Jan Kvěch a Filip Šifalda donesli českou vlajku na evropské pódium

Divišov – 20. srpna
Že čeští reprezentanti nebudou v evropském poháru hrát druhé housle, ukázaly již první jízdy. Hned v té úvodní sice před tandemem Jan Kvěch – Filip Šifalda dojel do cíle Mateusz Cierniak, ovšem šlo o jedinou prohru obou Čechů. Spolu s nimi postoupil do finále A také Daniel Šilhán, který mistrovsky napravil drobné zaváhání z osmé jízdy díky svému druhému vítězství v rozjížďce s číslem jedenáct. Lukáš Vinter, jenž z pozice náhradníka zaskočil za nemocného Pavla Kuchaře, těsně přišel o finále B, avšak triumfoval v céčku. Milan Dobiáš si v deváté jízdě vydřel béčko, kde skončil  pátý. Horké odpoledne vyvrcholilo soubojem o pohárový titul. Jan Kvěch se pekelně soustředil na start. V první zatáčce odvrátil nájezd Lukase Wegnera a Filipa Šifaldy. Nevnímal ani mohutné povzbuzování ochozů, ani dotěrného Němce, o jehož útocích se dozvěděl až od svého otce Václava v depu. Ukrajoval metr za metrem ze tří kol, aby projel pod šachovnicovou vlajkou jako vítěz. Úspěch českých barev podtrhnul třetí Filip Šifalda a konec konců i šestý Daniel Šilhán.

Lukas Wegner, Jan Kvěch a Filip Šifalda stojí na stupních vítězů
Lukas Wegner, Jan Kvěch a Filip Šifalda stojí na stupních vítězů

 

Nepočetné publikum má komu tleskat

Protože měl Jan Kvěch startovní číslo jedna, šel na nástup jako první - nikdo ovšem ještě nemohl tušit, že mu jednička zůstane i na konec
Protože měl Jan Kvěch startovní číslo jedna, šel na nástup jako první – nikdo ovšem ještě nemohl tušit, že mu jednička zůstane i na konec

Sluníčko si navléklo ruksak a vyrazilo na výlet krajem Blanických rytířů. Toulalo se po lesích, loukách a polích zvlněného kraje a topilo jako úderníci u vysokých pecí v padesátých letech. Jawa vystavovala v divišovském depu své dvěstěpadesátky a kousek dál Jiří Štancl a Miroslav Rosůlek, trenéři kolibří reprezentace udíleli poslední pokyny pětici českých borců.

Daniel Šilhán debutoval v soutěži vyhranou rozjížďkou
Daniel Šilhán debutoval v soutěži vyhranou rozjížďkou

Jan Kvěch a Filip Šifalda jsou již osvědčenými harcovníky. Pražan obhajoval loňský bronz, zatímco Chabařovičan měl v portfoliu svých úspěchů čtvrté místo z loňska, které si letos v květnu zopakoval při světové zlaté trofeji v Toruni. V něm si reprezentačním debutem prošel Milan Dobiáš a skončil pátý. Daniel Šilhán a Lukáš Vinter, který na poslední chvíli z pozice náhradníka zastoupil nemocného Pavla Kuchaře, jeli mítink takové důležitosti vůbec poprvé.

Daniel Šilhán (15) se pere s Josephem Thompronsem (bílá), Karolem Zupinskim (ČB) a Kacperem Makowskim (modrá)
Daniel Šilhán (15) se pere s Josephem Thompronsem (bílá), Karolem Zupinskim (ČB) a Kacperem Makowskim (modrá)

Navzdory okurkové sezóně české ploché dráhy, nepřilákal evropský pohár stopětadvacítek přehnaně velký počet diváků. Kdo však v tropickém vedru prošel branou divišovského stadiónu, rozhodně neměl mnoho příčin litovat. A to tím spíše, chopili-li se čeští závodníci prvních houslí.

