Sestavy vypadají opticky vyrovnanější

Mšeno – 18. června
První dvě kola letošní extraligy připomínala dobře známou Ezopovu bajku o lišce, která pozvala čápa na hostinu a skvělou kaši mu servírovala na mělkém talíři. Stejně jako rezavé zvířátko totiž Pardubičané sebrali většinu bodů. Z trojice extraligových čápů se pouze Mšenu před čtrnácti dny ve Slaném podařilo na chvilku proniknout do čela závodu. V souvislosti se zítřejším pokračováním ve Mšeně by se mohlo zdát, že se čápi chystají servírovat lišce extraligové menu v láhvi. Sestavy se totiž alespoň na první pohled vyrovnávají.

 

 

Oživené zlaté sny

Mšeno bude doma bez Sebastiana Ulamka
Mšeno bude doma bez Sebastiana Ulamka

„Nemám, z čeho vybírat,“ konstatuje Petr Vandírek, jemuž stejně jako ve Slaném bude chybět Martin Málek, který se ještě nedal dohromady po úraze kolene z Mariánských Lázní. Extraliga se do středočeského městečka vrací po roční pauze a domácím nezbývá, než nastoupit jen ve čtyřech.

„Mám Norberta Kosciucha,“ pokračuje jejich kouč. „Protože Grzegorz Walasek je v Anglii, Mads Kornelliusen nemá formu, Sebastian Ulamek musí jet semifinále mistrovství Polska a Vitaliji Bjelousovi propadly víza.“

Při připomínce slavné éry, kdy Mšeno na svém stadiónu neznalo nic než vítězství, zasvítí Petru Vandírkovi oči. „Mohlo by to vyjít,“ přemítá. „Mrzí mě, že nemáme Ulamka nebo Walaska, ale doufám, že je Kosciuch zastoupí. Filip nejede ve Mšeně špatně, Honza taky ne a Ondra Smetana tam taky umí. Hlavně aby to neuplavalo.“

 

Čáp tipuje lišku

Tomáš Topinka přivede zítra na nástup stejnou pětici
Tomáš Topinka přivede zítra na nástup stejnou pětici

Před rokem se pražská sestava složená jen z českých závodníků stala jedním z faktorů, proč se Pardubice odklonily od stylu dvojutkání. Nicméně ani ve čtyřčlenných družstvech si Tomáš Topinka žádná esa nezve. „Stará sestava, žádná změna nebude, kluci potřebujou závodit, ať závoděj‘,“ vysvětluje jména Michal Škurla, Filip Hájek, Matěj Kůs, Zdeněk Holub a Josef Franc v sestavě.

Nicméně že Pardubice přijedou do Mšena jen se samými českými závodníky, se plochodrážními kuloáry již nějakou dobu neslo. „Naše doba teprve přijde,“ odráží pražský manažer otázku, zda by právě v této souvislosti nebylo vhodné zaútočit na nejvyšší stupínek. Kousavou připomínku, zda to bude ještě před testimonialem současných stopětadvacítkářů však přechází se smíchem.

A jaká bude třetí kapitola bajky o lišce a čápu? „Myslím, že vyhrajou Pardubice,“ tipuje Tomáš Topinka. „Uvidíme, jak to bude dál. Hlavně, ať neprší, předpovědi nejsou dobrý. Ale ty většinou nevycházej‘.“

 

Dvě slánské změny

Nejvíce změn ve svém týmu učinil Milan Mach
Nejvíce změn ve svém týmu učinil Milan Mach

Přední dečku 3ton zítra neoblékne osvědčený Piotr Swiderski, místo něhož středočeský tým posílí Adrian Miedzinski. „Swider má mistrovství Polska,“ vysvětluje Milan Mach prozaické důvody, které ho k personální výměně motivovaly. „Tak jsem si vzal Adriana.“

