Juniorské rekordy Josefa France a Eduarda Krčmáře jsou jiné a přece podobné

Kouzlo plochodrážních závodů je také v tom, že nevíte, co se stane. Byl obyčejný červencový pátek na počátku prázdnin roku 1998. Pardubický Radek Smolík přijel do Slaného s nejlepší výchozí pozicí pro útok na zlato juniorského mistra republiky. Nicméně nakonec stál na nejvyšším stupni Josef Franc, který ani sám tehdy netušil, že začal přepisovat historii. Svůj titul ještě dvakrát zopakoval, čímž vybudoval na dlouhá léta nepřekonatelný mezník. Až minulý měsíc jeho rekord třech vítězství v české juniorce vyrovnal Eduard Krčmář. Jejich tři primáty se v mnohém liší. Pražan triumfoval ve třech ročnících po sobě, Eduard Krčmář v sudých letech. Slaňák naproti tomu získal první titul ve věku, kdy Josef Franc začal teprve naplno závodit. A byť vyhrát podnik domácího juniorského šampionátu s maximálním bodovým ziskem dokázalo za čtyřicet let více než pět desítek borců, pouze Eduard Krčmář a Antonín Kasper stanuli na piedestalu bez ztráty jediného bodu. Nicméně v lecčems je cesta ke třem vítězstvím v podání obou borců, jenž se navzdory sedmnáctiletému věkovému rozdílu stále potkávají ve vrcholných závodech, podobná.

 

Slaný 1998 – Pardubice 2012: Štěstěna jede v rozjezdu na tandemu

Bráno současnou optikou, triumf Josefa France v juniorském mistrovství republiky juniorů anno domini 1998 se musel očekávat. Ale chyba lávky, současné eso pražského Olympu nebylo zpočátku své kariéry takovým suverénem jako jeho následovníci.

Šampionát juniorů anno domini 1998 vyvrcholil ve Slaném - na pódiu stojí Pavel Navrátil, Josef Franc a Radek Smolík
Šampionát juniorů anno domini 1998 vyvrcholil ve Slaném – na pódiu stojí Pavel Navrátil, Josef Franc a Radek Smolík

V posledním roce své juniorské kariéry vykročil za titulem nejlépe Radek Smolík. Obrýlený závodník pardubického klubu, který byl spolu s Tomášem Hejtíkem jako jediný nasazen přímo bez kvalifikace, kraloval prvnímu dílu v Pardubicích. Josef Franc ztratil dva body, avšak o dva měsíce později kraloval pražské Markétě.

Třetím do party byl další pardubický závodník Pavel Navrátil, jehož paradoxně dnes skoro nikdo nezná. Od útlého mládí však dokazoval, že má tolik talentu stejně tolik jako jeho tatínek Vlastimil, bývalý praporčík československé armády, který se s vervou vrhnul do podnikání, peněz. Pro zajímavost, v závodě březolupského semifinále o dva roky dříve se s těžkou dráhou dokázali vypořádat pouze tři borci. Zkušení matadoři Robert Král a Pavel Ondrašík a pak už jen Pavel Navrátil. Josef Franc začínal a raději si za ním zašel osobně pojistit, aby jej nepředjel o kolo.

A právě ve třetím díle juniorky ve Slaném kraloval Pavel Navrátil, který neprohrál ani v jediné jízdě. Radka Smolíka zradil jednou motocykl. A vedle svého klubového kolegy prohrál také s Tomášem Hejtíkem, který v osmnácté jízdě před sebe pustil Josefa France. Tím pádem měli oba po dvaačtyřiceti bodech.

Bavíme-li se statistickými hříčkami, nemůžeme opomenout, že Eduard Krčmář dvakrát připravil Václava Milíka o juniorský titul v jeho Pardubicích - na snímku první triumf z roku 2012
Bavíme-li se statistickými hříčkami, nemůžeme opomenout, že Eduard Krčmář dvakrát připravil Václava Milíka o juniorský titul v jeho Pardubicích – na snímku první triumf z roku 2012

V rozjezdu měl zpočátku navrch Pavel Navrátil, který se ujal vedení. Jenže Josef Franc se od jejich prvního setkání v Březolupech o dva roky dříve vyzrál. Na poslední chvíli se před svého pardubického soka dostal a poprvé usedl na trůn.