V rozjížďce s číslem jedna jim však vypálil rybník Mateusz Cierniak. Mladý Polák se ve strkanici první zatáčky orientoval nejlépe a dovedl za sebou do cíle Jana Kvěcha a Filipa Šifaldu. Své velké sólo zopakoval také v šesté jízdě, když Holanďana Jeffreyho Sijbesmu poslal za svá záda již v úvodním nájezdu.

Syn slavného otce - Erik Bachhuber
Syn slavného otce – Erik Bachhuber

Po dvou sériích základního rozpisu se Mateusz Cierniak hřál na hrotu průběžné klasifikace bez ztráty jediného bodu. Ovšem Češi byli hned za ním. V rozjížďce s číslem pět Jan Kvěch odstartoval hned za Karolem Zupinskim, dobře známým z českých kolibřích mítinků.

Ve druhém kole se však role obrátily a Polák se z pronásledovaného stal pronásledovaným. Jan Kvěch tvrdě udeřil v první zatáčce, kolizní situaci však oba zvládli mistrovsky a Pražan upaloval pro pět bodů. Příběh triumfu Filipa Šifaldy v rozjížďce s číslem osm byl o poznání delší.

Lukáš Vinter se tlačí na Jeffreyho Sijbesmu
Lukáš Vinter se tlačí na Jeffreyho Sijbesmu

Harry McGurk, kterého od jeho dvojčete Sama rozpozná údajně jen vlastní maminka podle více odstávajících uší, měl problém s motocyklem. Když mu z depa přistavili náhradní, přece jen naskočil. Po vylétnutí pásky vyrazil dopředu Daniel Šilhán, avšak v tlačenici za jeho zády v úvodním nájezdu upadl Joseph Thompson.

Filip Šifalda a Daniel Šilhán na přímé cestě do finále A
Filip Šifalda a Daniel Šilhán na přímé cestě do finále A

Opakovaný start vyšel nejlépe Harry mourkovi. Jenže Filip Šifalda se hnal vnějškem úvodního oblouku. Ve výjezdu převzal vedení, vypracoval si mírný náskok a od té chvíle se veškerá mela odehrávala za jeho zády. S osmi body byl na nejlepší cestě přímého postupu do finále A stejně jako devítibodový Jan Kvěch.

Jenže vzhledem k pouhým třem jízdám v základním rozpisu nešlo dělat předčasné závěry. Kontem s hodnotami mezi osm a deseti se totiž mohlo chlubit rovnou sedm závodníků. Další řada borců byla ještě v závěsu.

 

Češi pořádají galakoncert

Milan Dobiáš jede před Jeffreyem Sijbesmou a Lukasem Wegnerem
Milan Dobiáš jede před Jeffreyem Sijbesmou a Lukasem Wegnerem

Zatímco Filipu Šifaldovi červená světla v osmé jízdě pomohla, Daniel Šilhán mohl plným právem litovat.  Severočeský závodník proměnil svůj první reprezentační start v hladký triumf. V rozjížďce s číslem dvě vypálil dopředu jako dělová koule. Kevin Lück za jeho zády měl plnou hlavu starostí s Christianem Wagemansem a Kelvinem Richterem, takže si Daniel Šilhán přijel pro pět bodů poměrně v klidu.

Jan Kvěch nezaváhal ani v rozjížďce s číslem devět
Jan Kvěch nezaváhal ani v rozjížďce s číslem devět

Na start si nemohl naříkat ani v inkriminované rozjížďce s číslem osm. Blikající červená světla jej zastihla na čele. Posléze už to tolik optimální nebylo, Daniel Šilhán se v první zatáčce repete dostal na třetí příčku. Jenže tu mu v nájezdu do druhého okruhu sebral Harry McGurk.