Doma však zůstává rovněž Piotr Dziatkowiak, jemuž se letos v českých závodech nedaří vůbec bodovat, ale se slánskou vestou se do extraligy vrací Michael Hádek. „Za prvé mě Piotra Dziatkowiak nepřesvědčil,“ konstatuje slánský kouč. „A za druhý Michael má vůli jet. Líbí se mi, že se snaží závodit, tak dostává šanci.“

Kdo byl ve Mšeně na prvního máje a viděl Plzeňanovy velkoryse střižené vnější oblouky, pochopí. „Bude to vyrovnanej‘ závod,“ filozofuje Milan Mach. „Těžko tipovat. Pardubice jsou bez cizinců a tím do bude ještě vyrovnanější. Všichni musíme bodovat!“

 

Oprávněný optimismus i bez cizince

Lubomír Vozár bude bez cizince
Lubomír Vozár bude bez cizince

Z tábora soupeřů již několikrát zazněly hlasy, že Pardubice jsou v extralize čtyřčlenných týmů náramně silné i bez zahraničních posil. Zítra se o tom přesvědčíme v praxi. Martin Vaculík se totiž chce pořádně připravit na první finále evropského šampionátu jednotlivců v Toruni. A hustě popsaný diář nepustí do Čech ani Mateje Žagara.

„Uvidíme, zkusíme i tak vyhrát,“ konstatuje Lubomír Vozár. Pardubický kouč rozhodně nemluví do větru. Vždyť pokud by kdokoliv z trojice Aleš Dryml – Václav Milík – Tomáš Suchánek přivezl jen jedenáct bodů, konec závodu by jej nezastihl v nejlepší náladě. Třikrát jedenáct je třiatřicet, což ve Slaném stačilo Mšenu na stříbro. Markétě v Praze dokonce ještě o tři méně.

„A Patrik Mikel by moh‘ taky nějaký body přidat, včera jel moc pěkně,“ přisazuje si Lubomír Vozár se svým juniorem, který na poslední chvíli nahradil Josefa Nováka s poraněnou rukou. „Každý závod je jiný. Záleží, jak bude vypadat dráha. Dneska má pršet a ve Mšeně se netrénuje, ani se tam nejezdí. Necháme se překvapit.“

Oficiálně nahlášené sestavy:

Grepl PDK Mšeno: 1 Jan Holub
2 Ondřej Smetana (Praha)
3 neobsazeno
4 Filip Šitera
5 Norbert Kosciuch, PL
AK Markéta Praha: 1 Michal Škurla
2 Filip Hájek
3 Matěj Kůs
4 Zdeněk Holub
5 Josef Franc
AK 3ton Slaný: 1 Eduard Krčmář
2 Roman Čejka
3 Michael Hádek
4 Michal Dudek
5 Adrian Miedzinski, PL
ZP Pardubice: 1 Aleš Dryml
2 Tomáš Suchánek
3 Patrik Mikel
4 Jaroslav Petrák
5 Václav Milík

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

První dva závody extraligy naznačily, že se extraligové čtyřky nejsou žádnou zárukou dramatu. Pardubičané vyhráli s drtivou převahou doma ve i ve Slaném. Kdo se ale stane vítězem ve Mšeně?

View Results

Loading ... Loading ...

V půli září se v Liberci utká Sever proti Jihu

Liberec – 18. června
Sice je ještě trochu času, ale Liberec láká na podzimní novinku svého termínového kalendáře. Utkání Sever proti Jihu bude probíhat pod taktovkou Karla Kadlece a pojede se podobným systémem jako přebor. Hlásí se čím dál tím víc závodníků, kteří se chtějí především jen pobavit, mítink se 12. září uskuteční jako show. A bude to takové předehra na mistrovství Evropy jednotlivců 28. května 2016.

9

Mistrovství světa v Mariánských Lázních láká pestrou startovní listinou

Mariánské Lázně – 18. června
Již tuto sobotu 20. června od čtrnácti hodin se na dlouhé ploché dráze v Mariánských Lázních uskuteční jeden vrcholů letošní sezóny. Patnáct zájemců o sedm postupových míst si to rozdá v osmnácti jízdách kvalifikačního závodu mistrovství světa pro rok 2016. Vyrovnaná startovní listina kombinující zkušené dlouhodrážní mistry s novými tvářemi této disciplíny slibuje napínavý závod.

