Nikolaj Krasnikov převzal iniciativu

Uppsala – 31. března
Zatímco v novozélandském Aucklandu odstartoval seriál SGP, na druhé straně zeměkoule v Uppsale vrcholí finálová série světového šampionátu ledařů. Nikolaj Krasnikov převzal vítězstvím v sobotním klání iniciativu, aby zamířil za dalším titulem světového šampióna. Na stupních vítězů mu dělali společnost Dmitrij Chomicevič a Danil Ivanov. Jan Klatovský získal jedenáctou příčku.

1. Nikolaj Krasnikov, RUS 21
2. Dmitrij Chomicevič, RUS 19
3. Danil Ivanov, RUS 15
4. Dmitrij Koltakov, RUS 12
5. Sergej Karačincev, RUS 11
6. Eduard Krysov, RUS 10
7. Harald Simon, A 9
8. Robert Hendersson, S 8
9. Franz Zorn, A 7
10. Grzegorz Knapp, PL 5
11. Jan Klatovský, CZ 5
12. Per Olof Serenius, S 4
13. Max Niedermaier,D 4
14. Rene Stellingwerf, NL 3
15. Antti Aakko, FIN 3
16. Mats Järf, FIN 1
17. Stefan Svensson, S 1
res Joakim Söderström, S DNR

Greg Hancock neopustil pozici leadera

Auckland – 31. března
Úřadující mistr světa Greg Hancock připustil, že jeho zimní spolupráce se starým kamarádem Gregem Hancockem přinesla ovoce. A po vítězství v poslední velké ceně uplynulého roku v Gorzowě se dnes v Aucklandu zapsal do historie jako první vítěz letošního seriálu a k evropskému pokračování dorazí jako leader průběžné klasifikace.

Úderem místní šestnácté hodiny vjely vozy VW Amarok se všemi účastníky dnešní GP číslo jedna u protinožců. Po novozélandské hymně a představení jezdců se hned v první jízdě střetli dva velcí rivalové Tomasz Gollob a Emil Sajfutdinov, Jako již skoro tradičně si Rus připsal jeden bod a Polák vyhrál.

Fredrik Lindgren předvedl pěkný souboj s Antoniem Lindbäckem, zatímco Chris Holder, jenž se včera večer místního času stal otcem, se skvěle pral s Emilem Sajfutdinovem o tři body ze svých čtyř. Inu, otcovství příliš pozitivní vliv na závodění nemá.

V rozjížďce s číslem šestnáct šli do vzájemného sporného souboje kohouti Nicki Pedersen a Emil Sajfutdinov. Po dlouhém hereckém výkonu velmi zraněného Dána byl Rus vyloučen a v opakované jízdě se již zdravý Nicki Pedersen zařadil na druhé místo za Grega Hancocka.

Atmosféra na diváckých ochozech byla úžasná a v jednom momentě se mexická vlna opakovala hned šestkrát. Avšak závod dospěl ke své finálové jízdě. Jason Crump hodně toužil po vítězství před svým skoro domácím publikem, avšak nakonec se na pódium ani nedostal.

Naproti tomu Greg Hancock nedal nikomu šanci. Loni skončil vítězstvím a letos jím začal. Celému stadiónu děkoval klaněním se jak na motocyklu, tak na pódiu. Na tiskové konferenci ocenil výbornou atmosféru, v níž se tak dobře závodí. Ztratil pouhé dva body a tím pádem vede už o čtyři před Jaroslawem Hampelem a o devět před Nicki Pedersenem.

Prostřednictvím magazínu speedwayA-Z pozdravil všechny fanoušky levých zatáček v Čechách a ocenil svého bývalého kolegu z Teamu Exide z roku 1996. „Billy Hamill se mnou v zimě hodně trénoval,“ svěřil se. „Jezdili jsme spolu hodně a užili si dost zábavy. Známe se moc dobře, takže před sebou máme respekt na dráze i mimo ni.“

Greg Hancock se přitom stal neoficiálním králem jižní polokoule, jelikož tu po Sydney 2002 vyhrál i dnes. „Rád jezdím na nová místa,“ komentoval. „Pomáhá to zvyšovat úroveň, protože nikdy nevíš, co tě čeká. Je to nová dráha, nový tvar, nový materiál a všechno, co jde ruku v ruce s tím. Vítám to s otevřenou náručí, je to závod o tom, kdo najde správnou stopu a nastavení.“

