze a ve středu v Pardubicích se dalo vyrazit na první ligu. Ve srovnání s těmito podniky však dnešní přehled zahraničních startů českých a slovenských závodníků bude přece jen hubený.

V úterý si Vetlanda upevnila své postavení na čele aktuální tabulky švédské Elitserien, když se doma vypořádala s Eskilstunou 53:37. Martin Vaculík jí k triumfu pomohl šesti body s třemi bonusy (2 0 3 1).

Na vítězné straně byl ve Švédsku rovněž Václav Milík. Sice se potloukl při kolizi s Antoniem Lindbäckem, avšak nakonec dal stejně dohromady deset bodů (0 3 3 3 1). Jeho Kumla doma porazila Avestu 50:40.

Pardubická trojice Josef Novák, Jaroslav Petrák a Martin Mejtský a Slováci Patrik Búri, Jakub Valkovič a Ján Mihálik měli v sobotu startovat při druhém podniku MACEC Cupu v Gorzowě, ale mítink byl již v pátek odvolán kvůli dešťům. Češi se objevili ve startovní listině slánského přeboru, který však byl kvůli zničené dráze rovněž odvolán.

Dvojice slovenských závodníků zamířila do Lendavy na vyvrcholení šampionátu Slovinska. Stal se kořistí Mateje Žagara, který se stal již pošestnácté mistrem své země, aby se dal rovnou slyšet, že jeho další ročníky přenechá svým mladším soupeřům. Na stupně vítězů jej tentokrát doprovodili Marcel Kajzer a Jurica Pavlic.

Ondřej Smetana se kvůli závodu v Lendavě ani nehlásil do českého přeboru ve Slaném. „Špatný,“ komentoval své deváté místo. „Vůbec mi nejely motorky a v druhý jízdě jsem měl přidřenej‘ motor, takže jsem nedojel.“

Patrik Búri skončil jedenáctý, Ján Mihálik šestnáctý.