 

Josef Franc jednoznačně míří za postupem
Josef Franc jednoznačně míří za postupem

Naším tradičně nejžhavějším želízkem v ohni bude Josef Franc. Ten si v úvodním závodě letošní finálové série na dlouhé dráze v německém Herxheimu vybral notnou dávku smůly. Defekt z prvního místa úvodní jízdy, když za svými zády vodil i úřadujícího mistra světa Erika Risse, mu doslova sebral vítr z plachet. Na náhradním motocyklu sice bojoval o každý bod, ale kalich hořkosti musel vypít až do dna, když jej v druhé zatáčce jízdy s příznačným číslem třináct Angličan Richard Hall nekompromisně vytlačil z dráhy na venkovní travnatý pás. Rozhodčí však místo britského hříšníka, který se na tomtéž místě nevešel do zatáčky už v předchozí jízdě, vyloučil českého jezdce. V průběžné klasifikaci po prvním ze čtyř závodů seriálu tak náš reprezentant figuruje těsně za elitní osmičkou.

Richard Wolff dle svých slov kroutí na oválech poslední sezónu
Richard Wolff dle svých slov kroutí na oválech poslední sezónu

Triumf na domácí dráze v Mariánských Lázních by byl určitě tím pravým nakopnutím do dalších bojů. Stačí jen trocha závodnického štěstí. Titul mistra republiky, suverénní postup do finále evropského šampionátu na travnaté dráze nebo zlatý a stříbrný věnec z nedávných pouťáků v Nizozemí a Francii dodávají jeho ambicím reálný podklad.

Roman Čejka si vyjel místečko minulý měsíc v mistrovství republiky
Roman Čejka si vyjel místečko minulý měsíc v mistrovství republiky

Druhý český reprezentant a bývalý účastník finálové série na dlouhé dráze Richard Wolff se netají svým úmyslem pověsit na konci letošní sezóny závodní kombinézu na hřebík. Postupová radost by ho možná přiměla své rozhodnutí ještě přehodnotit. Přes vleklé problémy se zraněným kolenem se letos dokázal probojovat na stupně vítězů v domácím šampionátu, pouťáku v německém Lübbenau nebo dosáhnout na postup do finále Mistrovství Evropy na travnaté dráze.

Michal Dudek bude plnit roli náhradníka
Michal Dudek bude plnit roli náhradníka

Svůj reprezentační debut si v sobotním závodě odbude letošní nováček na dlouhé ploché dráze slánský Roman Čejka. Po jeho působivém výkonu v květnovém domácím šampionátu, kde si získal sympatie diváků nejen dravou jízdou, ale i ukázkovým dlouhodrážním stylem, je účast v závodě mistrovství světa zaslouženou odměnou.

Druhým náhradníkem se stane Michal Škurla
Druhým náhradníkem se stane Michal Škurla

Z pozice náhradníků budou doufat v příležitost další nováčci této disciplíny Michal Dudek a Michal Škurla.

Dalším pravidelným účastníkem finále světového šampionátu a jedním z nejžhavějších favoritů na triumf v sobotním závodě je Jörg Tebbe z Německa. V Herxheimu mu finálová jízda unikla doslova o vlásek, když při bodové rovnosti postoupil mladičký Francouz Berge. Přitom Tebbe si během závodu připsal řadu cenných skalpů včetně pozdějšího vítěze Kylmäkorpiho.

