Ostřílení mazáci se nevyhnuli problémům

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Praha – 5. dubna
By se Michal Škurla a Zdeněk Holub rozhodli dát vale stopětadvacítkám, na dnešním úvodním podniku šampionátu republiky ČSMS nechyběli. Ani jeden z nich se však nevyhnul problémům. Motor Michala Škurly v deštivém odpoledni trucoval a třikrát nedovezl suveréna kolibří třídy k šachovnicové vlajce. Zdeněk Holub sice na úvod skončil až třetí, když měl patálie s řazením na startu, ale pak už šel od vítězství k vítězství, aby se nakonec postavil na nejvyšší stupeň vítězů. Ve finále A odvedl Patrika Mikela a Filipa Šifaldu, jemuž premiérové pódium zpestřilo oslavu jeho zítřejších desátých narozenin.

Žlutá pohroma
Dnešní den rozhodně neudělal žádnou ostudu aprílové pověsti měsíce dubna. Dopoledne bylo poměrně příjemné, avšak šedivé mraky po obědě dávaly najevo, že meteorologové měli se svou předpovědí zase jednou pravdu. Hodinu a půl před plánovaným začátkem skrápěl Prahu d隝. Vzhledem k předchozímu suššímu období však pořadatelé kvalitě své dráhy věřili.

V jejich víře našli pevné spojence v osobách všech sedmi závodníků, kteří do české metropole dorazili na ostrý start letošní sezóny. Ředitel závodu Zdeněk Schneiderwind a rozhodčí Tomáš Topinka jim při rozpravě dali prostor na námitky, avšak neozvala se žádná. Trénink proběhl bez sebemenších zádrhelů, takže se mohlo jít na věc naostro.

Michal Škurla se pro další pokračování své stopětadvacítkářské kariéry rozhodl na poslední chvíli. Svůj žlutý motocykl ověnčený aureolou neporazitelnosti dolaďoval přímo na místě pod stanem, pod jehož střechou našla suchý azyl celá řada přítomných. Jeho otec Tomáš dokonce musel do dílny pro jinou rozetu. „To je poprvý, co ho vidím jet na kole,“ glosoval jeho počínání syn Michal.

Navzdory otcově nasazení měl však Michal Škurla pořádnou honičku, aby se na start rozjížďky s číslem jedna dostal před vypršením dvouminutového limitu. „Mladej‘ vyměnil kolečko na motoru a dal tam jinej‘ řetěz,“ vracel Tomáš Škurla svému synovi předchozí špičkování na téma startu cyklistické kariéry.

Ještě přímo na roštu musel Michala Škurlu roztáčet Zdeněk Schneiderwind a poté už vládce stopětadvacítek mohl začít úřadovat. Záhy ujel Patriku Mikelovi a Lukáši Kovaříkovi, jemuž se ovšem dostalo bláto z dráhy do karburátoru, což byl bohužel konec Pražanova účinkování v úvodním mistrovském podniku pod křídly ČSMS.

Vzápětí Zdeněk Holub nemohl dlouho zařadit, čehož využil chabařovický tandem Filip Šifalda – Václav Verner, aby se pevně usadil v čele. A že se stopětadvacítkové časy mění v neprospěch svých dosavadních ikon, naznačila rozjížďka s číslem šest. Michal Škurla odstoupil z vedoucí pozice na konci úvodního okruhu. „Chcíplo to,“ konstatoval s hlavou sklopenou kamsi pod nádrž svého motocyklu.

Kluzké stupně vítězů větší problém než kluzká dráha
Po odstoupení Michala Škurly zaznamenal Filip Šifalda své druhé vítězství za jásotu početného kontingentu chabařovických hrdel. Třetí dodal hned v rozjížďce s číslem osm, do níž ho musela na poslední chvíli zmobilizovat maminka Jiřina, tak se zakoukal na průběh mítinku. Ale vzhledem k odstoupení Lukáše Kovaříka zamířil k pásce zcela sám, takže se do křížku s dvouminutovým limitem nedostal.

Zdeněk Holub se rychle vydal na cestu nápravy svého úvodního zaváhání, by ho ve čtvrté jízdě ještě maličko zdrželo stávkující startovací zařízení. Po bleskové opravě se záhy ujal vedení před Patrikem Mikelem a Filipem Hájkem, jenž si už nenechal sebrat.

Důležitý kamínek do jeho dnešního osudu měla zasadit rozjížďka s číslem devět. Zatímco Michal Škurla vypálil do čela jako kanárkově žlutý blesk, Zdeněk Holub měl opět po vylétnutí pásky potíže s řazením. V prvním oblouku podjel Filipa Hájka a tím pádem bylo vítězství jeho, jelikož Michal Škurla zůstal na konci úvodního kola opět stát.

I když v rozjížďce s číslem dvanáct i s kuckajícím motorem dokázal uhlídat Filipa Šifaldu a jako jediný mu v základní části sebrat body, na finále A byl jeho bodový zisk hubený jako nešastná anorektička. Trápení velmistra kolibří třídy však nebylo ještě ani zdaleka u konce. Na dně poháru jeho hořkosti zbývalo ještě finále B.

