Slováci mají pádný důvod pospíchat z Prahy domů

Žarnovica – 24. června
Praha dokáže divákům velkých cen nabídnout nejen pohled na skvělé závodění pod dokonalou taktovkou pořádajícího AK Markéta. Návštěvníci každého ročníku Speedway Grand Prix si vychutnávají atmosféru české metropole, kde život neutichá ani  po soumraku nebo závěrečném ceremoniálu s třemi nejlepšími na pódiu. Fanoušci ze Žarnovice však budou pospíchat domů. Ne, že by si nedokázali vychutnat lákadla pražského nočního života, avšak v neděli odpoledne je na domácím stadiónu čeká Memoriál Ladislava Eliáše spojený s domácím šampionátem.

 

Vyvzdorovaný šampionát

Zdeno Vaculík nechal výraznou stopu ve slovenském šampionátu, kde se objevil i jeho syn Martin, a kde čeká debut jeho vnuka Davida Pacalaje
Zdeno Vaculík nechal výraznou stopu ve slovenském šampionátu, kde se objevil i jeho syn Martin, a kde čeká debut jeho vnuka Davida Pacalaje

Za časů federativního uspořádání našeho státu si slovenské motoristické šampionáty ve srovnání s jejich českými protějšky uchovávaly přece jen vyšší míru autonomie. Stejně jako přebory České slovenské republiky plnily úlohu kvalifikačního předstupně federálních šampionátů. Avšak slovenská klání si udržela ve svém názvu nejen slovo mistrovství, ale i celou špičku východní poloviny země ve startovních listinách.

Byť na ploché dráze Slováci na rozdíl od jiných odvětví motoristického sportu zpočátku nedrželi krok s českými závodníky, slovenský šampionát byl pro ně vždy prestižní záležitostí. Jeho historie je plná lidských příběhů a zažila vzestupy a pády. Začala v prvé půli šedesátých let, aby se na konci dekády dostala do kalendářů natrvalo, i když sedmdesátky ve druhé půli letopočtu přinesly nedokončené ročníky i mistry vyhlášené od zeleného stolu.

Jenže faktický konec žarnovických plochodrážníků po sametové revoluci přinesl i zánik plochodrážních mistrovství Slovenska. Jejich renesanci přinesla až sezóna 2009. Napřesrok ovšem závod propršel nejen v řádném červencovém, ale i náhradním zářijovém termínu.

Obnovený šampionát v roce 2009 vyhrál Tomáš Suchánek, který stojí na nejvyšším stupni s Martinem Vaculíkem a Filipem Šiterou
Obnovený šampionát v roce 2009 vyhrál Tomáš Suchánek, který stojí na nejvyšším stupni s Martinem Vaculíkem a Filipem Šiterou

Na podzim roku 2010 se mistrovství Slovenska stalo důvodem roztržky v AMK Žarnovica. Vedení klubu se do jeho pořádání nechtělo pustit, zatímco skupina kolem Martina Búriho, si nechtěla svůj závod, o jehož comeback na scénu se zasloužila, vzít. Založila Speedway Club Žarnovica a právě závod o slovenského mistra se stal jedním z jejich vývěsních štítů s ambicemi vytvořit protějšek legendární Zlaté přilby SNP.

Od té doby se historie mistrovství Slovenska spojuje s Memoriálem Ladislava Eliáše, jehož tradici přerval konec plochodrážního stadiónu v Zohoru po sezóně 1985. V současnosti se závod na uctění památky tragicky zesnulého plochodrážníka závodí v hlavní části, zatímco o slovenský titul se bojuje v nadstavbě.

 

Mezinárodní startovní pole

Ve svých prvních fázích bylo mistrovství Slovenska určeno pouze pro členy slovenských klubů, takže v jeho výsledcích můžeme najít kupříkladu Václava Zajíce, Lubomíra Jedka, Václava Milíka či Oldřicha Řezníčka, který svého času oblékali žarnovické či slovenské vesty.

Slovenská jezdecká základna se rozrůstá
Slovenská jezdecká základna se rozrůstá

Jak však slovenských plochodrážníků ubývalo, objevovali se čeští závodníci častěji. Nicméně šampionát se ubíral spíše cestou modifikace rozpisu pro nižší počet závodníků. Roku 2009 by ovšem podobné řešení nepřineslo vůbec nic, jelikož byste Slováky spočítali na prstech jedné ruky. Mezinárodní šampionát je proto logickým řešením.