Bernd Diener by svým věkem patřil spíše mezi veterány
Bernd Diener by svým věkem patřil spíše mezi veterány

Mezi horké favority na postup z Mariánských Lázní patří i jeho dva slavní krajané, i když by věkem patřili spíše mezi veterány. Šestačtyřicetiletý Matthias Kröger byl po dlouhá léta stálým inventářem seriálu dlouhodrážního mistrovství světa, a to již od jeho vzniku v roce 1997. Tehdy se představil i v závěrečném závodě v Mariánských Lázních, kde obsadil sedmou příčku. Jeho největším úspěchem je bronzová medaile z roku 2000.

Třetím do party je žijící a stále jezdící legenda Bernd Diener. Poslední z mohykánů osmdesátých let se ve světovém finále objevil poprvé v roce 1986. Výrazněji na sebe upozornil při finále roku 1994 v Mariánských Lázních, kde se probil mezi první šestku. O dva roky později na zdejší dráze triumfoval

Bernd Diener v akci
Bernd Diener v akci

v semifinálovém závodě, aby v zářijovém finále dosáhl svého největšího úspěchu – stříbrné medaile za neporazitelným Gerdem Rissem. Pochlubit se může i tituly mistra Evropy na travnaté dráze nebo mistra Německa. Přestože den před letošním závodem v Mariánských Lázních oslaví své již šestapadesáté narozeniny, patří k největším hvězdám závodu. Jeho postupové ambice podporují i dosavadní letošní výsledky. Nejen že se pravidelně umisťuje na stupních vítězů v mnoha volných závodech, ale začátkem června v Bielefeldu bez problémů postoupil do finále mistrovství Evropy na trávě.

Jesse Mustonen může překvapit
Jesse Mustonen může překvapit

Britové vysílají na kilometrový ovál našich západočeských lázní své tradiční opory. Exmistr Evropy Andy Appleton i bývalý vicemistr světa Glen Phillips plní v letošním seriálu Grand Prix úlohu stálých náhradníků. V dosavadním průběhu sezóny na sebe však zatím výrazněji neupozornili.

Naopak čím dál větší respekt si na dlouhé dráze získává mladší z finské bratrské dvojice Mustonenů Jesse. Jeho bratr Aki Pekka se pomalu vrací na ovály po pauze zaviněné zraněním a oba budou hlavními oporami finského národního týmu pro nadcházející mistrovství světa družstev. Litovat mohou jen toho, že Joonas Kylmäkorpi v současné době reprezentuje švédské barvy. Jesse je letos hodně rychlý a v Mariánských Lázních se bude určitě prát o postup. Jeho účast ve finálové jízdě by nebyla úplným překvapením.

Jörg Tebbe v akci v Herxheimu
Jörg Tebbe v akci v Herxheimu

Černým koněm závodu by mohl být ruský reprezentant Renat Gafurov. Jezdec, jehož jméno je spojeno především s krátkou dráhou, si dlouhána vyzkoušel poprvé před dvěma lety při volném závodě v Herxheimu a bez problémů našel cestu až do finálové jízdy.

Sedm nejlepších jezdců z Mariánských Lázní plus jeden náhradník si zajistí pomyslné vstupenky do závodu Challenge, které je na programu 25. července v německém Werlte. Tam je doplní stejný počet šťastlivců z druhého kvalifikačního závodu ve francouzském Tayaku, kde se 4. července představí i Martin Málek. Do seriálu Grand Prix na dlouhé dráze pro rok 2016 nakonec postoupí tři nejúspěšnější ze závodu Challenge.

 

Startovní listina kvalifikačního závodu MS v Mariánských Lázních:

1 Matthias Kröger, D
2 Renat Gafurov, RUS
3 Richard Wolff, CZ
4 Jakob Nymark, DK
5 Glen Phillips, GB
6 Jörg Tebbe, D
7 Théo Di Palma, F
8 Roman Čejka, CZ
9 Jesse Mustonen, FIN
10 Josef Franc, CZ
11 Bernd Diener, D
12 Andy Appleton, GB
13 Alexandre Dubrana, F
14 Rodney McDonald, AUS
15 Jérôme Lespinasse, F
16 Michal Dudek, CZ
17 Michal Škurla, CZ

 

Foto: Jiří Bayer