Filip Šifalda vodí Karola Zupinskeho
Filip Šifalda vodí Karola Zupinskeho

Za dané situace mohl Daniel Šilhán hrát jedině vabank. V rozjížďce s číslem jedenáct sehrál opět suveréna. Po vylétnutí pásky se usadil v čele a už ve druhém okruhu měl slušný náskok na Lukáše Vintera. Zatímco před cestou na startovní rošt Severočech netušil o svém dalším osudu, nyní se s otcem mohli připravovat na finále A.

Daniel Šilhán v jedenácté jízdě nezaváhal - na čele před Lukášem Vinterem, Erichem Bachhuberem a Christianem Wagemansem
Daniel Šilhán v jedenácté jízdě nezaváhal – na čele před Lukášem Vinterem, Erichem Bachhuberem a Christianem Wagemansem

Spolu s ním tam rovnou postoupili Harry McGurk, jemuž však v jedenácté jízdě stačil jediný bod, a Jan Kvěch s Filipem Šifaldou. Oba Češi se mezi nejlepší šestku bojující o stupně vítězů dostali s naprostou rutinou. Pražan vyhrál rozjížďku s číslem devět s náskokem dvaceti metrů. Hned vzápětí se Chabařovičan srdnatě bránil Karolu Zupinskemu a Mateuszi Ciernakovi.

Christian Wagemans vede finále D před Maxem Troidlem
Christian Wagemans vede finále D před Maxem Troidlem

Mateusz Cierniak své dvě úvodní jízdy vyhrál, ale teď se ve druhém okruhu přetočil v první zatáčce. Byl samozřejmě vyloučen, ale při repete v prvním oblouku spadl pro změnu Karol Zupinski. Ten mohl do opakovačky, ale vylámal si v ní zuby na Filipu Šifaldovi.

Mateusz Cierniak byl smolařem dnešního závodu
Mateusz Cierniak byl smolařem dnešního závodu

Po základní části museli z kola ven Francouz Ryan Belarbre a Holanďanka Margriet Diever. Program finálových jízd zahájil Christian Wagemans hladkým vítězstvím v déčku. V céčku jsme měli své zastoupení v osobě Lukáše Vintera. Pražan vstoupil do závodu nešťastně jedním bodem z rozjížďky s číslem čtyři, v níž trčel vzadu. Vraty depa do šesté jízdy projel na poslední chvíli, aby na metě připravil o třetí příčku Sama McGurka. Nakonec v rozjížďce s číslem jedenáct prohrál jen s Danielem Šilhánem.

Lukáš Vinter na cestě k vítězství ve finále C
Lukáš Vinter na cestě k vítězství ve finále C

Mít o jediný bod navíc, jel by finále B. Že do céčka nepatří, dokázal, když úvodním obloukem prokormidloval neomylně do vedení. V béčku nechyběl Milan Dobiáš. Chabařovičan doplatil na pomalejší vstup do závodu. Ve druhém okruhu třetí jízdy jej o třetí příčku připravil Daniel Thomson, ale o tři rozjížďky později tři body dovezl.

Jan Kvěch cestou na vyhlášení:

„Dobrý, výborný…“

Jan Kvěch ve finále A nehledí na útoy Lukase Wegnera
Jan Kvěch ve finále A nehledí na útoy Lukase Wegnera

Nakonec dojel druhý za Filipem Šifaldou, když celá tři kola čelil náporu Lukase Wegnera. Ve finále B živili aspirace na progres mezi nejlepší šestici, jelikož první dvě místa otevírala vrátka do áčka. Po startu však zůstal pátý, zatímco z postupu se radovali Joseph Thomson a Lukas Wegner. Pohár hořkosti si do dna vypil Matesuz Cierniak. Přímý postup mu sebral zmiňovaný pád a nakonec ve finále B skončil jako první vyřazený.

Martin Málek nosil Jana Kvěcha na rukou
Martin Málek nosil Jana Kvěcha na rukou

Ani v nejklíčovější jízdě Jan Kvěch nezaváhal. Rychlý start jej vynesl do čela. V první zatáčce odrazil Lukase Wegnera útočícího zvenčí i Filipa Šifaldu, který se dral dopředu z opačné strany. Němec se nevzdal až do cíle, avšak Jan Kvěch jeho útoky nevnímal a soustředil se, aby se nedopustil sebemenší chyby.