V něm se Michal Škurla objevil na startu, avšak do vlastní jízdy se ani nerozjel. Ke svému nejlepšímu výsledku se rozjel chabařovický Václav Verner, který celá čtyři kola ukazoval výfuk Filipu Hájkovi. Tomu zatrnulo v cíli desáté jízdy, kdy se jho motor odmlčel. Plný obav se k němu sklonil a zjistil, že příčinou je zavřený kohoutek přívodu benzínu. Na čtyři miniaturní kolečka mu stačilo palivo v plovákové komoře.

Finále A se stalo jednoznačnou kořistí Zdeňka Holuba, by Patrik Mikel byl především ve dvou úvodních kolech hodně dotěrným protivníkem. Jako třetí protínal metu nejmladší účastník Filip Šifalda. Poslední překážkou trojice nejlepších byly paradoxně stupně vítězů. D隝 neustával ani při vyhlášení a na kluzké sudy s logem Fuchs Oil Silkolene musel nejlepší trojici pomáhat Zdeněk Schneiderwind.

    C B A TOT
1. Zdeněk Holub, Praha 1 3 3 3     6 16
2. Patrik Mikel, Březolupy 2 2 3 3     4 14
3. Filip Šifalda, Chabařovice 3 3 3 2     2 13
4. Václav Verner, Chabařovice 2 3 2 2   3   12
5. Filip Hájek, Praha 3 1 2 1   2   9
6. Michal Škurla, Praha 3 E E 3   E   6
7. Lukáš Kovařík, Praha ex – – –     0

Poznámka: Lukáš Kovařík byl kvůli bahnu v karburátoru v rozjížďce s číslem jedna předjet o kolo

Foto: Antonín Škach

Markéta otevírala nové prostory se salónkem Tony Kaspera

Praha – 4. dubna
Dnes na Markétě proběhlo slavnostní otevření nových budov, které jsou další částí modernizace pražského stadionu. Akci pro pozvané novináře začal Petr Ondrašík krátkou informací o nových prostorách. A magazín speedwayA-Z svým čtenářům přináší odpovědi na otázky, co nového tady můžeme vidět.

Jsou to pokladny pro diváky se samostatným vchodem pro novináře a VIP návštěvníky a salonek pro setkání jezdců, činovníků, novinářů a vůbec všech, kteří zajišují chod samotných závodů. Salonek, který nabízí i venkovní posezení, nese jméno Tony Kaspera.

Pojmenování salonku je poděkování Petra Ondrašíka a celého AK Markéta Praha Tony Kasperovi za jeho práci pro klub a státní reprezentaci. Na otevření prostor byl přítomen Antonín Kasper starší s manželkou, kteří poděkovali za to, že klub na jejich syna nikdy nezapomněl.

Antonín Kasper přinesl 43. Zlatou přilbu, kterou jeho syn vybojoval právě v tomto ročníku v sezóně 1991. Celou jednu stěnu salonku zdobí fotografie Pavla Fišera, na kterých je Tony Kasper, jako připomenutí jeho mistrovství za řidítky plochodrážního stroje.

Jak bylo řečeno, úvodní řeč Petra Ondrašíka byla krátká a tak bylo více prostoru pro otázky nejen na něj, ale i na Milana Špinku, Tomáše Topinku a Pavla Ondrašíka. Čas zbyl i na zážitky ze závodů, které dávali k dobru jeden za druhým a všichni se dobře bavili.

Závěrečné slovo bylo směřováno k úvodnímu podniku dospělých, který v úterý 10. dubna dle slov Petra Ondrašíka zajistí minimálně vestu s číslem sedmnáct pro pražskou SGP a to dodává podniku zajímavý náboj.

Krátce po šestnácté hodině byla akce ukončena a já odjížděl ze stadionu. Při focení poslední fotky za branou se mi do záběru připletl Josef Franc, který spěchal na autobus směr letiště. Tak jsem ho naložil a cestou na letiště poslechl jeho náročný program následujících dnů na Britských ostrovech, který čítá tři závody a čtvrtý v úterý doma na Markétě.

Foto: Michal Kohout

Dalšímu tréninku přálo počasí

Pardubice – 4. dubna
Slunečné středeční odpoledne se v Pardubicích opět trénovalo. Příležitost tréninku si nenechala ujít skupina pardubických jezdců ve složení René Vidner, Aleš Dryml, Václav Milík, Tomáš Suchánek a Tomáš Jůza. Pouze jako divák se tréninku zúčastnil David Štěrovský, kterému se v minulém tréninku porouchal motocykl a snaží se dát všechno do kupy na přebor, který se v Pardubicích jede příští týden.

Tréninku se zúčastnili také mšenští junioři Zdeněk Růžička, Stanislav Pouznar a Michal Klein, na které dohlížel Adrian Rymel, a liberecký nováček Vít Janoušek. Na svítkovském oválu se svezl i Karel Kadlec.

V druhé polovině tréninku došlo na řadu startovací zařízení. Dvě skupinky závodníků si zkusily jízdy na dvě kola. První skupinku tvořili mšenští junioři a nejvíce se vedlo Stanislavu Pouznarovi. Ve druhé skupince ve složení Václav Milík, René Vidner a Tomáš Jůza byl nejúspěšnější Václav Milík.

Foto: Wojta Zavřel