1. Greg Hancock, USA 22
2. Jaroslaw Hampel, PL 18
3. Nicki Pedersen, Dk 13
4. Jason Crump, AUS 12
5. Tomasz Gollob, PL 15
6. Antonio Lindbäck, S 13
7. Emil Sajfutdinov, RUS 8
8. Fredrik Lindgren, S 8
9. Bjarne Pedersen, DK 7
10. Hans N. Andersen, DK 6
11. Chris Harris, GB 5
12. Chris Holder, AUS 4
13. Andreas Jonsson, S 4
14. Kenneth Bjerre, DK 4
15. Peter Ljung, S 4
16. Jason Bunyan, NZ 1
res Grant Tregoning, NZ DNR
res Sean Mason, NZ DNR

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Speedway Grand Prix startuje bez jednoznačného favorita

Auckland – 31. března
Včerejší trénink na SGP Nového Zélandu probíhal dobře, některé skupinky závodníků si trénovaly ostrý start na dvě kola. Při pohledu na stadion není patrné, že byly odstraněny bariéry z pletiva, betonové bariéry byly pobity dřevěnými deskami, na které se přidělaly bezpečnostní bariéry nafouknuté a dofukující se vzduchem.

Dráha byla zvýšena zhruba o sedmdesát centimetrů ve spádu do středu v zatáčkách i na rovinkách v rovině. Kapacita stadionu je včetně zatravněných ochozů, když se zde jezdí auta, kolem 22000 lidí, tak se uvidí kolik jich přijde dnes v den závodu.

Zatím je počasí kolem čtrnácti stupňů a oblačno, trocha sluníčka je taky vidět. Po tréninku se sešly legendy tohoto sportu v jedné sportovní restauraci asi dva kilometry od stadionu a byly to kapacity ranku mistrů světa jako namátkou Ivan Mauger včetně jeho syna Kyma, který nám dělal společnost po celý večer i poté v centru Auclandu, Přítomen byl i Mitch Shirra, který se mimo jiné zná i s českými fanoušky a byl velkým bavičem všech. Velké ohlasy na stadionu vzbuzují holky Monsterky, s kterými se chce každý zvěčnit na snímku.

Favorita tento závod nemá, protože po zimě jsou favorité všichni, nikdo neví jakou má ten druhý fazonu, tak to bude asi pěkný závod možná i s překvapeními nakonec.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Kolotoč Speedway Grand Prix začíná

Auckland – 30. března
Konečně po zimní přestávce začal kolotoč nejvyšší světové soutěže Speedway Grand Prix tentokrát na Novém Zélandě. Světová elita má za sebou losování startovních čísel a trénink.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Smyslem české účasti nadále zůstává dát prostor juniorům

Goričan a Krško – uplynulý víkend
Podruhé během necelých dvou týdnů se mladí čeští závodníci vydali na jih. Po soustředění v Kršku je na oválech v Goričanu a Kršku čekaly dva premiérové závody letošní jadranské ligy. Během osmačtyřiceti hodin najeli šestnáct stovek kilometrů. Vedle rozpisu, kde nyní bojují pouze pětičlenné týmy na čtrnáct jízd, a pravidel se také výrazně omladila sestava našeho týmu. Z tohoto úhlu pohledu je nutno obě prohry vnímat, jak říká Milan Špinka, který české družstvo koučoval.

„Dělá se to kvůli juniorům,“ připomíná Milan Špinka českou filozofii, která je oproti soupeřícím zemím výrazně rozdílná. Z loňského fenomenálního týmu proto vypadli Michael Hádek a Michal Dudek, kteří ve dvaadvaceti mohou na juniorská léta již jen vzpomínat. Jan Holub nebyl ještě dokonale připraven po technické stránce a navíc se nechtěl hrnout rovnou do závodu bez pořádného tréninku. Roman Čejka si léčí poraněné rameno a svou účast na poslední chvíli musel odříct rovněž Eduard Krčmář.

„Dva dny před odjezdem se musela měnit nominace,“ říká Milan Špinka, jemuž byly změny na poslední chvíli ze strany organizátorů vytknuty jako neprofesionální. Avšak český kouč se nedal a dokonale se obhájil.