O čtrnáct let později byl favoritem českého juniorského zejména Václav Milík. Vyhrál ve Slaném, a byť mu triumf v Plzni sebral Eduard Krčmář, skončili oba na třinácti bodech. V Liberci Pardubičan nestartoval kvůli reprezentačním povinnostem. Eduard Krčmář však ztratil bod s Janem Holubem a další mu uzmul Václav Milík ve Mšeně.

Před vyvrcholením v Pardubicích bylo saldo jejich bodové bilance vyrovnané. Oba dokončili podnik se čtrnácti body a o titulu musel rozhodovat rozjezd. V něm vedl Václav Milík, dokud mu neexplodoval motor. Pod cílovou metou projel k titulu Eduard Krčmář, jenž se ve svých šestnácti stal nejmladším juniorským mistrem vůbec.

 

Březolupy 1999 a Pardubice 2014: regulérní duel s důstojným protivníkem

Obhajoba bývá mnohdy těžší první triumfu. Možná něco takového si Josef Franc říkal v Pardubicích v dubnu roku 1999, když až v rozjezdu odvrátil hrozbu Tomáše Suchánka. Pardubický závodník vstoupil do historie české juniorky neslavně, když v rozjížďce s číslem dvě najel do pásky. A tak se z vítězství radoval Roman Andrusiv, svým způsobem papírový outsider, který kroutil teprve svou druhou kompletní sezónu.

Tomáš Suchánek hned ve své první sezóně 1999 útočil na titul - na snímku ze Slaného stojí nad Josefem Francem (vlevo) a Romanem Andrusivem
Tomáš Suchánek hned ve své první sezóně 1999 útočil na titul – na snímku ze Slaného stojí nad Josefem Francem (vlevo) a Romanem Andrusivem

Táhlo mu už na jednadvacet, avšak juniorka anno domini byla průlomová, že do ní poprvé mohli zasáhnout patnáctiletí mladíci. Tomáš Suchánek, který načerno jezdil s pětistovkou už v osmi letech, se vezl na vrcholu vlny. Ve Slaném už mával z nejvyššího stupně vítězů, když Josef Franc musel v rozjížďce s ním vzdát vinou technických patálií, když jezdil první.

Ovšem v Praze na sklonku června už Tomáš Suchánek porazil Josefa France regulérně a připsal si dalších patnáct bodů. Pražan vrátil úder v červenci v Chabařovicích a v srpnu ve Svitavách. Počátkem září vrcholila juniorka v Březolupech a Tomáš Suchánek vedl o pouhý bod před Josefem Francem. Avšak pardubický blonďák, který měl tehdy vlasy ještě až na ramena, upadl po souboji se svým sokem v poslední zatáčce rozjížďky s číslem čtyři. Naproti tomu Josef Franc zkompletoval patnáctibodové maximum a byl šampiónem již podruhé.

Na snímku je říjen 2014 a titul si z Pardubic domů poveze opět Eduard Krčmář
Na snímku je říjen 2014 a titul si z Pardubic domů poveze opět Eduard Krčmář

Sezónu 2014 provázely deště. Díky nim padla divišovská juniorka úplně, zatímco mšenská se konala až v říjnu v Pardubicích v jeden den s místním podnikem, který sem byl přesunut ze svých původních termínů v červenci, res. srpnu.

Václav Milík vyhrál v dubnu ve Slaném a v Praze, ale v Liberci nestartoval. Přesto měl v Pardubicích lepší výchozí pozici, jelikož při zohlednění pravidla o škrtání nejhoršího výsledku vedl o bod. Jenže dopoledne jej přibrzdil defekt. A protože po obědě kraloval Eduard Krčmář, stal se podruhé mistrem právě slánský závodník.

 

Březolupy 2000 a Divišov 2016: suverénní výkon s razancí tornáda

Zájezd do Anglie zabránil Josefu Francovi vstoupit do prvního podniku české juniorky v Pardubicích v dubnu 2000. V rámci fair play se tehdy VV SPD vrátil ke škrtání jednoho nejhoršího výsledku. Tomáš Suchánek využil Pražanovy absence a triumfoval ve Svítkově, aniž by ztratil jediný bod.