Platí to i pro nedělní závod, byť ve startovní listině napočítáte sedm držitelů licencí SMF. Po dvou letech problémů čeká ostrý závodní comeback Adama Čaradu. Vůbec poprvé se na start oficiálního závodu postaví Jakub Valkovič.

Michal Tomka si už udělal jméno i v Čechách
Michal Tomka si už udělal jméno i v Čechách

Vnuk Zdeno Vaculíka a tím pádem Martinův synovec sice dostane dort s patnácti svíčkami až na začátku října. Jenže jeho výkony o trénincích stály za iniciativou, aby od SMF dostal výjimku a mohl závodit už dříve, což se samozřejmě opřelo o souhlas rodičů a lékařů.

V neděli do Žarnovice dorazí čtyři borci, kteří se už mohou chlubit čtyřmi tituly slovenského šampióna. Kromě Norberta Magosiho a Stanislawa Burzy jde o český tandem Martin Málek a Tomáš Suchánek, jenž se shodou okolností posadil na trůn při prvním ročníku obnoveného šampionátu v červenci roku 2009.

Právě Češi mají vedle Slováků nejsilnější kontingent. Mimo obou slovenských exmistrů se v neděli odpoledne na žarnovickém ovále objeví Martin Gavenda, Hynek Štichauer a Patrik Mikel.

Účastníci závodu – Žarnovica, neděle 15:00:

Slovensko: Patrik Búri, Adam Čarada, Michal Tomka, Ján Mihálik, Jakub Valkovič, David Pacalaj, res Peter Vida (H – SMF)
Česká republika: Tomáš Suchánek, Martin Málek, Martin Gavenda, Hynek Štichauer, Patrik Mikel
Německo: Mathias Schultz, Steven Mauer
Rakousko: Fritz Wallner, res Jannik Klein
Polsko: Stanislaw Burza
Dánsko: Kenneth Hansen, Kenneth Nissen
Maďarsko: Norbert Magosi
Ukrajina: Andrej Kobrin
Bulharsko: Milen Manev
V neděli se v Žarnovici rozhodne o slovenském šampiónovi
V neděli se v Žarnovici rozhodne o slovenském šampiónovi

Foto: Mirek Horáček, Martin Búri a archív

Josef Franc se těší na sledování Václava Milíka

Praha – 24. června
Před třemi týdny se vracel z francouzského St. Macaire s postupem do challenge mistrovství světa na dlouhé dráze, avšak slánská extraliga jej zastihla v roli zasvěceného diváka s límcem okolo krku. Následky pádu z Francie naštěstí nebyly takové, aby mu zabránily vstoupit do finálové série dlouhodrážního šampionátu planety. Po Mühldorfu testoval v Mariánských Lázních motor, který možná vyzkouší dnes v podvečer při tréninku na SGP České republiky. Byť byl do poslední chvíle vážným konkurentem Václava Milíka v jeho aspiracích na divokou kartu, Josef Franc se magazínu speedwayA-Z svěřil, že pardubickému borci bude v jeho boji se světovou elitou držet palce.

 

Déšť smůly

„Při tréninku i v závodech to fungovalo perfektně,“ komentuje Josef Franc kvalifikaci světového šampionátu na dlouhé dráze v St. Macaire. „Starty mi šly, sbíral jsem body. Ale v poslední jízdě jsem si z prvního místa dal na budku. Pak jsem doufal, že se podaří semifinále.“

Následky pádu se St. Macaire naštěstí ze závodních plánů Josefa France škrtly jen slánskou extraligu
Následky pádu se St. Macaire naštěstí ze závodních plánů Josefa France škrtly jen slánskou extraligu

Zatímco on měl postup prakticky v kapse, Hynek Štichauer potřeboval body. „Potřebovali jsme blokovat Milanesseho,“ vysvětluje Josef Franc, že by Ital mohl zkřížit Pardubičanovu dráhu do challenge. „Hynek si to nakonec vyzávodil. Já předjel Milanesseho, i když jsem odstartoval poslední.“