V Goričanu vyhráli domácí 49:38. „Poved‘ se nám žolík,“ připomíná Milan Špinka moment z rozjížďky s číslem deset, v níž Václav Milík s Ondřejem Smetanou porazili Jasmina Ilijaše s Matičem Ivačičem maximálním možným poměrem 8:1 a chorvatský náskok se smrskl na jediný bod. „Pak ale Vašek zadřel z prvního místa motor.“

V Kršku byla druhý den naše porážka ještě výraznější, když se po čtrnácti jízdách skóre zastavilo na stavu 59:27. „Tam jsme dostali na frak,“ uznává Milan Špinka. „Ale spočítal jsem si věkový průměr a ten byl 17:22. Závody jsme prohráli, ale trochu jsme s tím počítali. Hlavní je, aby kluci měli závody.“

Český manažer se obrací do dvouleté historie české účasti v soutěži. „První rok jsme všechno prohráli a druhý všechno vyhráli,“ připomíná. „Ale loni tam byli rozjetí kluci, letos mám začátečníky. Ale proto se to dělá a proto se to jede, aby kluci měli závody. těch gulášů pro ně moc není. Náš záměr je změřit si síly zkraje sezóny s cizinci, aby si kluci mohli uvědomit, kde dělají chyby. Je to dělaný hlavně pro juniorskou reprezentaci, i když ti, co měli jet, to tentokrát vypustili.“

Dalším soupeřem našich závodníků budou Slováci. S nimi se čeští junioři střetnou dopoledne před pražskou velkou cenou v Pardubicích, přičemž odveta je naplánována hned na druhý den do Žarnovice.

Foto: Milan Špinka

Česká plochá dráha má dvojí šampionáty

Praha – 29. března
Skutečnost, že se kromě obou ligových soutěží AK Markéta Praha nezapojí do ostatních českých šampionátů pod jurisdikcí AČR, neznamená, že by pražská Markéta trpěla závodnickými kurdějemi. Ba právě naopak. Stadión na pražské šestce bude dějištěm šampionátů republiky jednotlivců, juniorů a stopětadvacítek zastřešených ČSMS, které proběhnou nezávisle na mistrovských závodech AČR. Petr Ondrašík pro magazín speedwayA-Z odhalil podrobnosti.

„Auto klub Markéta informoval dopisem předsedu SPD dne 22. března, že se ve své činnosti plně řídí rozhodnutím mezinárodních motocyklových federací FIM a UEM,“ svěřuje se Petr Ondrašík. „Obě dvě uznávají Český svaz motocyklového sportu národní sportovní autoritou a nijak nehodlají zasahovat do jeho činnosti. Proto jsme názoru, že pouze tato organizace je plně kompetentní k vyhlašování národního mistrovství.“

Naproti tomu ze čtvrteční tiskové zprávy AČR zaznívá názor, že kroky ministra Josefa Dobeše za nevhodné a dokonce protiprávní. „Respektujeme i stanovisko FIM a UEM k výkonu mezinárodní sportovní autority AČR přesto, že obě organizace budou předkládat na svých Valných hromadách návrh přijetí ČSMS na změnu mezinárodní sportovní autority pro ČR a je pro nás závazné, že tuto činnost bude do této doby vykonávat AČR,“ říká Petr Ondrašík. „Z výše uvedených faktů, Auto klub Markéta respektuje vypsání všech mezinárodních mistrovství vyhlášené SPD na kalendářní poradě pořadatelů a pro rok 2012 potvrzuje závody v gesci SPD a závody na něj navazující, pořádané v roce 2012 na stadionu Markéta, tedy čtyři extraligové a dva prvoligové závody. Zároveň je nám velmi líto postupu SPD a vedení AČR, že nerespektují rozhodnutí FIM a UEM pro výkon národní sportovní autority. Nebudeme nijak komentovat hrubé výroky a pomluvy z AČR od lidí, kteří pohřbili příjem financí do českého sportu.“

Ale vrame se k šampionátům, které se pod hlavičkou ČSMS budou letos pořádat. „Auto klub Markéta se proto přihlásil k vypsání Mistrovství ČR 2012 v seniorech, juniorech a ve třídě 125 ccm pod národní sportovní autoritou Českým svazem motocyklového sportu. Pro seniory budou dva závody- semifinále,finále. Pro juniory jeden závod, pokud se do 14. dubna nepřihlásí další pořadatel, a mládežníci na malé dráze se mohou těšit celkem na šest závodů. Výsledky těchto mistrovství budou základním kritériem pro reprezentaci.“

Kalendář šampionátů republiky pod gescí ČSMS:

Mistrovství republiky: 23.8. semifinále Praha
  15.10. finále Praha
 
Mistrovství republiky juniorů: 5.6. Praha
 
Mistrovství republiky 125 ccm na krátké dráze: 5.4. Praha
  26.4. Praha
  7.6. Praha
  28.6. Praha
  16.8. Praha
  20.9. Praha