I když jeho rekord vyrovnal Eduard Krčmář, nenechal se Josef Franc v Divišově vyvézt z dobré nálady
I když jeho rekord vyrovnal Eduard Krčmář, nenechal se Josef Franc v Divišově vyvézt z dobré nálady

V květnu v Praze byl Josef Franc zpátky. Oba pretendenti mistrovského trůnu se sešli v rozjezdu, který pro sebe rozhodl Pražan. Ten poté rozehrál triumfální sérii lemovanou patnáctibodovými maximy ve Slaném, Svitavách a Mšeně.

Vypracoval si klíčový náskok, z něhož posléze profitoval na sklonku září v Březolupech. K třetímu titulu s dvoubodovou převahou na Tomáše Suchánka mu stačilo jedenáct bodů, jelikož Pardubičan ještě v rozjížďce s číslem dvacet.

Letošek máme ještě v živé paměti. Eduard Krčmář si vybudoval pevnou pozici leadera už v květnu v Praze. Navíc nepřišel o žádný bod ani minulý měsíc v Divišově. Stal se tak teprve druhým borce, který bez ztráty bodu vyhrál i celý šampionát. Prvním byl Antonín Kasper roku 1980, kdy se i po zrušeném Liberci finálová část šampionátu skládala ze tří podniků v Chabařovicích, Plzni a Slaném.

Ticho před bouří - divišovský box Eduarda Krčmáře, který za chvíli vyhraje svůj třetí titul
Ticho před bouří – divišovský box Eduarda Krčmáře, který za chvíli vyhraje svůj třetí titul

Právě nerovné podmínky jsou brzdou objektivního porovnávání napříč čtyřmi desetiletími. V první řadě jde o rozdílný počet závodů. Jejich počet kolísal, přičemž póly představují léta 1974, 1975 a 2015 s osmi a letošek se dvěma podniky. V úvahu musíme vzít i trend z devadesátých let, kdy juniorští šampióni mizeli v britské lize, byť mohli ještě své zlato obhajovat, což byl konec konců také případ Antonína Kaspera v sezóně 1982. Rovněž bratři Aleš a Lukáš Drymlovi, kteří mají ve svých sbírkách medaile ze světového a evropského mistrovství, v české juniorce nikdy nestartovali.

Své sehrál i věkový limit, který se z původních sedmnácti let snížil až na patnáct. Eduard Krčmář si zvyknul vítězi už se stopětadvacítkou a dvěstěpadesátkou. Svůj první juniorský titul vybojoval v šestnácti, což byl věk, kdy Josef Franc před dvaceti lety svou kariéru prakticky startoval. I díky tomu si slánský borec může příští rok připsat ještě další titul a tím pádem zvednout laťku rekordu ještě o jeden zářez.

 

Triumfy s maximálním bodovým ziskem ve finálových závodech šampionátu republiky juniorů:

počet triumfů: závodník, klub: konkrétní závody:
8 Václav Milík, ZP Pardubice Liberec 2010, Plzeň 2011, Mšeno 2012, Slaný 2013, Divišov 2013, Pardubice 2013, Praha 2013, Praha 2014
7 Josef Franc, Olymp Praha Praha 1998, Chabařovice 1999, Svitavy 1999, Březolupy 1999, Slaný 2000, Svitavy 2000, Mšeno 2000
Tomáš Suchánek, ZP Pardubice Praha 1999, Pardubice 2000, Pardubice 2001, Mšeno 2001, Slaný 2003, Kopřivnice 2003, Praha 2003
Miroslav Fencl, Slaný Březolupy 2000, Slaný 2001, Mšeno 2001, Kopřivnice 2001, Praha 2002, Kopřivnice 2002, Kopřivnice 2004
5 Antonín Kasper II., RH Praha Chabařovice 1980, Plzeň 1980, Slaný 1980, Žarnovica 1981, Mšeno 1981
Richard Wolff, Olymp Praha Pardubice 1997, Plzeň 1997, Praha 1997, Chabařovice 1997, Slaný 1997
Martin Málek, Březolupy Praha 2005, Březolupy 2005, Chabařovice 2005, Chabařovice 2006, Mšeno 2006
Filip Šitera, Plzeň Mšeno 2005, Slaný 2006, Praha 2006, Pardubice 2007, Praha 2008
Eduard Krčmář, Slaný Liberec 2014, Pardubice 2014, Plzeň 2015, Praha 2016, Divišov 2016
4 Martin Vaculík, Slaný (SK) Plzeň 2007, Slaný 2009, Divišov 2009, Pardubice 2009
Matěj Kůs, Olymp Praha Pardubice 2008, Kopřivnice 2008, Mšeno 2008, Liberec 2009
3 Bořivoj Hádek, SVS Praha 1989, Chabařovice 1989, Pardubice 1989
Tomáš Topinka, Markéta Praha Pardubice 1992, Praha 1992, Slaný 1992
2 Luboš Tomíček II., RH Praha Zohor 1976, Ostrava 1976
Josef Jůza, RH Praha Praha 1978, Plzeň 1978
Ivan Pacák, RH Praha Mšeno 1984, Čakovice 1984
Jiří Hurych, RH Praha Kopřivnice 1990, Svitavy 1990
Jiří Štancl III., Plzeň Praha 1993, Divišov 1993
Hynek Štichauer, Pardubice Pardubice 2005, Plzeň 2008
Michael Hádek, Plzeň Plzeň 2010, Pardubice 2011
Zdeněk Holub, Markéta Praha Svitavy 2015, Březolupy 2015
1 Emil Ondrašík, Březolupy Čakovice 1974
Jiří Jirout, RH Praha Březolupy 1974
Oldřich Kachyňa, Slaný Liberec 1975
Lubomír Volín, Kopřivnice Ostrava 1975
Zdeno Vaculík, ZP Pardubice Kopřivnice 1975
Jiří Svoboda, RH Praha Kopřivnice 1976
Ladislav Hradecký, RH Praha Pardubice 1977
Jaroslav Drahoš, Zohor Březolupy 1979
Zbyšek Holý, RH Praha Plzeň 1979
Petr Kubíček, RH Praha Mšeno 1982
Roman Matoušek, Slaný Zohor 1982
Jiří Brož, RH Praha Mšeno 1984
Bohumil Brhel, RH Praha Praha 1985
Miroslav Práger, RH Praha Praha 1985
Vlastimil Červenka, Březolupy Březolupy 1986
Gašpar Forgáč, VTJ Pardubice Slaný 1988
Miroslav Forgáč, SVS Pardubice Praha 1988
Jan Holub II., RH Praha Svitavy 1989
Martin Rybenský, VTJ Pardubice Pardubice 1990
Jan Fejfar, Markéta Praha Svitavy 1991
Antonín Šváb II, Markéta Praha Svitavy 1993
Marián Jirout, ZP Pardubice Praha 1994
Robert Král, Březolupy Březolupy 1996
Pavel Ondrašík, Olymp Praha Slaný 1996
Radek Smolík, ZP Pardubice Pardubice 1998
Pavel Navrátil, ZP Pardubice Slaný 1998
Zdeněk Simota, Plzeň Pardubice 2006
Luboš Tomíček III., Olymp Praha Slaný 2007
Jan Holub III., Plzeň Liberec 2012
Roman Čejka, Slaný Slaný 2014
Michael Härtel, D Slaný 2015

Poznámka: klubová příslušnost je uváděna dle situace při dosažení triumfu, což s ohledem na vojenskou povinnost v minulosti může být proto pro čtenáře matoucí; v přehledu figurují pouze závody, které nebyly předčasně ukončeny; v případě podniků s nadstavbovou částí v letech 2008 a 2016 jsou brány v potaz úplně všechny jízdy; protože není známé, jestli se v roce 1975 konal závod v Čakovicích, nemusí být přehled kompletní

 

Život píše úžané příběhy a oba rekordmani se navzdory sedmháctiletému věkovému rozdílu stále potkávají v prestižních závodech typu SGP České republiky - ovšem pozor, nechybělo mnoho a tři juniorská zlata měl ve své sbírce Václav Milík
Život píše úžané příběhy a oba rekordmani se navzdory sedmháctiletému věkovému rozdílu stále potkávají v prestižních závodech typu SGP České republiky – ovšem pozor, nechybělo mnoho a tři juniorská zlata měl ve své sbírce Václav Milík

Foto: Josef Štěpánek, Karel Herman a Mirek Horáček a Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)