Pod šachovnicovým praporem proburácel jako vítěz evropského poháru. Úspěch českých barev umocnil Filip Šifalda svým bronzem. A konec konců ani šesté místo Daniela Šilhána nelze nebrat jinak než jako úžasný úspěch.

 

Hlasy z depa

Filip Šifalda se konečně dočkal medaile
Filip Šifalda se konečně dočkal medaile

„Bylo to dobrý, pěkný,“ neskrýval Jan Kvěch. „V první jízdě mně Polák dal, pak jsem jim ale už ukazoval záda. Šlo hlavně o dobrej‘ start a pak ti to udržet. Ve finále se to povedlo. Trošku mě tlačil, ale ani jsem o něm nevěděl. Dozvěděl jsem se to až tady v depu. Soustředil jsem se jen na jízdu. Další medaile je doma!“

„Dva roky jsem byl čtvrtej‘,“ připomínal Filip Šifalda. „Dnes se to podařilo a skončil jsem třetí. Dva poháry jsou v Čechách! Ve finále by tam start byl, ale stejně by mi ujeli. Lepší to bejt‘ nemohlo!“

Daniel Šilhán skončil šestý
Daniel Šilhán skončil šestý

„První a třetí jízdu jsem vyhrál,“ vyprávěl Daniel Šilhán. „Bylo to moje první Evropa a motorka jela. Maximální spokojenost. A dva naši kluci skončili na bedně, to je super. V áčku jsem měl možná delší reakci na pásku, mohlo to bejt‘ lepší. Ale je to moje první mistrovství Evropy, takže super!“

Finále - Jan Kvěch (1) vede před Filipem Šifaldou (5), Lukasem Wegnerem (20), Danielem Šilhánem (10) a Karlem Zupinskim (18)
Finále – Jan Kvěch (1) vede před Filipem Šifaldou (5), Lukasem Wegnerem (20), Danielem Šilhánem (10) a Karlem Zupinskim (18)
TOT D C B A
1. Jan Kvěch, CZ 4 5 5 14 1.
2. Lukas Wegner, D 4 5 3 12 2. 2.
3. Filip ŠIfalda, CZ 3 5 5 13 3.
4. Joseph Thomson, GB 4 4 4 12 1. 4.
5. Karol Zupinski, PL 5 4 4 13 5.
6. Daniel Šilhán, CZ 5 2 5 12 6.
7. Mateusz Cierniak, PL 5 5 X 10 3.
8. Daniel Thomson, GB 3 3 5 11 4.
9. Milan Dobiáš, CZ 2 3 4 9 5.
10. Harry McGurk, GB 5 3 1 9 6.
11. Lukáš Vinter, CZ 1 3 4 8 1.
12. William Kruit, NL 2 2 2 6 2.
13. Jeffrey Sijbesma, NL 2 4 2 8 3.
14. Kevin Lück, D 4 2 3 9 4.
15. Erik Bachhuber, D 1 4 3 8 5.
16. Tom Finger, D 3 1 1 5 6.
17. Christian Wagemans, D 3 0 0 3 1.
18. Max Troidl, D 1 1 2 4 2.
19. Kelvin Richter, D 2 1 1 4 3.
20. Fallon Belarbre, F 0 0 2 2 4.
21. Kacper Makowski, PL 0 1 3 2 5.
22. Sam McGurk, GB 0 2 0 4 6.
23. Ryan Belarbre, F 0 0 1 1 (los)
24. Margriet Diever, NL 1 0 0 1 (los)
Český tým před závodem: zleva Jan Kvěch, Daniel Šilhán, Milan Dobiáš, Lukáš Vinter, Jiří Štancl, Miroslav Rosůlek a Filip Šifalda
Český tým před závodem: zleva Jan Kvěch, Daniel Šilhán, Milan Dobiáš, Lukáš Vinter, Jiří Štancl, Miroslav Rosůlek a Filip Šifalda