Dlouhá cesta z Francie proto byla pro Čechy radostná, i když Pražanova absence v sestavě Markéty pro třetí extraligové kolo vzbuzovala obavy o jeho zdravotním stavu. „Oba jsme měli radost,“ netají se Josef Franc svými pocity po skončení závodu ve St. Macaire. „Já byl ale dobitej‘. Bolelo mě za krkem, měl jsem pomlácený žebra. Proto jsem to nechal odpočívat a nejel ve Slaným.“

Termín prvního finále světového šampionátu na dlouhé dráze se však blížil. „V pátek před Mühldorfem jsem s Aďou Rymelem vyrazil na kolo,“ říká Josef Franc. „Zase jsme v pohodě odtrénovali. Motorka byla rychlá, ale začalo chcát. První dvě jízdy jsem dokázal odstartovat. Pak mi starty nešly, předjíždět se nedalo. Není to výmluva, bylo to pro všechny stejný. Ale bohužel pršelo v kuse a nemělo smysl tam dávat GM od Bertíka z Holandska, co mi přivezli.“

 

Optimistické tréninkové pondělí

Sotva se během loňského roku začaly kuloáry české ploché dráhy rojit informace, že se v Mariánských Lázních letos v létě rozhodne o mistru světa v soutěži družstev, zrodil se sen o první české medaili. Chvíli jej snil i Aleš Dryml, než nakonec zavrhl myšlenku na svůj dlouhodrážní comeback a rozhodl se věnovat výhradně české extralize. Nicméně projekt pomoci české dlouhé dráze nese ovoce a v pondělí se v Mariánských Lázních mohli čeští borci objevit při tréninku vedle kompletní francouzské ekipy.

Josef Franc na lázeňském ovále během květnového šampionátu republiky
Josef Franc na lázeňském ovále během květnového šampionátu republiky

„Vyzkoušel jsem motory,“ vypráví Josef Franc o svém pondělním programu. „Výborně to startovalo. Byl jsem spokojenej‘, šlo to od startu. Dobrý. Fouk‘ jsem tam i ten novej‘ motor od Bertíka. Nezval jsem ho zezačátku, ale když jsem ho tam dal, prask‘ řemen.“

Před červencovým závodem je pražský závodník plný optimismu. „Bude z čeho vybírat,“ kvituje svůj strojový park. „Mám dva motory, co by mohly jít dobře od startu. Čeká mě ještě Mulmshorn a Marmande. Jedno je tvrdá tráva, druhá zase písčitá. Uvidíme, necháme rozhodnutí asi až na sobotu ráno před samotným závodem v Mariánkách.“

Nakolik je tedy reálná šance, že by lázeňské publikum tleskalo českému nároďáku nejen na nástupu, ale také při vyhlašování výsledků na pódiu? „Kluci se snažej‘, Martin Málek a Hynek Štichauer se hodně zlepšili,“ hodnotí Josef Franc své kolegy z družstva. „Je vidět, že se Martin snaží to vychytat a dopasovat motorku na sebe. A Hynek v rámci svých možností taky.“

 

Fanouškem Václava Milíka

Josef Franc bude o víkendu držet pěsti Václavu Milíkovi
Josef Franc bude o víkendu držet pěsti Václavu Milíkovi

V české plochodrážní velké ceně Josef Franc debutoval před třinácti lety. Václav Milík tehdy žil bohatým životem desetiletého vesnického kluka. Učaroval mu motokros a skákání na trampolíně, kde si posléze dokonce nalomil třetí hrudní obratel. O tři roky mladší Eduard Krčmář zase hrával hokej a měl teprve objevit plochou dráhu, když se vydal s malým motokrosovým motocyklem vydat trénovat ke slánskému stadiónu.

Přesto se tato trojice již dnes sejde v boxech pražské Markéty, protože na ně padla nominační volba pořadatele pro jubilejní dvacátou Grand Prix ve stověžaté matičce. „Chci vyzkoušet ten novej‘ motor,“ plánuje Josef Franc. „Dám ho do krátký motorky a vyzkouším ho dnes o tréninku. Mám jeden letitej‘ motor na krátkou, co jede, ale zkusím i ten dlouhodrážní.“

Příležitosti náhradníka jsou limitovány rozmarem osudu. „Těším se, jak Venca bude bojovat,“ nezní z hlasu Josefa France ani náznak žárlivosti, že mu Pardubičan nakonec vyfoukl divokou kartu. „Budu mu fandit. Snad jim to natře!“