Foto: Mirek Horáček

Jan Kvěch coby vítěz evropského poháru
Jan Kvěch coby vítěz evropského poháru

Poláci odvrátili australskou hrozbu

Norrköping – 20. srpna
Poláci se ve švédském Norrköpingu se podeváté stali mistry světa juniorských družstev. Cestu k vítězství jim komplikovali jen Australané, nad nimiž však bíločervený tým nabyl vrchu a odkázal je na druhé příčku. Na stupně vítězů se dostali i Dánové, zatímco pro domácí se stal podnik dozajista zklamáním.

Poláci nakonec stanuli na nejvyšším stupni
Poláci nakonec stanuli na nejvyšším stupni

 

1. Polsko 44
Krystian Pieszczek 3 0 3 1 2 9
Bartosz Zmarzlik 2 3 3 3 3 14
Pawel Przedpelski 2 3 3 3 3 14
Bartosz Smektala 1 2 0 3 1 7
Daniel Kaczmarek DNR
2. Austrálie 37
Brady Kurtz 2 2 0 2 1 7
Jake Allen 3 3 3 2 2 13
Max Fricke 2 2 1 1 2 8
Jack Holder 1 3 2 2 1 9
Cameron Heeps DNR
3. Dánsko 24
Frederik Jakobsen 0 1 2 3 1 3 10
Mikkel B. Andersen 0 1 1 0 3 5
Patrick Hansen 3 1 2 2 0 0 8
Andreas Hansen 1 E – 0 – 1
Jonas Jeppesen DNR
4. Švédsko 17
Kenny Wennerstam 0 X R E – 0
Joel Kling 0 E 0 1 0 0 1
Filip Hjelmland 1 1 0 – 1 0 3
Joel Andersson 3 2 2 2 2 2 13
Alexander Woentin DNR

Foto: tiskový servis FIM

Václav Milík zůstává v pásmu útoku na evropský titul

Togliatti – 20. srpna
Necelých deset tisícovek diváků se staly svědky třetího finále evropského šampionátu v Togliatti. Cílem finálové jízdy se prohnal jako první Grigorij Laguta, jemuž na stupních vítězů dělali společnost Antonio Lindbäck a Leon Madsen. Václav Milík skončil šestý, když byl v rozjížďce poslední šance diskvalifikován za zavinění pádu Nickiho Pedersena. Martin Vaculík byl devátý. Čelo průběžné klasifikace je stále vyrovnané, novým leaderem je Antonio Lindbäck. Grigorij Laguta s Václavem Milíkem na něho ztrácejí dva body a celá top desítka je v rozpětí šesti bodů.

1. Grigorij Laguta, RUS 3 2 2 1 3 3 14
2. Antonio Lindbäck, S 3 2 3 2 2 2 14
3. Leon Madsen, DK 3 0 3 3 1 1 11
4. Hans N. Andersen, DK 1 M 3 2 3 0 9
5. Nicki Pedersen, DK 2 1 3 3 1 10
6. Václav Milík, CZ 2 1 2 3 2 10
7. Krzysztof Kasprzak, PL 0 X 2 3 3 8
8. Przemyslaw Pawlicki, PL 2 3 0 2 1 8
9. Martin Vaculík, SK 1 3 2 2 0 8
10. Andrzej Lebeděvs, LAT 0 3 0 1 2 6
11. Janusz Kolodziej, PL 2 0 1 F 3 6
12. Emil Sajfutdinov, RUS 0 2 3 X M 5
13. Anders Thomsen, DK 3 0 1 X 1 5
14. Joonas Kylmäkorpi, FIN 1 1 1 0 2 5
15. Andrej Kudrjašov, RUS 1 2 0 0 0 3
16. Peter Ljung, S 0 1 1 1 0 3
17. Gleb Čugunov, RUS (res) 0 0
18. Michail Litvinov, RUS (res) 0 0

 

Průběžné pořadí seriálu:

1. Lindbäck 29, 2. Laguta 27, 3. Milík 27, 4. Pawlicki 26, 5. Madsen 25, 6. Vaculík 24, 7. Andersen 24, 8. Kasprzak 24, 9. Sajfutdinov 23, 10. Pedersen 23, 11. Lebeděvs 21, 12. Thomsen 20, 13. Kolodziej 19, 14. Kylmäkorpi 19, 15. Ljung 10.

Riga je deštěm zakletá

Riga – 13. srpna
Déšť provází evropský šampionát dvojic. Předloni se v Divišově závod posunoval o měsíc, loni v Debrecenu na druhý den. Letos v Rize došlo k nejhorší možné situaci ze sportovního hlediska. Závod byl přerušen po osmnácti jízdách, přičemž výsledky se počítaly ve chvíli, kdy měly všechny týmy stejně. Rozpis soutěže dvojic tuto možnost nabízí po rozjížďce s číslem čtrnáct. Poláci už slavili titul, avšak nakonec na ně nezbyla žádná z medailových příček. Litovat mohli i Češi, jimž ručník v ringu sebral vidinu na bronz. Milan Špinka se magazínu speedwayA-Z svěřil, že lituje, že se závod nepřeložil na neděli.

 

„Celej‘ den pršelo,“ vypráví Milan Špinka. „Celej‘ tejden předtím bylo krásně, v neděli taky. Akorát tu sobotu pršelo. Maj‘ to tam prokletý, rušili už Grand Prix. Pršelo, pršelo, pršelo, jen ve tři hodiny, kdy závod začínal, nepršelo.“

Mezníkem se stala rozjížďka s číslem čtrnáct, kdy podnik dospěl do stadia, kdy se mohly výsledky započítat. „Půl hodiny se upravovala dráha,“ líčí český kouč. „Závod pokračoval, ale pršelo víc. V osmnáctý jízdě spadnul Puodžuks z prvního místa. Poláci už měli odjeto, byli mistři Evropy, slavili a teď to zastavili.“

V té chvíli měli Češi nejtěžší soupeře za sebou. „Byla to velká škoda,“ komentuje Milan Špinka předčasný konec závodu. „V poslední jízdě nás čekali Němci, prohrávali pořád 1:5. Ital Covatti tam jel jako dělová koule. Mokro, nemokro, nasadil v nájezdu a držel. Ale Vašek taky. Jen v první jízdě na něj odstartoval Puodžuks. On a Covatti byli šampióny dne.“

Jenže zatímco Nicolas Covatti nakonec slavil skutečný titul, českému týmu patří pátá pozice. „Jak jury rozhodla, že je konec, všichni jsme řvali,“ popisuje Milan Špinka. „Myslel jsem, že s Dány pojedeme líp, ale ne. Bylo to 3:3. Měli jsme pořád naději na 5:1 a moh‘ bejt‘ rozjezd.“

Pakliže závod spláchne déšť, vyšší moci se dá stěží bránit. Avšak konat závod se záměrem předčasného konce je ze sportovního hlediska nejhorší možné řešení. Pro soutěž dvojic, kde objektivní výsledek vznikne po duelech každého s každým po jednadvaceti jízdách, to platí dvojnásob.

„Kdyby závod přeložili na neděli, bylo krásný počasí,“ konstatuje Milan Špinka. „Pětadvacet stupňů, úplně se to otočilo. Velká škoda, měli jsme smůlu, nejeli jsme nejlehčí jízdu. Ale tak to je, byli jsme smutný, ale co můžeš dělat?! Štěstí nám nepřálo ten den.“

V Rize se nakonec Češi na stupně vítězů nedostali
V Rize se nakonec Češi na stupně vítězů nedostali

Foto: FIM Europe