Josef Franc do poslední chvíle bojoval s Václavem Milíkem o divokou kartu
Josef Franc do poslední chvíle bojoval s Václavem Milíkem o divokou kartu

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Josef Franc měl naposledy divkou kartu na českou velkou cenu před třemi lety
Josef Franc měl naposledy divkou kartu na českou velkou cenu před třemi lety

Jízdní řád světového poháru doplňují širší sestavy

Londýn – 23. června
Třicet dnů před začátkem světového poháru družstev vzniká pro devítku národních týmů startujících ve světovém poháru družstev povinnost nahlásit sestavu širšího národního kádru. Poskládat deset mužů není tak složité jako krystalizace závěrečné čtyřky pro daný závod. Letošní reglementy vracejí do hry náhradníka, jemuž však musí být nejvíce jednadvacet a na ovál smí vyjet až v okamžiku, kdy se některý z jeho kolegů zraní.

Podle předchozích vyjádření Milana Špinka mají ve čtveřici českého národního týmu svá místa jasná Václav Milík a Eduard Krčmář. O zbytku týmu by kouči české reprezentace měla hodně napovědět příští středa s extraligou v pardubickém Svítkově.

Světový pohár družstev 2016 se širšími sestavami národních týmů:

závod 1 Vojens (DK) – sobota 23.7.
Dánsko: Niels-Kristian Iversen, Hans N. Andersen, Kenneth Bjerre, Peter Kildemand, Bjarne Pedersen, Leon Madsen, Nicki Pedersen, Michael Jepsen Jensen, Frederik Jakobsen, Mikkel B Andersen
Polsko: Maciej Janowski, Piotr Pawlicki, Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Krzysztof Kasprzak, Grzegorz Zengota, Przemyslaw Pawlicki, Piotr Protasiewicz, Pawel Przedpelski, Krystian Pieszczek
Rusko: Grigorii Laguta, Artjom Laguta, Andrej Kudrjašov, Emil Sajfutdinov, Viktor Kulakov, Gleb Čugunov, Vadim Tarasenko, Renat Gafurov, Sergej Logačev, Sergej Darkin
Česká republika: Josef Franc, Zdeněk Holub, Eduard Krčmář, Matěj Kůs, Martin Málek, Václav Milík, Tomáš Suchánek, Hynek Štichauer, Michal Škurla, Ondřej Smetana
závod 2 Västervik (S) – úterý 26.7.
Švédsko: Antonio Lindbäck, Andreas Jonsson, Fredrik Lindgren, Joonas Kylmäkorpi, Jacob Thorssell, Linus Sundström, Peter Ljung, Kim Nilsson, Joel Andersson, Joel Kling
Austrálie: Troy Batchelor, Jason Doyle, Max Fricke, Josh Grajczonek, Chris Holder, Jack Holder, Brady Kurtz, Sam Masters, Nick Morris, Rohan Tungate
USA: Luke Becker, Ryan Fisher, Aaron Fox, Greg Hancock, Billy Janniro, Gino Manzares, Broc Nicol, Max Ruml, Ricky Wells, Scott Campos
Německo Martin Smolinski, Tobias Kroner, Kai Huckenbeck, Kevin Wölbert, Erik Riss, Michael Härtel, Valentin Grobauer, Tobias Busch, Mark Riss, Rene Deddens
race-off Manchester (GB) – pátek 29.7.
druzí ze závodu 1
třetí ze závodu 1
druzí ze závodu 2
třetí ze závodu 2
finále Manchester (GB) – sobota 30.7.
Velká Británie: Tai Woffinden, Josh Bates, Craig Cook, Adam Ellis, Chris Harris, Danny King, Robert Lambert, Scott Nicholls, Richie Worrall, Steven Worrall
vítězové závodu 1
vítězové závodu 2
vítězové race-off

Zahrejte si na kouče českého nároďáku:

Kteří čtyři závodníci by dle Vašeho soudu měli být v české sestavě pro Vojens?

View Results

Loading ... Loading ...
Václav Milík (12) a Eduard Krčmář mají sá místa ve finální čtveřici jistá
Václav Milík (12) a Eduard Krčmář mají sá místa ve finální čtveřici jistá

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)